Strata motivácie či nechuť k tréningu? 5 tipov, ako riešiť bežné problémy s cvičením

17. 3. 2021
Komentáre
2
Strata motivácie či nechuť k tréningu? 5 tipov, ako riešiť bežné problémy s cvičením
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

V ideálnom svete otvorených posilňovní a nikdy nemiznúcej motivácie by sme všetci vyzerali ako chodiaca reklama na fitness oblečenie. Lenže tak to nie je a my sa už  viac ako rok motáme iba okolo domáceho cvičenia a individuálnych outdoorových aktivít. Ako zo seba dostať to najlepšie, zvládnuť aj nepríjemné veci a... nemrnčať?

Ani tréning pre radosť nie je vždy ideálny

Nemusíš byť vrcholový športovec a tvojím jediným cieľom môže byť napríklad byť fit a vyzerať dobre v plavkách. A predsa sa nájdu dni, keď sa ti do cvičenia dvakrát nechce. Ale vieš čo? Niekde v kútiku duše vieš, že by si sa mal premôcť. V tejto chvíli je tréning ako listová zelenina: veľmi ti nechutí, ale vieš, že je to zdravé. S ktorými nepríjemnými vecami pri cvičení bojujeme najčastejšie a ako ich zvládnuť?

1. Že sa cvičením doma nemáš kam posúvať? Zameraj sa na veci, ktoré ovplyvníš aj domácim tréningom

Myslíš si: načo cvičiť, keď sa doma aj tak nemám v čom zlepšovať?

Ak si pred zatvorením gymov patril aspoň k mierne pokročilým, maximálku na drepy či mŕtvy ťah doma zlepšíš s bežným vybavením len veľmi ťažko (čítaj: nezlepšíš). To však neznamená, že neexistuje oblasť cvičenia, ktorej by si sa plnohodnotne nemohol povenovať aj doma.

Čo s tým?

Zameraj sa na aspekty, ktoré dokážeš adekvátne stimulovať aj v aktuálnych podmienkach:

  • silová vytrvalosť – dievčatá, urobíte aspoň 15 kľukov s vlastnou hmotnosťou? Gentlemani, koľko zvládnete urobiť zhybov?

  • kompenzácia svalových dysbalancií – ak si už xy mesiacov hovoríš, že sa konečne viac zameriaš na odstávajúce lopatky, ťažko nájdeš vhodnejší čas

  • zlepšenie techniky – zameraj sa na odstránenie zlozvykov a technických nedostatkov pri cvičení (napríklad butt wink, prehýbanie krížovej časti chrbtice pri planku a pod.)

  • unilaterálne cviky – sú skvelým spôsobom, ako bez pridanej záťaže zvýšiť náročnosť cvikov

  • zlepšenie kondičky – ak si doteraz len trieskal železami, obuj si tenisky a zaraď aj nejakú vytrvalostnú aktivitu

obrázek z gettyimages.com

2. Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený športovec

Myslíš si: už tri dni po sebe prší, vonku jedine prechladnem. Odložím to na pondelok.

Čo s tým?

Nežijeme v Dubaji, takže čakať, že budeme mať väčšinu dní v roku zaliatych slnkom a teplom, je utópia. Čo s tým? Máš 3 možnosti:

  • presťahovať sa – ale čo ak tam bude zase „príliš vlhko“? Prestaň hľadať výhovorky!

  • nájsť si spôsob, ako posilniť kardio‑vaskulárny systém doma – rotoped, eliptický trenažér, bežecký pás, zumba...

  • nemrnčať, adekvátne sa obliecť a vydržať

3. Pot nie je plačúci tuk? O to horšie!

Spotiť sa vo fitku sa nám zdá normálne: po tréningu si dáme sprchu a viac to neriešime. Hneď ako sa však máme potiť v pohodlí domova, v hlave naskakujú kontrolky a bráni sa všetkými spôsobmi. Známe fitness memečko hovorí, že pot je plačúci tuk. Prepáč, ale nie je. Pot priamo nesúvisí s tým, či a koľko tuku spaľuješ.

Pri cvičení naše svaly vykonávajú prácu, ktorej vedľajším produktom je vznik tepla. Veľa tepla. Potenie je preto termoregulačný mechanizmus nášho tela, ktorý nás chráni pred tým, aby jadro tela dosiahlo takú teplotu, pri ktorej nemôžu prebiehať životne dôležité reakcie a začala by sa denaturácia telesných bielkovín. 

Čo s tým?

Ber pot ako prirodzenú súčasť života. Niekedy môže byť otravný, zapáchajúci a nepraktický (šmýkajú sa ti činky z rúk), no má svoj zmysel. V takom prípade sa hodí mať poruke podložku na cvičenie s uterákom, pootvoriť okno a prispôsobiť oblečenie na cvičenie izbovej teplote.

 4. Nedostatok času: ani sa nenazdáš, je večer – a opäť si necvičil

Myslíš si: najprv vybavím home office, potom skočím do obchodu, navarím a zacvičím si.

V skutočnosti sa však večer zbadáš, že opäť na seba kašleš a prednosť dostalo všetko možné, len nie tvoje zdravie (keď to nazveš takto namiesto tréningu, znie to inak, však?). Ja viem. Doma je stále čo robiť. Vždy je čo variť, prať, upratovať, do toho skúškové alebo učiť sa s deťmi – kto by popri tomto všetkom stíhal ešte cvičiť? Hmmm, ja neviem, napríklad ten, kto si tréning vopred naplánuje?

Čo s tým? 

Zapíš si tréning do kalendára a pristupuj k nemu, akoby to bola dôležitá schôdzka. Aj je: stretávaš sa ty so sebou a pracuješ na svojom lepšom ja. Pár tréningov v rade a zrazu uvidíš, že si počas dňa oveľa menej unavený a v konečnom dôsledku toho stihneš viac. Že sa počas dňa k tréningu nedostaneš? Tak si privstaň a stihneš aspoň rýchlu tabatu. Aj jóga pred spaním sa ráta.

Výhovorky na deti sa už nenosia – ísť im príkladom je to najlepšie, čo pre ne môžeme urobiť. A pohyb k zdravému životnému štýlu jednoznačne patrí. A že na cvičenie nemáš čas? Aj krátke cvičenie je lepšie ako nič. Domáci HIIT tréning aj s rozcvičkou ti nezaberie viac ako 30 – 40 minút. Skús si v telefóne skontrolovať, koľko času tráviš na sociálnych sieťach.

A ak náhodou naozaj nenájdeš súvislých aspoň 30 minút na tréningu – môžeš napríklad v priebehu dňa vo voľných chvíľach kľukovať či drepovať. Za deň sa ti pokojne môže nazbierať podľa výkonnosti slušný počet kľukov (alebo drepov) a aj keď o nejakom systematickom progrese v tomto prípade nemôže byť reč, v aktuálnej situácii sa prikláňame aj k tejto alternatíve.

obrázek z istockphoto.com

5. Strata motivácie? V takýchto chvíľach sa spoľahni na disciplínu a príliš nad tým nepremýšľaj

Motivácia je ako kolagén v raňajkovej kaši. Spôsobí ohromnú senzáciu, no postupne zistíš, že je to niečo brutálne preceňované.

Cítiť vnútornú motiváciu ti pomôže dlhodobo kráčať správnym smerom. To však neznamená, že bude každé cvičenie a každý deň iba prechádzkou ružovou záhradou. Niekedy potrebuješ vonkajšiu motiváciu: predtréningové video, nové tenisky alebo odmena za tréning. Niekedy však nepomôže ani tá – a jediné, na čo sa môžeš spoľahnúť, je disciplína.

Čo s tým?

Zbytočne nepremýšľať, neanalyzovať, len sa obuť a začať. Vybehnúť von, urobiť prvé drepy.Pustiť hudbu, navodiť tréningovú atmosféru – a odcvičiť, čo treba. O pár mesiacov, keď sa pozrieš späť, ťa nebude zaujímať, či sa ti v pondelok tretieho nechcelo necvičiť. Budeš vidieť iba výsledok svojej (ne)snahy. Tak nech stojí za to. Netvrdíme, že jeden vynechaný tréning z teba robí zlého človeka alebo že nedosiahneš progres a prestaneš žiť zdravo. Ale vieš, ako to je: tréning k tréningu – a zrazu máš viac výhovoriek než odcvičeného. Hupsík.

Bolesť je dočasná, sláva je večná. A zdravie je krehké, preto sa oň musíme starať

Pálenie svalov pri väčšom počte opakovaní, ťažké a boľavé nohy po dlhom behu, lapanie po dychu, pocity na zvracanie a únava – to všetko skôr či neskôr pri tréningoch zažijeme. Nie je to trápenie. Už starovekí Gréci hovorili, že by bola škoda zostarnúť a nevedieť, čoho je ľudské telo schopné. A to nedosiahneme sedením na gauči a obdivovaním sa spod deky, hociako moderná prehnaná sebaláska je.

Treba opustiť povestnú komfortnú zónu a vytvoriť telu podmienky, aby sa mohlo adaptovať na nové stimuly – a zdvihnúť viac, udýchať viac, vydržať viac. Prežiť viac. A ktovie, možno sa nám na staré kolená poďakuješ.

Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Tréning doma: Ako si dať do tela aj na podložke v obývačke?
Tréning doma: Ako si dať do tela aj na podložke v obývačke?
Nestíhate alebo nemôžete ísť do fitness centra? Odmakajte si svoj tréning doma a naučte sa, akým spôsobom cvičiť aj bez použitia ťažkých činiek a strojov na udržanie svalovej hmoty.
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Plank patrí medzi cviky, s ktorými sa stretol prakticky každý z nás. Aké sú jeho hlavné výhody a ako ho správne cvičiť?
HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?
HIIT spoľahlivo spaľuje tuky a zlepšuje kondíciu. Ako na to?
Kratší čas a lepšie výsledky? To znie lákavo, ale pozor, nie je to len tak. HIIT je vhodný pre tých, ktorí sa neboja poriadnej výzvy. Pozrite sa s nami, čo presne vysoko intenzívny tréning je a ako si ho správne nastaviť pre rýchle výsledky.
Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?
Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?
Potenie je prirodzená súčasť nášho každodenného života, ktorá na nás čaká všade – od pravidelného behania až po čakanie na rad v ordinácii zubného lekára. Prečo sa každý potíme inak a je možné mieru potenia ovplyvniť?
Prečo stojí za to vystúpiť z komfortnej zóny?
Prečo stojí za to vystúpiť z komfortnej zóny?
Naša komfortná zóna je pohodlné a bezpečné miesto, kde sa nemusíme ničoho báť. Bohužiaľ ho však oblúkom míňajú všetky zaujímavé príležitosti, vďaka ktorým sa môžeme zlepšovať. Prečo stojí za to občas komfortnú zónu opustiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!