Steak versus játra

3. 1. 2014
Komentáre
Steak versus játra

Včera večer, když jsem si dával na večeři játra, jsem si najednou uvědomil, že o játrech jsem nikdy v žádném článku nečetl. Pokud jsem na něco s játry narazil, byl to vliv dopingu, alkoholu a drog. Nikdy jsem však nečetl o játrech, jako o výživě kulturisty. Ze všech stran slyším o kuřecích prsou a zadním hovězím. Všichni se tím cpou k prasknutí a utrácejí nespočet peněz za kila měsíčně. Ale proč?

Nejspíše je to proto, že mnoha lidem játra zkrátka nechutnají. Ano uznávám, jejich chuť není nejlepší a ani nejlepším kořením ji neovlivníte natolik, jako třeba právě u kuřecích prsou. Ovšem já s jejich chutí problém nemám, a tak se jimi doslova cpu k prasknutí.

Dlouho jsem přemýšlel, proč vlastně jsou játra tak opomínaná a nic jiného než jejich chuť mě nenapadá. Je tu také tvrzení, že játra jsou těžké jídlo a tělu sportovce jejich trávení moc neprospívá. Ale uvědomme si, že játra jsou jednou z nejhodnotnějších potravin.

Funkce jater

Játra detoxikují tělo od škodlivých látek, ale mimo to jsou i zásobárnou glykogenu, cholesterolu, minerálních látek, vitamínů a stopových prvků. Játra, jelikož jde o orgán, jsou tvořeny téměř pouze bílkovinami a vodou.

Nachází se zde všechny esenciální aminokyseliny (aminokyseliny, které tělu musíme dodávat z potravy). Tuky zastoupené v játrech jsou tvořeny především nasycenými mastnými kyselinami.

Je pravdou, že játra jsou bohatá na cholesterol, ale zároveň i na lecitin, který napomáhá snižování hladiny cholesterolu v krvi. Nalezneme zde i vysoké zastoupení vitamínů A, D a B. Nejen hovězí maso nám může být kvalitním zdrojem železa, o čemž nás přesvědčují právě játra. Upřímně nevěřím žádné studii, která potvrzuje nejlepší vstřebatelnost železa z hovězího masa, ale právě forma železa v játrech je tělu nejbližší a nejsnáze ho vstřebá. Ze stopových prvků se zde nachází například měď a zinek.

Velkým záporem při konzumaci jater je jejich funkce detoxikace. Pokud naše prase či naši krávu cpali růstovými hormony, tak vězte, že největší koncentraci těchto "dobrot" najdeme právě v játrech. Tohle je asi největší nevýhoda konzumace jater, a proto bych vždy doporučil bio játra z domácího chovu a od prověřeného chovatele.

I přes jeden velký zápor si můžete s klidem dopřát játra kdykoli budete mít chuť. Jsou zdravá a opravdu přínosná pro váš organismus. Zavřete oči nad tím, že jsou součástí vnitřností a dobrou chuť.

Porovnání nutričních hodnot

Tak už se pomalu blížíme k závěru našeho článku a já bych vám rád uvedl tabulky pro porovnání nutričních hodnot jater, hovězího masa a kuřecího masa. Hodnoty budou udávány pro 100 g kde energetická hodnota (kJ) / bílkoviny (g) / tuky (g).

Začneme od konce, a to kuřecím masem.

  • Kuřecí prsa: 461 / 23,1 / 1,2

  • Kuřecí stehna: 783 / 18,2/ 12,1

  • Kuřecí křídla: 929 / 18,3/ 16,1

Dále se podíváme na hovězí maso.

  • Svíčková: 585 / 19,4 / 6,3

  • Kýta: 531 / 20,6 / 4,5

  • Roštěnka: 769 / 20,4 / 10,7

  • Hovězí přední: 736 / 20,7 / 9,8

  • Hovězí jazyk: 919 / 16,4 / 16,6

A konečně naše játra.

  • Hovězí játra: 543 / 19,2 / 3,9

  • Telecí játra: 562 / 19 / 4,7

  • Kuřecí játra: 502 / 20 / 4

  • Vepřová játra: 548 / 20,5 / 4,8

  • Krůtí játra: 706 / 23,9 / 5,9

  • Husí játra: 941 / 21,2 / 11,9

  • Kachní játra: 568 / 18,7 / 4,6

  • Tresčí játra: 2485 / 4,2 / 63,5

Myslím, že po přečtení článku a nastudování tabulek je vám jasné, že není vůbec na škodu zařadit játra do svého jídelníčku. Při pohledu do velkoobchodních mrazáků si promyslete po čem šáhnete. Cena je více než poloviční oproti hovězímu či kuřecímu masu. Nutriční hodnoty jsou podobné, téměř totožné. Nebojte se toho. Po játrech to také poroste!

Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.