Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu

31. 3. 2022
Komentáre
2
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Ľudské telo obsahuje priemerne 60 % vody u dospelého muža a 55 % u dospelej ženy

  • Ako optimálne množstvo pre denný príjem sa odporúča 35 – 40 ml na jeden kilogram telesnej hmotnosti

  • Nedostatočný aj nadmerný príjem tekutín môže viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií, výkonnosti či únave

O tom, že pitný režim má veľmi dôležitý vplyv na zdravotný stav jedinca, vie takmer každý. No aký je adekvátny príjem vody, čo všetko má na potrebu prijatej vody vplyv, alebo aké sú dôsledky dehydratácie či nadmernej hydratácie, už toľko ľudí nevie. V článku vám pomôžeme nájsť otázky na tieto odpovede, vďaka čomu lepšie pochopíte, aké množstvo tekutín by ste mali denne prijať.

Čo všetko závisí od odporúčaného množstva prijatej vody?

Najprv sa zamerajme na zoznam faktorov, ktoré ovplyvňujú optimálne denné množstvo prijatých tekutín:

  • Vek

  • Telesná hmotnosť

  • Zloženie tela

  • Pohlavie

  • Pohybová a športová aktivita

  • Teplota a vlhkosť prostredia

Schválne som spomenul tieto faktory preto, aby sme si objasnili, prečo neexistuje presné množstvo odporúčaného príjmu tekutín, ktoré by bolo pre všetkých správne.

Koľko vody by som mal denne vypiť?

Odborníci odporúčajú príjem 35 – 40 ml vody denne na kilogram telesnej hmotnosti. Ak ste teda muž, ktorý váži 90 kg, mal by sa váš denný príjem vody pohybovať v rozmedzí 3,15 – 3,6 l. Ak ste žena vážiaca 60 kg, mali by ste prijať 2,1 – 2,4 litra vody denne. Tento odporúčaný príjem platí však pre dni, keď nemáte tréning či inú pohybovú aktivitu. Zároveň myslite na to, že obličky zvládnu spracovať 0,7 – 1 l tekutín za hodinu, takže si svoj pitný režim rozvrhnite do celého dňa.

Ako na pitný režim pri športovaní?

Vplyvom straty vody potom a tiež rýchlejším dýchaním pochopiteľne potrebujeme hladinu vody v tele dorovnať. V priebehu športovej aktivity by ste mali prijať 0,4 – 0,8 litra vody na hodinu v závislosti od intenzity, dĺžky aktivity, individuálnych rozdielov a teploty prostredia.

Opäť nezabúdajte na pravidlo rovnomerného rozvrhnutia. Preto si radšej dvakrát, trikrát odpite každých 10 až 15 minút, než aby ste po pol hodine intenzívneho cvičenia vypili naraz pol litra vody.

  • Pre športovcov zároveň platí, že vplyvom tréningu dochádza k vyššej strate elektrolytov. Viac o tom, ako správne piť počas tréningu, sa dozviete v tomto článku

obrázok z freepik.com

Aký má dodržiavanie správneho pitného režimu vplyv na naše zdravie?

Dostatok tekutín zaisťuje efektívnu látkovú výmenu a správnu funkciu obličiek, teda vylučovanie škodlivých látok, ktoré v tele vznikajú. Umožňuje plnú výkonnosť orgánov tela, telesných i duševných funkcií. Naopak, nedostatok vody v organizme spôsobuje problémy akútne aj chronické. Bez vody vydrží organizmus veľmi krátky čas, už po dvoch dňoch nastáva vysoké riziko zdravotných problémov.

  • Nič sa však nemá preháňať, čo platí aj pre pitný režim. Viac sa dozviete v našom článku, ktorý rozoberá, aký príjem vody je pre telo už nadbytočný.

Čo sa stane s mojím telom, ak budem piť málo alebo naopak veľa vody?

Zaujímavosťou je, že príznaky dlhodobej dehydratácie aj nadmernej hydratácie sú prakticky totožné. Patrí medzi ne:

  • Zhoršená športová výkonnosť

  • Tráviace problémy

  • Malátnosť

  • Bolesť hlavy

  • Celkové oslabenie organizmu

Čo by som mal piť?

Najlepším zdrojom tekutín je, samozrejme, obyčajná voda. Na lepšiu chuť kohútikovej vody môžete použiť filtračnú kanvicu. Určitý pomer denného príjmu tekutín získate aj konzumáciou zeleniny, ovocia a polievok. Medzi ďalšie vhodné zdroje zaraďujeme nesladené ovocné a zelené čaje či jemne mineralizované vody. Naopak sa oblúkom vyhýbajte presladeným limonádam, nadmernej konzumácii kávy a samozrejme aj alkoholu.

Čo si z toho odniesť?

Teraz už viete, prečo je dôležité adekvátne dopĺňať tekutiny. Nie nadarmo sa hovorí, že voda znamená život. Vďaka optimálnemu príjmu tekutín sa vyhnete únave a ospalosti, podporíte kognitívne funkcie a budete produktívnejší ako v práci, tak aj v športe.

Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Sú minerálky zdravé?
Sú minerálky zdravé?
Sú minerálne vody vhodné pre naše zdravie, alebo by sme sa im mali naopak radšej vyhýbať a preferovať klasickú kohútikovú alebo filtrovanú vodu?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Straty niektorých elektrolytov môžu byť pri fyzickej aktivite také, že sa už oplatí myslieť na ich doplnenie. V tomto článku sa dozvieš, pri akých aktivitách má zmysel to riešiť a akým spôsobom elektrolyty dopĺňať.
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
Zlepšujú filtračné kanvice kvalitu vody? Nie vždy to tak musí byť
Zlepšujú filtračné kanvice kvalitu vody? Nie vždy to tak musí byť
Nevhodným používaním filtračných kanvíc na vodu sa ľahko môže stať, že sa po filtrácii kvalita vody nezmení či dokonca zhorší. Prečo?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.