Šport v tehotenstve: čo je zdravé a čo naopak rizikové?

22. 2. 2021
Komentáre
5
Šport v tehotenstve: čo je zdravé a čo naopak rizikové?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Tehotenstvo je pre matku jedným z najkrajších období života. Zároveň so sebou prináša veľkú mieru zodpovednosti. Svojimi rozhodnutiami totiž ovplyvňuje nielen svoje zdravie, ale aj zdravie toho drobčeka vo svojom tele. Každá nastávajúca mamička by tak o to viac mala dávať pozor na zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je aj rozumne nastavená pohybová aktivita, ktorá ale môže byť podľa starších pohľadov problematická. Otázka je teda jasná. Je cvičenie a šport v tehotenstve zakázané, alebo sa svojho milovaného cvičenia vzdávať nemusíme?

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • K akým hlavným zmenám dochádza v tele matky vo vzťahu k pohybovej aktivite
  • Aké zdravotné benefity predstavuje pre matku pravidelný pohyb
  • Koľko minút týždenne by sa zdravá tehotná žena mala hýbať
  • Či je cvičenie v tehotenstve s činkami bezpečné
  • Čo je v tehotenstve v oblasti pohybu a zdravia naopak rizikové

Telo nastávajúcej mamičky sa výrazne mení, to ale nie je signálom pre koniec športovania

Telesné zmeny počas tehotenstva by nemali pre ženu automaticky znamenať, že sa zrazu musí vzdať všetkých svojich aktivít a veľkú časť svojho tehotenstva preventívne stráviť v posteli.

Aké zmeny na tele v období tehotenstva sú vo vzťahu k športu najvýraznejšie?

  • Zväčšené prehnutie v dolnej časti chrbta (bedrová lordóza) a zmena ťažiska tela sú hlavnými dôvodmi, prečo ženy trpia bolesťami v spodnej časti chrbta. Problém môže predstavovať aj zvýšená telesná hmotnosť a z toho celkovo vyššia záťaž na pohybový aparát.
  • Podstatnými zmenami prechádza aj kardiovaskulárny systém. Dochádza k zvýšeniu objemu krvi, rovnako ako srdcovej frekvencie a minútového objemu prečerpanej krvi. Zvyšuje sa aj spotreba kyslíka, ktorá je zabezpečovaná prehĺbeným dýchaním, čo môže celkovo znižovať kapacitu pre zvýšenie výkonu pri fyzickej záťaži (Král, 2011).
  • No a kapitola sama o sebe je hormonálny systém, hormóny placenty, kortizol aj estrogény. Tento hormonálny koktail tak môže viesť zhruba u 2 – 9 % mamičiek k vzniku tehotenskej cukrovky (Melchior, 2017).

Prečo počas tehotenstva neprestávať cvičiť? Nižšie riziko cukrovky alebo pôrodných komplikácií

Rozumne zvolená pohybová aktivita predstavuje rad benefitov nielen pre samotnú mamičku, ale aj pre vyvíjajúce sa dieťa. Poďme si ich niekoľko uviesť.

  • Zníženie rizika vzniku tehotenskej cukrovky (gestačného diabetu) alebo podpora jej manažmentu. A prečo toľko usilujeme o to, aby mali tehotné ženy normálnu hladinu cukru v krvi? Gestačný diabetes je totiž silným rizikovým faktorom pre nadmernú hmotnosť novorodenca, pre vznik obezity u dieťaťa i pre vznik cukrovky 2. typu ďalej v dospelosti (Muktabhand, 2015).
  • Ďalšou zaujímavou výhodou plynúcou zo zaradenia pohybovej aktivity počas tehotenstva je zníženie rizika pôrodu cisárskym rezom. Pôrod prirodzenou cestou je spojený s odlišným (prospešnejším) zastúpením mikrobiómu u detí, avšak stále nie je jasné, či to môže mať vplyv na zdravie dieťaťa ďalej v živote (Stinson, 2018).
  • Pohybová aktivita má pozitívny vplyv na krvný tlak a znižuje riziko vzniku preeklampsie (vysoký krvný tlak spolu s výskytom bielkoviny v moči) a zvyšuje pocit well‑being (Wing, 2016).
Šport v tehotenstve: čo je zdravé a čo naopak rizikové?

Žiadny šport počas tehotenstva? Zdravé ženy by mali športovať

Preč sú časy, keď sa okrem ľahkého plávania zdravým ženám neodporúčalo zapájať sa do žiadnych športových aktivít. Ani skoršie odporúčanie o potrebe udržiavať tepovú frekvenciu do 140 tepov za minútu už dnes neplatí (Wing, 2016).

Ako sa k športovaniu počas tehotenstva stavajú oficiálne odporúčania odborných spoločností?

  • Akékoľvek zapojenie sa do fyzickej záťaže by malo byť konzultované s vaším ošetrujúcim lekárom a malo by byť vedené v súlade s vaším aktuálnym zdravotným stavom. Nižšie sa pozrieme na oficiálne odporúčania odbornej spoločnosti v podobe The American College of Obstetricians and Gynecologists.
  • Zdravé tehotné ženy nemajú dôvod vyhýbať sa pohybu. Mali by byť podporované v rozumnej fyzickej aktivite pred, počas i po tehotenstve. A to sa týka ako aktivít aeróbnych, tak aj silového tréningu. Dodržiavaný by však mal byť správny pitný režim, individuálna intenzita a nemalo by dochádzať k prehriatiu organizmu (teplota jadra tela by nemala byť vyššia ako 1,5 °C).
  • Pre tie z vás, ktoré sa pred tehotenstvom nehýbali, môže byť doba tehotenstva vhodnou dobou na osvojenie si zdravých pohybových návykov. Vhodné je zvoliť si menej náročné aktivity, ktoré budú nastávajúce mamičky dobre znášať.

150 minút stredne náročnej aeróbnej aktivity týždenne by malo byť cieľom každej zdravej nastávajúcej mamičky

Znamená tehotenstvo koniec silového cvičenia?

  • Oficiálne odporúčania sú na podrobnejšie informácie ohľadom intenzívnejších aktivít trochu skúpe. Zásadný je však fakt, že podľa nich bez zdravotných kontraindikácií môžete ďalej pokračovať vo svojich intenzívnych športových aktivitách, ktoré ste bežne vykonávali pred otehotnením.
  • Medzi ne oficiálne odporúčania radia aj silový tréning alebo rýchlejší beh! Je však bezpodmienečné načúvať svojmu telu, poradiť sa o tomto zámere s lekárom a vedieť upraviť intenzitu záťaže podľa aktuálnej kondície a obdobia tehotenstva. Aj každá zmena v celkovom zdravotnom stave alebo akútne príznaky počas športu (bolesť hlavy, krvácanie, nevoľnosť, motanie hlavy) by mali viesť k okamžitému ukončeniu aktivity a nutnosti konzultovať ich s lekárom. Zaujímavé riešenie silového tréningu je použitie rôznych pomôcok, napríklad v podobe posilňovacích gúm.

Líšia sa nejako odporúčania na cvičenia podľa trimestra?

  • Konkrétne odporúčania, ako by sa mala meniť intenzita cvičenia s vývojom tehotenstva, chýba. Medzi zásady cvičenia v tehotenstve iste patrí aj vedomie, že určite nebudete schopné celé tehotenstvo cvičiť s takou záťažou a intenzitou ako pred otehotnením (napríklad u takého crossfitu). Za predpokladu, že váš ošetrujúci lekár v žiadnom trimestri nezistí dôvody na ukončenie športových aktivít, sa silového tréningu vzdávať nemusíte.
Šport v tehotenstve: čo je zdravé a čo naopak rizikové?

Aké zdravotné ťažkosti nedovoľujú športovať a akým aktivitám sa radšej vyhnúť?

Odborné posúdenie zdravotného stavu tehotnej ženy a možnosť zapojenia sa do fyzickej záťaže akéhokoľvek charakteru je vždy v rukách lekára. Medzi závažné kontraindikácie pohybovej aktivity sa radí napr. vážnejšie srdcové alebo pľúcne ochorenie, preeklampsia, pokračujúce krvácanie z pôrodných ciest alebo príliš nízka aj vysoká hmotnosť matky.

Počas tehotenstva dajte zbohom kontaktným a rizikovejším športom

Bezpečné aktivity počas tehotenstva # Nebezpečné a zakázané aktivity počas tehotenstva
Chôdza Kontaktné športy (futbal, hokej, basketbal a ďalšie kolektívne športy)
Plávanie
Aktivity s rizikom pádu a poranenia brucha (lyžovanie, jazda na bicykli v teréne, jazda na koni)
Jazda na rotopedePotápanie
Beh, jogging, silový tréning *
Aktivity s rizikom prehriatia organizmu, preto odporúčania varujú aj pred na prvý pohľad bezpečnými hot yoga a hot pilates
  • * Ak boli vykonávané pred otehotnením. # Akákoľvek pohybová aktivita musí byť konzultovaná s lekárom

Čo si z toho odniesť? Šport by mal byť súčasťou života každej zdravej nastávajúcej mamičky

Pohybová aktivita je neoddeliteľnou súčasťou racionálneho spôsobu života. Preto by sa ani nastávajúce mamičky nemali báť vhodného (aeróbneho) cvičenia v tehotenstve. Behanie a cvičenie v tehotenstve s činkami, ostatne ako akúkoľvek inú fyzickú aktivitu (napr. aj skupinové cvičenie pre tehotné), by však mali zaradiť až po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Veľký dôraz by sa mal klásť aj na správnu výživu, ktorej dôležitosť s pravidelným športom ešte viac vzrastá. Všetky potrebné živiny by mala mamička byť schopná prijať z bežnej stravy, pre istotu však môže svoj jedálniček ešte obohatiť o kvalitný doplnok stravy, napr. kvalitnú multiminerálovú formulu, prípadne niektoré konkrétne dôležité vitamíny pre tehotné ženy, ako napr. kyselinu listovú . Aj tieto látky je ideálne skonzultovať s lekárom alebo nutričným terapeutom.

Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Je nebezpečné užívať proteín a ďalšie doplnky stravy v tehotenstve a pri dojčení?
Je nebezpečné užívať proteín a ďalšie doplnky stravy v tehotenstve a pri dojčení?
Môžu nastávajúce alebo dojčiace mamičky používať doplnky stravy a kedy to pre nich môže mať naozaj veľký význam?
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!