Spomaľuje sa s vekom rýchlosť metabolizmu?

Komentáre
1
Spomaľuje sa s vekom rýchlosť metabolizmu?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Medzi 20 a 60 rokmi je energetický výdaj vrátane toho pokojového stabilný a samovoľne sa neznižuje.

  • Priberanie na hmotnosti v dospelosti je dôsledkom nízkej pohybovej aktivity alebo príliš vysokým energetickým príjmom.

... keď som mal 20, to mi to tiež vtedy spaľovalo!“ Asi všetci už sme to niekedy počuli. Je však pravda, že v pokročilom veku to už nespaľuje tak ako za mlada? Nová štúdia z roku 2021 publikovaná v časopise Science, tretím najlepšie hodnoteným magazínom podľa impact faktoru, hovorí, že aspoň u dospelých to tak pravdepodobne nie je.

Skôr než spomalený metabolizmus nám pribúdajúce roky prinášajú vyšší nárok na pohodlie, častejšiu únavu a pracovné vyťaženie. To je v poriadku, berme to však skôr ako príležitosť. Ak naozaj chceme a predovšetkým pokiaľ môžeme, zvládneme to v podstate v akomkoľvek veku.

Koľko energie vydávame na ceste životom?

Pokiaľ ide o chudnutie alebo priberanie hmotnosti, kľúčovým hráčom v hre je veličina známa ako energetický výdaj. Tá nám jednoducho hovorí, koľko energie za deň vydáme. A práve tento ukazovateľ sa v priebehu života pomerne dramaticky mení.

  • Deti a dospievajúci (1 – 20 rokov): Energetický výdaj počas ranej fázy života je ako jazda na horskej dráhe. Tkanivá a orgány mladého organizmu si vyžadujú až o 50 % viac energie ako u dospelých, navyše sú deti v porovnaní s dospelými viac fyzicky aktívne. Vztiahnuté na kilogram aktívnej telesnej hmotnosti tak deti a dospievajúci vydávajú oveľa viac energie ako dospelí.

  • Dospelí (20 – 60 rokov): Ak je zachovaná stále rovnaká miera pohybovej aktivity a beztukovej hmotnosti, je energetický výdaj dospelých prekvapivo stabilný. Medzi 20 až 60 rokmi preto nie je potrebné mať strach zo „spomaľovania metabolizmu“, jednoducho k nemu samovoľne nedochádza.

  • Seniori (60 rokov a viac): Zlom prichádza niekedy medzi 60 – 65 rokmi. Energetická potreba tkanív sa znižuje, spolu s ňou často mizne fyzická aktivita, klesá aj aktívna telesná hmotnosť a výsledkom je, že každý rok po 60 rokoch veku klesne celkový energetický výdaj v priemere o 0,7 %.

obrázok z gettyimages.com/FatCamera

Priberanie v dospelosti alebo boj s pohodlím a nedostatkom pohybu

Na základe minuloročnej štúdie zaoberajúcej sa rýchlosťou metabolizmu a energetickým výdajom by sa dalo predpokladať, že sa hmotnosť medzi 20 a 60 rokmi nebude nijako dramaticky meniť. Opak je však pravdou a niektoré experimentálne štúdie ukazujú, že hmotnosť sa v priebehu dospelosti naopak pomerne výrazne zvyšuje. Jednoducho priberáme. Čím to je?

1. Nedostatok pohybu

Najčastejším dôvodom priberania na hmotnosti je nedostatok fyzickej aktivity. Tá je totiž kľúčovou súčasťou celkového energetického výdaja a jej nedostatok prispieva k zvyšovaniu hmotnosti. Vyhraďte si aspoň 150 – 300 minút pohybovej aktivity týždenne na pohyb. Môže ísť o športový tréning, prechádzky alebo cyklovýlety.

2. Komfort a pohodlie

S rastúcim vekom sa stávame čoraz viac pohodlní. Ľudia ľahko a radi vymenia električku za auto či stan za hotel, naopak už to ale také jednoduché nie je. Nebráňte sa vystúpiť zo zóny komfortu a pohodlia aj počas dospelosti. Prispejete k vyššej fyzickej aktivite a navyše si komfort budete viac vážiť.

3. Konzumácia kalorickejších potravín

Za nárastom hmotnosti v priebehu dospelosti môže tiež v mnohých prípadoch konzumácia potravín, ktoré majú vysokú kalorickú denzitu. Často k tomu prispievajú jedlá v reštaurácii alebo vo fast‑foodoch. Svoju stravu založte na skutočných, priemyselne nespracovaných potravinách (ovocie, zelenina, obilniny, mäso, mlieko, vajcia, orechy, strukoviny a pod.). Kalorickými „dobrotami“ svoj jedálniček len doplňte.

Byť fit v dospelosti? Všetko máte vo svojich rukách

Počas dospelosti (od 20 do 60 rokov) sa rýchlosť metabolizmu vztiahnutá na množstvo aktívnej telesnej hmotnosti prakticky nemení. Dosiahnuť takú postavu, v ktorej sa cítite spokojne a sebavedome, tak môžete prakticky v akomkoľvek veku a nemusíte sa obávať, že by vám s pribúdajúcim vekom niekto hádzal polená pod nohy v podobe spomaleného metabolizmu.

Základom všetkého je pravidelná pohybová aktivita a pestrý a vyvážený jedálniček , ktorý je založený na skutočných potravinách. Do tohto formátu skvele pasuje metóda 80/20, o ktorej sa môžete dočítať viac v našom ďalšom článku Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu. Poznáš pravidlo 80/20?

Čo si z toho odniesť?

Najvyššie energetické nároky (vztiahnuté na kilogram aktívnej telesnej hmotnosti) majú deti vo veku 1 roku. Tie sa postupne znižujú až do dosiahnutia približne 20 rokov, od kedy sú až do 60 rokov prakticky konštantné. Po 60 rokoch začínajú postupne klesať tempom asi o 0,7 % ročne.

V dospelosti preto nemusíme mať strach zo „spomaľovania metabolizmu”, nedochádza k nemu. Pri konzumácii pestrej a vyváženej stravy spolu s dostatkom pohybovej aktivity preto môžeme dosiahnuť skvelú postavu prakticky v akomkoľvek veku.

Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
Ako pomocou spánku zrýchliť metabolizmus aj zhadzovanie tuku?
Ako pomocou spánku zrýchliť metabolizmus aj zhadzovanie tuku?
Spánok veľmi ovplyvňuje váš metabolizmus a schopnosť znižovať množstvo tuku. Ako by ste sa teda mali správať, aby ste na svojej postave mohli pozorovať čo najlepšie výsledky?
Môžem mať poškodený metabolizmus?
Môžem mať poškodený metabolizmus?
Pojmom spomalený metabolizmus si svoje priberanie alebo neschopnosť chudnúť vysvetľuje nejeden diétar. Naozaj niečo také existuje? A aké veľké spomalenie môžeme očakávať?
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Dosť už bolo všetkých šalátov na milión spôsobov každý deň s vidinou chudej postavy. Objavte slobodu v jedle vďaka pravidlu 80/20, ktoré obráti váš život o 180 stupňov. Budete šťastnejší, spokojnejší a v lepšej forme ako kedykoľvek predtým!
Výhovorka alebo fakt: Skutočne existuje spomalený metabolizmus?
Výhovorka alebo fakt: Skutočne existuje spomalený metabolizmus?
Spomalený metabolizmus je prekážka pre každého, kto sa snaží schudnúť. Ako k tomu môže dôjsť a dá sa s tým niečo robiť?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Ako zistiť percento tuku v tele?
Ako zistiť percento tuku v tele?
Percento podkožného tuku je jedným z ukazovateľov, ktoré prezradia mnoho o našom fyzickom stave a telesnej kondícii. Ako ho presne zistiť?
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Chcete schudnúť, ale bojíte sa prázdneho žalúdka a častého hladu? Vyberajte si potraviny, ktoré neobsahujú veľa kalórií, ale zasýtia na dlhšiu dobu. Viete, aké sú tie najlepšie?
Koľko energie obsahuje kilogram tuku a ako ho možno spáliť?
Koľko energie obsahuje kilogram tuku a ako ho možno spáliť?
Kilá nejdú tak rýchlo, ako ste si predstavovali? Poďme sa pozrieť na to, koľko energie obsahuje tukové tkanivo a akou rýchlosťou ju môžeme rozumne redukovať.