Spaľovače tukov

Spaľovač to síce za teba neodcvičí, ale pomôže počas fyzickej aktivity zvýšiť oxidáciu tukov a tvorbu tepla, čo podporuje stratu telesného tuku.

Prečo spaľovač tuku a ako si ho vybrať
Radenie

Spaľovače tukov

Spaľovače tukov ti v kombinácii so športovou aktivitou a správnym jedálničkom pomôžu so zhodením prebytočných kíl. Často možno vidieť rozdelenie na spaľovače tukov pre ženy a spaľovače tukov pre mužov , avšak látky v nich obsiahnuté sú väčšinou rovnaké a teda najlepšie a najúčinnejšie spaľovače tukov pre ženy sú zároveň najúčinnejšími spaľovačmi aj pre mužov.

Ako naštartovať spaľovanie tukov?

Chudnutie, teda naštartovanie spaľovania tukov prebieha, keď sa telo dostane do tzv. kalorického deficitu. Jednoducho ide o to, že pokiaľ priemerne prijmeme stravou menšie množstvo energie ako vydáme, naše telo začne spaľovať svoje zásoby a chudnúť. Základom tohto procesu je vhodne nastavená strava v kombinácii s fyzickou aktivitou, v ďalšom kroku ho môžeme podporiť práve pomocou spaľovača.

V našom článku " Ako vypočítať kalorický deficit " zistíte, ako sa do negatívnej energetickej bilancie dostanete ale aj to, akým mýtom neveriť a čomu sa pri chudnutí vyhnúť.

Ako fungujú spaľovače tukov?

Spaľovače tukov sú doplnky stravy, ktoré pomáhajú človeku v chudnutí, respektíve pomáhajú lepšie využívať telesný tuk ako zdroj energie, zvyšujú tvorbu telesného tepla, čím sa následne spotrebúva energia . Spaľovače tukov fungujú vďaka obsahu niekoľkých látok, ako sú napr. kofeín, synefrín alebo EGCG, ktoré sú kombinované a dosahujú tak kvalitnejší efekt.

Musíš počítať s tým, že pokiaľ nebudeš pre chudnutie nič robiť, spaľovač tukov ti veľmi nepomôže. Efekt sa dostaví iba v prípade, že máme správne nastavený jedálniček a dostatočnú mieru fyzickej aktivity. Až po splnení podmienky kalorického deficitu tak môže byť spaľovač účinný.

Ako urýchliť spaľovanie tukov?

Chudnutie a spaľovanie tukov môžeš dosiahnuť niekoľkými spôsobmi - pokiaľ ich budeš dodržiavať a kombinovať, dosiahneš vytúžený výsledok skôr.

  • Dodržiavanie kalorického deficitu a príjmu energie
  • Pravidelný pohyb a cvičenie
  • Budovanie svalovej hmoty - čím viac aktívnej hmoty, tým viac telo potrebuje energie
  • Vyskúšanie spaľovačov tukov na urýchlenie spaľovania
  • Zaradenie HIIT tréningov do cvičebného plánu

Že nevieš, ako na neho? Prečítaj si článok ako na HIIT tréning a efektívnejšie spaľovať tuky .

Ako vybrať spaľovač tuku?

Medzi najúčinnejšie látky používané v spaľovačoch tukov patrí synefrín, kofeín alebo EGCG, alebo extrakt zo zeleného čaju - každému vyhovuje iná kombinácia týchto látok a je potrebné zistiť, aká vyhovuje práve tebe. Všeobecne sa dá povedať, že najúčinnejšia býva kombinácia kofeínu a synefrínu, preto odporúčame prvýkrát siahnuť po tomto spaľovači - v našom spaľovači tukov nájdeš okrem týchto dvoch látok dokonca aj spomínaný extrakt zo zeleného čaju.

Pokiaľ potrebuješ viac pomoci a tápeš, prečítaj si tiež rozdelenie a podrobný návod, ako vybrať spaľovače tukov !

Kedy spaľovače tukov užívať?

Najužitočnejšieho užívania spaľovačov tukov zaistíme tak, pokiaľ ich budeme kombinovať s pohybovými aktivitami. Užívanie spaľovača tukov záleží na tom, akou formou sú spracované – najčastejšie však narazíš na tablety alebo na spaľovače tukov v podobe shotu či nápoja.

Spaľovač tuku v podobe tabliet je vhodné užívať cca 30 – 60 minút pred začiatkom športového výkonu či fyzickej aktivity. Okrem klasických spaľovačov s kofeínom však nájdeme aj spaľovače bez kofeínu, ktoré môžeš užívať aj pred spaním.

Ako už ale bolo povedané musíš ale počítať s tým, že pokiaľ nebudeš v energetickom deficite, spánok v kombinácii so spaľovačom ti k vysnívanej váhe veľmi nepomôže.

Čo je to synefrín?

Synefrín je látka, ktorú najčastejšie nájdeme v spaľovačoch tukov, pretože pomáha urýchľovať metabolizmus a následné odbúravanie tukov, zvyšuje produkciu tepla aj mierne ovplyvňuje apetít . Je získavaný ako extrakt z kôry horkého pomaranča a jeho užívanie je bezpečné, bez negatívneho vplyvu na organizmus.