Škodí lepok zdraviu? 6 otázok o lepku, na ktoré ste sa vždy chceli opýtať

Komentáre
Škodí lepok zdraviu? 6 otázok o lepku, na ktoré ste sa vždy chceli opýtať
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

S prichádzajúcim novým rokom možno aj vy premýšľate o zmene životného štýlu a cestách, ktoré vás za lepším „ja“ a vysnívanou postavou dovedú. Možno práve preto vám na myseľ prišlo vyradenie lepku. Ten je spolu so sacharidmi, tukmi či cholesterolom odsudzovaný za všemožné zdravotné problémy či dávaný do súvislosti s kilami navyše. Je naozaj lepok taký problém a mali by sme sa ho vzdať všetci bez rozdielu? Na to si odpovieme v dnešnom článku.

Čo je to lepok?

Lepok (glutén) je označenie pre skupinu bielkovín, ktorá sa nachádza v pšenici, raži a jačmeni. Stojí za problémami, ktoré vznikajú po konzumácii obilnín. V prípade pšenice ide konkrétne o bielkoviny gliadín a glutenín, raž obsahuje hordeín, ovos avenín a jačmeň sekanín. Najčastejšie zdravotné komplikácie spôsobuje pšeničný alfa gliadín.

obrázok z istockphoto.com

Pre koho je lepok problém?

Lepok znamená problém pre tri skupiny ľudí:

  • Pre osoby, ktoré trpia celiakiou

  • Pre osoby, ktoré trpia alergiou na lepok

  • Pre osoby, ktoré trpia neceliakálnou precitlivenosťou na lepok

Celiakia

Celiakia je chronické, geneticky podmienené autoimunitné ochorenie črevnej sliznice. Ide o celoživotnú záležitosť, kde je nutné dodržiavať bezlepkovú diétu. Inak by dochádzalo k ničeniu črevnej sliznice a tým aj zníženému vstrebávaniu živín. Problémom je aj zvýšené riziko lymfómov. Typickými prejavmi sú kŕče v bruchu, hnačka, nadúvanie alebo únava.

Alergia na lepok

Alergia na lepok je variant potravinovej alergie. Podobne ako napr. alergia na jablká alebo orechy. Zatiaľ čo celiakia je chronickou záležitosťou, alergia je akútnou reakciou organizmu na preniknutý alergén, v tomto prípade lepok a iné bielkoviny pšeničného zrna. Príznaky sa prejavia po niekoľkých minútach až hodinách po kontakte s alergénom.

Neceliakálna precitlivenosť na lepok

V tomto prípade všetky symptómy ukazujú na celiakiu. Tá sa ale nepreukáže biopsiou z tenkého čreva či protilátkami z krvi, črevo netrpí autoimunitným zápalom. Pozorovať môžeme rovnaké subjektívne zdravotné ťažkosti ako v prípade vyššie spomínanej akútnej reakcie na alergiu vyvolanú bielkovinami pšenice. Takže náhly úbytok energie, zažívacie ťažkosti a napríklad aj migrény spojené najmä s konzumáciou pšenice.

Pri diagnostike teda vylúčime celiakiu a alergiu. Následne vylúčime lepok zo stravy na určitý čas, počas ktorého vymiznú zdravotné problémy. Potom vykonáme expozičný test vystavenia lepkom. Pokiaľ sa zdravotné ťažkosti opäť objavia, nezostáva nič iné, než držať dlhšiu dobu bezlepkovú stravu a potom vyskúšať znovu expozičný test.

Čo je teda pravdy na všetkých tých mýtoch, ktorými vás vytrvalo bombardujú titulky pochybných magazínov? Na to sa mrkneme teraz.

6 otázok o lepku, na ktoré ste vždy chceli opýtať

1. Schudnem, keď nebudem jesť lepok?

Že niekto vo vašom okolí schudol po vyradení lepku? Nenechajte sa zmiasť, príčina je prekvapivo jednoduchá. Vyradenie pečiva alebo odmietnutie sladkej bodky v podobe torty po obede, to všetko znamená zníženie kalorického príjmu a tým aj možný kalorický deficit, ktorý je na každé chudnutie nevyhnutný.

  • A ako si ho spočítať? Podrobný návod nájdete tu

Verte, že preto, aby ste chudli, lepok vyraďovať nemusíte. Ktorýkoľvek celiatik by totiž za čerstvé chrumkavé pečivo dal celý majetok. Možno sa vám uľaví a dôjdete k zisteniu, že chudnúť sa dá aj s lepkom a o poznanie väčšou radosťou.

2. Je bezlepkový jedálniček zdravší?

Pre bežného človeka nie. V bezlepkovom sortimente nájdete potraviny zdravé, ale aj tie, ktoré by sa pravidelne v jedálničku nemali objavovať u nikoho. Je šiška zdravá? Sotva. Neprítomnosť lepku zo šišky zdravšiu potravinu neurobí. Rovnaký prípad sú rôzne torty, keksíky a podobne.

Pri bezlepkovom jedálnom lístku je taktiež ťažšie vybalansovať správny pomer makro i mikronutrientov, často chýba dôležitá vláknina alebo minerálne látky. Pri zostavovaní bezlepkového jedálnička sa primárne zamerajte na tie potraviny, ktoré lepok prirodzene neobsahujú, a zároveň poskytujú podobné spektrum živín ako obilniny obsahujúce lepok. Spestrite si jedálniček quinoou, celozrnnou ryžou alebo strukovinami. Priemyselne spracovaným náhradám sa radšej vyhnite.

Bezlepkový jedálniček je navyše často až trikrát drahší a popravde... aj menej chutný. Aspoň čo sa týka pečiva. Lepok totiž cestu dodáva jeho charakteristickú štruktúru.

obraze z freepik.com

3. Môže mi dodržiavanie bezlepkovej diéty uškodiť?

Okrem toľko preklínaného lepku prijímate s obilninami aj iné dôležité živiny. Príkladom je vyššie spomínaná vláknina, vitamíny skupiny B, železo alebo niektoré bielkoviny. Preto by ľudia s novo diagnostikovanou celikakiou mali dbať na to, aby bol ich jedálniček pestrý. Vymeniť pečivo za kukuričné alebo ryžové chlebíčky nestačí. Takéto výrobky majú vysoký glykemický index. Niektoré druhy obsahujú aj menej vlákniny.

Ak chcete mať istotu, že pri prechode na bezlepkový jedálniček budete mať dostatok všetkých dôležitých živín, obráťte sa na nutričného terapeuta. Rád vám pomôže a všetko vysvetlí.

4. Lepí lepok črevá?

Lepok získal svoje meno podľa lepivosti, ale v ceste. Nie v čreve. Táto jeho vlastnosť sa využíva hojne v pekárenskom priemysle. Čím je vyšší obsah lepku v múke, tým lepšie sú vlastnosti cesta. Lepšie sa s ním pracuje. Výsledné pečivo je potom nadýchanejšie, kvalitnejšie a chutí lepšie.

To ale neznamená, že lepok môže zalepiť naše črevá. Nízke pH v žalúdku, tráviace enzýmy z pankreasu a povrch sliznice v črevách si hravo poradia aj s lepkom.

5. Rastie počet celiatikov v populácii?

Osôb s diagnostikovanou celiakiou je v populácii stále rovnako . V rozvinutých krajinách sa jej prevalencia pohybuje okolo 1 %, hoci diagnostikovaných je iba 20 % z nich. Máte však pocit, že celiatikov je medzi nami viac? To preto, že v súčasnej dobe existujú lepšie nástroje, ako chorobu odhaliť a celkovo je táto choroba aj viac v povedomí lekárov. V minulosti to tak nebolo.

Podobne sa nemení ani obsah lepku v pšenici, ako znie jeden z častých mýtov, že lepku je v pšenici oveľa viac ako „kedysi“. (Kasarda 2013).

obrázok z gettyimages.com

6. Jeme lepku viac ako v minulosti?

Pravdou je, že sa lepok vyskytuje v potravinách, kde by ste ho „na prvý pohľad“ tak úplne nehľadali. Ide napríklad o menej kvalitné údeniny alebo dochucovadlá, no táto skutočnosť musí byť uvedená na obale výrobku. Také potraviny by však vo väčšej miere nemal obsahovať ničí jedálniček.

Pokiaľ teda váš jedálniček stojí na pevných racionálnych základoch, nemusíte sa lepku báť. Bežnou súčasťou našich jedálničkov je už celé stáročia.

Čo si z toho odniesť?

Ani lepok nie je živina, na ktorú by ste mohli ukázať prstom a povedať, že je zodpovedná za vašu nadváhu alebo všetky ochorenia. V našej populácii je určité percento ľudí, ktorým lepok spôsobuje problémy. Tým nezostáva nič iné, než sa zmieriť s dodržiavaním bezlepkovej diéty.

Pokiaľ ale patríte medzi zdravých jedincov, bolo by bláznovstvo sa do bezlepkovej diéty púšťať dobrovoľne. Ako zdravému človeku vám žiadne benefity neprinesie.

Vyřadili jste pečivo s lepkem oprávněně?
Vyřadili jste pečivo s lepkem oprávněně?
Už dlouho mezi námi koluje informace, že lepek je škodlivý. Také patříte mezi ty, kteří ho v dobré víře omezují a odepírají si tak nespočetné množství potravin? Možná nastal čas to přehodnotit.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
Tiež sa budíte s pekne plochým bruchom, ale večer si pripadáte ako v siedmom mesiaci? Nadúvanie nie je príjemné a dokáže nás poriadne frustrovať. Ako si s ním poradiť, sa dočítate v článku.
5 znakov, že jete málo vlákniny, a ako ich riešiť
5 znakov, že jete málo vlákniny, a ako ich riešiť
Cítite sa unavení, na toalete sedíte pol hodiny a máte problém s chudnutím? Možno máte v strave nedostatok vlákniny. Ako tento problém vyriešiť a prečo?
Čo je glykemický index a ako skutočne ovplyvní naše chudnutie?
Čo je glykemický index a ako skutočne ovplyvní naše chudnutie?
Vraj stačí vyberať potraviny s nízkym glykemickým indexom, tomu vysokému sa vyhýbať a budeme štíhli, zdraví a krásni... Áno, znie to naozaj skvele! Ale bohužiaľ, ani tentoraz to nemáme také jednoduché a je otázka, do akej miery si vôbec treba s glykemickým indexom lámať hlavu.
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?