Rastlinné oleje miesto opaľovacích krémov: je to bezpečné?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 23. 6. 2021
Uložiť článok
Rastlinné oleje miesto opaľovacích krémov: je to bezpečné?

Zaručený tip od najlepšej kamarátky, osvedčená rada od skúsenej liečiteľky alebo len nešťastne formulovaný článok z internetového magazínu. To sú asi najčastejšie zdroje, z ktorých si môžete odniesť niektorú z nasledujúcich rád:

 • „Na opaľovanie je najlepší olivový olej, pretože neobsahuje žiadnu chémiu.“

 • „Vymeň opaľovací krém za kokosový olej, skvelo sa opáliš.“

 • „Esenciálne oleje sú účinnejšie než chemické opaľovacie krémy.“

Nebudeme riskovať, že článok nedočítate a odídete s tým, že to dáva zmysel a že to tak je správne. Nie je. Môžete si tým dokonca výrazne poškodiť svoje zdravie.

Ak nám stále neveríte, v nasledujúcich odsekoch vám ukážeme, prečo je to tak. Prírodné oleje môžu v niektorých situáciách chrániť pred slnečnými lúčmi, ale rozhodne nemôžu nahradiť opaľovacie krémy.

Pred čím sa vlastne treba chrániť?

Slnečné žiarenie v sebe skrýva široké spektrum najrôznejších lúčov, ktoré na nás pri slnečnom letnom dni dopadajú. Zo všetkých tých lúčov by nás s ohľadom na naše zdravie mali najviac zaujímať nasledujúce dva druhy:

 • UVA žiarenie (charakteristické vlnovou dĺžkou v rozmedzí 315–400 nm)

 • UVB žiarenie (charakteristické vlnovou dĺžkou v rozmedzí 280–315 nm)

Sú to práve tieto lúče, pred ktorými by sme sa mali chrániť. Spôsobujú totiž starnutie kože, rozklad kolagénnych vlákien, stratu elasticity kože a môžu viesť až k rakovine kože.

obrázok z freepik.com

UV lúče treba buď odraziť, alebo zneškodniť

UVA a UVB žiarenia si môžeme predstaviť ako vysokoenergetické žiarenie, ktoré má silu našu kožu poškodiť. A to, samozrejme, nechceme. Brániť sa môžeme mnohými spôsobmi, z ktorých medzi tie najúčinnejšie patrí: nechodiť na intenzívne slnko, nevychádzať na slnko počas poludňajších hodín, chodiť oblečený/á, nosiť klobúk a slnečné okuliare, necestovať do južných krajín a ideálne sa držať v nízkej nadmorskej výške.

Nič z toho nie je tak úplne zlučiteľné s letnou dovolenkou pri mori. A práve na to tu sú opaľovacie krémy! Tie pomáhajú s ochranou proti UV lúčom dvoma spôsobmi:

 • UV žiarenie odrážajú vďaka minerálnym filtrom. Tým sa UV žiarenie nedostane do kontaktu s pokožkou a nemôže ju poškodiť.

 • UV žiarenie zachytí chemické zlúčeniny. V praxi to znamená, že UV svetlo neabsorbuje naša koža (ktorú by to mohlo poškodiť), ale nejaké iné častice, ktoré sú v opaľovacom kréme.

Na rad prichádzajú rastlinné oleje. Ako chránia kožu?

Ak svoju kožu natriete rastlinným olejom, vytvoríte si v podstate taký chemický filter. Ten naozaj dokáže určitú časť UV lúčov zachytiť, čím vašu kožu ochráni. V čom je teda problém? Rastlinné oleje zachytávajú len malé množstvo UV lúčov, svojou ochranou sa preto ani zďaleka nemôžu porovnávať s kvalitnými opaľovacími krémami s vysokým SPF faktorom.

Pekné porovnanie si pripravili vedci v štúdii, ktorá sa tejto téme venovala:


Rastlinné oleje miesto opaľovacích krémov: je to bezpečné?

Ako je vidieť, všetky prírodné rastlinné oleje dosahujú SPF faktor proti UVB žiareniu menší ako 10. Ochrana proti UVA žiareniu je u nich ešte výrazne nižšia a bežne sa pohybuje niekde okolo hodnoty 1–2.

Má teda natieranie kože rastlinnými olejmi zmysel?

Ak máte s rastlinnými olejmi pozitívnu skúsenosť, rozhodne sa im nemusíte vyhýbať. Uvedené porovnanie neznamená, že by rastlinné oleje škodili, ale že jednoducho nechránia kožu pred slnkom tak efektívne ako kvalitné opaľovacie krémy.

 • Ak máte tmavú pokožku a súčasne patríte medzi tých, ktorí sa prakticky nespália, môžu vám rastlinné oleje stačiť na miernejšie podmienky v prípade, keď sa vyhnete oslneniu počas poludňajších hodín.

 • V opačnom prípade sa ale radšej zverte do starostlivosti kvalitných opaľovacích krémov a rastlinné oleje berte len ako doplnok. Možno celý proces nevyzerá tak prírodne, ale vaša koža sa vám za to rozhodne poďakuje.

Čo si z toho odniesť?

Kokosový olej na opaľovanie namiesto opaľovacieho krému? Rozhodne nie! Nielenže sa totiž na letnom slnku spálite rýchlejšie, ale môžete si spôsobiť aj zdravotné ťažkosti. Rastlinné oleje predstavujú len veľmi miernu ochranu pred UVB lúčmi, ktorá približne zodpovedá SPF faktoru od 1 do 8. To je pre väčšinu našej populácie príliš málo na dostatočnú ochranu pred intenzívnym letným slnkom.

Berte preto rastlinné oleje skôr ako doplnok a chráňte svoju kožu kvalitnými opaľovacími krémami. Ak sa chcete vyhnúť chemickým filtrom na báze syntetických látok, stále máte možnosť siahnuť po opaľovacích krémoch na báze minerálnych filtrov, ktoré UV lúče účinne odrážajú. Rozhodne tým ale ochránite svoju kožu lepšie ako vrstvou kokosového alebo olivového oleja.

Pridaj sa k 33 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________