Q&A: Jak zlepšit potréninkovou regeneraci?

15. 1. 2017
Komentáre
8
Q&A: Jak zlepšit potréninkovou regeneraci?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Jedna z velkých otázek fitness světa mi opět včera přistála v e‑mailové schránce. A to jsem myslel, že už odpověď všichni znají). Týkala se toho, co ve fitness řešíme velmi často, a sice jedno z kritických tréninkových období - potréninkovou regeneraci. 

Otázka: Pořád nevím, co si mám dát po tréninku, abych zlepšil potréninkovou regeneraci, podpořil růst svalů a svaly mě další den po tréninku tolik nebolely.

Odpověď: Moje odpověď může být provázena několika liniemi. Velmi důležitý je totiž prvek toho, co vaši regenraci provází. Tedy jestli jste ve fázi, kdy se snažíte zhubnout, nebo jste ve fázi, kdy pracujete na svalovém objemu, v přechodné fázi, ve fázi budování svalové hmoty a nebo něčem úplně jiném. Primární je tedy, stanovit si cíl a to, co od potréninkového mixu potřebujete. Několik cílů je ale jasných: 

  • zahájit opravné procesy svalové tkáně a zastavit ty katabolické
  • zajistit návrat energetických zásob do svalové buňky
  • zmírnit působení laktátu a jeho setrvání ve svalové tkáni 

Podívejme se na první cíl a jeho naplnění. Zahájení opravných (regeneračních) procesů jde ruku v ruce se zastavením těch rozkladných, energii nabízejících procesů. Nejjednodušším způsobem jak zastavit katabolický proces, je nabídnout tělu jiný zdroj energie, tím může být nejlépe glukóza, hroznový cukr, D‑glukóza. To je ta nejsnažší cesta a můžete ji zvolit u snahy o nabírání svalové hmoty nebo síly. Pravděpodobně ji ale nemůžete vybrat u snahy o hubnutí, protože byste si zastavili štěpné tukové procesy. Množství cukru postačující k zastavení katabolismu bude mezi 20 - 40 g. Další možnosti, které naše tělo může zpracovat a využít je příjem větvených aminokyselin BCAA - ideálně s nižším poměrem leucinu (2:1:1) a nebo MCT tuky a oleje. Stejně tak si můžete po výkonu pro nastartování regeneračních procesů dopřát dávku glutaminu, která bude mít nejen proregenerační vlastnost, ale také podpoří produkci růstového hormonu i imunitu. Můžete pro dostatečnou hydrataci přidat i kokosovou vodu. 

Pokud bychom se dívali na podporu regenerace trochu vzdáleněji od výkonu, jistotou prvotního zastavení katabolismu a nastartování regeneračních procesů, je i dodávka (vyšší než jen BCAA a glutamin) využitelných aminokyselin. Zde bych ideálně volil mezi hydrolyzovaným syrovátkovým proteinem nebo syrovátkovým izolátem. 

Zajištění návratu energetických zásob je spojeno s prvním cílem a jeho realizací - tedy za pomoci jednoduchého cukru (glukózy), která za pomoci inzulinu doplní využití glykogenové zásoby ve svalu. Nejsou ale tím jediným, co jste během výkonu využívaly. Do práce se zapojil také váš ATP‑CP systém, a tak bude výhodné doplnit i jej. ATP doplňovat neumíme a přímá suplementace adenosintrifosfátem (ano, i toto se zkoušelo) nebyla efektivní. Proto je pro vás důležitější doplnit zdroj, ze kterého se ATP v prvních vteřinách výkonu regeneruje, tímto je kreatin‑fosfát. Pro nás jako suplement ve formě kreatin monohydrátu a jeho různých variací. Plně postačí dávka mezi 2 - 5 g, pokud chcete "přeplnit" svoje zásoby, bude ideálním množstvím 10 - 20 g denně. 

Bod č. 3 našeho seznamu - snížení zátěže laktátu, je již zajištěn suplementy uvedenými v bodě jedna a dvě, ale je spíše nutná řešit již před výkonem. Použití větvených aminokyselin BCAA v dávce do 5 g, MCT v dávce 2‑3 g, beta‑alaninu v dávce 2 g a kreatinu v dávce 2 g dokáže zmírnit přitréninkové a potréninkové zakyselení a koncentraci laktátu ve vašich svalech. Po tvrdém tréninku můžete úplně stejně využít malou dávku beta‑alaninu a argininu. 

Jak by tedy mohla suplementace po výkonu vypadat? 

ČasDoplněk stravy
Ihned po výkonu3 - 5 g BCAA (2:1:1), 2 - 5 g kreatin monohydrátu, 5 - 10 g glutaminu, 2 - 3 g MCT tuku, (20 - 40 g glukózy), 2 g beta‑alanin, kokosová voda, 3 g arginin
20‑45 minut po výkonu 30 g hydrolyzovaného syrovátkového proteinu nebo 40 g syrovátkového izolátu

Nyní již tedy víte, jak suplementovat po výkonu, abyste zajistili regeneraci všech svých nutných sil, nastartovali růst nové hmoty, nebo alespoň opravu té stávající a podpořili nadále růstové procesy. Opět ale myslete na to, že jste jako sportovec individualita a osobnost, a tak musíte i svoji výživu považovat za přísně individuální a sledovat reakce svého těla na suplementační "mix". 

Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
Nedostatok železa: Čo nám hrozí a z akých potravín ho čerpať?
Nedostatok železa: Čo nám hrozí a z akých potravín ho čerpať?
Železa v tele moc nemáme, aj napriek tomu je pre fungovanie organizmu nepostrádateľné. Aké funkcie v tele železo plní az akých potravín ho najlepšie doplníme?
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?