Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu

Komentáre
Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu
obrázok z freepik.com/lookstudio
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Prírodné nootropiká sú rastlinné výťažky, ktoré majú pozitívny vplyv na funkciu mozgu.

  • Používajú sa po stáročia v tradičnej ľudovej medicíne, ich účinnosť však podporujú aj vedecké štúdie.

  • Pri výbere sa zamerajte na dávkovanie a na kvalitu použitých extraktov.

Nootropiká pozitívne ovplyvňujú funkcie mozgu: pamäť, pozornosť alebo schopnosť spracovávať informácie. Vo väčšine prípadov ide o rastlinné výťažky, ktoré majú priamy alebo nepriamy vplyv na fungovanie mozgu.

Vitajte vo svete byliniek!

Liečivé rastliny a ich bylinné výťažky sa na podporu fungovania mozgu používajú po stáročia. Až v posledných niekoľko desiatok rokov sa však o ich účinky začína zaujímať aj západná medicína a stávajú sa predmetom vedeckých štúdií.

Ono totiž skúmať účinky bylinných výťažkov rozhodne nie je ľahká disciplína. Často vopred nie je známe, ktoré látky sú tie skutočne účinné, aký je presný mechanizmus pôsobenia či dokonca aké množstvo je optimálne. Pri bádaní nijako nepomáha ani to, že rastliny rôzneho pôvodu majú rôzne zloženie rovnako ako ich extrakty.

Poďme si teraz ukázať bylinky používané po stáročia, ktoré v dnešnej dobe majú oporu vo vedeckých štúdiách.

1. Bacopa monnieri (Brahmi)

Brahmi pochádza z Indie, užívanie je bežné pre východnú ajurvédsku medicínu. Hlavnými účinnými látkami sú bakozidy (bakozid A a bakosid B), ktorých približné množstvo v sušenej rastline je asi 10 %.

Medzi hlavné účinky Brahmi patrí podpora pamäte, ktorá je dosiahnutá pravdepodobne vďaka rastu (vetvení) dendritov a efektívnejšieho prenosu signálu medzi jednotlivými neurónmi. Zaujímavé je, že k zvýšenému vetveniu neurónovej siete dochádza aj u mladých jedincov (zistené na zvieratách).

V súčasnosti sa zdá, že optimálna dávka je približne 150 mg bakosidov denne. To zodpovedá približne 1,5 g sušenej rastliny, prípadne 300 mg rastlinného extraktu. Účinné látky sú hydrofóbneho charakteru (nerozpúšťa sa vo vode), je preto vhodné užívanie spoločne s jedlom.

2. Ginkgo biloba (Ginko dvojlaločné)

Užívanie Ginkga pochádza z tradičnej čínskej medicíny a do dnešnej doby ide o jeden z najpredávanejších rastlinných výťažkov určený na podporu pamäti. Japonské hlavné mesto Tokio dokonca používa Ginko dvojlaločné ako svoj symbol.

Ginkgo biloba sa používa najčastejšie na podporu pamäte u starších ľudí. Hlavným cieľom je udržanie zdravých kognitívnych funkcií u osôb pokročilého veku, u ktorých inak dochádza k ich zníženiu alebo k rozvoju neurodegeneratívnych chorôb vplyvom starnutia. Vedecké štúdie sú však v účinnosti nejednotné, niektoré dochádzajú k pozitívnym výsledkom, iné nepozorujú prakticky žiadne pozitívne účinky.

Ginkgo biloba sa najčastejšie používa vo forme rastlinných extraktov. Česká vyhláška zakazuje dennú dávku vyššiu ako 60 mg extraktu štandardizovaného na 24 % flavonoglykozidov a 6 % terpenolaktónov (24/6 extrakt). Z dôvodu možných kontraindikácií je tiež vhodné užívanie Ginkga konzultovať s lekárom, problematické je spoločné užívanie napr. s Warfarinom a ďalšími antikoagulačnými liekmi, pretože Ginkgo biloba môže znižovať zrážanlivosť krvi.

3. Centella asiatica (Gotu Cola)

Užívanie Gotu Cola je podobne ako Brahmi späté s ajurvédskou medicínou, aj v tomto prípade sa užíva tradične v podobe nápoja alebo spoločne s ghee. Medzi hlavné účinné látky patria saponíny vrátane tzv. asiatikozidov, na ktoré bývajú výťažky často štandardizované.

Užívanie Gotu Cola je do určitej miery zameniteľné s užívaním Brahmi, očakáva sa synergický účinok. Základný mechanizmus spočíva opäť v náraste (rozvetvení) dendritovej siete, čo má za následok efektívnejšie vzájomné prepojenie nervových buniek.

Ako optimálna dávka sa odhaduje užívanie 500 mg extraktu raz alebo dvakrát denne. V štúdiách sa rôzni kvalita použitých extraktov, ale ako štandard je možné považovať výťažok štandardizovaný na 10 % saponínov.

Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu

4. Panax Ginseng CA Mey (Pravý kórejský ženšen)

Koreň kórejského ženšenu patrí medzi najcennejšie rastlinné materiály, ktoré tradičná čínska medicína používa. Hlavné účinné látky sú saponíny, v tomto prípade súhrnne nazývané ginsenoidy, ktoré sa delia do 3 kategórií: protopanaxadioly, protopanaxatrioly a oleanolová kyselina. Zdá sa, že práve prvé dve skupiny látok sú pre podporu kognitívnych funkcií kľúčové.

Pravý kórejský ženšen sa niekedy prezýva „kráľ byliniek“, pretože jeho účinky zasahujú od podpory imunity cez kognitívne funkcie až po zvýšenie fyzického výkonu. Užívanie pravého ženšenu podporuje kognitívne funkcie ako u zdravých ľudí, tak u osôb s Alzheimerovou chorobou.

Na podporu funkcie mozgu sa najčastejšie spomína dávka 400 mg extraktu s obsahom 4 alebo 10 % ginsenoidov denne. Na trhu sa však vyskytujú aj extrakty s obsahom >60 % ginsenoidov, v takom prípade je možné dávku niekoľkonásobne znížiť.

5. Rhodiola rosea (Rozchodnica ružová)

Rozchodnica ružová je obľúbený adaptogén, ktorý rastie vo vysokých nadmorských výškach (až do 2300 mnm) v severných častiach Európy, Ázie a Ameriky. Pre všetky druhy Rozchodnice je typický obsah salidrosidov a rosavinu, na ktoré bývajú extrakty taktiež štandardizované.

Výťažok z rozchodnice ružovej nachádza primárne využitie ako protistresová bylinka, ktorá má tiež pozitívny vplyv na úzkosti a kognitívne funkcie (predovšetkým v prípade, keď je jedinec pod vplyvom stresu). Existuje aj štúdia na ľuďoch, ktorá zistila podporu pamäti u osôb, ktoré užívali liek obsahujúci 200 mg extraktu z rozchodnice spolu s horčíkom a vitamínmi B6, B9, B12, D a E.

Podľa českej legislatívy je napr. maximálna denná dávka 100 mg extraktu z rozchodnice ružovej štandardizovanej na 4 % rosavinov. Vo vedeckých štúdiách nie sú výnimočné ani dávky rádovo nižších stoviek mg extraktov štandardizovaných na 3 % rosavinu a 1 % salidrosidov.

Bacopa monnieri Ginkgo biloba Gotu Cola Panax Ginseng Rhodiola rosea
Pôvod India Čína India Kórea/Čína Severské oblasti
Účinné látky bakozidy flavonoidy, terpenoidy saponíny (asiatikozidy) saponíny (ginsenoidy) rosavín, salidrosidy
Účinok podpora pamäte udržanie kognitívnych funkcií podpora pamäte podpora sústredenia a pamäte adaptogén
Dávkovanie (na 1 deň) 150 mg bakozidov

60 mg*

(24/6 extrakt)

500 mg (10 % saponínov) 400 mg (10 % ginsenoidov)

100 mg*

(4 % rosavinu)

*maximálne denné dávkovanie povolené podľa Vyhlášky č. 58/2018 Zb.

Čo si z toho odniesť?

Rastlinné výťažky z tradične používaných rastlín sú účinným spôsobom, ako bezpečne podporiť funkcie mozgu. Rôznymi mechanizmami prispievajú k ochrane nervových buniek pred poškodením a k účinnejšiemu prenosu nervových signálov.

Z tradičnej ajurvédskej medicíny stojí za zmienku Brahmi a Gotu Cola, ktoré podporujú pamäť vďaka širšiemu rozvetveniu dendritovej siete. Zabudnúť by sme nemali ani na najslávnejšie rastliny východnej medicíny, Ginkgo bilobu a pravý kórejský ženšen, z ktorých predovšetkým druhý menovaný má v štúdiách zameraných na kognitívne funkcie veľmi nádejné výsledky. Zaujímavou rastlinou je tiež vzácnejšia rozchodnica ružová, ktorá pôsobí ako adaptogén a predovšetkým v stresových situáciách dokáže podporiť myslenie a odolnosť voči vonkajšiemu tlaku.

Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény sú známe pre svoju podporu efektívnejšieho zvládania stresu. Akým mechanizmom v organizme pôsobia a ktoré látky sú skutočne overené výskumom?
Jak se lépe soustředit? 7 faktorů, na které si dát pozor
Jak se lépe soustředit? 7 faktorů, na které si dát pozor
Být super výkonný, stíhat pracovní projekty a všechny další životní úkoly? To je sen mnoha z nás. Jak na lepší paměť a schopnost soustředit se dozvíte v dnešním článku.
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Pro zlepšení výkonu mozkových funkcí jezte ryby, vejce a co dalšího?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.