Prekvapivý účinok obmedzenia kalórii v strave

10. 3. 2021
Komentáre
Prekvapivý účinok obmedzenia kalórii v strave
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Ak by ste dostali šancu žiť 120 rokov, čoho by ste sa boli ochotní vzdať ? Čo tak obmedziť denný príjem kalórii o 25, 30, alebo až o 50 % do konca života ? Ľudstvo už od nepamäti skúma podstatu dlhovekosti. Prečo medúza Turritopsis dohrnii dokáže žiť večne? Naopak, prečo človek dokáže žiť „iba” niekoľko dekád? 

Súčasná veda vidí potenciál dlhovekosti v obmedzení kalórii. Avšak, veľká väčšina týchto štúdií skúma kalorickú reštrikciu len na zvieracích modeloch a mikroorganizmoch. My sa však budeme venovať štúdiám, ktoré skúmajú podstatu dlhovekosti u ľudí.

Dnes si ukážeme:

  • vplyv kalorického príjmu na dĺžku života

  • ako si bunky upratujú u seba doma

  • prečo japonskí seniori žijú tak dlho

Môže nižší kalorický príjem ovplyvniť dĺžku života? 

V odbornej literatúre môžeme nájsť len jednu štúdiu, ktorá sa poctivo zamerala na túto problematiku. Volá sa CALERIE (Comprehensive Assessment of the Long term Effects of Reducing Intake of Energy). Zúčastnilo sa na nej 145 ľudí, ktorí podstúpili reštrikciu kalorického príjmu na 2 roky.

obrázek z istockphoto.com

Aký je vplyv kalórií na dĺžku života?

Primárnym cieľom štúdie bolo znížiť kalorický príjem respondentov o 25 % a pozorovať zmeny, ktoré súvisia s dĺžkou života (zápalové látky, hormóny atď.). Testovaná skupina však tento cieľ nedosiahla. Priemerný kalorický deficit za 2 roky sa tak pohyboval okolo 11,7 % (v prvých 6. mesiacoch bol znížený príjem energie priemerne o 19,5 %, po zvyšok štúdie sa zníženie pohybovalo v priemere okolo 9,1 %) v porovnaní s príjmom energie pred štúdiou.

V prvom roku štúdie došlo k poklesu hmotnosti o 11,5 % a za 2 roky mali respondenti rozdiel v hmotnosti 10,4 % v porovnaní so začiatkom štúdie. Rozdiel v kalorickom príjme pred a počas štúdie bol v prvých 6 mesiacoch cca 480 kcal/deň a do konca druhého roka približne o 234 kcal/deň. 

Okrem poklesu rizikových faktorov pre vznik  srdcovo‑cievnych ochorení (celkový cholesterol, tlak krvi a hodnoty krvných lipidov) sa znížili aj hladiny hormónov štítnej žľazy a látky označujúce zápal, u ktorých sa zdá, že ich nízke hladiny môžu súvisieť s dlhovekosťou. Účastníci nezaznamenali nepriaznivé zmeny nálad, zmeny v pocitoch hladu, alebo v sexuálnom správaní. Nebolo však všetko ružové.

V štúdii sa totiž vyskytli aj osoby u ktorých sa prejavila znížená hustota kostí (skupina s kalorickou reštrikciou) a objavili sa aj príznaky chudokrvnosti. Keďže nebol zverejnený dvojročný jedálniček, vzniknuté problémy mohli byť dôsledok zle nastaveného jedálnička.

Chudnutím si bunky vyčistia svoj vnútorný priestor

Ako bolo vyššie spomenuté, zníženie kalorického príjmu naštartuje chudnutie. Tu sa to však zďaleka nekončí. V rámci kalorického deficitu totiž vedci objavili mechanizmus, za ktorý bola udelená nobelova cena - mechanizmus autofágie.  Autofágiu možeme voľne preložiť, ako „požieranie samého seba”. V období chudnutia si bunky, u ktorých sa aktivuje autofágia, začínajú „požierať” nefunkčné bielkoviny.

V jednoduchosti si tento mechanizmus môžeme predstaviť ako letáky (nefunkčné bielkoviny) a dôležitú poštu (funkčné bielkoviny), ktorá vám chodí do schránky (bunky). Zbytočné letáky sa v schránke (bunke) hromadia  spolu s dôležitou poštou. Ak občas schránku neotvoríme (prostredníctvom kalorického deficitu) a nevyberieme z nej letáky, pošta sa nám môže pokrčiť (začnú sa prejavovať negatívne dôsledky starnutia).

Objavom tohto mechanizmu sa v súčasnosti uznáva názor, že autofágia, aktivovaná kalorickým deficitom je nevyhnutná pre zdravie svalov a ochranu proti nadmerným svalovým stratám vo vyššom vekuPozitívny vplyv autofágie je navyše podporený zvýšenou tvorbou antioxidačných látok počas deficitu, ktoré chránia DNA pred poškodením a zníženou tvorbou oxidačných foriem kyslíka, ktoré dokážu bunkové DNA poškodiť.

Ochrana DNA a autofagické „upratovanie” počas kalorického deficitu má významný vplyv na dĺžku života bunky, a teda aj celého organizmu. Nezáleží na spôsobe chudnutia: ukazuje sa, že pozitívny efekt vykazuje nielen dlhodobé chudnutie, ale aj prerušované hladovanie, keď striedame obdobie pôstu s obdobím jedenia do sýtosti.

obrázek z istockphotos.com

V čom spočíva dlhovekosť ?

Ak chceme hľadať tajomstvo ľudskej dlhovekosti, musíme sa pozrieť na ľudí, ktorí žijú najdlhšie. To nás privedie do Japonska, pretože táto krajina má jednu z najvyšších stredných dĺžok života, a to 85. Pre porovnanie, Česká republika má strednú dĺžku života 79. V rámci Japonska sa teraz musíme zamerať na seniorov (> 65 rokov), ktorí sa dožívajú najdlhšieho veku. Dostaneme sa tak do najjužnejšej časti krajiny, Okinawy.

Okinawskí seniori majú dlhodobo mierny kalorický deficit, na ktorý sa ich telo adaptovalo, už od detstva, v porovnaní s ostatnými seniormi z celého sveta. Zároveň majú nižšie riziko srdcovo‑cievnych ochorení, nižšie riziko vzniku rakoviny, nižšiu prevalenciu osteoporózy a demencie a vyššiu hladinu pohlavných hormónov. 

To však môže byť zapríčinené aj celkovo zdravším životným štýlom. Napríklad zvýšenou konzumáciou rýb, dlhším pobytom na slnku počas roka atď. Pre definitívne potvrdenie vplyvu zníženého energetického príjmu na dlhovekosť u ľudí tak potrebujeme viac kvalitných štúdii. 

Čo si z toho odniesť?

Hlavné dôkazy pozitívneho vplyvu kalorického deficitu na dĺžku života sú zatiaľ podložené len na zvieracích modeloch. Z pozorovaní okinawských seniorov, ktorí sa dožívajú prakticky najdlhšie na svete, môžeme vidieť, že netrpia tak často civilizačnými ochoreniami (jeden z významných faktorov ovplyvňujúci dĺžku života), pričom väčšinu svojho života strávili v kalorickom deficite. Nejde však o kauzalitu.

Z pozorovaní chemických dejov v živočíšnych bunkách vidíme, že príčinou zdravej dlhovekosti môže byť mierne obmedzenie kalórii v strave, alebo aj prerušovaný pôst, ktorý prostredníctvom autofágie chráni bunku pred jej poškodením.

Na základe jednoduchých pozorovaní však nemôžeme potvrdiť ani vyvrátiť súvislosť medzi kalorickým deficitom a dĺžkou života u človeka. Na potvrdenie tohto objavu sú potrebné ďalšie kontrolované štúdie, ktoré by zahrnuli aj ostatné faktory, ako napríklad celkový životný štýl, alebo vplyv našej genetiky. 

Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.