Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?

Komentáre
1
Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Ovocie do zdravého jedálnička patrí. Džúsy sú z ovocia, smoothies sú z ovocia, sú zdravé a plné vitamínov, môžeme si ich preto dopriať toľko, koľko chceme. Skutočne?

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Ako sa delia nápoje z ovocia a koľko ovocia v nich vlastne je
  • Prečo nie sú smoothies vždy ideálna voľba a čím sa líšia od ovocia
  • Prečo by sme nemali piť šťavy a džúsy vo veľkom
  • Akú úlohu tu zohráva vláknina
  • Ako si rozumne vychutnať šťavu alebo smoothie

Nie je džús ako džús! Výberom 100% džúsu nesiahnete vedľa! Ako sú na tom obľúbené smoothies?

Väčšinou všetky nápoje z ovocia, ktoré si kúpime alebo vytlačíme doma, nazývame džúsom. Nie je však džús ako džús, pretože podľa legislatívy poznáme aj ovocnú šťavu, nektár či ovocný nápoj.

  • Ovocná šťava musí obsahovať 100 % ovocnej zložky. Nemôžu sa do nej dostať žiadne ďalšie prídavné látky.
  • Džúsom sa rozumie nápoj, ktorý vzniká z koncentrátu – zo šťavy je odparená voda a zvyšný koncentrát je potom znovu zriedený vodou. Percento ovocnej zložky môže byť rôzne.
  • Nektár má 25–50 % ovocnej zložky, pričom zvyšok tvorí voda, prípadne sladidlá.
  • Ovocný nápoj je na tom najhoršie, pretože ovocnej zložky obsahuje menej ako 25 %. V zložení môžeme nájsť aj arómy, farbivá, konzervanty a pod.

Aký je rozdiel medzi džúsom a smoothie?

Smoothie, ktoré je síce tiež z ovocia, sa od predchádzajúcich trochu líši. Kým šťavy a ďalšie vzniknú vylisovaním ovocia (získame tekutinu, ale pevná zložka sa nevyužije), smoothie vyrobíme jeho rozmixovaním (prípadne i zeleniny a iných potravín – mlieka, jogurtu, orechov a pod.).

Že je lepšie dať si stopercentnú šťavu ako nektár, je hádam každému jasné. Rovnako sa vie, že smoothie môže byť poriadna vitamínová bomba. Horšie už je, že nie vždy dokážeme odhadnúť množstvo. Čo myslíte, koľko cukru má malý pohár ovocnej šťavy?

Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?

Ovocie je zdravé, ale bohato nám stačia tri kusy denne

Ovocie je skvelé. Je zdrojom vitamínov a minerálnych látok, pričom každý druh je výnimočný niečím iným. Z ovocia tiež získavame vlákninu, bez ktorej sa zdravý jedálniček nezaobíde. Ale aj tak je ovocie, tak ako každá potravina, zdrojom energie a aj zdrojom cukru.

Cukor sa vďaka vláknine uvoľňuje postupne a na jeho konzumáciu vo forme ovocia nie je určite nič zlé. Stále je to však cukor a na jeho množstve záleží. Denne nám bohato stačí zjesť 2 – 3 porcie ovocia. Jednu porciu si môžete predstaviť ako jedno jablko, malú misku jahôd či polku väčšieho banánu.

Ako sa dá urobiť energetická bomba z pohára smoothie?

Že by sme to nemali s množstvom preháňať, platí pri smoothies dvojnásobne. Ak ste už niekedy smoothies robili, zamyslite sa, čo všetko sa do toho malého nápoja vojde. Je bežná vec, že si niekto urobí dobrôtku z banánu, jablka, misky jahôd, pridá ešte orechy a vychutnáva si ju s vedomím, že si predsa dopraje malú, ľahkú a zdravú desiatu.

Pre istotu si to spočítame. Povedzme, že banán má 120 g a 120 kcal, 140 g jablka má zhruba 70 kcal, 100 g jahôd má 40 kcal a 20 g mandlí má 120 kcal. Dohromady nám to robí 350 kcal. Zároveň uvedené potraviny obsahujú asi 46 g cukru. Energetická hodnota menšieho obeda v jednom pohári, ktorú vypijeme na pár hltov. Pre niekoho, kto sa napríklad snaží chudnúť, to môže byť celkom veľký škrt cez rozpočet.

Áno, smoothie môže byť výhodná desiata, keď nestíhame jedlo. Situáciu celkom uľahčuje fakt, že ho môžeme vypiť.

Na čo myslieť, než rozmixujeme do smoothie všetko v dome?

  • Do smoothies sa dá skryť naozaj veľa energiecukru. Preto pozor na množstvo.
  • S tekutou formou ide ruka v ruke menšia sýtosť, nežkeby sme potravinu zjedli. Rozmixované jablko nás zasýti menej ako jablko v celku.
  • Dôležité je aj žuvanie. Vtedy sa totiž začína trávenie, tráviaci trakt je tak viac zamestnaný a my máme väčší pocit sýtosti, než keď mu naservírujeme už naštiepenú potravinu.
  • Cukor z tekutej formy sa nám tiež rýchlejšie vstrebe ako cukor z nerozmixovaného ovocia. Výhody vlákniny v ovocí sa nám tak strácajú. Môže sa tiež stať, že po ňom budeme rýchlejšie hladní.

Šťavy a džúsy sú len nápoje. Čo dôležité im chýba?

Smoothies by sme ešte mohli považovať za pokrm. Zvyšok sú však len nápoje. Čím sa od smoothies (a ovocia) líšia? Najmä obsahom vlákniny – džúsy a pod. vlákninu neobsahujú (alebo len jej stopové množstvo). Tej sa odšťavovač zbavil a označil ju za „odpad“. V šťave nám preto ostáva voda, vitamíny, minerálne látkycukor. Vypiť množstvo energie obsiahnutej v jednom hlavnom jedle, je v tomto prípade ešte jednoduchšie ako pri smoothies.

Vypiť počas dňa „obed“ navyše nie je žiadny problém...

Nie je nezvyčajné, že si človek ráno kúpi liter džúsu a do večera je krabica prázdna. Liter džúsu však obsahuje okolo 450 kcal100 g cukru. Len pre predstavu – cukor by mal tvoriť maximálne 10 % nášho energetického príjmu. Pekne to máme znázornené na našom Instagrame.

[Instagram]

Šťava nám dodá energiu, rýchlo sa vstrebe, ale nezasýti nás. Chýba vláknina a akákoľvek potreba nápoj tráviť. To sa nám ale hodí napríklad po dlhom tréningu, keď potrebujeme rýchly prísun energie.

Je pravda, že zo šťavy získame s cukrom i vitamínmi. Medzi samotným cukrom v džúse a v Coca‑Cole však nie je rozdiel. Preto nie je ideálne pokrývať pitný režim litrom džúsu. Stačí približne 200 ml denne. Zvyšok tekutín radšej doplňte vodou. Keď to nebude na dennom poriadku, bude to ešte lepšie – je pre nás prospešnejšie ovocie zjesť, a nie vypiť.

Smoothies a ovocné šťavy môžu byť fajn, keď s nimi vieme zaobchádzať

  • Keď si nestíhate zjesť desiatu, smoothie vie byť praktický pomocník.
  • Viac neznamená lepšie. Keď si mixujete smoothie, použite iba jeden, maximálne dva kúsky ovocia.
  • Pokiaľ chcete plnohodnotnú desiatu s obsahom všetkých živín, pridajte ešte mliečny výrobok či orechy. Ale pozor, je to iba olovrant, preto to netreba s ingredienciami preháňať. Na energetickej hodnote uberiete napríklad vtedy, keď smoothie zriedite vodou, a nie mliekom.
  • Smoothie iba z ovocia ide ruka v ruke nielen s náložou cukru, ale aj so skorým nástupom hladu.
  • Keď chcete, šťavydžúsy pokojne pite, neberte ich však ako základ pitného režimu.
  • Čo sa týka obsahu cukru a energetickej hodnoty, môžeme ich porovnávať so sladenými nápojmi.
  • Dajte si preto jeden pohár denne. Ideálne nariedený vodou.
  • V porovnaní so šťavami a smoothies je však ovocie väčšinou lepšia voľba, preto urobíte najlepšie, keď ho budete uprednostňovať.
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Všichni už jsme se někdy setkali s tvrzením, že ovoce by se mělo jíst jen dopoledne, protože jinak se po něm tloustne. Kolik cukru vlastně ovoce obsahuje a opravdu se nám banán po poledni uloží do tuku? Pokud v tomto ohledu stále tápete, je tento článek přesně pro vás.
Pravda o cereáliích! Je lepší müsli nebo granola?
Pravda o cereáliích! Je lepší müsli nebo granola?
Představte si, že máte před sebou 2 misky cereálií. V jedné jsou čokoládové kuličky s mlékem a v druhé granola s mlékem. Kterou si vyberete? Opravdu je rozdíl v těchto potravinách tak velký? A není to vlastně jedno?
Prečo priberám na zdravej strave? Objav rozdiel medzi zdravou a diétnou potravinou
Prečo priberám na zdravej strave? Objav rozdiel medzi zdravou a diétnou potravinou
Že je potravina zdravá, ešte neznamená, že jej môžeme zjesť, koľko chceme. A čo je vlastne zdravá a diétna potravina?
Můžeme přetrénovat špatnou stravu?
Můžeme přetrénovat špatnou stravu?
"To vycvičím!" ...Tak zní jedna z nejčastějších "omluv" fitness lidí, kteří si dopřávají nějaké jídlo z fast foodu. Nakolik mají pravdu? Jde to opravdu tak jednoduše?
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Fresh, nektar, džus z koncentrátu. Pijeme ovoce, nebo cukr a aromata?
Fresh, nektar, džus z koncentrátu. Pijeme ovoce, nebo cukr a aromata?
Někdy nám masová média dokáží předhodit senzační titulky zpráv, ale realita je poněkud skrytá mezi řádky. Zjistěte s námi, proč džusy nepatří pod škatulku zdravé výživy a proč bychom svoje ovoce měli jíst, nikoliv pít. A jednou pro vždy si ujasníme, že džus ovlivňuje hladinu krevního cukru.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!