Prečo sa tiež necítim šťastne? Vianoce a ich vplyv na duševné zdravie

Komentáre
Prečo sa tiež necítim šťastne? Vianoce a ich vplyv na duševné zdravie
obrázok od Drazen Zigic na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Vianoce môžu pre duševné zdravie predstavovať skutočnú výzvu.
  • Štatistiky uvádzajú, že až 38 % ľudí pociťuje v období vianočných sviatkov vyššiu mieru stresu ako inokedy.
  • Každý by si mal uvedomiť, že byť na Vianoce šťastný nie je povinnosť.

Vianoce sú spoločnosťou vnímané ako sviatku pokoja a pohody… čo keď vám ale pri pomyslení na ne naskakuje skôr husia koža? Ak sa teda už od prvej adventnej nedeli zožierate myšlienkami, či je vôbec normálne netešiť sa na Vianoce, môžete sa teraz upokojiť – normálne to je.

Sú Vianoce skutočne sviatkami pokoja a mieru?

Bez debát je, že Vianoce sú jedinečným obdobím. Tu ale všetky fakty končia, pretože váš stav sa aj v období týchto sviatkov odvíja od vonkajších udalostí a vášho celkového vnútorného „nastavenia“. To znamená, že ak vás práve trápi nejaká choroba, stratili ste niekoho blízkeho alebo ste vo finančnej tiesni, žiariaci stromček pre vás zrejme nebude univerzálnym riešením všetkých problémov.

Podľa štatistík Americkej psychologickej asociácie pociťuje okolo 38 % zdravých osôb počas vianočných sviatkov vyššiu mieru stresu ako v inej časti roka. Pri ľuďoch, ktorí trpia duševným ochorením, uvádza zhoršenie stavu počas Vianoc dokonca 64 %. Pokiaľ teda máte pocit, že vám Vianoce prerastajú cez hlavu, nie ste v tom sami.

Čo môže na Vianoce ohroziť vaše duševné zdravie?

1. Vianočné prípravy

Každý rok je to vlastne rovnaké – v práci akoby sa všetci snažili dohnať nedohnateľné, medovníčky sa musia napiecť zavčasu, aby stihli do Štedrého dňa zmäknúť, svetielka na stromček zase nesvietia a tá zaschnutá stena na strope sa musí bezpodmienečne odstrániť, a ideálne aj premaľovať… Do vášho už aj tak nahusteného programu sa v období pred Vianocami vkráda množstvo nových úloh, a nie je preto divu, že onen požehnaný sviatočný pokoj vás tak nejako obišiel.

2. Honba za dokonalosťou

Možno aj vy patríte medzi tých, čo chcú mať na Vianoce všetko úplne perfektné. Dvadsať druhov cukroviniek, najžiarivejšia výzdoba na celej ulici a v celom byte ani smietka prachu. A samozrejme, slávnostná večera, 3‑krát kapor, 5‑krát rezeň – 3 kuracie a 2 bravčové, ale pozor, jeden len na prírodno. A jedna porcia vegetariánska. Perfekcionisti majú sklony k vyhoreniu zvýšené permanentne, pozor teda na to, pokiaľ sa k tomu pridá práve vianočné šialenstvo. Neveríte? Prečítajte si článok Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu, aj fyzickému výkonu?

3. Návštevy príbuzných

Je krásne sa po dlhej dobe zase stretnúť so svojimi blízkymi. Áno, pokiaľ s nimi máte dobré vzťahy. Ak vám teta z druhého kolena každoročne otĺka o hlavu, že ona vo vašom veku mala doktorát, tri deti a 60 rokov praxe v odbore, je celkom pochopiteľné, že sa vám pár dní pred pravidelnou sviatočnou návštevou začne zvierať žalúdok.

Introvertným jedincom môže navyše spôsobovať nepríjemné pocity už len veľký počet ľudí v miestnosti bez toho, aby vlastne ktokoľvek z nich vôbec prehovoril. Každý je skrátka nastavený trochu inak.

4. Nákupy darčekov

So stúpajúcim vekom a životnými skúsenosťami sa z popredných priečok vianočných prianí obyčajne vytráca lego, bábiky, plyšové hračky alebo elektronika a nahrádza ich „hlavne pokoj“. Aj napriek tejto osobnej (a často nevyhnutnej) zmene vo vnímaní Vianoc sa však všetci stále snažia svojim blízkym zaistiť čo najvyššie možné množstvo dokonalých darčekov, čo ich môže dostať pod značný tlak z hľadiska výberu i finančných možností.

5. Osamelosť

Už samotné očakávanie, že „na Vianoce by mal predsa byť každý šťastný“, vytvára na jedinca tlak, ktorý sa stupňuje potom, keď človek stratil blízku osobu, nevyšiel mu vzťah alebo sa napríklad nepohodol s dobrým priateľom. Aj keď si napríklad za bežných okolností svoju nezávislosť a samostatnosť užívate, počas sviatočných dní na vás môže pocit osamelosti padnúť ako ťažká a hryzúca deka.

Prečo sa tiež necítim šťastne? Vianoce a ich vplyv na duševné zdravie

Ako si pomôcť zbaviť sa nepríjemných pocitov počas sviatkov?

1. Dovoľte si spomaliť

Skúste sa na začiatok aspoň v mysli pohrávať s myšlienkou, že ani na Vianoce nemusí byť všetko dokonalé a ak sa tých pár dní voľna budete musieť zotavovať z vyhorenia spôsobeného predvianočnými prípravami, ani si ich vlastne poriadne nevychutnáte.

Vyberte si skrátka pár druhov cukroviniek, ktoré máte najradšej, a pri pečení sa nalaďte koledami a pohárom vaječného koňaku (alkohol za normálnych okolností samozrejme neodporúčame). A že by ste si radšej v nedeľu pustili rozprávku a pečivo si objednali? Prečo nie – zariaďte sa tak, aby táto možnosť vyhovovala primárne vám.

2. Nalaďte sa na vianočnú atmosféru

Vianočná atmosféra je skutočne jedinečná, a predsa len si ju môžete užívať iba pár dní (týždňov) v roku. Skúste sa teda naplno zamerať práve na svetielka, koledy, plápolajúce sviečky a vianočnú výzdobu. V žiadnom prípade sa nesnažte o toxickú pozitivitu, ktorá vám prikazuje milovať všetkých a všetko okolo seba – iste mi však dáte za pravdu, že zvierať v dlaniach horúci nápoj, počúvať koledy a všade okolo seba pozorovať jemné mihotajúce sa svetlá, má niečo do seba.

3. Zamestnajte ruky

Ak nemáte na tohtoročné Vianoce práve neobmedzený rozpočet, nedarí sa vám naladiť sa na tie pozitívne sviatočné vlny a myšlienky vám neustále utekajú ku katastrofám, skúste hlavu aj ruky zamestnať tvorivou činnosťou. Na internete nájdete nespočetné množstvo návodov na výrobu vianočných hviezd z desiatových vreciek, girlandy z roliek z toaleťáku alebo napríklad sviatočné svietniky zo samotvrdnúcej hmoty. Výrobky samozrejme nemusia skončiť len u vás doma, ale aj pod niečím stromčekom.

A ak by ste si na svojom výtvore radšej „pomaškrtili“, upečte si napríklad vianočku alebo nový druh cukroviniek. V našich receptoch nájdete okrem iného inšpiráciu na špaldové medovníčky, tvarohové Raffaelo guličky, vanilkové rožteky alebo thumbprint cookies.

4. Nenúťte sa do vecí, ktoré sú vám nepríjemné

Možno sú pre vás Vianoce také stresujúce aj z dôvodu, že zvádzate neustály vnútorný boj medzi tým, čo by ste robiť mali a čo robiť skutočne chcete. V tomto prípade je veľmi ťažké rozdávať všeobecné rady, skúste si však vždy postaviť na váhy to, koľko vám daná vec dáva, a naopak berie. Dobré vzťahy sú samozrejme aj o dohode a robení kompromisov, avšak vo chvíli, keď niečo prekračuje vaše hranice, je potrebné povedať rezolútne „nie“. Pokiaľ máte napr. zo stretnutia sa s príbuznými nevoľnosti už niekoľko dní dopredu, stojí zrejme za zváženie, či takú návštevu vôbec podnikať.

5. Porozprávajte sa s blízkymi alebo odborníkom

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ľahké, niekedy vám okolnosti alebo váš aktuálny stav skrátka neumožnia, aby ste si z nepríjemných pocitov pomohli sami. A ak majú Vianoce skutočne niečo symbolizovať, mala by to byť chuť potešiť a pomôcť druhým – neváhajte sa preto so svojim problémom obrátiť na niekoho blízkeho alebo sa poraďte s odborníkom.

Duševné ochorenie totiž často chorému prekrúca skutočnú realitu a aj keď sa tak niekomu zvonku môže zdať, že sa vlastne nič nedeje, vo vnútri niečej hlavy sa môže odohrávať úplná skaza.

Čo si z toho odniesť?

Hoci sú Vianoce vnímané ako sviatky pokoja, pre vaše duševné zdravie môžu byť naopak výzvou. Nákup darčekov, pečenie koláčov, výzdoba a zvládanie ďalších bežných povinností vám môže ľahko prerásť cez hlavu, a pretože „na Vianoce by mal byť predsa každý šťastný”, môžete sa v tej chvíli cítiť ešte o to horšie.

Dovoľte si preto spomaliť a sústrediť sa viac na svoje potreby. Nenaháňajte sa za dokonalosťou, užívajte si vianočnú atmosféru a pokiaľ vám myšlienky neustále ubiehajú ku katastrofám, skúste sa zamestnať tvorivou činnosťou. Zvážte tiež, či je nutné vystavovať sa niektorým nepríjemným situáciám a neváhajte sa obrátiť na blízkych alebo odborníka. Nech už sa totiž tento rok pred Vianocami cítite akokoľvek, nie ste v tom sami.

Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Predstavte si, že sa vplyvom chronického stresu dostanete až do bodu, keď nebudete schopní normálne fungovať. Spoznávate sa? Možno ste sa stretli so stavom známym ako „syndróm vyhorenia“. V čom spočíva jeho terapia a ako sa brániť jeho rozvoju? Poradí vám dnešný článok.
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
Prečo sa na Vianoce prejedáme?: Psychológia vianočného obžerstva
Prečo sa na Vianoce prejedáme?: Psychológia vianočného obžerstva
Vianoce sú čarovné obdobie, niektorí však môžu mať z týchto sviatkov obavy spojené s priberaním. Prečo nás práve Vianoce často zvádzajú na „odtrhnutie sa z reťaze“?
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Hocikto by si mohol myslieť, že perfekcionizmus vlastne nabáda k vyššej produktivite – opak je však pravdou. Prečo vám táto osobnostná dispozícia môže brániť v dosiahnutí cieľa a ako sa s perfekcionizmom vyrovnať, sa dozviete v článku.
Osamelosť a jej vplyv na zdravie
Osamelosť a jej vplyv na zdravie
Každý človek potrebuje byť z času na čas chvíľu sám – samota a osamelosť sú však úplne rozdielne veci. Ako môže osamelosť negatívne ovplyvňovať ľudské zdravie a ako s ňou najlepšie pracovať, sa dozviete v článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.