Prečo sa na Vianoce prejedáme?: Psychológia vianočného obžerstva

Komentáre
2
Prečo sa na Vianoce prejedáme?: Psychológia vianočného obžerstva
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Vianoce sú čarovné obdobie – asi každý z nás sa teší na zaslúžený odpočinok, rozprávky, čas strávený s rodinou a v neposlednom rade aj na dobré jedlo. Niektorí však môžu mať z týchto sviatkov obavy spojené s priberaním na hmotnosti a „anuláciou“ celoročného progresu. O tom, či je počas sviatkov naozaj možné pribrať niekoľko kilogramov tuku a zhatiť celoročnú tréningovú snahu, sme sa podrobne venovali tu.

Dnes sa pozrieme skôr na to, prečo nás práve Vianoce často zvádzajú k „odtrhnutiu sa z reťaze“, aj keď nad sebou máme celý zvyšok roka inak plnú kontrolu.

Jedlo na Vianoce akosi viac chutí. Ako je to možné?

Rituály a tradície k Vianociam jednoducho patria – či už ide o koledy, rozkrajovanie jabĺčok alebo tradičnú štedrovečernú večeru. A štúdie poukazujú na to, že práve tieto rituály ovplyvňujú náš apetít a ochotu pokračovať v jedení aj po tom, čo sme si o dve dierky povolili opasok. O jedle totiž v takom prípade nepremýšľame ako o prostriedku na utíšenie hladu, ale vnímame ho skôr hedonisticky, t. j. ako zdroj potešenia a slasti.

Ďalším faktorom je aj prítomnosť ľudí, v ktorých blízkosti sa cítime dobre. Podľa štúdií totiž príjemná spoločnosť tiež zvyšuje množstvo skonzumovaného jedla. De Castro tento stav pomenoval ako tzv. sociálnu facilitáciu, ktorú označil za jeden z najvýznamnejších vplyvov na stravovanie, ktoré boli doteraz (v roku 1990) objavené. Rolu potom hrá aj čas strávený pri stole – v skupine obvykle posedíme dlhší čas, čo vo finále znamená väčší objem zjedeného jedla.

obrázok z istockphoto.com

Aké ďalšie faktory sa môžu do množstva zjedeného jedla premietnuť?

1. Jedla je naraz všade plno

Na Vianoce máme doma často veľa potravín, ktoré by sme si inak možno ani nekúpili, eventuálne nie v takom množstve. Iste, spláchnuť zemiakový šalát pohárom coly je príjemná a neškodná vec, pokiaľ sa však táto limonáda cez sviatky stane naším výhradným zdrojom tekutín, asi to ničomu neprospeje.

Problematické môže byť aj neustále zobkanie – tam kúsok koláča, tam ozdoba zo stromčeka, z vianočky postupne ubúda a rozprávka bez punča vlastne nestojí za nič… Uvedomme si preto, že vianočné dobroty nie sú nič zakázané, nemali by sme sa ich však prepchať ešte pred večerou. :)

2. Spoločenský „nátlak“

Nie je nič zvláštne, že recepty na tradičnú vianočku a zemiakový šalát sa v každej rodine trochu líšia. Pri sviatočnom „obchádzaní“ príbuzných teda môžeme byť nabádaní, aby sme ochutnali a porovnali všetko možné. Na tom, samozrejme, nemusí byť nič zlé – ak však máme široké príbuzenstvo, šikovné babičky, ktoré sa vyžívajú v pečení najrôznejších lahodných múčnikov a doma nám ešte k tomu zostala krabica koláčov, môžeme si povestnú „gastrokómu“ privodiť pomerne ľahko. Predsa sa to nevyhodí, no nie?!

Niektorí sme sa možno stretli aj s tým, že ak sa na Vianoce vyložene neprepcháme, okolie nás vníma ako „divných ľudí“ a „ultrafitnessákov“. Akoby bol bolestivo preplnený žalúdok sám o sebe nejakou „tradíciou“ . V takom prípade im skúsme v pokoji vysvetliť, že v tejto chvíli by nám bolo naozaj zle a po dupľu zemiakového šalátu si preto dôjdeme až neskôr.

3. Nahromadený stres

„Tak a teraz až do januára nepohnem prstom!“ Odpočinok a načerpanie nových síl k Vianociam neodmysliteľne patrí. Pokiaľ sa však tešíme len na to, že úplne vypneme svoje bežné rutiny, môže to v našom životnom štýle značiť problém. Zamyslime sa preto, či sa po zvyšok roka zbytočne neprepíname a neodopierame si odpočinok. Nahromadený stres potom totiž môže podnecovať emočné jedenie, ktoré nám z dlhodobého hľadiska rozhodne neprospeje.

4. Rozbitie obvyklej rutiny

Prekážkou pre nás môže byť aj opačný extrém – ak máme zabehnutú rutinu, ktorá nám vyhovuje a cítime sa v nej dobre, Vianoce môžu predstavovať výzvu. Aj tu je však potrebné nájsť balans – to, že nám na Štedrý deň odpadla večerná lekcia vo fitku a že v tento deň bežne mávame na večeru Buddha Bowl, nám progres rozhodne nepokazí.

Nebojme sa preto urobiť na Vianoce výnimku a v pokoji si ich užiť – náš pokrok tým neutrpí a možno sa potom na svoj bežný plán budeme tešiť ešte o niečo viac. Odpočinok je navyše pre zlepšovanie výkonnosti i rast svalov nevyhnutný, a pokiaľ si ho nenatiahneme až do budúceho roka, môže nám v mnohom dokonca prospieť.

  • Ako vďaka odpočinku zlepšiť výkon a ochrániť zdravie, sa dočítate tu.

obrázok z gettyimages.com

Prejedanie nie je príjemné. Prečo naň napriek tomu nedáme dopustiť?

Zrejme sa zhodneme na tom, že byť napchatý takmer až do prasknutia nie je nič príjemné a kombinácia vyššie spomínaných faktorov nás počas sviatkov do tohto stavu môže doviesť celkom ľahko. Aj napriek nepríjemným pocitom však na toto „sezónne prejedanie“ často nedáme dopustiť a Vianoce vnímame ako obdobie, keď je všetko dovolené. Je to tak ale správne?

Je jasné, že nadmerné obmedzovanie, zákaz všetkého pečiva a večere v podobe tresky na vode so zeleninou nie je tá správna cesta. Príliš nám však neprospeje ani opačný extrém – teda úplná strata zábran. Tá sa totiž následne môže zvrhnúť do výčitiek a nevhodných stravovacích návykov typu „teraz budem týždeň na kuracom mäse a zelenine, aby som to vyrovnal/a“. Ak je nám tento scenár známy, je naozaj vhodné zamyslieť sa nad tým, či na seba po zvyšok roka nie sme veľmi tvrdí.

Tip od redakcie Aktinu

Namiesto stresu nad kalóriami si radšej užime Vianoce po svojom a zabudnime na pocit, že sme tým niečo pokazili. Napr. namiesto raňajok zložených zo 100 % cukroviniek si radšej doprajme svoju obľúbenú kašu a po nej si na tanierik naukladajme pár tých najobľúbenejších zákuskov – vo finále si ich tak vychutnáme ešte oveľa viac. A ak po raňajkách práve nevysielajú obľúbenú rozprávku, krv môžeme rozprúdiť prechádzkou.

  • Ďalšie tipy, ako zvládnuť Vianoce bez stresu a zbytočného prejedania, nájdete tu

  • Chcete predsa len vedieť, koľko majú vaše obľúbené dobroty kalórií? Potom hľadajte tu

  • Nebaví vás klasické pečivo a hľadáte tip na ich fit verzie? Kliknite sem

Čo si z toho odniesť?

Vianoce sú sviatkami pokoja, pre niektorých však môžu predstavovať stres nielen z nakupovania darčekov, ale aj z hľadiska priberania na hmotnosti. Sviatočnému prejedaniu pritom nahráva mnoho faktorov – rituály, ktorých je cez Vianoce všade plno, robia jedlo lákavejšie, všade je zrazu všetkého dosť a všetci príbuzní nás presviedčajú, že práve ich vianočka je tá najlepšia.

Svoju rolu môže hrať aj stres nahromadený z celého predošlého roku, alebo naopak vypadnutie z obvyklej rutiny. Poďme preto na Vianoce hodiť tieto starosti za hlavu a užiť si ich podľa seba – bez pocitu, že sme niečo pokazili. Ani tanierik koláčov a sledovanie rozprávok totiž nie je tabu, pokiaľ to však nebude to jediné, čo počas posledného týždňa v roku zvládneme. Tak šťastné, pokojné a veselé. :)

7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
Kto by to bol povedal, že takou nenáročnou chôdzou sa dá schudnúť. A predsa je to možné! Ako na to a na čo ďalšie si dať pozor?
8 krokov, ako sa prestať prejedať kvôli negatívnym emóciám
8 krokov, ako sa prestať prejedať kvôli negatívnym emóciám
Zlepšiť si náladu vedierkom zmrzky je fajn. Ale len do tej doby, kým si vytvoríme návyk a budeme riešiť každý výkyv nálady jedlom. Dôsledky nemusíme sledovať len na pribúdajúcich centimetroch v páse, ale aj na našom zdraví. V dnešnom článku sa dozvieme, ako s nástrahami emočného jedenia bojovať.
Rest days: Ako vďaka odpočinku zlepšiť svoje výkony a ochrániť zdravie?
Rest days: Ako vďaka odpočinku zlepšiť svoje výkony a ochrániť zdravie?
Na dosiahnutie svojich cieľov potrebujete okrem tvrdej driny aj adekvátny odpočinok – tzv. rest days. Prečo sú vlastne také potrebné, ako často ich zaradiť a ako ich najlepšie stráviť? Všetko nájdete v novom článku.
Koľko tuku môžeme reálne pribrať počas sviatkov?
Koľko tuku môžeme reálne pribrať počas sviatkov?
Máte strach, že cez Vianoce zabijete svoju formu, na ktorej ste dreli celý rok? A koľko cukroviniek vlastne treba zjesť, aby ste nabrali 1 kg tuku? Na všetko vám odpovie nový článok.
Fitness cukrovinky pre zdravé a veselé Vianoce
Fitness cukrovinky pre zdravé a veselé Vianoce
Že sú cukrovinky bez cukru ako týždeň bez nedele? Nezmysel!
Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?
Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?
I když jsou Vánoce svátky klidu a pohody, nejednoho by mohlo vystresovat, jak rychle naskakují kalorie, které během těchto dnů sníte. Není nutné zapisovat si každý snědený kousek. Je však fajn mít alespoň trochu přehled, kolik tuku a cukru mají třeba včelí úlky nebo decka vaječňáku.
6 jednoduchých tipov, ako si užiť Vianoce bez priberania
6 jednoduchých tipov, ako si užiť Vianoce bez priberania
Ako si užiť Vianoce a nenechať sa strhnúť prejedacou mániou? A prečo môže byť vianočné hodovanie pre náš tréning a životný štýl prínosné? Poďme sa na koniec roka pozrieť pekne zblízka a prebrať tohtoročnú stratégiu!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!