Prečo máte chuť na slané jedlá?

Komentáre
Prečo máte chuť na slané jedlá?
obrázek z pexels.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Sledovanie obľúbeného seriálu sa nezaobíde bez poriadnej misky popcornu alebo chipsov? Vaším jediným prianím je zastaviť sa cestou z práce v „mekáči“ na hranolky? Týmito a mnohými ďalšími signálmi sa vám telo snaží naznačiť, že túži po soli.

Hoci bez soli sa nezaobídeme pri dochucovaní jedál a je do určitej miery nevyhnutná k fungovaniu nášho organizmu, nezastaviteľné chute na slané jedlá môžu byť prejavom hneď niekoľkých neduhov. Akých? To a veľa ďalšieho si prečítajte v dnešnom článku.

Koľko soli by sme vlastne mali jesť?

Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme denne mali jesť menej ako 5 g soli, čo zodpovedá zhruba čajovej lyžičke. Také množstvo je prekvapivo ľahké dosiahnuť či dokonca niekoľkonásobne prekročiť. Je totiž dôležité si uvedomiť, že problematika sa netýka iba dosoľovania jedál, ale veľké množstvo potravín už značné množstvo soli obsahuje. Napríklad v 100 g šunky nájdeme 1,9 g soli, v krajci chleba 1 g soli a 100 g balkánskeho syra dokonca až  3,2 g soli.

Reálna spotreba soli je na Slovensku dlhodobo vysoká. Dáta ukazujú na množstvo okolo 15 g denne, čo je trikrát viac ako odporúčaná dávka. Sami určite v svojom okolí máte niekoho, kto automaticky siaha po soľničke, hoci jedlo ešte ani neochutnal.

Pri dlhodobo zvýšenom príjme soli sa zvyšuje krvný tlak a tým aj nároky na srdce. Soľ tiež zadržiava vodu, čím sa zvyšuje objem tekutiny v organizme a dochádza tak k nadmernému zaťaženiu obličiek. Toto sa týka chloridu sodného (ktorý lepšie poznáme ako kuchynskú soľ), nie sodíka samotného.

obrázok z istockphoto.com

Aké sú najčastejšie dôvody chuti na slané jedlá?

1. Nedostatok tekutín

Prahnete po slaných jedlách? Môže to znamenať, že váš pitný režim značne pokrivkáva. Deficit tekutín podnecuje hormonálne systémy, ktoré vyvolajú chute na slané. (Hurley & Johnson 2015). Tomu sa jednoducho vyhnete tým, že pitný režim posuniete vyššie na rebríčku priorít, teda čo sa vášho zdravia týka. Denne počítajte s množstvom 35 – 45 ml tekutín/kg telesnej hmotnosti.

2. Tehotenstvo

Tehotenstvo je krásne obdobie v živote ženy. Dokážu ho však znepríjemniť zmeny v stravovacích preferenciách, nechutenstvo alebo podivné chute na konkrétne potraviny či ich netradičné kombinácie. Objaviť sa môžu aj chute na slané, a to hlavne v pokročilejšom stupni tehotenstva.

  • Ako sa stravovať v tehotenstve? Prečítajte si v našom článku

3. Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm, skrátene PMS trápi nejednu ženu. Medzi najčastejšie prejavy patrí bolesť hlavy, kŕče v podbrušku, zmeny nálad alebo chute na slané a sladké jedlá. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami, ku ktorým v tomto období tesne pred menštruáciou dochádza.

  • Ako PMS ovplyvňuje fungovanie ženského tela? Prečítate si tu
  • Aké potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť? Nájdete v našom ďalšom článku

4. Príliš veľa stresu

Je prirodzené, že stres a emočné vypätie sú situácie, ktoré môžu poriadne zamávať vašimi stravovacími návykmi. Ste bežne zvyknutí jesť slané potraviny a jedlu dodávať chuť veľkým množstvom soli? Potom je viac ako pravdepodobné, že po takých pokrmoch budete o to viac siahať v situáciách, keď máte pocit, že vám snáď pod náložou povinností vybuchne hlava.

obrázok z gettyimages.com

5. Nuda

Zajedáte nudu? Podobne ako jedenie počas stresových situácií, tak aj jedlo z nudy patrí do skupiny tzv. emočného jedenia. Je to naučená odpoveď organizmu na momentálne negatívne emócie. Výhodnou stratégiou je zamerať sa na zvládnutie emócií iným spôsobom: pomôcť môže prechádzka na čerstvom vzduchu, cvičenie alebo pokojná joga.

  • Šancu dajte tiež mindfulness, ktorá vám pomôže jesť vedomejšie. Ako na to, sa dozviete tu

6. Dysbalancia elektrolytov

Pokiaľ vo vašom organizme dôjde k porušeniu rovnováhy elektrolytov, vedie to následne k narušeniu vodného hospodárstva, čo vyústi v chute na slané jedlá. Elektrolyty sú súčasťou krvi, moču alebo tkanív. Zastávajú dôležité funkcie, ako je vyššie spomínané hospodárenie organizmu s vodou, udržiavanie veľmi tesného rozmedzia pH alebo presun živín do buniek.

Ich hodnoty môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi, ako je napríklad choroba, časté močenie a nadmerné potenie. Príkladom z bežného života môže byť naozaj náročný tréning, počas ktorého sa zapotíte tak, že by sa vaše oblečenie dalo žmýkať. V takom prípade je doplnenie elektrolytov, hlavne sodíka na prospech. Pomôcť môžu iónové nápoje. Kedy je na mieste ich zaradiť? A kedy sú naopak zbytočné? Dozviete sa v našom článku.

Máte pochybnosti? Svoj zdravotný stav konzultujte s lekárom

Vyššie sme si vymenovali niekoľko dôvodov, ktoré môžu byť príčinou vašich neutíchajúcich chutí na slané jedlá. Treba však podotknúť, že chute na slané môžu byť prejavom aj vážnejších chorôb, ako je napríklad Addisonova choroba, keď pohlavné žľazy neprodukujú dostatok hormónov, ako je napríklad kortizol. Preto taktiež odporúčame svoj zdravotný stav vždy konzultovať s lekárom.

Čo si z toho odniesť?

Veľká časť príjmu soli pochádza z jedál, kde sa soľ prirodzene vyskytuje: sú to obvykle syry, šunka alebo pečivo, nehovoriac o nekvalitných instantných polievkach alebo mrazenej pizzi. Podobne ako pri návyku na sladkú chuť, skúste aj tú slanú skôr obmedzovať. Pomôcť môžu sezónne bylinky, zmesi korenia, starý dobrý cesnak alebo cibuľa.

Trápi vás zlá nálada a stres? Spoznajte potraviny, ktoré s nimi zatočia
Trápi vás zlá nálada a stres? Spoznajte potraviny, ktoré s nimi zatočia
Pocity smútku, splínu či stresu občas pociťuje každý z nás. Prekonávať ich môžeme rôznymi spôsobmi. Náladu si môžeme (jednoducho) zlepšiť aj pomocou niektorých potravín a doplnkov. Ktoré to sú, prečo a ako ovplyvňujú naše pocity?
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
Raz za mesiac skrátka prichádza obdobie, keď je všetko tak trochu náročnejšie. Čo sa vlastne vo vašom tele počas menštruácie deje, aký význam môžu mať prejavy predmenštruačného syndrómu, čo počas menštruácie jesť a ako cvičiť?
5 tipů, jak přestat zajídat svůj nespokojený život: naučte se odhalit emoční hlad
5 tipů, jak přestat zajídat svůj nespokojený život: naučte se odhalit emoční hlad
Každý z nás zvláda vypäté situácie po svojom. Niekto si zakričí, niekto si zacvičí - a niekto zje tabuľku čokolády. Ako rozoznať, či jeme zo stresu, smútku alebo kvôli skutočnému hladu?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?
Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?
Menštruácia nás ženy vie pekne potrápiť. Nesie so sebou totiž mnoho nepríjemných prejavov. Ktoré potraviny nám môžu pomôcť zmierniť jej prejavy, a čo nám naopak môže ešte priťažiť?
8 krokov, ako sa prestať prejedať kvôli negatívnym emóciám
8 krokov, ako sa prestať prejedať kvôli negatívnym emóciám
Zlepšiť si náladu vedierkom zmrzky je fajn. Ale len do tej doby, kým si vytvoríme návyk a budeme riešiť každý výkyv nálady jedlom. Dôsledky nemusíme sledovať len na pribúdajúcich centimetroch v páse, ale aj na našom zdraví. V dnešnom článku sa dozvieme, ako s nástrahami emočného jedenia bojovať.
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Straty niektorých elektrolytov môžu byť pri fyzickej aktivite také, že sa už oplatí myslieť na ich doplnenie. V tomto článku sa dozvieš, pri akých aktivitách má zmysel to riešiť a akým spôsobom elektrolyty dopĺňať.
Pomáha pitie vody s chudnutím?
Pomáha pitie vody s chudnutím?
Pitný režim je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Dokonca sa ukazuje, že dostatočný príjem tekutín je súčasne skvelým pomocníkom pri redukčných diétach. Ako voda pomáha chudnúť a aké tekutiny preferovať?
Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?
Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?
V těhotenství přirozeně dochází k nárůstu hmotnosti. Kolik kilogramů je běžné přibrat a musí nastávající maminky jíst opravdu za dva?
Iontové nápoje: Kedy má zmysel ich piť, a kedy sú naopak zbytočné?
Iontové nápoje: Kedy má zmysel ich piť, a kedy sú naopak zbytočné?
Hneď na úvod by sa mi chcelo odpovedať na otázku, ktorú som si dal v názve toho článku. A to jednoduchým „pretože sú nanič“. To by som však celú problematiku zbytočne zjednodušil, aj keď by som sa príliš od konečného výsledku neodchýlil.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Príjem soli očami súčasných odporúčaní: koľko je už príliš veľa?
Príjem soli očami súčasných odporúčaní: koľko je už príliš veľa?
Hoci sa vo výživových odporúčaniach odporúča konzumovať približne 5 g soli denne, takmer žiadna vyspelá krajina na svete to nie je schopná dodržať. Niektoré krajiny solia dokonca dvojnásobne. Čím to je a aký to má vplyv na naše zdravie?
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
Mindful eating: 5 krokov, ako začať jesť vedome, ľahšie chudnúť a zbaviť sa emočného jedenia
Mindful eating: 5 krokov, ako začať jesť vedome, ľahšie chudnúť a zbaviť sa emočného jedenia
Kedy ste si naposledy vychutnali jedlo od začiatku až do konca bez sledovania televízie, ťukania do klávesnice alebo telefonovania? Tu je 5 tipov, ktoré vám pomôžu naučiť sa jesť vedome a uľahčíte si tak aj chudnutie.
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Byť ženou je skvelé – kým do hry nevkročí PMS. Predmenštruačný syndróm zažíva až 80 % žien. Čo ho spôsobuje a ako ovplyvňuje našu hmotnosť či chuť do jedla?