Prečo majú aktívni ľudia lepší sex ako tí neaktívni?

Aktin Redakce
Aktin Redakce 30. 5. 2022
5 min. 1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Prečo majú aktívni ľudia lepší sex ako tí neaktívni?
  • Podľa štatistík trpí až 36 % amerických mužov vo veku 25 – 45 rokov erektilnou dysfunkciou, t. j. stavom, ktorý môže byť okrem iného spôsobený poruchami kardiovaskulárneho systému.

  • Štúdie potvrdili, že spokojnosť s vlastným telom má silný vplyv na mieru sexuálnej túžby a uspokojenia.

  • Samotná sexuálna aktivita nie je rekordérom v pálení kalórií – určite mi však dáte za pravdu, že pri tejto činnosti to nie je hlavným zámerom.

Pravidelný pohyb je nesmierne dôležitým faktorom zdravého životného štýlu a well‑beingu, no hrá dôležitú úlohu napríklad aj v spôsobe držania tela, vnímaní seba samého alebo napríklad v oblasti produktivity a sústredenia.

Úplným odporúčaným minimom fyzickej aktivity pre dospelé osoby je podľa WHO:

  • 150 – 300 minút primeranej pohybovej aktivity týždenne (chôdza, jazda na bicykli do práce)

  • 75 – 150 minút intenzívnej pohybovej aktivity týždenne (beh, aerobik, cvičenie v posilňovni)

  • Kombinácia vyššie spomenutých spôsobov

  • Aspoň 2 dni v týždni by sa dospelé osoby mali venovať posilňovacím cvikom

A podľa čoho môžete zistiť, že sa dostatočne nehýbete? Hneď 10 signálov, ktorými sa vám telo možno snaží naznačiť, že je čas sa poriadne nakopnúť, nájdete tu.

Môže sa za cvičenie považovať samotná sexuálna aktivita?

Podľa štúdie Frappiera a kolies. spália muži pri sexe priemerne 101 kcal, ženy priemerne 69 kcal, čo ho na popredné priečky intenzívnych športov, bohužiaľ, neradí. Na druhej strane, priznajme si, že pri tejto aktivite ide o celkom iné veci, než je pálenie kalórií. Ak vás táto téma zaujíma viac do hĺbky, určite si nenechajte ujsť článok Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?

Keby vás však predsa len zaujímal vplyv sexuálnej aktivity na zdravie, tešiť sa môžete napríklad na pozitívny účinok na stav srdca a ciev, podporu imunitnej funkcie, tlmenie vnímania bolesti alebo zlepšenie kvality spánku. Pre ďalšie informácie navštívte náš článok 6 zdravotných benefitov sexu.

V nasledujúcom texte sa však na sex pozrieme z úplne opačnej strany – môže byť váš sexuálny život ovplyvnený životným štýlom, konkrétne fyzickou aktivitou?

obrázok z freepik.com

Ako môže pravidelné cvičenie zlepšiť váš sexuálny život?

1. Pozitívne vnímanie vlastného tela a vyššie sebavedomie

Pravidelná fyzická aktivita má na tvarovanie (a samozrejme aj zdravie) vášho tela vplyv nielen objektívne ale aj subjektívne. Keď sa teda budete vo svojom tele vďaka cvičeniu cítiť lepšie, dramaticky to ovplyvní váš sexuálny život. Vedci totiž zistili, že pocit atraktivity a pozitívne vnímanie vlastného tela je silne spojené s vyššou mierou sexuálnej túžby a uspokojenia, najmä u žien.

2. Lepšia výdrž a výkonnosť

Hoci sa sexuálna aktivita neradí medzi rekordérov v počte spálených kalórií (pozri vyššie), určitý výkon si bezpochyby vyžaduje. A pokiaľ v spálni radi experimentujete, nazmar v určitých pozíciách nepríde ani flexibilita a svalová sila.

Vďaka pravidelnému cvičeniu tak zvládnete sexuálne hrátky bez extrémneho zadýchania či dokonca ľahšieho kolapsového stavu, a vaše svaly nebudú nepríjemne prekvapené náhlou a neznámou aktivitou. Taký kŕč do lýtka totiž nie je nič moc.

3. Zníženie miery stresu

Zvýšená miera stresu pôsobí negatívne nielen na vaše psychické aj fyzické zdravie, ale zadupáva do zeme aj libido – teda „sexuálny apetít“. Počas fyzickej aktivity si pritom nielen vyčistíte hlavu, ale vo vašom mozgu sa navyše uvoľňujú tzv. endorfíny, ktoré sa tiež prezývajú hormóny šťastia. Bolo tiež dokázané, že endorfíny znižujú vnímanie bolesti, ktorá vám na dobrej nálade najskôr tiež nepridá.

Vďaka tejto úľave od stresu je tak cvičenie efektívnym a dostupným spôsobom, ako svoje libido prirodzene navýšiť. Ďalšie tipy, ako sa so zníženou chuťou na sex vysporiadať, nájdete v našom ďalšom článku.

4. Zníženie rizika erektilnej dysfunkcie

Keďže má pohyb pozitívny vplyv na zdravie, je celkom logické, že s jeho zaradením bude klesať aj riziko niektorých porúch, ktoré vás v spálni nepotešia. Veľká štúdia zistila, že cvičenie môže pôsobiť preventívne proti vzniku sexuálnych dysfunkcií, problémom so vzrušením a dosiahnutím orgazmu alebo erektilnej dysfunkcii u mužov.

Erektilná dysfunkcia podľa štatistík z roku 2021 postihuje celých 36 % amerických mužov vo veku 25 – 45 rokov. S pribúdajúcim vekom sa potom prevalencia ešte zvyšuje. Jednou z častých príčin sú pritom problémy s kardiovaskulárnym systémom (vysoký krvný tlak, zúžený priesvit tepien z dôvodu hromadenia aterosklerotických plátov a pod.), pri ktorých je jedným z kľúčových preventívnych opatrení práve pravidelný pohyb.

Čo si z toho odniesť?

Sexuálna aktivita je rovnako ako akýkoľvek iný pohyb úzko spojený s celkovým zdravotným stavom a well‑beingom. Rovnako ako sex ovplyvňuje niektoré faktory zdravia, celkový zdravotný stav a fyzická zdatnosť sa naopak podpisujú na intímnom živote.

Vďaka pravidelnému cvičeniu sa budete vo svojom tele cítiť lepšie a budete mať vyššie sebavedomie, čo je pri sexe skutočne žiaduce, a navyše hry zvládnete bez väčšieho zadýchania. Spoločné chvíle vám potom dokáže príjemne okoreniť aj na tréningoch získaná svalová sila a flexibilita. Vďaka zníženiu miery stresu pôsobí pohyb pozitívne na vaše libido a navyše dramaticky znižuje riziko vzniku niektorých porúch a dysfunkcií, o ktoré v spálni rozhodne nestojíte.

Pridaj sa k 43 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok