Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať

17. 3. 2021
Komentáre
1
Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

"Zaspi, zaspi, zaspi. Musíš skoro vstávať. Pokoj. Pravidelne dýchaj. Mysli na ľudí, ako spia. Hmm, tí ľudia spia v peknej posteli. Určite je celý ich dom pekný. Raz chcem tiež taký. A kde by ten dom mal byť? Taká Austrália... tá by bola fajn. Dokelu, teraz nemysli na domy, máš spať. Zajtra máš veľa práce. Toľko práce. Nie, nie, nie, nestresuj sa. Teraz máš byť v pokoji a spať. Už len päť hodín a 31 minút. Ale hej, to sa ešte dá, to sa celkom aj vyspím. Víkend to istí, budem spať až do obeda. Teším sa na víkend. Mal by som vymyslieť, čo budem robiť. Dokelu, zase, SPI! "

Ak vám takýto vnútorný monológ niečo hovorí, mám za to, že trpíte problémom so spaním. Podobne, ako som ich aj ja kedysi mával. A v určitých obdobiach dokonca stále mám. Človek toho znesie veľa, ale dlhodobo sa nedostatočne kvalitný spánok prejaví v jednej alebo viacerých oblastiach života. Ste chronicky unavení, trpíte depresiou, ste pretrénovaní, leniví, podráždení... a možno si myslíte, že je to normálne. Ale nemusí byť. Aby ste procesu spánku viac rozumeli, stručne popíšem, ako to s ním vlastne celé je.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Čo je to spánkový cyklus a aké dve fázy sa počas spánku cyklicky striedajú
  • Prečo máme najviac snov ráno pred prebudením a aké hormóny hrajú v otázke spánku najdôležitejšiu úlohu
  • Prečo je dôležité chodiť spať a vstávať ideálne v rovnakom čase
  • Že by sme si nočné sledovanie televízie a prácu na počítači mali nechať radšej na inokedy
  • V čom nám dokáže pomôcť meditácia a ako ju jednoducho do svojho dňa začleniť
  • Aké doplnky stravy a bylinky môžeme použiť pre lepší spánok
  • Ktorá spánková poloha je tá najlepšia pre osviežujúci spánok

Spánkový cyklus: Prečo najviac snívame nadránom

Spánok prechádza cyklom, v ktorom sa striedajú rôzne úrovne jeho hĺbky. Táto perióda má dve hlavné fázy:

  1. Prvá fáza je spánok pomalý (inými názvami tiež synchronizovaný, NREM, SWS, ortodoxný, telencefalický).
  2. Druhú fázu našej nočnej kómy nazývame spánok rýchly (desynchronizovaný, paradoxný, REM, rhombocefalický, D‑spánok).

Druhá fáza je paradoxná z viacerých dôvodov. Spánok je síce v týchto úsekoch najhlbší, ale mozgová činnosť vykazuje v niektorých oblastiach dokonca vyššiu aktivitu, než keď sme hore. Ďalším paradoxom je naozaj značný rozdiel v prahu prebudenia na biologicky významné (tie, ktoré môžu ohroziť organizmus) a nevýznamné podnety. Na tie významné je prah veľmi nízky, ale u nevýznamných veľmi vysoký.

Bežne by mal jeden cyklus trvať okolo 90 – 100 minút, pričom sa opakuje 4 – 6 krát. To, že sa reálne toto rozmedzie pohybuje medzi 20 a 170 minútami, však vypovedá nielen o tom, ako je každý organizmus odlišný, ale aj o tom, aké vplyvné sú rôzne životné štýly.

Tieto cykly sa na začiatku a na konci spánku striedajú rýchlejšie a REM fáza postupne viac vytláča z hry NREM fázu. REM fáza sa teda najviac vyskytuje ráno pred prebudením, o čom vypovedá aj to, že nad ránom mávame najviac snov. Práve vďaka snívaniu je jeden z názvov rýchleho spánku tzv. D‑spánok alebo „dream state".

Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
qualitysleepsolutions.com

Ktoré hormóny ovplyvňujú spánok?

V súvislosti so spánkom najčastejšie hovoríme o troch hormónoch. Ich vyplavovanie závisí na rôznych podnetoch.

  • K hormónom závislým na spánku (sleep dependent) patrí nami zbožňovaný rastový hormónprolaktín. Oba tieto hormóny sú závislé na spánku (sleep dependent) aj na spánkovom štádiu (stage dependent).
  • Sekrécia hormónu melatonínu, aj keď zdanlivo závisí aj na spánku, je podriadená tme.

Prečo je pre svalový rast a riadenie biorytmov dôležitý kvalitný spánok?

  1. Rastový hormón vylučuje hypofýza (podmozgová žľaza) a jej hlavný zmysel spočíva v stimulácii rastu a biosyntéze bielkovín.
  2. Prolaktín má pôvod aj v hypofýze. Ak ale nie ste čerstvá matka trpiaca problémom s laktáciou, potom vás navyšovanie tohto hormónu nemusí nijako zaujímať.
  3. Melatonín produkuje epifýza (šuškovité teliesko) a hrá dôležitú úlohu v riadení biorytmov, spánku, reprodukčného, gastrointestinálneho systému, kardiovaskulárneho systému, respirácie a vodného aj minerálneho hospodárstva.
Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
obrázok z unsplash.com

Ako by mal ideálny spánok vyzerať?

Po zaľahnutí sa telo aj myseľ upokojuje a počas niekoľkých minút zaspávame. Potom prejdeme spánkovým cyklom, počas ktorého sa môžeme prebúdzať na podnety s postupne vyššou a vyššou intenzitou. Vo fáze REM je mozog veľmi aktívny a snaží sa pretriediť informácie, ktoré predošlý deň (alebo celé obdobie) prijal.

Podstatným zmyslom REM spánku je aj snívanie, keď sme viac pripravení v noci napríklad bojovať o svoj život, ak bude treba. Sny tiež odrážajú aktuálne psychické a telesné pocity z oblasti krvného obehu, tráviaceho traktu, dýchacích orgánov, telesnej teploty či močového mechúra. Na známy sen „Idem na záchod" už veľa ľudí doplatilo.

Potreba spánku sa veľmi líši a je daná geneticky. Niektorým z nás môže stačiť 5 hodín spánku, pretože je dostatočne hlboký. Tí, ktorí to šťastie nemajú, by (bohužiaľ či vďakabohu?) mali spať dlhšie (7 – 9 hodín).

6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať

1. Nastavte si pravidelný čas, kedy si ľahnete do postele a ráno vstanete s úsmevom na perách

Snažte sa o čo najväčšiu pravidelnosť v dobe, v ktorej chodíte spať, aj v čase vstávania. Ak máte napríklad školu trikrát týždenne skoro ráno, chodievajte spať a vstávajte aj zvyšné štyri dni v podobnú dobu. Telo tým získa režim (hodiny). Vie, čo má očakávať, a spánok príde rýchlejšie. Čo sa týka ideálnej dĺžky spánku, bežne odporúčaných osem hodín nemusí platiť pre každého. Niekto sa totiž dokáže skvostne vyspať aj za kratšiu dobu.

Obľúbené víkendové dospávania môže dočasne zvýšiť pocit odpočinku, ale hlavný dôvod, prečo sa potom v pondelok ráno cítite nanič, je práve ten, že ste si svoje hodiny opäť rozbili a nútite telo, aby si ich nastavilo znova.

Pravidelný spánok stabilizuje metabolické pochody. Nočné sledovanie televízie, práca na počítači či iné aktivity, ktoré vykonávate na úkor spánku, si radšej nechajte na inokedy. Nepravidelnosť v spánkovom režime môže byť príčinou psychického i telesného stresu, ktorý môže vyústiť až v psychosomatické ochorenia a poruchy spánku.

Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
obrázok z rideolife.com

2. Meditáciou k pokojnejšej mysli a lepšiemu spánku

O meditačných technikách a ich zmysle pre život moderného človeka by som mohol napísať celú prácu. Meditácia pomáha zastaviť chronickú mentálnu aktivitu brániacu nám v zaspaní. V spojení s lepším spánkom tu ale spomeniem len pár techník, ktoré mám sám vyskúšané. Hlavným princípom väčšiny techník je sústrediť sa na vlastný dych. Vnímať, čo sa deje okolo nás, ale tieto dáta nijako nespracovávať, nereagovať na ne a nepremýšľať o nich.

Ako na meditáciu kedykoľvek počas dňa?

  1. Meditovanie priamo pred spánkom sa javí ako veľmi účinný variant. Namiesto počítania ovečiek teda skúste počítať svoj dych. Tým dôjde k zvýšenému sústredeniu a chaotické myšlienky pomaly odídu. Hlboká koncentrácia automaticky prechádza do relaxácie. (HARRISON, 2011).
  2. Kedykoľvek počas dňa sa posaďte, zatvorte oči a začnite zhlboka dýchať. Pomaly sa nadychujte nosom, až kým už to viac nepôjde. Telo vás potom donúti vydýchnuť (pozor, nezadržiavať dych). Pokračujte výdychom ústami opäť do bodu, keď vás telo donúti sa znova nadýchnuť. Opakujte najskôr maximálne trikrát, postupne môžete opakovanie pridať. Keď to ako začiatočníci preženiete, môže sa vám zatočiť hlava. Skúšajte pokojne aj viackrát denne.
  3. V stoji vzpažte, zatvorte oči as hlbokým nádychom nosom telo naťahujte. V podstate sa snažíte odtiahnuť hrudník od panvy. Potom, ako už zrejme očakávate, pomalým výdychom ústami späť do uvoľnenia.
  4. Než si ľahnete do postele, posaďte sa na zem a oprite sa o posteľ (alebo na posteľ a oprite sa o stenu). Zatvorte oči a pravidelne dýchajte. Pri tejto technike nemusia byť nádychy a výdychy maximálne. Pomaly začnú prichádzať myšlienky. Predstavujte si, ako odplávajú preč, následne prestaňte na čokoľvek myslieť a len vnímajte svoj dych. Pokúste sa to takto vydržať päť až desať minút a ešte len potom si choďte ľahnúť. Táto technika však skôr len rozširuje úroveň techniky prvej, ak nezaberie.
Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
obrázok z picjumbo.com

3. Nastavte si optimálnu teplotu v miestnosti pre najlepšiu kvalitu spánku

Timothy Ferris (2011) vykonával experimenty s izbovou teplotou v rozmedzí 19,5 až 21 °C, keď bola kvalita jeho spánku najlepšia. Teploty nad túto hranicu prinášali horšie výsledky, nižšie teploty však môžu fungovať tiež. Ako Ferris hovorí, ak nemáte možnosť ovplyvniť teplotu miestnosti, môžete skúsiť otestovať ponožky rôznej hrúbky.

Ideálna teplota v spálni je však individuálna, nájdite si preto svoju vlastnú. Štúdia vykonávaná tímom vedcov v Číne vedená Lanom (2016) okrem iného ukazuje, že zvýšenie izbovej teploty o pár stupňov v neskoršej fáze spánku lepšie pripraví telo na prebudenie a nasledujúci deň dosahujeme vyššie výkony. Ak máte možnosť (napr. vďaka klimatizácii) regulovať teplotu v spálni týmto spôsobom, využite to.

4. Čomu sa pred spaním radšej vyhnúť? Aké doplnky stravy a bylinky nám so spánkom naopak pomôžu?

V prípade, že ste zvyknutí jesť hlavné jedlo dňa tesne pred spaním, našli sme ďalšiu možnú príčinu vášho nočného utrpenia. Toto jedlo si nechajte najneskôr na dve až tri hodiny pred spaním. Ďalej lieky, doplnky stravy aj samotná strava obsahujúca kofeín je pred spaním zlou voľbou. Konzumáciu kávy, kakaa, čierneho, zeleného i bieleho čaju, Coca Coly, guarany a čokolády si preto nechajte na inú časť dňa.

Zaujímavou látkou, ktorá už niekoľko rokov pomáha ako mne, tak ľuďom, ktorí dali na moje odporúčanie, je esenciálna aminokyselina L‑tryptofán. Táto aminokyselina sa pomocou enzýmov pomaly rozkladá na spánkový hormón serotonín. Tento hormón vzniká pôsobením svetla na ľudský organizmus a tvorí sa z neho už spomínaný hormón melatonín.

Jedným z dôvodov častej rannej melanchólie a nechuti do života môže byť práve nízka hladina serotonínu, ktorý sa počas noci spotreboval. Serotonínu sa totiž hovorí aj „hormón šťastia", pretože zabraňuje depresiám. Z potravín majú celkom slušný obsah tryptofánu napríklad syry, vajcia, losos, orechy a semienka spoločne s mäsom, ako napríklad kuracie alebo morčacie.

Ďalšou možnosťou je užívanie bylín, ako je valeriána lekárska, chmeľ otáčavý, ľubovník bodkovaný či medovka lekárska. Pri užívaní bylín je potrebné byť trpezlivý, pretože účinok sa dostavuje postupne. Vyhneme sa ale nežiaducim účinkom liekov na spanie, na ktorých vzniká závislosť a môžu spôsobovať celý rad nepriaznivých účinkov.

Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
obrázok z fewl.io

5. Využitie aplikácií a špeciálnych prístrojov na zlepšenie spánku

Možno to znie desivo, ale môžeme si zariadiť vlastné spánkové laboratórium aj doma. Stačí k tomu športový náramok (hodinky), ktorý meria pohyby a srdcový tep. Potom máte k dispozícii kvalitné dáta o svojom spánku a môžete s nimi ďalej pracovať. Uvidíte, aký vplyv na spánok majú konkrétne aktivity a ich načasovanie, jedlo, ale napríklad aj miera stresu.

Ďalších gadgetov a aplikácií, ktoré si môžete zaobstarať, je celá kopa. Aplikácia typu Sleep Cycle alebo Sleep as Android vás prebudí v najlepšej možnej chvíli v rámci intervalu, ktorý ste si zvolili. Verte, alebo nie, aj takáto „prkotina" dokáže urobiť divy.

Ďalšími (trochu nákladnejšími) možnosťami sú potom napríklad terapeutické lampy, ultrazvukový zvlhčovač alebo pulzné svetlo.

6. V akej polohe sa najlepšie zaspáva?

Polohy, do ktorých sa počas spánku dostávame, sú niekedy naozaj vtipné. Táto spánková cvičebná sústava ale dokáže byť pekne otravná. Ja sám sa niekedy počas noci tak intenzívne otáčam na mieste, že sa ráno zobudím zabalený do plachty ako náplň v palacinke.

Akú polohu teda zvoliť, aby sme zaspali čo najskôr?

Za ideálnu polohu, ktorú práve Timothy Ferris opisuje ako najúčinnejšiu, sa považuje taká, keď je telu znemožnený pohyb. To najlepšie docielime polohou zvanou „polovojenská plazivá poloha" (Half Military Crawl position).

Ľahneme si na brucho s hlavou na vankúši. Pravú ruku upažíme a následne ohneme v lakti do uhla 90 stupňov alebo ju vložíme pod vankúš. Vytiahneme pravé koleno k boku, opäť do 90 stupňov. Ľavá ruka leží zvisle pozdĺž tela.

Ja sám som sa k tejto polohe prirodzene dostal skôr ako k jeho knihe, takže ju osobne môžem len odporučiť.

Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
obrázok z troydelaney.com

Čo si z toho odniesť?

Nedostatok spánku trápi mnohých z nás a možno si to ani nepripúšťame, veď si predsa nenecháme ujsť všetok ten život, čo sa odohráva všade okolo nás 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Bohužiaľ, únava vyplývajúca z nedostatku spánku sa tak stáva modernou normou a ako následok toho sa nám môže stať, že začneme pomaly priberať na váhe alebo budeme mať problém zaspať.

Nedostatok spánku sa tiež pričiňuje na hormonálnych problémoch, keď nevyužívame naše telo v plnom potenciáli. Hádam vám s motiváciou k dostatočnému spánku pomôže príslovie vo význame, že svaly predsa rastú v spánku.

„Výrazné maximum uvoľňovania rastového hormónu je významne späté s prvou fázou" pomalovlnného spánku "(NREM). Naopak, REM spánok sekréciu rastového hormónu tlmí." (Špérová, 2008).

Využitím dnes predstavených techník dokážeme skrátiť dobu medzí tým, kedy si ľahneme do postele, a tým, kedy naozaj zaspíme, bez toho, aby sme museli počítať ovečky do miliardy. K upokojeniu mysle ešte navyše prispeje pravidelná meditácia a bonusom nám bude aj lepší spánok.

Každý by mal spať podľa svojich potrieb približne 6 – 9 hodín denne, podľa americkej National Sleep Foundation by dospelý jedinec vo veku 18 – 64 rokov mal spať v rozmedzí 7 – 9 hodín denne. Teraz už je to na vás.

[Instagram]

Šesť najúčinnejších látok na podporu spánku
Šesť najúčinnejších látok na podporu spánku
Kvalitný spánok je kľúčový pre naše zdravie, úspešné chudnutie a naberanie svalovej hmoty! Čo ale robiť, keď už nič nezaberá, nemôžeme zaspať a skoro sme už zabudli na to, aký je pocit poriadne sa vyspať?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Federer údajne spí až 12 hodín denne. Prečo a ako by ste si aj vy mali predĺžiť spánok?
Federer údajne spí až 12 hodín denne. Prečo a ako by ste si aj vy mali predĺžiť spánok?
O dôležitosti spánku nie je pochýb. Čo sa však stane s vaším telom, keď ho nebudete mať dostatok? A ako si vytvoriť spánkovú rutinu, aby ste netrávili hodiny pozeraním do stropu?
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?