Pravidelné pitie limonád: Aké so sebou nesie riziká?

Komentáre
Pravidelné pitie limonád: Aké so sebou nesie riziká?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Čo môže za nezdravosť sladených nápojov? Je to obsah cukru a umelých sladidiel? Umelé farbivá? Vedci pod vedením Amy Mullee na to išli inak.

Do svojej štúdie zahrnuli 451 743 osôb z desiatich európskych krajín a skúmali súvislosť medzi konzumáciou limonád a výskytom civilizačných ochorení a úmrtnosti. A ako to celé dopadlo?

Pitie limonád je spojené s vyšším rizikom úmrtnosti. Aký veľký je to problém?

Štúdia Amy Mullee (2019) sa zamerala na súvislosť medzi konzumáciou cukrom sladených či nekalorických nápojov a rizikom úmrtia na rôzne choroby.

Od akého denného príjmu limonád by sme si už mali dávať pozor?

Podľa Mullee boli vyššie zdravotné riziká pozorované už pri dlhodobej konzumácii vyššieho množstva, než je príjem jedného pohára (225 ml) cukrom sladenej limonády alebo pol pohára nápoja (125 ml) sladeného umelými sladidlami. Aké choroby sa v štúdii najčastejšie spájali s pitím limonád?

Cukrom sladené limonády sú spojené s vyššou úmrtnosťou na rakovinu hrubého čreva

Najväčším problémom cukrom sladených limonád je vysoké zastúpenie cukru (jednoduchých sacharidov). V 500 ml sladené limonády nájdeme priemerne asi 15 kociek cukru, čo značne uľahčuje cestu za nadváhou a obezitou. Tá sama o sebe zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu či kardiovaskulárnych ochorení.

Nejde ale len o nadváhu či obezitu. Konzumácia sladených nápojov je totiž podľa tejto štúdie sama o sebe spojená so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva (kolorektálneho karcinómu) a ďalších ochorení tráviaceho traktu.

Ako je to s bezkalorickými nápojmi. Môžeme neobmedzene piť nápoje s umelými sladidlami?

Umelé sladidlá sú látky s mnohonásobne vyššou sladivosťou ako cukor. Na osladenie dvoch pohárov preto netreba 15 kociek cukru, ale len niekoľko desiatok miligramov daného nekalorického sladidla, ktoré spravidla vylúčime v nezmenenej podobe.

Podľa rovnakej štúdie sa pozorovala vyššia úmrtnosť aj v súvislosti s dlhodobou konzumáciou nekalorických nápojov, tu sa vyššie riziká prejavili od pol pohára limonády (125 ml) denne. Na vine bolo zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb (najčastejšie ischemickej choroby srdca), ubudli však ochorenia tráviaceho traktu.

Nie sú to však umelé sladidlá samy o sebe, ktoré priamo spôsobujú zvýšené zdravotné riziká. Na celkovej úmrtnosti sa totiž mohli podpísať aj ďalšie faktory nezdravého životného štýlu, ktoré sa s konzumáciou limonád neúprosne spájajú, čo zmieňujú aj sami autori štúdie.

Môžu za všetko zdravotné problémy sveta iba limonády?

Celková zvýšená úmrtnosť iste nie je len zásluhou pitia limonád. Na problematiku sa musíme pozerať v celkovom kontexte životného štýlu, pretože ide najmä o súhru ďalších rizikových faktorov, ktoré sú spojené s nezdravým životným štýlom.

Viac limonád pijú ľudia so všeobecne nezdravým životným štýlom

Do hry tak vstupuje celkovo vyššia konzumácia nadmerne sladkých, tučných a slaných jedál rovnako ako vysoko priemyselne spracované potraviny, alkohol a nedostatok zdraviu prospešných potravín, ako je zelenina, ovocie, orechy, celozrnné produkty alebo všeobecne vláknina.

Mullee zistila, že vyššie množstvo limonád popíjajú ľudia s vyšším BMI as nižším vzdelaním. Rovnako tak konzumácia červeného a priemyselne spracovaného mäsa bola najvyššia u osôb, ktoré holdovali limonádam sladeným cukrom. Keď sa na to pozrieme ako na celok, všetko sa začína vykresľovať omnoho jasnejšie.

Pravidelné pitie limonád: Aké so sebou nesie riziká?

Limonády a sladké nápoje by nemali tvoriť základ pitného režimu

Oplatí sa limonády obmedzovať? Určite áno. Pokiaľ je vám ale ich konzumácia blízka, dať si raz za čas pohár limonády s vaším zdravím rozhodne nezahýbe, obzvlášť ak je vaša strava vyvážená a obsahuje všetky dôležité živiny.

Snažte sa svoj pitný režim stavať najmä na vode, nesladenom ovocnom či bylinkovom čaji. Zelený alebo čierny čaj, káva alebo riedený džús či čerstvo vytlačená šťava tiež neznie zle, nie?

Čo si z toho odniesť?

  • Nadmerné pitie limonád je podľa rozoberanej štúdie spojené so zvýšením rizika vzniku kolorektálneho karcinómu, infarktu a ďalších kardiovaskulárnych a tráviacich ochorení. Či naozaj vyššia konzumácia týchto nápojov prispieva k zvýšeniu rizika vzniku týchto chorôb, alebo ide o náhodné pozorovanie, zatiaľ nie je jasné a potrebujeme viac štúdií.
  • Zvýšené riziká sa v štúdii prejavili už od dlhodobej konzumácie pol pohára (125 ml) nekalorických limonád či jedného pohára (225 ml) cukrom sladených nápojov denne.
  • Samotný obsah umelých sladidiel je v nekalorických malinovkách hlboko pod limitom bezpečnosti, ich priemerná konzumácia je tak podľa mnohých štúdií v poriadku. Zvýšené riziká totiž plynú aj z ďalších faktorov nezdravého životného štýlu, ktorý je neodmysliteľne spätý s vyššou konzumáciou nekalorických či cukrom sladených limonád.
  • Pokiaľ jeme pestrú a čerstvú stravu založenú na minimálne priemyselne spracovaných potravinách, nemusíme sa občasnej konzumácie limonády zo zdravotného hľadiska obávať.
  • Základ pitného režimu by mala tvoriť kohútiková či minerálna voda a nesladené čaje.
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať
Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať
Fast foody na nás číhajú na každom rohu. Vyhýbame sa im, ale niekedy predsa len neodoláme... Ako zvládať vyprážané nástrahy bez obáv a výčitiek?
Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?
Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?
Poznáte to, kúpite si pol litra smoothie alebo ovocnej šťavy, dáte si prvý hlt, ani nežmurknete, a všetko je preč? A hlad vás o chvíľu otravuje zas? Sú síce z ovocia, ale majú svoje úskalia. Aké to sú?
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Všeho moc škodí! I tak by se daly interpretovat výsledky studie vědců z Koreji, kteří zkoumali, jaký vliv má strava s vysokým obsahem cukru nebo tuku na naše zdraví. Proč se vyvarovat jejich vysokému příjmu se dozvíte v tomto cukrem (nebo tukem?) nabitém článku.
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Můžeme přetrénovat špatnou stravu?
Můžeme přetrénovat špatnou stravu?
"To vycvičím!" ...Tak zní jedna z nejčastějších "omluv" fitness lidí, kteří si dopřávají nějaké jídlo z fast foodu. Nakolik mají pravdu? Jde to opravdu tak jednoduše?
Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Jedni ve sladidlech vidí příležitost, jak si vychutnávat sladkou chuť, aniž by měli výčitky z nekontrolovaného příjmu cukru, druzí jimi opovrhují. Přesvědčte se sami, kdo je kdo v této sladkými chutěmi nabité hře, a jestli máme důvod se sladidel bát!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?