Pomáha pitie vody s chudnutím?

Komentáre
Pomáha pitie vody s chudnutím?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Piť viac vody a vďaka tomu efektívnejšie chudnúť? Znie to možno na prvý pohľad nezmyselne, ale v skutočnosti to tak naozaj môže byť. Ako to tá zázračná voda robí? Poďme si jednotlivé spôsoby a konkrétne mechanizmy rozobrať trochu viac do detailu.

Hlad niekedy môže byť len prezlečený smäd

Určite už sa ti niekedy stalo, že hoci si cestoval/a medzi chladničkou a špajzou ostošesť, stále nie a nie nájsť tú správnu potravinu, ktorá by zahnala tvojej chute. Potom si si možno odovzdane nalial/a obyčajný pohár vody a behom chvíle boli všetky chute preč.

Potom samozrejme platí, že nechudneme vďaka vode, ale vďaka všetkým tým pochutinám, ktoré sme nezjedli. Keďže má však na tom voda svoju zásluhu, vďaka by mala patriť v tomto prípade predovšetkým jej.

Ľudia, ktorí pijú dosť, chudnú lepšie

Stále je potrebné mať na pamäti, že za znížením hmotnosti stojí najmä dlhodobá negatívna kalorická bilancia. Na tom nič nemení ani príjem tekutín, hoci pravdou zostáva, že dostatočný príjem tekutín môže ovplyvniť hlad, chute a celkový príjem jedla.

Ak totiž pijeme dostatok tekutín, menej sa prejedáme, sladké nás naháňa o trochu menej usilovne, a tak jednoducho nezjeme toľko kalórií, ako keď trápime svoje telo smädom. Nakoniec, existuje celý rad štúdií, ktoré ukazujú na účinnejšie chudnutie v prípade, keď pijeme dostatok tekutín počas dňa, a napríklad aj špecificky 30 minút pred väčšími jedlami.

Pomáha pitie vody s chudnutím?

Existujú aj ďalšie dôvody, prečo voda pomáha pri chudnutí

K jednému ďalšiemu dôvodu nám stačia v podstate len základné znalosti fyzikálnej chémie. Vodu totiž prijímame vo väčšine prípadov studenú, s teplotou cca 15 °C, alebo s izbovou teplotou, keď ju necháme odstáť (cca 22 °C). Keďže naše telo má stálu teplotu 37 °C, je potrebné všetku vypitú vodu v tele ohriať, čo samozrejme stojí nejakú energiu. Energiu, ktorú si teoreticky môžeme zapísať do denníčka s celkovým denným energetickým výdajom.

Podľa štúdie RADICAL a kol. platí, že za každý liter vypitých tekutín s izbovou teplotou telo spáli asi 200 kJ. Rovnakí autori tiež udávajú, že vypitie 500 ml tekutín s izbovou teplotou dokáže zvýšiť hodnotu pokojového metabolizmu o 30 % po dobu 30 – 40 minút od vypitia.

Kto by to bol v skorších dobách povedal, že si takéto tepelné straty budeme v dnešnej dobe dokonca vážiť, pretože nám pomáhajú udržiavať telesnú hmotnosť a nepribrať.

Preferuj čistú vodu a vyhýbaj sa presladeným limonádam

Všetky benefity vody smerujúce k chudnutiu samozrejme platia najmä pre čistú a neochutenú vodu, prípadne pre nesladené čaje. Sladené minerálky alebo dokonca cukrom sladené limonády sú pravým opakom toho, na čo by si sa pri chudnutí mal/a upínať.

Podľa súčasných odporúčaní platí, že na každý kilogram hmotnosti by sme mali vypiť asi 30  45 ml tekutín. Osoba s hmotnosťou 70 kg by teda mala vypiť približne 2 – 3 litre tekutín, čo samozrejme nie je úplne málo. Ani s nadmerným príjmom tekutín by sme to ale nemali preháňať, v krajných prípadoch to môže viesť až ku kritickému zníženiu hladiny sodíka v krvi, čo môže spôsobiť bolesti hlavy alebo malátnosť.

Ak máš problém s klasickou kohútikovou či neochutenou minerálnou vodou, máme pre teba pár tipov, ako sa s dostatočným pitným režimom pobiť.

Ako si spestriť pitný režim, keď ťa čistá voda nebaví

  1. Dochuť si kohútikovú vodu citrónom, pomarančom alebo mätou. Pridať môžeš aj šťavu z limetky alebo iné aromatické bylinky, ktoré máš práve poruke. Ber to ale len ako taký príjemný doplnok k bežnému pitnému režimu – ak by si totiž pil iba vodu s citrónom, môžeš si tým v dlhodobom horizonte poškodiť zubnú sklovinu.

  2. Spestrite si pitný režim minerálkami. Perlivé minerálne vody sú oproti tým neperlivým pre mnoho ľudí podstatne atraktívnejšie, a tak nie je nič zlé na tom si z času na čas pitný režim ozvláštniť bublinkami. Preferuj minerálne vody s vysokým obsahom vápnika a horčíka, čím tiež podporíš príjem minerálov do tela.

  3. Kúp si svoju obľúbenú fľašu. Možno ťa totiž len nebaví piť vodu priamo z kohútika alebo z fádnych a nepekných plastových fliaš, v ktorých sa vody predávajú v obchodoch. Takáto kvalitná sklenená fľaša so zábavnými motívmi sa tak môže stať jednoduchým spôsobom, ako cez deň vypiť o pár decilitrov viac.

  4. Vyskúšaj bylinné a ovocné čaje. Tie sú totiž ďalšou bezproblémovou súčasťou pravidelného pitného režimu, a tak veľkú časť tekutín môžeš čerpať práve z nich. Zaradiť môžeš, samozrejme, aj kávu alebo pravý čaj, ale dávaj pozor na celkový obsah kofeínu počas dňa.

obrázok z istockphotos.com

Čo si z toho odniesť?

Ešte než sa pustíš do tej najnovšej a najúčinnejeje diéty zaručujúcej okamžité chudnutie, skontroluj si svoj pitný režim. Je to síce maličkosť, ale možno práve od nej závisí úspech či neúspech tvojho chudnúceho snaženia. Ak totiž na svojom pitnom režime zaháľaš, môže sa stať, že počas dňa mávaš chute na potraviny, na ktoré by si pri inak dostatočnom doplňovaní tekutín chute nemal/a. Nie je nič lepšie, ako sa týmto skúškam odolnosti vyhnúť a jednoducho piť tekutín dostatok.

Pri výbere tých správnych tekutín sa zameraj na čistú vodu alebo minerálky, ktoré si môžeš ochutiť citrónom, limetkou, pomarančom alebo ďalšími bylinkami podľa svojej chuti. Úplne najlepšie urobíš, ak si ich pripravíš do veľkého džbánu alebo naleješ do svojej obľúbenej fľaše, ktorá ti vždy pripomenie dodržiavanie pitného režimu.

A ak už ti voda lezie krkom, skús dopĺňať tekutiny pomocou ovocných a bylinných čajov. Pitný režim si môžeš spestriť aj pravým zeleným alebo čiernym čajom, ale dávaj pozor na celkový obsah kofeínu. Ľahko sa ti totiž môže stať, že svoj „kofeínový limit" naplníš už počas dopoludnia po niekoľkonásobnej šálke silného zeleného čaju.

Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Sú minerálky zdravé?
Sú minerálky zdravé?
Sú minerálne vody vhodné pre naše zdravie, alebo by sme sa im mali naopak radšej vyhýbať a preferovať klasickú kohútikovú alebo filtrovanú vodu?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Dokáže bájna voda s citrónom umocniť spaľovanie tuku?
Dokáže bájna voda s citrónom umocniť spaľovanie tuku?
Pitie vody s citrónom sa stalo doslova fenoménom zdravého životného štýlu, má v ňom ale svoje miesto? Je efektívna vo vzťahu k vášmu zdraviu, alebo dokonca k spaľovaniu tuku? Možno áno. A možno to ani až tak nesúvisí práve s citrónom. Čo všetko teda voda s citrónom dokáže?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Ako zistiť percento tuku v tele?
Ako zistiť percento tuku v tele?
Percento podkožného tuku je jedným z ukazovateľov, ktoré prezradia mnoho o našom fyzickom stave a telesnej kondícii. Ako ho presne zistiť?
Koľko energie obsahuje kilogram tuku a ako ho možno spáliť?
Koľko energie obsahuje kilogram tuku a ako ho možno spáliť?
Kilá nejdú tak rýchlo, ako ste si predstavovali? Poďme sa pozrieť na to, koľko energie obsahuje tukové tkanivo a akou rýchlosťou ju môžeme rozumne redukovať.
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Chcete schudnúť, ale bojíte sa prázdneho žalúdka a častého hladu? Vyberajte si potraviny, ktoré neobsahujú veľa kalórií, ale zasýtia na dlhšiu dobu. Viete, aké sú tie najlepšie?
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
10 zdravých potravín, ktoré majú až smiešne málo kalórií
10 zdravých potravín, ktoré majú až smiešne málo kalórií
Pustili ste sa do chudnutia, ale škvŕkajúci žalúdok vám signalizuje, že s vašimi plánmi nesúhlasí? Inšpirujte sa našimi 10 tipmi na nízkokalorické potraviny, ktorými ho zaručene oklamete. Krásne si naplníte brucho bez toho, aby ste zničili svoje úsilie.