Plávanie v prírode: ako spoznať bezpečnú vodu a na čo si dať pozor?

Komentáre
Plávanie v prírode: ako spoznať bezpečnú vodu a na čo si dať pozor?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • V letných mesiacoch je potrebné myslieť na to, že zďaleka nie každá voda je vhodná na kúpanie.
  • Zlá kvalita kúpacej vody môže mať vážne negatívne dôsledky na vaše zdravie.
  • Jednoduchým testom si pritom môžete bezpečnosť vodnej plochy overiť už za 20 minút.

Kúpalisko, alebo radšej príroda?

Kúpanie k letu skrátka patrí, a preto sa nemožno čudovať, že mnoho ľudí v horúcich dňoch vyráža na kúpaliská, ktoré poskytujú luxus sociálneho zázemia, kontrolu plavčíkov a v neposlednom rade zodpovedajúcu kvalitu vody. Pokiaľ však nemáte radi cudzie nohy v tvári, chcete sa vykúpať so svojím štvornohým miláčikom alebo ste skrátka dobrodruh, a zvolíte preto radšej prírodné kúpanie, vždy by ste sa mali zaujímať o to, v akej vode sa to vlastne rozhodnete zmočiť. Zďaleka nie všetky vodné plochy sú totiž vhodné na kúpanie.

Ako jednoducho spoznáte vodu bezpečnú na kúpanie?

Pri prírodnom kúpaní asi tušíte, že vo vode nebudete jediným živým „organizmom“. Kontakt s prekvapenou rybkou môže kohokoľvek vystrašiť, z hľadiska bezpečnosti by vás však malo niečo úplne iné – prítomnosť siníc. Spolu s riasami tvoria sinice tzv. fytoplanktón, pri ktorého premnožení dochádza k charakteristickému zákalu vody, ktorý poukazuje na jej zníženú kvalitu.

Kúpanie vo vode so sinicami môže citlivejším jedincom spôsobiť kožnú alergickú reakciu, rôzne vyrážky, začervenané oči, alebo výtok z nosa. Okrem toho však môžu produkovať aj doslova toxické látky, ktorých následkom môžu byť črevné a žalúdočné problémy, bolesti hlavy, ale v krajných prípadoch aj závažné poškodenie pečene. Tieto nepríjemnosti sú najčastejšie dôsledkom nechceného prehltnutia vody z vodnej plochy, ktoré je obzvlášť nebezpečné u detí – majú totiž nízku telesnú hmotnosť a aj malé množstvo toxínov zo siníc s nimi môže pekne zamávať.

Riziko vzniku poškodenia zdravia sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a samozrejme koncentráciou samotných siníc. Absolútnu stopku by pre vás mal znamenať tzv. vodný kvet, čiže zelená „kaša“ na vodnej hladine, ktorá je práve tvorená sinicami.

Isté nebezpečenstvo samozrejme predstavuje aj bakteriálna kontaminácia vody, najčastejšie Escherichia coli, Salmonella alebo enterokoky, ktorých prítomnosť bohužiaľ už tak ľahko nezistíte. Pokiaľ nechcete riskovať črevné problémy, rada číslo jedna v tomto prípade znie – držte ústa zatvorené!

Ako odlíšiť sinice vo vode od rias?

Prítomnosť siníc vo vode môžete zistiť jednoduchým testom:

  1. Vezmite priehľadnú fľašu (postačí obyčajná pet).
  2. Úplne ju naplňte vodou z vodnej plochy, kde by ste sa radi vykúpali.
  3. Nechajte aspoň 20 minút odstáť na svetle.

Ak sa pri hladine vytvorí zelený krúžok s čiastočkami pripomínajúcimi ihličie alebo krupicu, a zvyšok vody vo fľaši zostane číry, ide s najväčšou pravdepodobnosťou práve o sinice – voda je teda na kúpanie nevhodná. Pokiaľ voda zostane zakalená rovnomerne alebo sa tvoria usadeniny skôr pri dne, pôjde pravdepodobne iba o riasy, ktoré nie sú zdraviu škodlivé (u citlivých osôb v alergiami však môžu vyvolať vyrážky aj niektoré druhy rias).

Pokiaľ váš fľaškový test dopadol dobre, vstupujte do vody pomaly, aby ste nerozvírili usadeniny pri dne a pozorujte, či sa vám okolo kolien nevznášajú drobné zelené čiastočky. Ak áno, pravdepodobne opäť ide o sinice a odporúčam nájsť si na rekreáciu radšej iné miesto. Po kúpaní v prírode, kde nie je kvalita vody pravidelne sledovaná, by ste sa tiež mali osprchovať čistou teplou vodou – odstránite tak prípadné riasy a sinice, ktoré by vám na pokožke zostali.

Zoznam pravidelne kontrolovaných vodných plôch potom nájdete napr. na stránkach na stránkach Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré obsahujú zoznam vôd bezpečných na kúpanie.

Plávanie v prírode: ako spoznať bezpečnú vodu a na čo si dať pozor?
obrázok z freepik.com/master1305

Na čo ďalšie si dať pri vode pozor?

Pokiaľ ste si overili, že je voda na kúpanie bezpečná, stále ešte nemáte úplne vyhrané – ako vždy je totiž potrebné dodržať isté pravidlá, aby sa obyčajná rekreácia nezmenila na nočnú moru.

  1. Neskáčte do neznámej vody. Skákanie do neznámych vôd je nebezpečné najmä z hľadiska malej hĺbky alebo pevných predmetov pod hladinou. V tomto prípade hrozí vážne poranenie hlavy alebo miechy a následky môžu  pretrvávať aj po zvyšok vášho života.
  2. Nechoďte do vody rozpálení. Po beachvolejbale s priateľmi v sparnom dni je jasné, že najlepšie osvieženie ponúkne práve chladná voda. Aj keď vás možno všetky zmysly nabádajú, aby ste sa schladili čo najrýchlejšie, v tomto prípade hrozia svalové kŕče a teplotný šok, ktorý môže u srdciarov viesť až k zástave srdca. Do vody preto vstupujte pozvoľna a pred úplným ponorením si rozpálené telo ochlaďte menším množstvom vody z dlaní.
  3. Nepreceňujte svoje sily. Len si to predstavte – ste pri krásnom rybníku, vtáky spievajú, slniečko svieti… čím tento zážitok ešte vylepšiť? Čo tak preplávať celú nádrž? Odporúčanie znie – rozhodne nie. Obzvlášť, ak ste na mieste sami alebo miestne vody príliš nepoznáte. Nehovoriac o tom, že pokiaľ vás uprostred rybníka nedajbože chytí kŕč… Pri plávaní v prírode sa držte radšej pri brehu a neriskujte viac, než je potrebné.
  4. Do vody jedine triezvi. Podľa odborníkov riziko utopenia výrazne stúpa u podnapitých osôb, pretože alkohol znižuje ich bystrosť a jasné uvažovanie, a plavec tak často neodhadne svoje sily alebo môže ľahšie vdýchnuť vodu. Pokiaľ ste navyše pri vodnej ploche sami, len ťažko vám v prípade núdze niekto pomôže. Pokiaľ teda máte v pláne naozaj plávať a „nečľapkať sa“ len tak pri brehu, na osvieženie voľte nealko varianty nápojov.

Čo si z toho odniesť?

Bez kúpania by nebolo leto, a pokiaľ namiesto oficiálnych kúpalísk vyrážate za ochladením radšej do prírody, rozhodne by ste mali dbať na to, kde sa pôjdete do vody namočiť. Nie každá voda je totiž vhodná na kúpanie a také radovánky vám môžu spôsobiť závažné zdravotné komplikácie. Na pozore sa majte najmä pred sinicami, ktorých prítomnosť vo vode zistíte jednoduchým testom.

Ani potom však nesmiete zabúdať na určité pravidlá bezpečnosti – medzi tie základné patrí neskákať do neznámej vody, nechodiť do nej rozpálený, nepreceňovať svoje sily a rozhodne pri plávaní nekonzumovať alkohol.

7 dôvodov, prečo som vďaka plávaniu zdravší aj výkonnejší
7 dôvodov, prečo som vďaka plávaniu zdravší aj výkonnejší
Prirodzený pohyb nemusí byť nutne len chôdza a beh. Dajte šancu aj plávaniu a buďte ešte rýchlejší, pohyblivejší a štíhlejší.
Plávanie: 4 jednoduché rady pre začiatočníkov, ktorými by sa mal riadiť každý plavec
Plávanie: 4 jednoduché rady pre začiatočníkov, ktorými by sa mal riadiť každý plavec
Chcete začať s plávaním, ale neviete ako na to? Ak zvolíte správnu cestu, môžete v ňom nájsť lásku aj veľa benefitov pre svoje telo. Viete, akým najčastejším chybám by ste sa mali vyhnúť?
5 tipov, ako sa prestať hanbiť v plavkách
5 tipov, ako sa prestať hanbiť v plavkách
Je vaše najobľúbenejšie ročné obdobie zima a z leta máte hrôzu? Možno je to preto, že sa hanbíte ukázať sa v plavkách. Ako odhodiť pocit hanby a užiť si teplé dni naplno?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.