Osamelosť a jej vplyv na zdravie

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Osamelosť a jej vplyv na zdravie
Obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • S osamelosťou sa podľa štatistík v roku 2021 celosvetovo stretávala tretina populácie, konkrétne teda 33 %.
  • Napriek tomu, že nejde o chorobu, môže osamelosť negatívne ovplyvňovať duševné i fyzické zdravie.
  • Pri riešení tohto problému je nevyhnutné odhaliť prvotnú príčinu, v čom sa ako veľmi efektívny nástroj ukazuje psychoterapia.

Pocit osamelosti sa u človeka rozvíja, pokiaľ nie sú dlhodobo napĺňané jeho potreby – v tomto prípade najmä potreba socializácie. Osamelosť je však potrebné odlišovať od samoty, ktorá je prirodzenou súčasťou normálneho ľudského správania. Každý totiž potrebuje čas len pre seba, počas ktorého si môže oddýchnuť a venovať sa sám sebe, pričom niekto potrebuje samoty menej, iný viac. Okrem toho, že samota môže byť vyhľadávaná aj cielene, je spravidla krátkodobejšieho rázu.

Osamelosť je oproti tomu skutočný stav emocionálneho a sociálneho nedostatku, ktorý je dlhodobý a často nedobrovoľný. K rozvoju osamelosti môže dôjsť napr. v prípadoch odsťahovania sa do iného mesta, zmeny školy/zamestnania, po ukončení vzťahu alebo napríklad pre stránenie sa spoločnosti z dôvodu narušenia fyzického či duševného zdravia. Je možné, že práve nemáte nikoho, s kým by ste mohli tráviť voľný čas a zveriť mu svoje problémy a myšlienky, ale osamelosť sa môže vyskytovať aj u ľudí, ktorí sú obklopení mnohými známymi – len sa im so žiadnym z nich nepodarí nadviazať to pravé spojenie.

Napriek tomu, že osamelosť nie je v súčasnosti samostatne označovaná ako porucha, môže negatívne ovplyvniť duševné i fyzické zdravie.

Aké znaky sú pre osamelosť typické?

  • máte dojem, že nie ste s nikým schopní nadviazať hlboký vzťah (nielen partnerský),
  • cítite sa izolovane, hoci ste práve v spoločnosti ďalších ľudí,
  • keď sa s niekým pokúsite nadviazať spojenie, dostatočne vás nevníma alebo nechápe,
  • máte pochybnosti o sebe samej/samom,
  • ste unavení a frustrovaní z neustálej a neúspešnej snahy o nadviazanie kontaktu,
  • cítite sa bez energie a úzkostlivo,
  • máte sklony k nežiaducemu kompenzačnému správaniu (divoké večierky, nadmerné sledovanie filmov či hranie hier, nadmerné nakupovanie, konzumácia alkoholu, emočné jedenie…).

Ako osamelosť pôsobí na ľudské zdravie?

1. Zvýšenie hladiny stresových hormónov

Z výsledkov niektorých štúdií vyplýva, že chronická osamelosť môže byť spojená s vzostupom hladiny stresových hormónov, konkrétne hormónu kortizolu. Vedci tiež v súčasnosti skúmajú, či by tento fenomén mohol súvisieť s adaptáciou a reguláciou hľadania sociálnych väzieb. Zjednodušene povedané, či môže stres plynúci z osamelosti človeka podnietiť potrebu nadväzovania nových sociálnych spojení. Táto teória bola podporená výsledkami štúdie doktorky Kornienko a kol., ktorí tiež zistili, že osamelí ľudia s vysokou hladinou kortizolu k interakciám inštinktívne vyhľadávajú osoby, ktoré majú hladinu tohto stresového hormónu nižšiu.

2. Zníženie kvality spánku

Osamelosť je tiež spájaná s poruchami spánku. Vzhľadom na zvýšenú mieru stresu môže byť pre týchto jedincov náročnejšie nielen večer zaspať, ale pozorované bolo aj častejšie budenie počas noci. Nedostatok kvalitného spánku potom spravidla vedie k zníženiu kognitívnych funkcií, produktivity a rozhodovacej schopnosti, čo môže ďalej prehlbovať pochybnosti o sebe samom/samej, čím sa jedinec dostáva do „začarovaného kruhu“.

3. Zvýšené riziko rozvoja depresie

Osamelosť je neopomenuteľným stresorom, ktorý je sprevádzaný izoláciou, strádaním a nenaplnením základných sociálnych potrieb – ak trvá tento stav dlhodobo, môže tak zvyšovať riziko rozvoja depresie. Toto tvrdenie potvrdilo aj review z roku 2018, kde bol vplyv osamelosti na rozvoj depresie označený ako „významný faktor stredného vplyvu“.

4. Zvýšené riziko rozvoja niektorých chronických ochorení

Vďaka zvýšeniu miery stresu sa osamelosť premieta aj do fyzického zdravia. Štúdie ju považujú za významný faktor napr. pri rozvoji ochorení srdca a ciev, cukrovky alebo dokonca predčasnom úmrtí.

Osamelosť a jej vplyv na zdravie
Obrázok od senivpetro na Freepik

3 jednoduché tipy, ako s osamelosťou pracovať

1. Navštívte terapeuta

Nech už je príčina vašej osamelosti akákoľvek, terapeut vám môže poskytnúť istý nadhľad a pomôže vám navyše identifikovať a odstrániť prekážky, ktoré vám v nadväzovaní nových kontaktov napríklad aj nevedomky bránia. Pokiaľ ste sa práve prisťahovali, je logické, že budete potrebovať nejaký čas na zvyknutie, aj v tejto situácii vám však môže psychoterapeut poskytnúť cenné rady.

Ďalšou príčinou môžu byť napr. nízke sebavedomie, pocity nedostatočnosti či viny, ktoré vás nútia strániť sa spoločnosti. V tomto prípade je terapia základným kameňom riešenia problému nielen s osamelosťou, ale aj s celkovou životnou pohodou a spokojnosťou. Ako môže psychoterapeutické sedenie prebiehať, si môžete prečítať v článku Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu.

2. Vyskúšajte nenásilné cesty, ako sa dostať medzi ľudí

Pokiaľ by ste s niekým radi nadviazali kontakt, vyskúšajte niektorú z prirodzených a nenásilných foriem sociálnych interakcií – môžete zájsť napr. na skupinovú lekciu vo fitku, spoločný výbeh, odbornú prednášku alebo napríklad na dobrovoľnícku akciu. Šanca, že tu stretnete osoby s podobným zmýšľaním a záujmami, je totiž pomerne vysoká, čo ďalej zvyšuje aj vaše vyhliadky na oduševnenú konverzáciu a poznanie nových priateľov.

3. Snažte sa pravidelne hýbať a tráviť čas vonku

Pokiaľ sa s osamelosťou stretáte dlhšiu dobu a zažívate spolu s ňou aj pocity vyčerpania a úzkosti, pravdepodobne nebudete v nálade na lámanie svetových rekordov. Pravidelný pohyb a čas strávený vonku na čerstvom vzduchu vám však pomôže lepšie sa uvoľniť a benefity sa dostavia aj v oblasti zdravia. Kto by totiž v ťažkom období nestál o pocit šťastia vyvolaného endorfínmi – a najľahšie ho dosiahnete práve pohybom.

Prechádzka na čerstvom vzduchu vám pomôže odviesť pozornosť od problémov, precvičiť vnímavosť, a pokiaľ pôjdete svižnejším tempom, o endorfíny nebudete ochudobnení ani v tomto prípade. Pohyb samozrejme podporuje zdravie srdca a ciev. A kto vie, napríklad práve počas úmorného funenia a utierania potu z čela rozviniete vzťahy, ktoré vás budú tešiť po zvyšok života.

Čo si z toho odniesť?

Osamelosť môže byť, na rozdiel od samoty, závažným problémom, ktorý negatívne ovplyvňuje vaše duševné aj fyzické zdravie. Osamelosť je spravidla dlhodobý a nedobrovoľný pocit nedostatku z nenaplnenia sociálnych väzieb, a môže byť spôsobená mnohými príčinami – od zmeny pracoviska až po nízke sebavedomie a pocity menejcennosti.

S osamelosťou sa spája najmä zvýšenie miery stresu, spánkovej poruchy alebo zvýšená náchylnosť k rozvoju depresie a niektorých chronických ochorení. Veľmi účinným liečebným postupom je psychoterapia, ktorá vám pomôže nájsť príčinu vášho problému a pozrieť sa na situáciu z iného uhla. Ďalej môžete vyskúšať nenásilné formy socializácie ako napr. športové lekcie, prednášky či dobrovoľnícke akcie, kde s vysokou pravdepodobnosťou stretnete ľudí s podobnými názormi. V rámci podpory svojho fyzického i duševného zdravia potom nezabúdajte ani na pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu.

Asertívne techniky ako kľúč k spokojnosti a lepšej produktivite
Asertívne techniky ako kľúč k spokojnosti a lepšej produktivite
Poznáte to – pre druhých by ste sa pokojne rozkrájali, ale vo väčšine prípadov to pre vás končí skôr stresom a frustráciou… Ale aj tak nabudúce nepoviete „nie“… Čo by si ľudia pomysleli? Dnešný článok vám prezradí, ako okoliu asertívne oznamovať svoje potreby a byť tak spokojnejší aj produktívnejší.
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
Pri výbere vhodného druhu cvičenia by malo záležať hlavne na tom, aby vás bavil. Nové dáta však naznačujú, že zo skupinových lekcií môžete vyťažiť ešte o niečo viac.
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!