Vplyv nenaplnených potrieb a udalostí z detstva na vývoj osobnosti a duševné zdravie

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Vplyv nenaplnených potrieb a udalostí z detstva na vývoj osobnosti a duševné zdravie
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Osobnosť človeka sa formuje najmä počas detstva, temperament však môže byť do istej miery ovplyvnený geneticky.
  • Nenapĺňanie potrieb alebo traumatické skúsenosti v období detstva sa môžu premietať do duševného zdravia v dospelosti.

  • Efektívnou pomocou pri zvládaní týchto následkov je najmä psychoterapia.

K formovaniu osobnosti dochádza práve počas detstva

Detstvo má zásadný vplyv na vývoj osobnosti človeka, a to primárne v okruhu užšej rodiny, keď dochádza k formovaniu tých najzákladnejších postojov a schopností. V ďalšej fáze má potom samozrejme vplyv aj širší okruh rodiny, učitelia/vychovávatelia, spolužiaci či priatelia.

Napriek tomu, že sú rodičia vo vzťahu k dieťaťu nepochybne autoritou, ktorá formuje jeho vývoj, ponúka podnety a odovzdáva skúsenosti, je táto interakcia obojstranná, a aj samotné dieťa teda môže ovplyvňovať a pretvárať osobnosť, temperament či správanie rodičov. Ukazuje sa tiež, že psychický vývoj a formovanie osobnosti nie sú záležitosťou čisto postnatálnou (doby po narodení), ale dejú sa už počas vývoja plodu a temperament je, okrem iného, ovplyvnený aj geneticky.

Poňatie seba samého

Neoddeliteľnou súčasťou osobnosti človeka je tzv. sebapoňatie, teda vlastná predstava o tom, kto skutočne je, a ako vníma svoje pocity, úvahy, silné i slabé stránky, schopnosti či hranice. Podľa niektorých psychológov je možné celkové sebapoňatie deliť na 3 základné zložky, ktoré sa navzájom prestupujú a dopĺňajú, a to:

  • kognitívne – poznávací vývoj dieťaťa závisí od jeho interakcie s okolitým prostredím a šírky spektra ponúkaných podnetov v ranom detstve, dôležitú úlohu v utváraní sebapoňatia hrá tiež ocenenie pokrokov a snahy dieťaťa zo strany rodičov;
  • konatívne – táto zložka súvisí s tzv. sebarealizáciou dieťaťa, teda rozvojom svojich schopností, vlôh a celej osobnosti. Zo strany rodičov je dôležitá najmä podpora kreativity detí, pozitívna spätná väzba;
  • emočné – vo vytváraní emočnej zložky sebapoňatia zohráva dôležitú úlohu spolužitie medzi dieťaťom a jeho rodičmi a tiež medzi rodičmi navzájom. Základným kameňom je tu najmä pocit istoty, bezpečia, podpory a bezpodmienečného prijatia.

Sú všetky negatívne udalosti „traumou“?

Slovné spojenie „trauma z detstva“ sa v poslednej dobe vynára stále častejšie – následky však môžu zanechať aj udalosti, ktoré do tejto definície nespadajú. Trauma sa v súvislosti s duševným zdravím označuje ako vystavenie extrémnemu strachu, bezmocnosti a strate kontroly, pričom situácia je natoľko závažná, že adaptačné mechanizmy umožňujúce zvládať bežnú mieru stresu sa zrútia. Výskumy tiež naznačujú, že prežitie traumy môže vyvolať štrukturálne zmeny v mozgu, súvisiacich najmä s amygdalou.

Inými slovami, duševná trauma je tak extrémnou situáciou, že sa s ňou človek s využitím prirodzených mechanizmov nedokáže vyrovnať a táto skúsenosť ho neskôr v mnohých oblastiach negatívne ovplyvňuje. V zásade teda nejde o traumatickú udalosť ako takú, ale skôr o reakciu na ňu. Odozva potom závisí okrem iného aj od konkrétnych jedincov a okolností. Vážnejšie následky sú pozorované pri zavinení inou osobou (najmä osobou blízkou) ako napr. pri prírodných katastrofách.

Každá negatívna skúsenosť teda nemusí byť nutne traumou – to však neznamená, že sa nemôže premietnuť do vývoja osobnosti človeka. Aj menej intenzívne reakcie na udalosti či nenaplnenie potrieb tak môžu viesť k najrôznejším dôsledkom (pozri ďalej).

Ako sa môžu nenaplnené potreby a „traumy“ prejavovať v dospelosti?

Nenapĺňanie potrieb alebo intenzívne negatívne zážitky môžu vyústiť do širokého spektra dôsledkov, ktoré sa okrem detstva často prejavujú v období dospievania a dospelosti. Títo ľudia často nevedia, ako zaobchádzať so svojimi emóciami, dávať najavo svoje potreby alebo si stanoviť hranice. Medzi najčastejšie následky môžu ďalej patriť:

  • úzkosti,
  • emočná nedostupnosť,
  • zvýšené riziko rozvoja poruchy príjmu potravy,
  • sklon k užívaniu návykových látok,
  • sklon k depresiám,
  • neschopnosť sa rozhodovať,
  • problémy s dôverou,
  • „people‑pleasing“ (snaha vyhovieť ostatným za všetkých okolností),
  • pocity prázdnoty či nenaplnenia,
  • nadmerné pocity viny a zlyhania,
  • agresívne správanie, neschopnosť ovládať hnev,
  • posttraumatická stresová porucha,
  • rozvoj najrôznejších porúch osobnosti (napr. narcistická porucha).

Napriek tomu, že tieto javy spravidla negatívne ovplyvňujú samotného človeka a aj vzťahy s jeho okolím, niektorí ľudia sa s nimi počas svojho vývoja stotožnia natoľko, že v nich nevidia problém, prípadne ho z nejakého dôvodu odmietajú riešiť. Aj vo chvíli, keď sa sami stanú rodičmi a dieťaťu sa nepochybne snažia dopriať to najlepšie, sa môžu dôsledky traumy a nenapĺňania potrieb v rodinách odovzdávať z generácie na generáciu.

Vplyv nenaplnených potrieb a udalostí z detstva na vývoj osobnosti a duševné zdravie

Efektívnou pomocou je najmä psychoterapia

Psychoterapia napomáha okrem iného v oblasti sebapoznania, uvedomenia si problému a možných súvislostí, alebo tiež odlíšenia vlastných postojov od tých „vonkajších“ – daný jedinec si však musí problém uvedomovať a chcieť ho aktívne riešiť. Terapeutické sedenia tiež fungujú na princípe vytvorenia priestoru bezpečia a prijatia – základných potrieb, ktoré nemuseli byť v detstve naplnené. Klient sa tiež môže po prvýkrát naučiť spracovávať a vyjadrovať svoje emócie – namiesto potláčania si ich zvládať uvedomiť, prežiť a vhodným spôsobom prejaviť.

U dospelých sa k terapii tráum najčastejšie využívajú nasledujúce psychoterapeutické smery:

  • Terapia kognitívneho spracovania (CPT): táto metóda je súčasťou kognitívno‑behaviorálnej terapie a zvyčajne zahŕňa najmä učenie efektívneho uvedomenia si vlastných myšlienok a emócií, prácu s nimi a elimináciu nežiaducich vzorcov myslenia súvisiacich s traumatickými udalosťami.
  • Kognitívno‑behaviorálna terapia zameraná na traumu (TF‑CBT): rovnako ako vyššie spomínaná metóda sa TF‑CBT zameriava na identifikáciu a zmenu nežiaducich vzorcov myslenia a správania, jedinečnosť tohto postupu potom spočíva v zapojení ďalšej dôveryhodnej osoby do terapie.
  • Desenzibilizácia a prepracovanie pomocou očných pohybov (EDMR): táto forma terapie má za cieľ uľahčenie spracovania traumy a pretvorenie spomienok na ne – stojí na princípe tzv. obojstrannej stimulácie, ktorá je najčastejšie využívaná na základe pohybov očí, môže byť však nahradená aj bilaterálnymi zvukmi alebo taktilnou (dotykovou) stimuláciou.

U detí je potrebné metódy terapie prispôsobiť ich vývojovým schopnostiam a možnosti zapojenia sa do procesu. Jednotlivé postupy sa preto môžu kombinovať, u starších detí sa často zavádzajú aj prvky kognitívno‑behaviorálne. Pre mladšie deti sú vhodné najmä:

  • Terapia hrou: dieťa pod dozorom skúseného terapeuta využíva hračky na vyjadrenie svojich emócií alebo napr. tvorivých potrieb.
  • Arteterapia: využíva na prejavenie a spracovanie traumatických udalostí kreatívne postupy, ako napr. kresbu, maľovanie alebo hudbu.

Čo si z toho odniesť?

Detstvo má na utváranie osobnosti človeka zásadný vplyv, a to okrem iného aj skrze jeho vnímanie seba samého. O negatívnych udalostiach z minulosti sa často hovorí ako o traumách – v skutočnosti však nie všetky tieto skúsenosti musia znamenať traumu, čo ale neznamená, že sa nemôžu na danom jedincovi „podpísať“.

Ľudia trpiaci následkami týchto udalostí často nevedia pracovať so svojimi emóciami, môžu mať problém s nastavením hraníc, dôverou, sklonmi k depresiám alebo užívaniu návykových látok, emočnej nedostupnosti, agresívnemu správaniu a mnohým ďalším oblastiam. Ako efektívna pomoc sa využíva predovšetkým psychoterapia, ktorá môže byť, v závislosti od veku a vývojových schopností, zameraná na dospelých alebo aj deti.

Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Hocikto by si mohol myslieť, že perfekcionizmus vlastne nabáda k vyššej produktivite – opak je však pravdou. Prečo vám táto osobnostná dispozícia môže brániť v dosiahnutí cieľa a ako sa s perfekcionizmom vyrovnať, sa dozviete v článku.
Poruchy príjmu potravy: Ako podľa psychológa zistíte, že máte problém
Poruchy príjmu potravy: Ako podľa psychológa zistíte, že máte problém
Honba za dokonalosťou nás môže stáť aj zdravie. Ako sa s poruchou príjmu potravy vysporiadať a kde vyhľadať pomoc? Aj o tom sme sa rozprávali so psychológom z Anabell Centra, Martinom Murgašom.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.