Nechutia mi ryby. Dajú sa v jedálničku nahradiť?

Komentáre
Nechutia mi ryby. Dajú sa v jedálničku nahradiť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

„Ryby by ste mali jesť aspoň 2x do týždňa.“

„Kto neje ryby, neje zdravo.“

„Ryby sú nenahraditeľným zdrojom omega‑3 mastných kyselín.“

„Bez rýb k zdraviu nedoplávate.“

Ja osobne jem ryby rád, ale verím, že tento status nezdieľa úplne každý. Mnoho ľudí ich jesť nemôže, pretože trpia alergiou. Niekto ich jesť jednoducho nechce, pretože ryby nemôže ani cítiť (doslova). Je preto trochu nešťastné, keď sa zdravý životný štýl javí pre niektorých ľudí ako takmer až nedosiahnuteľný, ak vynechajú ryby.

Jasné, ryby sú výnimočne nutrične hodnotné. Ukážeme si však, že aj bez rýb sa dá telu dodať všetko potrebné, čo na plnohodnotné fungovanie potrebuje.

V čom sú ryby po výživovej stránke také cenné?

Keď si zalistujete v najrôznejších odporúčaniach svetových výživových autorít, určite tam zmienku o rybách nájdete. Je to tak trochu zvláštne, pretože inak vám výživové autority nepovedia prakticky nič o tom, koľko máte zjesť hovädzieho, kuracieho, morčacieho alebo napríklad bravčového mäsa.

O rybách sa ale hovorí v konkrétnych porciách. Podľa EFSA by to mali byť 1 – 4 porcie týždenne, americká FDA zase odporúča najmenej 220 g rýb týždenne. Obsahujú totiž niektoré špecifické látky, ktoré sa v iných potravinách veľmi nevyskytujú.

Nechutia mi ryby. Dajú sa v jedálničku nahradiť?

Zlatá baňa omega‑3 mastných kyselín a vitamínu D k tomu

Ten najväčší poklad sa skrýva v podobe omega‑3 mastných kyselín, ktorých je v rybách väčšinou na rozdávanie. Keď porovnáme obsah omega trojok s odporúčaniami WHO, zistíme, že 100 g lososa nám poskytne takmer 8 denných porcií, makrela 6 a kapor jednu poctivú.

Tu je potrebné spomenúť, že ide o vysoko cenené omega‑3 MK EPA (eikosapentaenová kyselina) a DHA (dokosahexaenová kyselina), ku ktorým sa vzťahujú výživové odporúčania WHO. Rastlinné zdroje omega‑3 mastných kyselín obsahujú iba ALA (alfa linolénová kyselina), ktorá síce patrí do skupiny omega‑3 mastných kyselín, ale zďaleka nie je natoľko využiteľná.

Okrem omega‑3 mastných kyselín ryby obsahujú ešte ďalšie zaujímavé živiny:

  1. vitamín D (500 IU na 100 g lososa)

  2. jód (137 μg na 100 g tresky)

  3. bielkoviny (asi 20 g bielkovín na 100 g ryby)

Je možné nájsť plnohodnotnú náhradu za konzumáciu rýb?

Ako je vidieť, ryby sú výnimočne bohatým zdrojom množstva cenných látok, ktoré organizmus potrebuje. Ak však konzumácii rýb hovoríte dôrazné NIE, ani pre vás sa svet nekončí. Len budete musieť trochu hľadať.

V tabuľke nižšie môžete nájsť potraviny, ktoré vám pomôžu s náhradou živín prítomných v rybom mäse:

VITAMIN D

RHP = 200 IU denne

JÓD

RHP = 150 μg denne

BIELKOVINY
huby vystavené slnku (732 IU/hrnček)

grécky jogurt

(116 μg/téglik)

kuracie prsia

(23 g/100 g)

vaječný žĺtok

(44 IU/kus)

jodizovaná soľ

(76 μg/1,5 g)

hovädzie zadné

(20 g/100 g)

hovädzia pečeň

(48 IU/100 g)

čedar

(25 μg/50 g)

parmezán

(35 g/100 g)

čedar

(21 IU / 50 g)

vajcia

(26 μg/kus)

vajcia

(7 g/kus)

kuracie prsia

(5 IU / 100 g)

morská riasa Nori

(232 μg/10 g)

šošovica

(25 g/100 g)

Čo nám čísla prezrádzajú? Nahradiť bielkoviny určite problém nie je, aj jód sa vyskytuje v mnohých iných potravinách. S vitamínom D to síce už také slávne nie je, ale stále môžeme čerpať z neúnavného slnečného žiarenia. Zabudli sme na niečo?

obrázok z pinterest.com

Omega‑3 MK v rybách sú stále o level inde

Mohli by sme si tu ukázať nádejne vyzerajúci tabuľku s obsahom omega‑3 mastných kyselín vo vlašských orechoch, ľanových semienkach alebo v repkovom oleji. Nádejne by to ale vyzeralo len v číslach – s rybami sa to stále porovnávať nedá.

Premena ALA (rastlinné zdroje) na EPA + DHA (omega‑3 MK v rybách) sa v našom tele odohráva, ale nijako efektívna nie je. Niektoré zdroje hovoria o efektivite okolo 10 %, iné o nižšej ako 5 %niektoré dokonca hovoria o obyčajnom 1 %.

Kto hľadá, ten nájde!

A tak sme našli hneď niekoľko spôsobov, ako omega‑3 mastné kyseliny z rýb môžete nahradiť:

  1. Omega‑3 MK v doplnkoch stravy. Je nám jasné, že spomenúť na prvom mieste rybí olej ako alternatívu rýb je tak trochu... zvláštne. Na druhej strane to možné je a vy tak môžete čerpať tie najväčšie benefity rýb bez toho, aby ste ich museli jesť. Každá kapsula má najmenej 300 mg EPA + DHA (tá od Aktinu dokonca vyše 500 mg na 1 kapsulu!), čo spĺňa základný odporúčaný denný príjem stanovený podľa WHO.

  2. Vegan omega‑3 MK v doplnkoch stravy. Pamätáte si, ako sme hovorili, že v rastlinných zdrojoch nie je EPA + DHA? Tak to sme boli trochu nepresní. Niektoré morské riasy totiž EPA + DHA obsahujú, a tak z nich môžu čerpať všetci, ktorí z rôznych dôvodov preferujú rastlinnú stravu pred tou živočíšnou.

  3. Vysoké dávky rastlinných omega‑3 MK. Ak chcete nahradiť ryby a súčasne nechcete kupovať doplnky stravy, venujte aspoň pozornosť bohatým zdrojom omega‑3 mastných kyselín v rastlinnej strave. Tým najbohatším sú ľanové semienka, a spolu s chia semienkami by ste ich mali mať v každodennej pohotovosti, ak chcete telu dopriať dostatok omega‑3 MK.

Čo si z toho odniesť?

Ryby patria medzi nutrične bohaté potraviny a ak ich pravidelne jete, určite to so svojim zdravím myslíte dobre. Cenia sa predovšetkým pre svoj vysoký obsah omega‑3 mastných kyselín EPA a DHA, ktoré sa v mnohých iných potravinách prakticky nevyskytujú.

Aj napriek tomu je možné ryby nahradiť a dodať telu to, čo potrebuje. Omega‑3 mastné kyseliny doplníte najlepšie z kvalitných suplementov, zvážiť môžete aj vysoké dávky rastlinných zdrojov omega trojok, ako sú napríklad ľanové alebo chia semienka, vlašské orechy alebo repkový olej.

Ak ide o ďalšie dôležité živiny prítomné v rybách (bielkoviny, jód alebo vitamín D), nemusíte si s nimi lámať hlavu. Ak sa držíte zásad zdravého životného štýlu, jete pestro a nezabúdate na ovocie a zeleninu, určite ich doplníte aj z iných zdrojov.

Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Znáte potraviny, které vám zajistí optimální funkčnost štítné žlázy? Klíčovou roli hraje zastoupení některých minerálních látek, jako je jód, selen, železo či zinek. Pozor si dejte i na dlouhodobou lowcarb stravu.
10 zdrojov zdravých tukov: Rozšírte svoj jedálniček o ryby, orechy alebo čokoládu
10 zdrojov zdravých tukov: Rozšírte svoj jedálniček o ryby, orechy alebo čokoládu
Mýtus, že tuk spôsobuje priberanie, sme už dávno vyvrátili. Možno vám však pomôže pripomenúť si, aké zdroje sú tie kvalitné. Viete napríklad, že čokoláda môže byť bežnou súčasťou aj redukčného jedálnička?
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.