Najpopulárnejšie jarné detoxy organizmu: prečo si na ne dať pozor?

Komentáre
1
Najpopulárnejšie jarné detoxy organizmu: prečo si na ne dať pozor?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Sotva nám jar zaklopala na dvere, a už spoločne s ňou pribehla aj nejedna upútavka na jarný detox. S nápadom na očistný pôst, ktorý vám má pomôcť vyhnúť sa jarnej únave, zvýšiť celkovú efektivitu a podporiť prirodzenú samočistiacu schopnosť tela, prišlo aj UGO so svojím šťavnatým programom. Viac sme sa na tému Ugových zázračných očíst vyjadrovali v minulosti tu. Rovnako si nezabudnite prečítať aj náš súhrnný článok o detoxe tu.

Ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti, teda si tu pripomenieme aspoň niekoľko základných pilierov týkajúcich sa detoxu.

Čo si možno predstaviť pod pojmom detox?

Súhrnne povedané ide o proces, ktorý odstraňuje alebo likviduje toxické látky vo vašom tele. Detoxy sú často prezentované ako prostriedky, ktoré zbavia vaše telo najrôznejších toxínov, naštartujú imunitu a vášmu tráviacemu systému poskytnú potrebnú pauzu.

Aká je však realita?

  • Detoxikáciu za nás vykonáva predovšetkým naša pečeň a obličky, a nie kúzelná šťavička

  • Uvedomiť si fakt, že ak by sa naše telo nezvládalo vyrovnať s nežiaducimi látkami samo a dalo si „žiaducu" pauzu, je možné, že by sme sa nedožili ďalšieho dňa

  • Tematika detoxu funguje už nejaký ten piatok ako skvelý reklamný ťah

  • Niekoľkodňovým popíjaním sladkých smoothie docielite najmä to, že do seba dostanete maximálne plno jednoduchého cukru a bielkoviny pôjdu naopak nabok

  • Vláknina v určitom množstve v týchto nápojoch síce obsiahnutá je, avšak rozmixovaním či odšťavením ovocia/zeleniny sa obsah vlákniny zníži

obrázok z istockphotos.com

Aké sú tie najčastejšie a najobľúbenejšie typy detoxov?

1. Očista s pomocou smoothie, štiav či iných tekutín

Tento typ detoxu je založený na popíjaní smoothie či ďalších tekutín najmä na báze ovocných a zeleninových štiav, ktoré by mali nahradiť pevnú stravu. Tento detox sa drží väčšinou 3 až 21 dní. Očistné nápoje si môžete namiešať sami doma alebo ich zakúpiť v niektorom zo špecializovaných obchodov.

Výrobcovia týchto detoxikačných štiav často lákajú na čerstvosť týchto výrobkov a vysoký obsah vitamínov a minerálov, ktorý je v nich obsiahnutý. Zabúdajú však na dôležitý fakt, že týmto „tekutým detoxom" zvyčajne chýba dostatok bielkovín a zdraviu prospešných tukov. To v praxi nielenže znamená, že takýto detox strávite najskôr s neutíchajúcim pocitom hladu, ale môže to viesť aj k sérii ďalších negatívnych účinkov (znížená produktivita, únava, úbytok svalovej hmoty).

2. Detox pečene

Ďalším trendom v očistnom svete je tzv. „pečeňový detox". Cieľom tejto detoxikácie je posilnenie funkcie pečene, čo sa môže zdať ako dobrý nápad. Avšak, je potrebné mať na pamäti, že naša pečeň je dobre vybavená, aby boj s najrôznejšími toxickými látkami zvládla sama.

V tomto prípade by sa ľudia namiesto ospevovaného detoxu mali zamerať skôr na svoje stravovanie. Obohatiť svoj jedálniček o surovú aj varenú zeleninu, ovocie a potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu. V neposlednom rade potom nezabudnúť obmedziť príjem alkoholu.

3. Obmedzenie určitých druhov potravín

Ďalšou formou detoxu je obmedzenie určitého druhu potravín, ktoré má zapríčiniť vyplavenie toxínov z tela. Obmedzenie alebo vylúčenie určitých druhov potravín vo vašej strave môže byť, samozrejme, v určitých situáciách užitočné. Pravdaže ale s ohľadom na to, či nemáte podozrenie na potravinovú intoleranciu či alergiu. Potom je nadmieru jasné, že ak jedinec neznesie vo svojom jedálničku napríklad lepok alebo mliečne výrobky a vysadí ich, tak sa mu uľaví.

Navyše, bezdôvodné vylúčenie príliš veľkého počtu potravín naraz, ako si niektoré očistné prostriedky či programy vyžadujú, sa potom skôr minie efektom a nič pozitívne to neprinesie. Pestrosť vo výžive človeka je navyše jedným zo základných pilierov zdravého a správneho stravovania.

obrázok z istockphoto.som

4. Očista hrubého čreva

Väčšina detoxov je založená na tom, že sa pokúša „bojovať s toxínmi" zmenou v strave. Existujú však aj také metódy, ktoré odporúčajú očistenie tela „z druhého konca". Taká očista hrubého čreva spočíva v tom, že sa pokúša očistiť tráviaci trakt s podporou najrôznejších doplnkov a preháňadiel. Už po tejto vete by sa hádam väčšina z vás mala zaraziť, že tadiaľ rozhodne cesta nevedie.

Nielenže by takéto čistenie mohlo byť extrémne nepríjemné, ale najmä aj dosť nebezpečné. Spôsobiť si tak ľahko môžete kŕče v žalúdku, hnačku či zvracanie. Zo závažnejších následkov potom napríklad bakteriálnu infekciu, nerovnováhu elektrolytov v tele či perforáciu čreva.

Čo z toho všetkého vyplýva?

Teoreticky a marketingovo znie slovo detox úplne skvele. Skutočnosťou ale je, že opak je v tomto prípade pravdou. Detoxy rozhodne nie sú tým najlepším spôsobom, ako si vylepšiť zdravie. Naše telo je navyše na boj s toxínmi veľmi dobre vybavené samo osebe (pečeň, obličky, pľúca), keď sú tieto škodlivé látky premenené na neškodné zlúčeniny, ktoré môžu byť z tela bezpečne odstránené. Navyše tieto detoxikačné orgány fungujú bez prestávok.

Ako teda môžem svoje telo zdravo nakopnúť?

  • Dodržiavať pitný režim

  • Jesť stravu bohatú na obsah rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny

  • Strážiť si príjem pridaného cukru

  • Do svojej stravy začleniť viac čerstvého ovocia a zeleniny

  • Vysoko spracované potraviny konzumovať zriedkavejšie

  • Zaradiť do jedálnička fermentované výrobky

  • Nezabúdať na pohyb aj relaxáciu

  • Vyskúšať meditáciu

Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Podle zběžného průzkumu ve vodách Internetu by se zdálo, že celerová šťáva umí zázraky. Opravdu nám pomůže zhubnout, detoxikovat se, nebo je to jeden velký nesmysl?
8 mýtov o zdravom chudnutí. Ktorým z nich stále veríte?
8 mýtov o zdravom chudnutí. Ktorým z nich stále veríte?
Žiadne ovocie ani sacharidy po 18. hodine, pri chudnutí sa predsa musí hladovať a jesť každé dve hodiny, aby sa nespomalil metabolizmus. Akým ďalším mýtom možno veríte a berú vám slobodu v živote?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Straty niektorých elektrolytov môžu byť pri fyzickej aktivite také, že sa už oplatí myslieť na ich doplnenie. V tomto článku sa dozvieš, pri akých aktivitách má zmysel to riešiť a akým spôsobom elektrolyty dopĺňať.
Už i UGO nás chce detoxikovat! Na UGO Očistě za den ale přijmeme kolem 200 gramů cukru...
Už i UGO nás chce detoxikovat! Na UGO Očistě za den ale přijmeme kolem 200 gramů cukru...
UGO nás láká na svou očistou, po které se máme nastartovat po zimě. Potřebujeme vůbec nějakou očistu?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Ponúk s najrôznejšími detoxikačnými programami nájdete nespočetné množstvo – je ale skutočne potrebné elimináciu cudzorodých látok z organizmu podporovať cez kalorickú reštrikciu a popíjanie drahých komerčných koktailov? Alebo vám môžu tieto procedúry naopak uškodiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?