Mentálna anorexia a mentálna bulímia: čo ich spája a v čom sa naopak líšia?

Komentáre
1
Mentálna anorexia a mentálna bulímia: čo ich spája a v čom sa naopak líšia?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Ako najrizikovejšie obdobie pre vznik porúch príjmu potravy sa ukazuje dospievanie.

  • Mentálna anorexia má podľa štúdií najvyššiu mieru úmrtnosti zo všetkých psychiatrických ochorení.

  • Mentálnu bulímiu, na rozdiel od anorexie, nemusí vždy sprevádzať závažnejší úbytok telesnej hmotnosti.

Čo sú poruchy príjmu potravy?

Poruchy príjmu potravy (PPP) sú skupinou psychiatrických ochorení, ktoré sa vyznačujú narušením stravovacích, či inak s jedlom spojených, návykov. Dôsledkom nevhodného potravinového správania je potom významné poškodenie fyzických i psychosociálnych funkcií organizmu. Diagnostika tejto skupiny ochorení musí spĺňať pevne stanovené kritériá, ktoré sú uvedené v Diagnostickom a štatistickom manuále duševných porúch (DSM‑5).

Medzi poruchy príjmu potravy radíme mentálnu anorexiu, mentálnu bulímiu, psychogénne prejedanie, a skupinu inak nešpecifikovateľných porúch príjmu potravy, ktorá má vlastné diagnostické kritériá (napr. bigorexia). V dnešnom článku sa podrobnejšie zameriame na dvoch najznámejších zástupcov PPP – mentálnu anorexiu a bulímiu.

Mentálna anorexia

Hlavným cieľom osoby trpiacej mentálnou anorexiou (MA) je zámerné znižovanie hmotnosti, sprevádzané intenzívnym strachom z priberania. Samotná redukcia môže byť dosahovaná postupným vylučovaním určitých potravinových skupín, hladovaním, ale aj užívaním laxatív (preháňadiel), diuretík alebo zvracaním. Mentálna anorexia má zároveň vôbec najvyššiu mieru úmrtnosti zo všetkých psychiatrických ochorení.

Diagnostické kritériá MA

(skrátené, podrobnejšie informácie nájdete v tomto odbornom článku)

  1. Telesná hmotnosť je udržiavaná najmenej 15 % pod predpokladanou úrovňou (podľa rastových grafov), alebo u dospelých BMI 17,5 a nižšie.

  2. Zníženie hmotnosti si spôsobuje chorý sám.

  3. Pretrváva strach z priberania a skreslená predstava o vlastnom tele.

  4. Rozsiahla endokrinná porucha sa prejavuje u žien ako amenorea, u mužov ako strata sexuálneho záujmu a potencie.

  5. Ak je začiatok ochorenia pred pubertou, pubertálne prejavy sú oneskorené alebo dokonca zastavené.

Osoby trpiace mentálnou anorexiou venujú výžive až patologickú pozornosť a v oblasti stravovania si často vytvárajú rôzne rituály, medzi ktoré môžu patriť napr. pitie veľkého objemu vody pred jedlom, krájanie jedla na malé kúsky alebo nadmerné žuvanie. Je pre nich tiež veľmi ťažké stravovať sa v prítomnosti ďalších osôb, čo často ovplyvňuje aj ich blízke okolie.

Mentálna bulímia

Pre mentálnu bulímiu (MB) sú typické opakované záchvaty prejedania. Veľmi dôležitú úlohu v celom procese hrá aj pocit straty kontroly nad jedlom, ktoré je nasledované nadmernou kontrolou telesnej hmotnosti – zvracaním, hladovaním, extrémnym cvičením a pod.

Diagnostické kritériá MB

(skrátené, podrobnejšie informácie nájdete v tomto odbornom článku)

  1. Opakované epizódy prejedania (najmenej dvakrát týždenne po dobu 3 mesiacov).

  2. Neustále zaoberanie sa jedlom a silná, neodolateľná túžba po jedle.

  3. Snaha potlačiť „výkrmný“ účinok jedla jedným alebo viacerými spôsobmi.

  4. Pocit veľkého objemu spojený s obavou z priberania.

Mentálnu bulímiu (na rozdiel od anorexie) nemusí sprevádzať závažnejší úbytok telesnej hmotnosti, čo z nej na druhej strane robí o to ťažšie identifikovateľný problém. Je tiež potrebné vylúčiť ďalšie ochorenia, ktoré by mohli viesť k zvracaniu po jedle.

Mentálna anorexia a mentálna bulímia: čo ich spája a v čom sa naopak líšia?

Najviac rizikovým obdobím pre vznik PPP sa ukazuje byť dospievanie

Medzi odborníkmi v súčasnosti panuje zhoda, ktorá rozvoj PPP označuje ako proces ovplyvnený mnohými faktormi – biologických, psychologických, rodinných i socioekonomických. Ukazuje sa napríklad, že medzi veľmi rizikové vlastnosti pri rozvoji PPP patrí perfekcionizmus. Výrazne vyššia incidencia bola tiež všeobecne zaznamenaná u žien.

Obzvlášť rizikovým obdobím je dospievanie, keď na tele (najmä ženskom)  dochádza k mnohým zmenám. Podľa štúdie z roku 2003 chcela polovica opýtaných dievčat zo základných škôl schudnúť už vo svojich 13 rokoch.

V terapii PPP je nevyhnutnosťou najmä komplexný prístup

Spôsob liečby porúch príjmu potravy sa prispôsobuje závažnosti stavu konkrétneho pacienta. Terapia tak môže prebiehať ambulantne (pravidelné kontroly v ambulancii), formou denného stacionára (pacient dochádza všetky pracovné dni), alebo formou hospitalizácie – či už na štandardnom špecializovanom oddelení, alebo na jednotke intenzívnej a metabolickej starostlivosti.

Terapiu by mal zaisťovať multidisciplinárny tím, ktorý je zložený z odborníkov špecializujúcich sa na rôzne oblasti daného ochorenia – psychiater, interný lekár, nutričný terapeut, psychológ/psychoterapeut, ergoterapeut a samozrejme zdravotná sestra. Problém však často nastáva už v prvom kroku, keď si pacient dostatočne neuvedomuje závažnosť ochorenia, alebo je ním už úplne ovládaný. Namiesto vyhľadania pomoci sa tak snaží choroba do poslednej chvíle skrývať, alebo pomoc odmieta.

Kam sa obrátiť?

V prípade, že máte dojem, že by sa mohli poruchy príjmu potravy týkať aj vás, neváhajte vyhľadať pomoc odborníkov, ktorý vám ako jediní dokážu efektívne pomôcť. Osloviť môžete svojho praktického lekára, alebo sa obráťte na psychológa/psychoterapeuta či nutričného terapeuta. Využiť môžete napríklad aj telefonické linky na webe IPčko, ktoré sa zameriavajú aj na tieto problémy.

Informácie a rady nájdete aj v tomto praktickom manuáli, ktorý vám pomôže poruchy príjmu potravy lepšie pochopiť. Pamätajte však, že tento materiál rozhodne nenahradí zodpovedajúcu liečbu – slúži skôr ako odrazový mostík v riešení problému.

Ak sa s poruchou príjmu potravy stretávate v úlohe rodiča, partnera/ky, či priateľa/ky, nesnažte sa prevziať nad chorými kontrolu alebo ich „liečiť” na vlastnú päsť. Aj dobre mienená rada totiž môže v takejto situácii napáchať viac škody ako úžitku. Namiesto toho sa snažte o vytvorenie bezpečného prostredia a podporte ich vo vyhľadaní odbornej pomoci. Snažte sa počúvať a nehodnotiť ich stravovacie návyky či vzhľad. Podrobnejšie informácie, ako osobám s PPP najlepšie pomôcť, sa dozviete v tomto článku.

Čo si z toho odniesť?

Poruchy príjmu potravy sú skupinou psychiatrických ochorení, ktoré sa vyznačujú narušením stravovacích návykov. Vôbec najznámejším zástupcom je bezpochyby mentálna anorexia, pre ktorú je charakteristické cielené znižovanie hmotnosti, obava z priberania a skreslená predstava o vlastnom tele. Anorexia by rozhodne nemala byť braná na ľahkú váhu, o čom svedčí aj fakt, že ide o psychiatrické ochorenie s vôbec najvyššou mierou úmrtnosti.

Mentálna bulímia je potom charakterizovaná opakovanými záchvatmi prejedania, ktoré sú v snahe o zachovanie štíhlosti kompenzované zvracaním, hladovaním či extrémnym cvičením. Na rozdiel od mentálnej anorexie tu nemusí byť prítomný výrazný úbytok hmotnosti.

V terapii PPP je dôležitá práca multidisciplinárneho tímu a najmä aj spolupráca samotného pacienta. Neváhajte preto vyhľadať odborníka – ak sa chcete niekomu zveriť a nájsť pomoc, nemáte sa za čo hanbiť. Urobiť prvý krok a mať chuť svoj problém riešiť, je totiž veľmi dôležité a odvážne.

Ako zastaviť prejedanie sa? Radíme 15 tipov
Ako zastaviť prejedanie sa? Radíme 15 tipov
Časté prejedanie môže zmariť dosiahnutie našich cieľov. Vyjesť chladničku, potom si to vyčítať a ďalší deň radšej prežiť len na zelenine? Tak tadiaľto cesta nepovedie. Radšej si prečítajte dnešný článok, ktorý vám pomôže s týmto „nešvárom“ bojovať.
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Šport je bezpochyby skvelá vec. Pokiaľ ho ale nebudeme kompenzovať dostatočným množstvom energie prijatej v strave, zarábame si na problém. Čo je RED-S a ako môže poškodiť naše zdravie? Na všetko odpovie nový článok.
Ako bezpečne vnímať vlastné telo? Spoznajte koncept body neutrality
Ako bezpečne vnímať vlastné telo? Spoznajte koncept body neutrality
Vnímanie vlastného tela sa významne premieta do osobnosti človeka, jeho sebavedomia, psychického zdravia i vzťahu k okoliu. Pokiaľ sa však v oblasti body image dostanete do extrémnej zóny, je spravidla zamiesené na problém. Ako teda na svoje telo ideálne nazerať a ako vám môže pomôcť tzv. body neutrality?
Ako rozpoznať záchvatové prejedanie a ako ho liečiť?
Ako rozpoznať záchvatové prejedanie a ako ho liečiť?
Občasné prejedenie je tak nejako normálne, problém však nastáva, ak jedlom zaháňame negatívne emócie a potom sa za to nenávidíme. Ako rozpoznať záchvatové prejedanie a ako s ním bojovať?
Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost
Když se z obyčejného koníčku stává závislost a ze cvičení posedlost
Pro většinu z nás je cvičení radostnou událostí, která nám navíc přináší mnoho výhod. Pokud se však z tohoto potěšení stane závislost, můžeme si tím přivodit spoustu nepříjemných zdravotních problémů. Jak závislost na cvičení zavčas rozpoznat, kdo by se před ní měl mít na pozoru a jak nám může tento stav ublížit, se dozvíte v tomto článku.
9 dôvodov, prečo „proste sa najedz“ nepomôže s liečbou porúch príjmu potravy
9 dôvodov, prečo „proste sa najedz“ nepomôže s liečbou porúch príjmu potravy
Ako byť nápomocným rodičom či priateľom pri liečbe poruchy príjmu potravy bez toho, aby ste svojmu blízkemu ublížili?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?