Majú antiperspiranty s hliníkom negatívny vplyv na ľudské zdravie?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Majú antiperspiranty s hliníkom negatívny vplyv na ľudské zdravie?
Obrázok od @Anastasia Kazakova na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Hliníkové soli v antiperspirantoch účinne zabraňujú poteniu.
  • Niektoré vedecké pozorovania tvrdia, že ich používanie je spojené so zdravotnými problémami.
  • Do súčasnosti nie je jasné, či hlinité soli v antiperspirantoch skutočne predstavujú zdravotné riziko.

viac ako 20 rokov sa rieši problematika hliníkových solí v antiperspirantoch. Ich pravidelné používanie sa dáva do súvislosti so zvýšeným rizikom rakoviny pŕs alebo s Alzheimerovou chorobou. Ani dve dekády výskumu však nepriniesli presvedčivé dôkazy o tom, že by antiperspiranty na báze hliníka vyššie spomínané zdravotné problémy skutočne spôsobovali alebo zvyšovali riziko ich vzniku. Observačné štúdie však ukazujú, že mať sa na pozore nie je na škodu.

Dezodorant vs. antiperspirant alebo Hliníkové soli nevoňajú

Pojmy „dezodorant", resp. „antiperspirant“ sa často používajú nesprávne alebo sa dokonca zamieňajú. Synonymá to však nie sú. Pre správnosť teda stručné vysvetlenie:

  • DEZODORANT je kozmetický prípravok, ktorého hlavným cieľom je prekrytie pachu pomocou iných aromatických zložiek syntetického či prírodného pôvodu. Dezodorant sám o sebe neovplyvňuje proces potenia.
  • ANTIPERSPIRANT je kozmetický prípravok, ktorého hlavným cieľom je zabránenie, resp. zníženie miery potenia.

A sú to práve antiperspiranty, ktorých zloženie je spojené s toľkokrát spomínaným hliníkom. V skutočnosti by sme kovový hliník v spreji hľadali márne, presnejšie ide totiž o hliníkové soli, ktoré, zjednodušene povedané, interagujú s proteínmi na povrchu pokožky a „upchávajú póry“, čím zabraňujú poteniu. Samy o sebe nemajú aromatickú vôňu, v dezodorante preto nutne byť nemusia.

Menovite ide o najčastejšie o aluminium chlorohydrát, prípadne o aluminium sesquichlorohydrát alebo aluminium kapryloyl glycín . Ak sa chcete hliníku v antiperspirantoch vyhnúť, hľadajte v zložení práve tieto látky.

Ako antiperspiranty zabraňujú poteniu?

Hliníkové zlúčeniny v antiperspirantoch v dôsledku svojej špecifickej štruktúry fyzikálne „upchávajú“ póry, čím zabraňujú poteniu. Predpokladá sa, že akonáhle sa aerosól dostane do kontaktu s kožou s charakteristickým pH, vzniká nerozpustný „gél“, ktorý mechanicky zabraňuje poteniu.

Existujú obavy, že tieto zlúčeniny môžu byť vstrebávané do systémového obehu, zvyšovať hladinu hliníka v organizme, a tým prinášať zdravotné riziká. Odborníci sa však zhodujú v tom, že vstrebateľnosť týchto solí kožou je mizivá.

Majú antiperspiranty s hliníkom negatívny vplyv na ľudské zdravie?

Rakovina prsníka a Alzheimerova choroba: sú obavy na mieste?

Hliníkové soli v antiperspirantoch bývajú najčastejšie spájané so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka a Alzheimerovej choroby. Obe hypotézy vychádzajú z pozorovania, že u pacientov boli zistené vyššie koncentrácie hliníka v mozgu, resp. v tkanive prsníka.

prieskume z roku 2017 odborníci k vzťahu medzi hliníkovými soľami a Alzheimerovou chorobou o. i. uvádzajú:

  • V mozgoch pacientov s Alzheimerovou chorobou je možné detekovať zvýšené koncentrácie hliníka. Nie je však jasné, či je príčinou zmeny hliník, alebo či dochádza k sekundárnej, nezávislej zmene v dôsledku Alzheimerovej patológie.
  • Epidemiologické štúdie poskytujú iba veľmi neisté náznaky súvislosti medzi expozíciou hliníka a Alzheimerovou chorobou.

Vyjadrujú sa aj k vzťahu medzi hliníkovými zlúčeninami a rakovinou prsníka. Niektoré štúdie skutočne dospievajú k záveru, že v rôznych častiach pŕs postihnutých nádorovým bujnením sú pozorované zvýšené koncentrácie hliníka. Odborníci sa však domnievajú, že vyššia koncentrácia hliníka a ďalších minerálov je typická pre nádorové tkanivá, pričom túto skutočnosť považujú za dôsledok, nie príčinu vzniku nádorového tkaniva.

Dôkazy o priamej súvislosti chýbajú

Obavy zo zdravotných rizík spravidla vychádzajú z observačných štúdií. Tie však nevysvetľujú príčinný vzťah medzi hliníkovými soľami a spomínanými chorobami, samy o sebe tak nehovoria veľa.

Niektorí odborníci hovoria aj o reverznej kauzalite. Je napríklad známe, že nádorové tkanivo v sebe akumuluje vyššiu koncentráciu niektorých kovov. Vyššia koncentrácia hliníka nameraná v tkanive tak nemusí byť príčinou nádorového ochorenia, ale možno iba jeho dôsledkom.

Experimentálna štúdia z roku 2020 zdravotné riziká nepotvrdzuje

V roku 2020 bola publikovaná štúdia, ktorá sa zaoberala tým, ako používanie antiperspirantov na báze hlinitých solí ovplyvňuje hladinu hliníka v organizme. Pripomenieme, že za prirodzenú koncentráciu hliníka v krvnej plazme považujú odborníci hodnoty 1 – 3 μg/l, ako riziková je hodnotená koncentrácia vyššia ako 10 μg/l.

Celkom 21 osôb, ktoré pravidelne nepoužívali antiperspiranty, počas 2 týždňov používalo každý deň antiperspirant obsahujúci hliníkové soli. Za dva týždne spotrebovali v priemere 10 g antiperspirantu na osobu. Pred začiatkom experimentu bola priemerná koncentrácia hliníka v krvnej plazme 1,46 μg/l, po 14 dňoch bolo zmeraných 1,50 μg/l. S prihliadnutím na smerodajnú odchýlku teda prakticky žiadny rozdiel.

Na základe týchto i ďalších výsledkov sa vedci domnievajú, že zdravotné riziká antiperspirantov na báze hliníkových solí nie sú do súčasnej doby preukázané. Stále je však dôležité pripomenúť, že ide o štúdiu s nízkym počtom účastníkov s dĺžkou trvania 14 dní. Robustnejšie štúdie podobného charakteru by mali priniesť presvedčivejšie výsledky.

Absorpcia hliníkových solí je minimálna, holenie podpazušia neprekáža

Za vysvetlením môže stáť aj skutočnosť, že reálny obsah hlinitých solí je v praxi podstatne nižší v porovnaní s limitmi európskej legislatívy. Tá dovoľuje maximálne 5 % čistého hliníka vo výrobku, skutočné výrobky na stredoeurópskom trhu majú v priemere 0,5 – 2 % obsah hliníka.

Samotná vstrebateľnosť hliníkových solí je navyše veľmi nízka, skoro až zanedbateľná. Väčšina štúdií dochádza k číslu blízkemu jednej stotine %, v jednej in vitro štúdii používajúcej ako model poškodené bunky kože bola zistená vstrebateľnosť 0,06 %. Odborníci sa domnievajú, že hliníkové zlúčeniny sa do organizmu môžu dostávať cez potné žľazy či chlpové folikuly (obrázok je prevzatý z publikácie Sanajou S. et al., 2021).

Majú antiperspiranty s hliníkom negatívny vplyv na ľudské zdravie?

Niektoré štúdie tiež diskutujú o súčasnom holení podpazušia a používaní antiperspirantov ako o rizikovom faktore vyššie spomínaných zdravotných problémov. Pri holení totiž dochádza k poškodeniu kožných buniek, čo teoreticky môže uľahčovať vstrebávanie hliníka do organizmu. Podľa American Cancer Society však neexistujú dôkazy o tom, že by súčasné používanie antiperspirantov a holenie podpazušia viedlo k zvýšeniu rizika rakoviny prsníka.

Čo si z toho odniesť?

Antiperspiranty obsahujúce hliníkové soli sú už viac ako 20 rokov študované z hľadiska vstrebateľnosti do organizmu alebo z pohľadu zdravotných rizík. Hoci tie do súčasnosti nie sú spoľahlivo vyvrátené, stále neexistujú presvedčivé dôkazy, ktoré by škodlivosť antiperspirantov preukázali.

Najčastejšie sa spomína súvislosť s rozvojom Alzheimerovej choroby a s rakovinou prsníka. V oboch prípadoch sa zistilo, že v mozgovom, resp. prsnom tkanive sa v prípade spomínaných chorôb nachádza viac hliníka oproti zdravému tkanivu. Ani v jednom prípade však nie je dokázané, že zvýšená koncentrácia hliníka je príčinou vzniku Alzheimerovej choroby, resp. nádorového ochorenia prsného tkaniva.

Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Pro zlepšení výkonu mozkových funkcí jezte ryby, vejce a co dalšího?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Sychravé počasie vie preveriť našu imunitu a mnoho z nás v rámci prevencie skúša rôzne druhy otužovania. Jeden svojrázny Holanďan však svojou metódou vyvolal obrovskú vlnu záujmu naprieč laickou i odbornou verejnosťou, a tak poďme spoločne nakuknúť pod pokrievku „ľadového muža“.