Kratom: neškodná bylinka alebo zneužívaná legálna droga?

23. 4. 2021
Komentáre
6
Kratom: neškodná bylinka alebo zneužívaná legálna droga?
obrázek z greenleafkratom.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Od tradičnej bylinky k zneužívanej droge – aj tak znie názov jedného z mnohých vedeckých článkov, ktoré kratom v poslednej dobe rozoberajú. Jeho popularita prudko stúpa najmä v Amerike a Európe, úrady v mnohých krajinách distribúciu ani užívanie kratomu nijako neregulujú. Aké účinky, výhody a riziká so sebou kratom prináša?

Čo je to kratom?

Kratom je názovtropického stromu (lat. Mitragyna speciosa) typického pre juhovýchodnú Áziu. Pozornosť si získal už pred niekoľkými tisícročiami, keď pôvodní obyvatelia začali pozorovať, že jeho listy majú psychotropné účinky.

Už len spojenie „psychotropné účinky“ by malo človeku zapnúť červené kontrolky, keďže psychotropné látky sú zväčša legislatívne prísne kontrolované a akákoľvek činnosť spojená s nimi (držba, predaj, distribúcia...) je podmienená špeciálnym povolením.

Inými slovami – psychotropné látky sú napríklad drogy, ale aj niektoré liečivá.

Čo je to psychotropná látka?

Psychotropná látka je látka, ktorá ovplyvňuje stav ľudskej psychiky pôsobením na centrálny nervový systém, no nemá také závažné zdravotné a psychosociálne následky ako je to v prípade omamných látok.

Čo to znamená v praxi? Omamná látka je podľa Zoznamu omamných a psychotropných látok napríklad heroín, psychotropnou je napríklad THC.

Je kratom droga?

Niekedy sa kratom označuje ako„legal high“, kedy reklama cieli najmä na rekreačných užívateľov a sľubuje samé výhody. Kiežby plne korešpondovali s realitou…Kratom má za sebou viaceré zákazy predaja a bol rozšírený aj na čiernom trhu. Dnes je v mnohých krajinách opäť legálnyv niektorých európskych krajinách zatiaľ využíva „dieru v zákone“, kedy nie je na zozname psychotropných a omamných látok.

Fakt je, že kratom z legislatívneho hľadiska na Slovensku ani v Česku nepatrí medzi drogy – aspoň nie medzi zakázané. Podľa Správy o stave a vývoji drogovej scény na SR „kratom ani žiadny z jeho aktívnych alkaloidov nespadajú pod medzinárodnú kontrolu drog,  ale niekoľko krajín prijalo národné opatrenia.“

Ak sa pozrieme k susedom, v Poľsku je kratom braný ako tvrdá droga, Rakúsko jeho predaj prísne reguluje. 

Kratom: neškodná bylinka alebo zneužívaná legálna droga?

Kratom má široké využitie

Používanie kratomu má v Thajsku alebo Malajzii dlhú tradíciu. Ľudia ho používajú tisícročia, aj napriek tomu dodnes nemáme jednoznačné dôkazy, ktoré by potvrdili jeho (ne)bezpečnosť.

Kratom je používaný ako:

  • náhrada opiátov

  • na úľavu od abstinenčných príznakov

  • na úľavu od bolesti, hnačiek či kašľa

  • na podporu energie (údajne kratom vo veľkom využívali ťažko manuálne pracujúci ľudia)

Ako funguje kratom?

Mechanizmus účinku nie je dodnes presne preskúmaný. Podľa niektorých prác jeho hlavná účinná látka – mytragynín účinkuje na rovnaké receptory ako opiáty, čo by vysvetľovalo potenciál kratomu v boji proti bolesti. Kratom má údajne približne štvrtinový účinok v porovnaní s morfínom, čo je stále dostatok na to, aby ľuďom pomáhal napríklad pri chronických bolestiach.

Kratom sa dokáže naviazať aj na serotonínové receptory, čo otvára diskusiu v prípade potenciálu psychických ochorení, ako sú napríklad úzkostné stavy či depresie. Seriózny výskum je však v plienkach a ak podobnou diagnózou trpíte, rozhodne patrí do rúk lekára, ktorý rozhodne o liečbe.

Nie je kratom ako kratom: pod akými názvami sa skrýva?

Ak vám bude známy núkať zaručene bezpečnú novú bylinku, ktorá vás zbaví všetkých problémov a privedie do extázy, spozornite obzvlášť pri nasledujúcich názvoch – všetky totiž označujú kraom:

  • kakuam

  • ithang

  • biak

  • thom

  • mambog

Ako sa užíva kratom?

Kratom vyniká všestranných použitím. Ľudia žujú čerstvé listy, pripravujú z nich čaj, fajčia alebo vaporizujú. Novšie formy zahŕňajú prášok alebo práškové kapsule, ktoré prinášajú pohodlné užívanie.

Kratom: neškodná bylinka alebo zneužívaná legálna droga?

Ktoré aktívne látky kratom obsahuje?

Hlavnou psychoaktívnou zložkou kratomu sú alkaloidy, konkrétne:

  • mitragynín

  • mitraphylín

  • 7‑hydroxymitragynín

Je mitragynín bezpečný?

Mitragynín patrí medzi najzastúpenejší alkaloid kratomu, zároveň je považovaný za hlavnú účinnú látku, ktorá má na svedomí úľavu od bolesti a zmiernenie abstinenčných príznakov. Kvôli narastajúcim obavám zo zneužívania kratomu a jeho potenciálnej toxicity prebehlo v posledných rokoch niekoľko výskumov sledujúcich jeho bezpečnosť – prevažne na potkanoch.

V roku 2020 však uzrela svetlo sveta štúdia vykonaná na psoch. Užívanie kratomu bolo u psov dobre tolerované, pozorované boli mierne sedatívne a anxiolytické účinky. Ak sa teda rozhodnete kratomom obohatiť jedlo vášho psa, zdá sa, že by mu to nemalo ublížiť – a možno bude dokonca lepšie spať. Kratom ale zďaleka nie je neškodný a podľa dostupných dát zvyšuje riziko vzniku zlyhania pečene.

Nežiaduce účinky: od neškodnej bolesti brucha k zlyhaniu orgánov?

V medicíne a výžive sa často hovorí, že „dávka je liek alebo jed“.Kratom je nebezpečné kombinovať s liekmi – napríklad s hypnotikami, antiepileptikami či antidepresívami, ale aj s alkoholom.V rokoch 2009–2010 vo Švédsku zomrelo 9 ľudí a ich smrť bola spojená s konzumáciou čaju z kratomu. V rokoch 2014–2016 bolo vo svete popísaných 21 úmrtí v súvislosti s kratomom.

Už pri nižších dávkach (do 6 gramov) sa môžu objaviť viaceré vedľajšie účinky, ako napríklad:

  • nevoľnosť

  • bolesť brucha

  • bolesti svalov

  • zvracanie

  • sucho v ústach

  • únava

  • chudnutie

  • náladovosť

  • úzkosti až depresie

  • agresia

V krajných prípadoch môže viesť užívanie kratomu ku kóme a smrti, aj keď predávkovanie je menej pravdepodobné ako napríklad v prípade opiátov. Skutočne ale chceme porovnávať kratom s tvrdými drogami?

Aká je smrteľná dávka kratomu?

Nevieme. Výskumy ukazujú zatiaľ nejednoznačné výsledky, úmrtia bývajú prevažne spôsobené zlyhaním pečene alebo obehového systému. Výskum na myšiach naznačuje, že smrteľná dávka kratomu sa pohybuje niekde okolo 200 mg extraktu alkaloidov/kg telesnej hmotnosti.

Obzvlášť nebezpečné je užívanie kratomu s alkoholom a niektorými liekmi (antidepresíva, antiepileptiká...). Dlhodobejšie užívane kratomu môže zvýšiť riziko akútneho zlyhania pečene.

obrázek z istockphoto.com

V rámci online dotazníkového prieskumu v oktróbri 2016 uviedlo z viac ako 8 000 dotazovaných, že kratom užívajú kvôli zníženiu bolestivosti (68 %) a zvýšeniu psychickej pohody (66 %). Najviac využívaný bol vekovou skupinou 31–50 rokov a ľuďmi, ktorí zarobili ročne aspoň 35 000 dolárov.

40 % ľudí konzultovalo užívanie kratomu s lekárom alebo lekárnikom, „zelenú“ od odborníkov dostali iba v 3 % prípadov.

Dávkovanie kratomu: kde je háčik?

K dávkovaniu kratomu neexistujú odporúčané dávky ani garancia bezpečnosti. Zaujímavé je, že v malých dávkach má kratom energizujúci efekt, vo väčších upokojujúci. Predávajúci väčšinou odporúčajú nižšie dávky, v rozmedzí 2–6 gramov, pri ktorých sú pozorované minimálne vedľajšie účinky.

Nájdete ale aj odporúčania na vysoké dávky – viac ako 10 gramov kratomu. Dávky nad 15 gramov už môžu mať veľký sedatívny účinok a vyústiť v bezvedomie.

Predaj kratomu: nedajte sa oklamať sladkými rečami a informácie si vždy overujte

Kratom na internete kúpite na každom rohu. Niektorí predajcovia uvádzajú riziká užívania viditeľnejšie, iní menej (však ich predaj živí, však?), no niektorí zájdu až tak ďaleko, že píšu veci, ktoré majú naozaj ďaleko od pravdy.

Predajcovia hovoria: kratom je prírodný – a teda je bezpečný!

Výrobcovia vyzdvihujú jeho rastlinný pôvod a prirovnávajú kratom ku guarane alebo maté. Spotrebiteľovi sa pri myšlienke na maté vybaví zázračný zelený nápoj s povzbudzujúcimi účinkami, guaranu zase možno pozná ako prírodný kofeín, ktorý podporuje kognitívne funkcie. Ak je kratom niečo podobné, ako môže byť nebezpečný?

Pravdou je, že v oboch spomenutých prípadoch je hlavným alkaloidom kofeín, ktorý nemá psychotropné účinky. Hlavné alkaloidy kratomu psychotropné účinky majú, vo viacerých krajinách sú zakázané alebo patria na zoznam rizikových látok. A čo sa týka odkazovania sa na prírodný pôvod – ten má aj botulotoxín, ktorý je jedným z najtoxickejších bakteriálnych toxínov na svete.

Predajcovia tvrdia: kratom nie je návykový ako tvrdé drogy

Kratom skutočne nevykazuje také silné prejavy závislosti, ako je to v prípade zneužívania tvrdých drog. Samotní predajcovia však istú úroveň závislosti pripúšťajú: prirovnávajú ju ku kofeínu, alkoholu a čokoláde. Tieto tri prípady však majú jedno spoločné: nemajú spoločné nič.

V prípade „závislosti od kofeínu“ ide o vytvorenie tolerancie, závislosť na čokoláde (alebo cukre) nikdy vedecky potvrdená nebola. Závislosť od alkoholu je podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb klasifikovaná ako psychické ochorenie s označením F 10 – poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím alkoholu. Teda stavať do rovnakej pozície „závislosť“ na čokoláde a závislosť od alkoholu nie je práve šťastné prirovnanie.

Navyše sa zdá, že určitá miera závislosti od kratomu existuje. Dostupné výskumy naznačujú, že pri pravidelnom užívaní sa môže objaviť postupná tolerancia voči jeho účinkom a pri skončení užívania abstinenčné príznaky a ťažkosti s ukončením užívania.

obrázek z gettyimages.com

Kratom – suplement budúcnosti? Asi nie.

Dnes nedokážeme s určitosťou tvrdiť, že v budúcnosti kratom nebude súčasťou schválených liekov na liečbu psychických ochorení či sa nebude oficiálne využívať napríklad pri ambulantnej alebo hospitalizačnej odvykacej liečbe od tvrdých drog. Zaujímavosťou je, že aj to málo výskumov, ktoré sledovali užívanie kratomu u ľudí, bolo takmer výlučne vykonaných na mužoch, resp. ak sa v nich aj objavili ženy, tvorili výraznú menšinu.

Ak k tomu pridáme, že išlo prevažne o dotazníkové prieskumy a subjektívne pocity účastníkov, je nám jasné, že z toho žiadne relevantné závery očakávať nemôžeme – a tak končí aj väčšina prác o kratome. Argument, že ho ľudia používajú už tisícročia však pred vedcami ani lekármi neobstojí:najprv je potrebné vykonať kvalitné výskumy, potvrdiť účinnosť a bezpečnosť – až potom uvádzať na trh – nie naopak.

Dovtedy, kým (ak?) bude kratom u nás schválený ako bezpečný – načo riskovať? Nie je trochu paradox, že v časoch, kedy sa snažíme o zlepšenie zdravotného stavu, dbáme na kvalitnú výživu a dostatok pohybu, sa uchyľujeme ku konzumácii látok, ktoré dokážu preukázateľne spôsobiť intoxikáciu?

Možno je to iba módna vlna a bublina okolo kratomu spľasne tak rýchlo, ako sa nafúkla. Dovtedy odporúčame využiť radšej bezpečné a schválené doplnky výživy: napríklad nootropiká (ashwagandha, rhodiola rosea...), tryptofán či L‑theanín, ktoré pomôžu uvoľniť psychické napätie, podporia sústredenie a zlepšia regeneráciu. Ak chcete podať väčší výkon napríklad na tréningu, oplatí sa staviť na kofeín, ktorý je preskúmaný, schválený, efektívny a bezpečný.

Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Zaujímalo vás niekedy, ako na nás kofeín pôsobí, aké množstvo kofeínu nakopne váš výkon a koľko kofeínu za deň je tak akurát? Poďme to zistiť!
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Piť, či nepiť. To je dilema, ktorej sme vystavení v teplých letných dňoch azda všetci. Je však možné dopriať si polliter vychladeného piva, pohárik vínneho striku či plechovku piva ovocného a pritom nepriberať, alebo dokonca chudnúť?
Potřebujeme doplňky stravy? Velký přehled ověřené účinnosti oblíbených suplementů
Potřebujeme doplňky stravy? Velký přehled ověřené účinnosti oblíbených suplementů
Zajímalo vás někdy, jaké doplňky stravy jsou osvědčenou klasikou, která nikdy nezklame? Jaké doplňky stravy nejčastěji sportovci používají? To vše se dozvíte v dnešním článku s několika praktickými tipy navíc!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.