Koľko litrov vody denne vypiť?

Komentáre
Koľko litrov vody denne vypiť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Už dlho počúvame z každej strany, že by sme mali dostatočne veľa piť. V poslednej dobe sa však čoraz viac objavujú názory, ktoré hovoria, že pitný režim je iba výmysel, ktorý dobre zarába výrobcom nápojov. Má alebo nemá pitný režim opodstatnenie?

Čo sa v dnešnom článku dočítame?

  • Že bez vody by sme to neboli my, pretože viac ako polovicu našich tiel tvorí voda
  • Koľko tekutín by sme mali za deň zhruba vypiť a kedy dbať na vyššie množstvo?
  • Či sa do pitného režimu počítajú iba „fľaše s vodou“
  • Či sa stačí riadiť jednoduchým pocitom smädu

Vodu k životu potrebujeme! Jej nedostatočný príjem znamená problém...

50 – 60 % tela dospelého človeka tvorí voda. Máme ju v každej bunke, vo vode sa odohrávajú takmer všetky metabolické procesy, zabezpečuje nespočetné množstvo telesných funkcií. Naša krv je rovnako z podstatnej časti voda.

Pri dehydratácii, keď má organizmus vody nedostatok, hrozia zdravotné problémy. Horšie sa vylučujú odpadové látky, znižuje sa sústredenosť, schopnosť regulácie telesnej teploty, ozývajú sa bolesti hlavy a znižuje sa športová výkonnosť. Už pri strate viac ako 1 – 2 % vody dochádza k zhoršeniu výkonu. Stratu 4 % a viac pocítime už ako významne zhoršený výkon.

Netreba zabudnúť, že rovnako, ako prijímame a vydávame energiu, dochádza i k príjmu a výdaju vody. Dospelý človek s miernou fyzickou aktivitou v miernych klimatických podmienkach vylúči denne približne 2600 ml vody. Vodu, ktorú vylúči, musí následne nejako získať späť.

Voda je jednou z nevyhnutných živín. Náš organizmus si ju do určitej miery vie vytvoriť sám pri metabolizácii živín (sacharidov, tukov, bielkovín). Ide však iba o 250 – 600 ml/deň a so zvyškom mu musíme pomôcť my sami. Nie je preto trošku zvláštne tvrdiť, že piť nepotrebujeme?

Koľko litrov vody denne vypiť?

Koľko tekutín by sme mali za deň ± vypiť a kedy je potrebné piť viac?

Takmer všetkým notoricky známe „s ničím to netreba preháňať“ platí rozhodne aj pre pitný režim. Šesť litrov denne nie je množstvo, ktoré by sme my, obyčajní smrteľníci, bežne potrebovali. Tak výrazne zvýšený príjem tekutín bude možno potrebovať bežec v deň polmaratónu, inak je to však skôr na škodu než na úžitok.

Koľko však vypiť, aby sme nešli do extrémov, ale pritom pokryli našu potrebu? Vodu strácame, aj keď nešportujeme, a je potrebné ju doplniť. Všeobecné odporúčanie hovorí, že dospelý človek by mal denne prijať 30 – 45 mililitrov tekutín na kilogram svojej hmotnosti.

Koľko mililitrov to predstavuje pre vás? Vynásobte svoju hmotnosť uvedeným číslom a zistíte približné množstvo tekutín, ktoré by ste mali denne prijať. Približné, pretože potreba tekutín sa ďalej odvíja od vašej fyzickej aktivity, aktuálneho počasia či zdravotného stavu.

Odporúčanie piť osem pohárov tekutín denne síce postráda individuálnu potrebu každého z nás, hovorí nám však, že by sme mali piť v menších dávkach niekoľkokrát denne. A to je skutočne vhodnejšie, než celý deň nepiť a potom si dopriať nárazovo liter vody. Naše obličky si dokážu za hodinu efektívne poradiť s približne 0,7 – 1 litrom tekutín. Pri extrémne vysokých jednorazových dávkach potom hrozia až také nebezpečné problémy, ako je napríklad edém (opuch) mozgu.

Športovcom často nestačí piť iba vodu! Potrebujú dopĺňať aj vypotené elektrolyty

Také „predávkovanie“ je bežne ťažké dosiahnuť. Väčší pozor by si však mali dávať športovci, ktorí dopĺňajú po dlhom vytrvalostnom výkone veľa tekutín naraz. Vtedy je vhodné vymeniť vodu za športové nápoje s obsahom sodíka a iných elektrolytov.

Počas športovej aktivity sa zbavujeme vody oveľa viac (potenie), ako keď sme v pokoji. Straty závisia od intenzity a dĺžky tréningu, teploty prostredia či individuálnych rozdielov športovcov. Športovec môže stratiť 0,3 – 2,4 l vody za hodinu. Vylúčené tekutiny je potrebné doplniť. Nepodceňujte preto ich dostatočný príjem ako počas, tak aj predpo tréningu. V priebehu cvičenia vypite približne 0,4 – 0,8 l/hod, pričom zvoľte také množstvo, ktoré vás v tréningu neobmedzí. Už ísť trénovať s pocitom smädu, je zle.

Rekreačnému športovcovi, ktorý nemá také nároky ako profesionál, stačí zvýšiť celkový príjem o niekoľko stoviek mililitrov. Ako dobrý ukazovateľ stavu hydratácie slúži farba moču. Keď je mierne žltkastá, až takmer priehľadná, sme hydratovaní dostatočne. Väčšinou si vystačíme s pitím vody, keď však trvá intenzívna aktivita dlhšie ako hodinu, je vhodné zaradiť aj iontové športové nápoje. Spolu s vodou sa strácajú aj elektrolyty (sodík, draslík...), ktoré čistou vodou nedoplníme.

Koľko litrov vody denne vypiť?

Smäd je skôr už takým volaním o pomoc...

Smäd slúži na to, aby nám povedal, kedy je potrebné sa napiť. Keď nie sme smädní, piť netreba. Áno či nie? Keď máme smäd, môžeme si to preložiť skôr ako volanie o pomoc. Naše telo už stratilo dosť vody, a preto, aby ju doplnilo a predišlo problémom, keď je to ešte možné, poveruje smäd, aby doplnenie tekutín „zaobstaral“. Keď sme smädní, naše telo je už mierne dehydrované. Ide o akési upozornenie na problém, ku ktorému nemuselo dôjsť, ak by sme predtým dostatočne pili.

V niektorých prípadoch sa dokonca ani na túto barličku nedá spoľahnúť. Starí ľudia majú znížený pocit smädu, niekedy takmer žiadny. Neznamená to však, že nemusia piť!

Zhruba pätinu pitného režimu hravo sfúkneme v podobe jedla

Tekutiny nezískavame len z nápojov. Okolo 20 % denného príjmu nám poskytuje potrava. U niekoho je to viac, u niekoho menej, záleží na tom, aké potraviny sa v jedálničku objavujú. Rastlinné potraviny sú všeobecne bohaté na vodu, a to najmä zelenina a ovocie. Keď uvaríte ryžu alebo zemiaky, tiež sa stanú dobrým zdrojom vody. Mlieko, aj keď sa považuje za potravinu, tvorí z deväťdesiatich percent voda.

Vypočítali ste si už svoju približnú potrebu tekutín?

Tá v sebe skrýva aj vodu prijatú v potrave. Keď vynásobíme hmotnosť 70 kg človeka potrebou 35 ml/kg hmotnosti, získame 2450 ml. Zhruba 20 % z toho (490 ml) je podiel, ktorý príjme zo stravy. Na vypitie preto zostávajú iba necelé 2 litre...

Koľko litrov vody denne vypiť?

Piť či nepiť, to je otázka...

  • Dokonca aj počas daždivého sychravého dňa sa náš organizmus zbavuje tekutín, ktoré následne potrebuje späť.
  • Tekutiny preto prijímať potrebujeme. Vypiť bežne 6 litrov denne je však naozaj extrém.
  • Dospelý človek si môže vynásobiť svoju hmotnosť číslom 30 – 45 a výsledkom je jeho orientačná denná potreba tekutín (v mililitroch).<
  • Potreba sa zvyšuje s fyzickou aktivitou či teplými klimatickými podmienkami.
  • Potreba tekutín však neznamená len množstvo, ktoré musíme vypiť, pretože voda sa nachádza aj v našej strave.
  • Pri výbere vhodných tekutín víťazí určite čistá voda. Pozor na sladené nápoje, ktoré obsahujú obrovské množstvo cukru. Z jednej litrovej fľaše môžeme získať aj viac ako 100 gramov cukru, čo je obrovské číslo!
Dokáže bájna voda s citrónom umocniť spaľovanie tuku?
Dokáže bájna voda s citrónom umocniť spaľovanie tuku?
Pitie vody s citrónom sa stalo doslova fenoménom zdravého životného štýlu, má v ňom ale svoje miesto? Je efektívna vo vzťahu k vášmu zdraviu, alebo dokonca k spaľovaniu tuku? Možno áno. A možno to ani až tak nesúvisí práve s citrónom. Čo všetko teda voda s citrónom dokáže?
Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?
Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?
Naozaj nemôžeme schudnúť kvôli zadržiavaniu vody, alebo je to jeden z ďalšej série nekončiacich fitness mýtov?
Fresh, nektar, džus z koncentrátu. Pijeme ovoce, nebo cukr a aromata?
Fresh, nektar, džus z koncentrátu. Pijeme ovoce, nebo cukr a aromata?
Někdy nám masová média dokáží předhodit senzační titulky zpráv, ale realita je poněkud skrytá mezi řádky. Zjistěte s námi, proč džusy nepatří pod škatulku zdravé výživy a proč bychom svoje ovoce měli jíst, nikoliv pít. A jednou pro vždy si ujasníme, že džus ovlivňuje hladinu krevního cukru.
Sacharidy: kolik jich denně přijmout?
Sacharidy: kolik jich denně přijmout?
Sacharidy patří mezi tři základní makroživiny v naší výživě. Jejich příjem je však v poslední době až zbytečně démonizován. V dnešním článku si proto představíme moderní výživová doporučení pro příjem sacharidů v našem jídelníčku.
Koľko tukov by sme mali denne jesť?
Koľko tukov by sme mali denne jesť?
Vplyv tukov na zdravie a ich príjem stále patrí medzi najdiskutovanejšie témy vo výžive. Poďme sa teda spoločne pozrieť na výživové odporúčania a zjednodušiť si ich tak, aby ich každý mohol uviesť do praxe.
Koľko bielkovín denne a koľko ich skutočne využijeme?
Koľko bielkovín denne a koľko ich skutočne využijeme?
Čím viac, tým lepšie, alebo maximálne 30 gramov v jednom jedle? Dnes sa konečne dozvieme pravdu!
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Straty niektorých elektrolytov môžu byť pri fyzickej aktivite také, že sa už oplatí myslieť na ich doplnenie. V tomto článku sa dozvieš, pri akých aktivitách má zmysel to riešiť a akým spôsobom elektrolyty dopĺňať.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Věděli jste, že mírná dehydratace má vliv mimo jiné i na výkon? Podívejme se na zoubek tomu, kolik pít a být v suchu. Tedy, v tomto případě spíš ve vodě.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?