Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?

17. 9. 2022
Komentáre
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
obrázok z unsplash.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Už dávno nie je pitie kávy považované za nešvár, ktorý škodí nášmu zdraviu. Ba naopak! Veľké množstvo vedeckých štúdií teraz dokazuje, že pitie kávy je zdraviu prospešné, navyše vďaka obsahu kofeínu dokáže príjemne povzbudiť. Lenže ako to už býva, nič sa nemá preháňať, a to platí aj v prípade príjmu kofeínu z kávy. Koľko šálok rôznych druhov kávy si za deň z pohľadu príjmu kofeínu môžeme ešte dovoliť?

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Aké množstvo kofeínu za deň si môže dovoliť prijať dospelý človek

  • Či si môže rovnaké množstvo dovoliť tehotná alebo dojčiaca žena či dieťa

  • Či sa toto číslo nejakým spôsobom mení pridaním mlieka do kávy

  • Koľko šálok kávy si môžeme za deň dopriať, aby sme neprekročili denný limit kofeínu

Zdravý dospelý človek si denne bez obáv môže dopriať až prekvapivo veľké množstvo kofeínu

  • Kofeín. Pre niekoho nebezpečná návyková látka, pre iných efektívny pomocník, ktorý dokáže zvýšiť koncentráciu alebo podporiť fyzický výkon. Pravda je však taká, že pri dodržaní denného príjmu nepredstavuje kofeín pre zdravého človeka prakticky žiadne zdravotné riziko.

  • Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) si tak 70kilový dospelý človek môže denne bez obáv o svoje zdravie dopriať 400 mg kofeínu, čo je 5,7 mg/kg telesnej hmotnosti. Ľudia s vyššou hmotnosťou si tak môžu dovoliť kofeínu viac ako spomínaných 400 mg. My si na konci článku ukážeme, aké množstvo šálok kávy si pod týmto číslom predstaviť.

Tehotné a dojčiace ženy by mali byť s príjmom kávy a kofeínu o niečo opatrnejšie

  • Vyvíjajúce sa bábätko v tele matky je predsa len citlivejšie na príjem rôznych látok prostredníctvom našej výživy, navyše sa telo matky v tehotenstve mení a kofeín vylučuje pomalšie. Preto by príjem kofeínu v tehotenstve nemal za deň presiahnuť 200 mg. Vysoký príjem kofeínu je napr. spájaný s nižšou pôrodnou hmotnosťou, preto je žiaduce príjem kofeínu i kávy v tomto období mierne znížiť.

  • U dojčiacich žien sa však odbúravanie kofeínu opäť navracia do normálu, a tak platí to isté ako u bežných dospelých osôb – teda 400 mg za deň, pričom by jednorazová dávka kofeínu nemala prekročiť 200 mg, čo je ale veľmi ťažké prijať iba z kávy. Kofeín sa síce z materského mlieka dostane do tela dojčaťa, lenže pri dodržaní týchto dávok je to v tak malej miere, že nemôže ohroziť zdravie ani vývoj dieťaťa.

Deti, dospievajúci a príjem kofeínu z kávy. Ide to dohromady, alebo si majú ešte počkať?

  • Až do nástupu na strednú školu mi bola rodičmi káva prakticky zakázaná práve kvôli ich obave z obsahu kofeínu a vzniku závislosti na káve. Že sú tieto obavy prehnané, dokladá nejedna štúdia. Napr. podľa už spomínaného odborného stanoviska EFSA by príjem kofeínu u detí a dospievajúcich nemal byť rizikový do 3 mg/kg telesnej hmotnosti.

  • Podľa iného článku kanadských autorov by toto množstvo nemalo presiahnuť 2,5 mg/kg TH a na základe priemernej telesnej hmotnosti podľa veku detí navrhujú tieto hodnoty. Je však nepravdepodobné, že by dieťa v takom veku pilo kávu, avšak kvôli konzumácii energetických a kolových nápojov tento príjem môže byť prekročený.

    • – 6 rokov cca 45 mg/deň

    • 7 – 9 rokov cca 62,5 mg/deň

    • 10 – 12 rokov cca 85 mg/deň

Mení pridanie mlieka do kávy odporúčanie pre príjem kofeínu a celkovú bezpečnosť konzumácie kávy?

  • V posledných rokoch sa na webe šíri varovanie MUDr. Miklánka o pití kávy s mliekom, ktorá by údajne mala poškodzovať náš tráviaci systém a zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Jedná sa však o ničím nepodložený nezmysel, takže ak netrpíte laktózovou intoleranciou, alergiou na bielkovinu kravského mlieka alebo vám táto kombinácia nerobí problém, bez obáv si môžete dopriať v tejto podobe kávu aj naďalej.

  • Čo sa týka kofeínu, tak ani tu mlieko v káve jeho účinky na náš organizmus výrazne nemení, akurát mierne spomaľuje jeho vstrebávanie. Preto aj v prípade kávy s mliekom platia o príjme kofeínu číselné údaje, ktoré sme si ukázali skôr v článku.

  • Detailnejšie článok o tejto problematike nájdete pod názvom Naozaj káva s mliekom spôsobuje rakovinu, tráviace ťažkosti a nemá žiadny stimulačný účinok?

Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?

Koľko šálok kávy za deň je po stránke príjmu kofeínu považované za bezpečné?

  • Každý z nás preferuje ľahko odlišný druh prípravy svojej obľúbenej šálky kávy. Rozdiely by sme našli aj v konkrétnych odrodách kávy a jednotlivých značkách na trhu. Preto berte hodnoty uvedené v tabuľke ako priemerné a orientačné, avšak aj tak vám poskytnú pekný obrázok o tom, na ako vysoký príjem kofeínu z kávy môžete dosiahnuť. Hodnoty sú uvedené pre najčastejšie množstvo na 1 porciu kávy – 7 g.

Druh kávy, obsah kofeínu v 1 šálke
Príjem 400 mg kofeínu
Príjem 200 mg kofeínu
Espresso, 80 mg
5 šálok
2 šálky
Instantná káva, 60 mg (2 lyžičky)
6 šálok
3 šálky
Cappuccino, 80 mg
5 šálok
2 šálky
Café Latté, 80 mg
5 šálok
2 šálky
Turecká káva, 100 mg
4 šálky
2 šálky
Flat White väčšie, 160 mg
2 šálky
1 šálka

Prečo by sme mali celkový denný príjem kofeínu kontrolovať?

Príjem kofeínu má preukázaný rad pozitívnych účinkov, ako je zvýšenie koncentrácie, oddialenie únavy a spánku alebo podpora športového výkonu. Pri nadmernom príjme však môže mať negatívny vplyv na náš kardiovaskulárny systém (búšenie srdca, zvýšenie krvného tlaku), centrálnu nervovú sústavu (nervozita, triaška, potenie) alebo kvalitu spánku a zaspávanie.

Preto u kofeínu platí dvojnásobne, že pri rozumnom príjme nám môže poslúžiť ako dobrý sluha, ale jeho zbytočne vysoký príjem už na nás môže pôsobiť ako vrtochy zlého pána.

Čo si z toho odniesť?

Káva je v dnešnej dobe považovaná za nápoj s mnohými zdravotnými benefitmi. Je aj pomerne bohatým zdrojom kofeínu, ktorého príjem by sme mali kontrolovať. Vďaka dnešnému článku už budete vedieť, koľko kávy si za deň môžete dopriať, aby váš príjem kofeínu bol stále v norme.

Ak kofeín prijímate aj z iných zdrojov (kofeínové kapsule, energetické nápoje, čaj), všímajte si na obaloch, aké množstvo z nich do svojho tela dostanete, a tiež ho započítajte do celkového denného príjmu kofeínu.

Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Zaujímalo vás niekedy, ako na nás kofeín pôsobí, aké množstvo kofeínu nakopne váš výkon a koľko kofeínu za deň je tak akurát? Poďme to zistiť!
Skutočne škodí káva s mliekom zdraviu a spôsobuje tráviace ťažkosti?
Skutočne škodí káva s mliekom zdraviu a spôsobuje tráviace ťažkosti?
Poškodzuje káva s mliekom naše zdravie tak, ako nám tvrdia niektorí „odborníci"? Poďme sa na túto často rozoberanú tému pozrieť odborným okom.
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Lze nějak nahradit oblíbenou kávu? Ano! Máme pro vás 7 alternativ kávy, které vám spolehlivě vlijí novou dávku energie do žil. Které to jsou?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Vstáváte v brzkých hodinách a pokaždé vedou vaše kroky rovnou ke kávovaru? Ranní káva je pro mnoho z nás zvykem, a to nejenom kvůli lahodné nahořklé chuti, ale také pro její povzbuzující účinky. Můžeme si ale dopřát alternativy, které jsou pro naše tělo po ránu mnohem vhodnější a proberou nás stejně, ne‑li lépe. Jaké to jsou a co za benefity nám přináší? Budete překvapeni.
Ako pomáha kofeín chudnúť?
Ako pomáha kofeín chudnúť?
Keď ide pri chudnutí do tuhého a kilogramy sa držia ako kliešte, každá pomoc príde vhod. Ako veľmi nám pomôže kofeín a z akých zdrojov čerpať?
Intolerancia laktózy: čím je spôsobená a ako s ňou žiť?
Intolerancia laktózy: čím je spôsobená a ako s ňou žiť?
Intolerancia laktózy je problém, ktorý trápi viac ako polovicu populácie na celom svete. V čom spočíva, ako sa prejavuje a čo sa s ňou dá robiť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!