Kliešte: Prečo na niekoho lezú viac ako na iných a ako sa brániť?

Komentáre
2
Kliešte: Prečo na niekoho lezú viac ako na iných a ako sa brániť?
obrázok z pixabay.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Ak niečo dokáže znepríjemniť leto, potom sú to kliešte. Protivné osemnohé stvorenia, ktoré si pochutnávajú na našej krvi, zatiaľ čo o nich často nemáme ani najmenšie tušenie. Keby aspoň neprenášali nebezpečné choroby. Prečo lezú kliešte na niekoho častejšie a ako sa dá proti nim efektívne brániť?

Kliešte milujú krv, priťahuje ich ale skôr náš dych

Kliešte chcú krv, a keď už sa k nej dostanú, zvládnu sa jej nasýtiť doslova na rok dopredu. Samozrejme v prípade, že po odhalení neskončia v záchodovej mise...

Krv slúži týmto malým čiernym parazitom ako zdroj živín, a tak nás niekedy dokážu vysávať napríklad až 10 dní, ak si ich nevšimneme a nevytiahneme ich.

Prečo sme pre kliešte terčom? Môže za to predovšetkým:

  1. Oxid uhličitý, ktorý vydychujeme.

  2. Kyselina mliečna a maslová, ktorú vylučujeme z tela potením.

  3. Teplo, ktoré vyžarujeme.

Je preto dosť možné, že dlho neumytý, a ešte aj zadýchaný športovec, ktorý sa práve odhodlal ísť na huby, si z lesa odnesie viac kliešťov ako jeho brat nešportovec. Avšak, kým budeme dýchať, tak budeme kliešte priťahovať stále, pretože pre nich stále budeme atraktívnym cieľom.

Prezradí nás v lese krvná skupina alebo azda kliešte vábi „sladká krv“?

Často sa hovorí o tom, či kliešte a komáre nepriťahuje „sladká“ krv. Množstvo cukru síce nemá vplyv na to, ako veľmi budeme pre kliešte atraktívni, ale typ krvnej skupiny už možno áno.

So zaujímavým experimentom z roku 2018 prispeli do tejto problematiky aj vedci z Českej republiky, ktorí sa rozhodli otestovať, či si kliešte vyberajú niektorú z krvných skupín s väčšou chuťou. A došli k zaujímavým výsledkom – najviac kliešťom chutila krvná skupina A (zvolilo si ju 36 % kliešťov), naopak najmenej kliešťom zachutila krvná skupina B (zvolilo ju len 15 % kliešťov).

Našli ste na sebe kliešťa? Rýchlo s ním von!

Ak ste práve zistili, že vám tento čierny roztoč práve pije krv, nepanikárte.

  1. Kliešťa uchopte pomocou klieští (ideálne klieští na kliešte) tesne pri koži.

  2. Kývavým pohybom zo strany na stranu ho vytiahnite von, s kliešťami netraste a netrhajte.

  3. Miesto po kliešťovi ošetrite alkoholom alebo vodou s mydlom.

Ani nakazený kliešť vás nemusí boreliózou nakaziť, keď ho vytiahnete včas

Podľa odborníkov potrebuje byť kliešť prisatý na tele hostiteľa asi 36–48 hodín, aby ho mohol nakaziť lymskou boreliózou spôsobenou baktériami. A hoci to samozrejme neplatí vo všetkých prípadoch so stopercentnou istotou, včasným nájdením a odstránením je možné pravdepodobnosť prenosu tejto nepríjemnej choroby, na ktorú sa nemôžeme očkovať, podstatne znížiť.

Neliečená borelióza totiž negatívne ovplyvňuje stav našich kĺbov, vo viac ako polovici týchto prípadov sa prejavia príznaky artritídy a často je sprevádzaná chronickou únavou.

Iná už je situácia v prípade vírusového ochorenia známeho ako kliešťová encefalitída, ktorej vírus sa nachádza v slinách kliešťa, a môže sa tak dostať do nášho tela rýchlo po prisatí. Kliešťová encefalitída napáda mozog, môže viesť k vysokým horúčkam a poruchám koordinácie a pri ťažkých prípadoch môže dôjsť až k doživotným následkom (poruchy sústredenia, zhoršená pamäť). Proti tejto chorobe však môžeme bojovať veľmi účinne pomocou pravidelného očkovania (prvé preočkovanie by sa malo uskutočniť po 3 rokoch od úvodného očkovania, ďalej každých 5 rokov).

Kliešte: Prečo na niekoho lezú viac ako na iných a ako sa brániť?

5 účinných spôsobov, ako sa proti kliešťom brániť

Keď vyrazíte do prírody, počítajte s tým, že sa cestou stretnete s mnohými kliešťami natešenými na hostinu. Je preto dobré sa pri ceste do prírody brániť a kliešťom cestu za potravou znemožniť, alebo aspoň sťažiť.

  1. Správny výber oblečenia. Voľte najlepšie dlhé oblečenie zakrývajúce celé vaše telo, tričko si zastrčte do spodného dielu oblečenia a ten zase do ponožiek. Vďaka tomu sťažíte kliešťovi cestu za vašou kožou a znížite riziko jeho prisatia.
  2. Po výlete si dajte sprchu. Kliešť si na vašom tele starostlivo vyberá miesto, do ktorého sa zahryzne. Preto, ak ihneď po výlete zavítate do sprchy, je možné, že ho ešte zmyjete, než sa stihne zahryznúť. Navyše si v sprche môžete vykonať rýchlo‑kontrolu a eventuálne čerstvo prisatého kliešťa odstrániť. Skryté a ťažko dostupné miesta si môžete ľahko skontrolovať navzájom s partnerom či s ďalším členom rodiny.
  3. Slnečné lúče sú vaším priateľom. Miesta prírody zaliate slnkom sú totiž menej vlhké. A keďže kliešť miluje vlhkosť, je menšia šanca, že naň na slnečných či suchších miestach narazíte.
  4. Použite účinný repelent. Ak sa chystáte do kliešťami zamorenej oblasti, môžete siahnuť po účinnom repelente. Kliešte neznášajú látku s názvom permetrín, a tak repelent s jej obsahom asi 0,5 % by vás mal spoľahlivo ochrániť. Avšak, s týmto repelentom pracujte opatrne a vyhnite sa jeho kontaktu so zvieratami, najmä s mačkami, pre ktoré je permethrin jedovatý.
  5. Po príchode sa skontrolujte. Keď sa po príchode budete prezliekať, vykonajte si prvú kontrolu od kliešťov a v prípade nálezu ho ihneď odstráňte – kliešť ešte nebude tak silno prisatý a vybrať pôjde ľahko. Kliešte najčastejšie zakotvia v podkolennej jamke, medzi nohami, na bokoch, v podpazuší alebo v okolí uší (typicky ide o čiastočne skryté miesta s väčším výskytom potných žliaz).

Na ochranu pred kliešťami nezabudnite ani doma na záhrade alebo v parku. Udáva sa, že asi 75 % kliešťov si donesieme práve z týchto miest, nie z výletov do prírody, a tak krátka kontrola nie je ani po prechádzke so psom v parku nikdy na škodu.

Fungujú prírodné repelenty?

Aj kliešte môžu registrovať prírodné aromatické látky, a tak, ako niektoré látky nie sú príjemné pre nás, iné zase nevoňajú kliešťom. Otázkou však je, aké látky to sú.

Nižšie ponúkame niekoľko látok, ktoré boli skúmané a pri ktorých bol nájdený pozitívny účinok:

  • Nootkaton – aromatická látka prítomná napríklad v grapefruite alebo cyprušteku nutkanskom.

  • Karvakrol – aromatická zlúčenina pripomínajúca korenie na pizzu, ktorú nájdeme v esenciálnom oleji z tymianu alebo zo saturejky.

  • Cesnak – v štúdii na švédskych vojakoch sa zistilo, že vojaci, ktorí si deň spríjemňovali kapsulou s 1200 mg sušeného cesnaku, mali nižší výskyt kliešťov oproti placebo skupine. Je pravdepodobné, že je za tieto účinky zodpovedný dichlórmetán, ktorý sa v cesnaku nachádza.

Majme však stále na pamäti, že sila týchto silíc je dosť pravdepodobne stále podstatne menšia než v prípade látok použitých v bežne dostupných repelentoch. Na druhej strane ide o jednoduchú, lacnú a úplne prírodnú možnosť, ako kliešte aspoň čiastočne odpudiť.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Kliešte sú parazity vyčkávajúce vo vlhkých oblastiach na svojich hostiteľov, na ktorých sa môžu prisať. Svojimi obeťami sú priťahované najmä vydychovaným oxidom uhličitým, ktorý prirodzene vylučujeme ako odpadovú látku energetického metabolizmu. Podľa českej štúdie z roku 2018 je možné, že si nás kliešte vyberajú aj podľa krvnej skupiny, pričom najohrozenejšia je v tomto ohľade krvná skupina A.

Pokiaľ na sebe nájdeme kliešťa, mali by sme ho čo najrýchlejšie vytiahnuť pomocou klieští. Rýchle vybranie kliešťa znižuje pravdepodobnosť prenosu lymskej boreliózy, proti ktorej sa nemôžeme očkovať. Naopak, kliešťová encefalitída sa prenáša slinami kliešťa rýchlo po prisatí, je však možné sa proti nej očkovať.

Najlepšou ochranou je pravidelná kontrola a obliekanie dlhého oblečenia, ktoré zakrýva čo najväčšiu plochu nášho tela. Vďaka tomu znemožníme kliešťom jednoduchý priechod na našu kožu, kde sa môžu zahryznúť. Vyskúšať môžeme aj účinné repelenty, opatrne by sme mali zaobchádzať s látkou permetrín, ktorá je toxická pre niektoré zvieratá, vrátane mačiek. Môžeme vyskúšať aj niektoré prírodné látky (grapefruit, tymian, cesnak), ktoré môžu kliešte aspoň v obmedzenej miere odpudzovať.

15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
Slnečné dni si priam vyžadujú vyjsť si na jazdu na bicykli alebo nejaký výlet pekne po svojich do krásnych zákutí našej krajiny. Riešite, čo si so sebou ale vziať na desiatu, aby ste sa vyhli hladu a mali dostatok energie? Skúste našich 15 desiatových tipov.
20 letných športov: Koľko kalórií pri nich spálite a ktorý je najlepší na chudnutie?
20 letných športov: Koľko kalórií pri nich spálite a ktorý je najlepší na chudnutie?
Leto pre mnohých z nás predstavuje najobľúbenejšiu časť roka plnú slniečka, vodných radovánok a skvelého počasia, ktoré priam nabáda na športovanie. Viete, koľko kalórií pri konkrétnych športoch spálite?
7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli
7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli
Krásne počasie láka tráviť čas vonku. Je totiž tak trochu škoda zavrieť sa vo fitku a tam do úmoru tápať na páse, keď môžete vytiahnuť bicykel a šliapnuť do pedálov s vetrom v chrbte. Viete, aké benefity má cyklistika pre vaše telo i myseľ?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.