Vynechávanie raňajok: je to dobrý nápad?

Komentáre
Vynechávanie raňajok: je to dobrý nápad?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Raňajky sú základ dňa, hovorievali už naše babičky. A pravdou je, že ešte asi 10 rokov dozadu bolo pravidelné raňajkovanie považované takmer za ten najdôležitejší aspekt zdravého životného štýlu. Moderné vynechávanie raňajok na čele s prerušovanými pôstami preto pôsobí tak trochu ako päsť na oko, ale aj napriek tomu (alebo možno práve preto) sa stáva čoraz populárnejší.

Ako to teda v skutočnosti je? Sú raňajky naozaj také nepostrádateľné, alebo azda urobíme lepšie, ak ich úplne vypustíme?

Ľudia, ktorí neraňajkujú, majú častejšie problémy s nadváhou a obezitou

Observačná vedecká štúdia došla k pomerne jasnému záveru: ľudia vynechávajúci raňajky mávajú častejšie sklony k nadváhe a obezite. Ako s tou informáciou naložiť? Ponúka sa prijať jednoznačný záver: „Raňajkujte, inak budete priberať!“. To by ale bola chyba.

Podobné štúdie nám totiž nehovoria nič o tom, či je vynechávanie raňajok naozaj ten dôvod, prečo priberáme:

  • Je možné, že vynechávanie raňajok naozaj vedie k tomu, že sa v popoludňajších a večerných hodinách prejeme a kvôli tomu priberieme.

  • Je možné, že osoby s nadváhou len nechcú raňajkovať.

  • A je tiež možné, že je pes zakopaný ešte úplne niekde inde.

obrázok z istockphotos.com

Zabudnite na naštartovanie metabolizmu po raňajkách

Okolo raňajkovania či neraňajkovania panuje toľko mýtov, že je niekedy najlepšie zachovať pokoj, sedliacky rozum a jednoducho sa riadiť podľa vlastného pocitu. Patrí sa ale spomenúť a uviesť na pravú mieru aspoň niekoľko nasledujúcich faktov, ktoré platia a sú podporené kvalitnými vedeckými štúdiami:

  • Raňajky metabolizmus neštartujú. V skutočnosti s hodnotou pokojového metabolizmu neurobia prakticky vôbec nič. Skrátka, nie je to žiadne zázračné jedlo, od ktorého by záviseli všetky pravidlá hry.

  • Ak raňajky pravidelne vynechávate, neznamená to, že sa večer automaticky prejete. Obzvlášť, ak ste vo svojom režime konzistentní a dopĺňate živiny pravidelne počas dňa. V niektorých štúdiách dokonca prišli vedci na pravý opak.

  • Úspech chudnutia nezávisí od toho, či raňajkujete alebo nie. Môžete efektívne redukovať hmotnosť oboma spôsobmi. Ako už asi tušíte, kľúčové je opäť dodržanie negatívnej kalorickej bilancie.

Jesť raňajky alebo radšej vynechávať?

Je isté, že týmto článkom neobjavíme Ameriku a ani nezistíme žiadny nový zázrak. Možno vás ale upokojíme tvrdením, že zdravý životný štýl môžete úplne pokojne dodržiavať, či už raňajkujete, alebo nie. Orientovať by ste sa mali najmä podľa svojich preferencií a podľa denného režimu. Sú raňajky vaším každodenným rituálom, ktorým radi začínate svoj deň? Skvelé, potom patríte k väčšine z nás.

Vyhovuje vám radšej raňajky odložiť, dať si kávu alebo čaj a najesť sa v pokoji až po niekoľkých hodinách po prebudení? Žiadny problém. Dokonca ani nemusíte mať zlý pocit, že ste nejako zhrešili – je to úplne v poriadku.

obrázok z lifestartseminars.com

Pozor by si mali dať mladí športovci a diabetici

Pre väčšinu ľudí sú otvorené obe možnosti. V niektorých situáciách je ale najlepšie nevymýšľať žiadne inovácie a radšej sa držať konzervatívnej raňajkovej schémy.

Týka sa to napríklad:

  • Mladých športovcov, ktorí majú vysoký energetický výdaj a nedostatok živín počas dopoludnia by mohol viesť k tomu, že počas dňa nezvládnu dodať telu dostatok živín.

  • Športovcov, ktorí sa usilujú o budovanie svalovej hmoty. V tomto prípade sa totiž ukazuje, že je dôležité dodávať telu pravidelnú porciu bielkovín, najlepšie každé 3 – 4 hodiny. Ponúka sa jednoduchý kompromis – vypiť ráno po prebudení proteínový nápoj.

  • Diabetikov, ktorí by si mali dávať pozor na veľké výchylky v hladine krvného cukru. Vynechávanie raňajok zákonite vedie k tomu, že je energetický príjem zhustený do menšieho času počas dňa. Diabetici by teda mali pri pravidelnom raňajkovaní radšej zostať.

  • Ak patríte k jedincom, ktorí si bez poriadnych raňajok nevedia predstaviť svoj deň, vyskúšajte tipy na zdravé raňajky od Aktinu!

Čo si z toho odniesť?

Raňajkám sú niekedy prisudzované doslova až magické vlastnosti. Jedni dúfajú, že im odomknú dvere k ultimátnemu spaľovaniu kalórií, druhí veria, že im naopak okamžite zastavia proces spaľovania tukov a tým znehodnotia snahy o chudnutie. Avšak, netreba vyvolávať žiadnu paniku. Raňajky samozrejme majú svoje miesto v dennom režime, ale ak vám z nejakého dôvodu nevyhovujú, dá sa žiť v súlade so zásadami zdravého životného štýlu aj bez nich.

Ak sa už pustíte do neraňajkovania, dbajte na to, aby ste tento výpadok dodávky živín kompenzovali v iných jedlách počas dňa. Ak to totiž neurobíte, ľahko sa stane, že vám hlad počas dňa prerastie cez hlavu a vy inštinktívne vo večerných hodinách zjete všetko, čo vám práve príde pod ruku.

5 chýb, ktorými zabíjate zdravé raňajky. Robíte niektorú z nich?
5 chýb, ktorými zabíjate zdravé raňajky. Robíte niektorú z nich?
Spôsobov, ako pokaziť zdravé jedlo, existuje veľa. Neničíte si náhodou svoje starostlivo pripravené a zdravé raňajky niektorou z týchto chýb?
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Káva je podle celé řady studií nápojem, jehož konzumace nám poskytuje celou řadu zdravotních benefitů. O to překvapivěji proto na čtenáře serveru Novinky.cz může působit včerejší článek se znepokojivým názvem “Káva před snídaní zvyšuje riziko cukrovky”.
Ako získať svalovú hmotu? Radíme, ako jesť a cvičiť
Ako získať svalovú hmotu? Radíme, ako jesť a cvičiť
Nech sa snažíš, ako chceš, tie svaly sa na teba nie a nie nalepiť? Nájdi zakopaného psa v článku!
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?