Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?

Komentáre
Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Menštruácia nás ženy môže pekne potrápiť. Nesie so sebou mnoho nepríjemných prejavov.

Patria medzi ne:

  1. kŕče v bruchu,

  2. bolesti hlavy,

  3. pocity na vracanie,

  4. únava,

  5. nadúvanie,

  6. zmeny nálad,

  7. nekončiace chute na sladké.

Asi každá z nás sa niekedy s takýmito problémami stretla. A tak nás zaujíma, čo sa s tým dá robiť? Existujú totiž potraviny, ktoré toto trápenie môžu výrazne zlepšiť, alebo aj zhoršiť. Čím si vylepšiť jedálniček? A na čo si dať pozor? Poďme sa na to spoločne mrknúť.

5 potravín a nápojov, ktoré nám môžu s nepríjemnými prejavmi menštruácie pomôcť

1. Tekutiny: voda, mätový čaj a kombucha

Pitie vody je vždy dôležité. Počas menštruácie ale ešte o trochu viac. Ak budeme dostatočne hydratované, znížime tým riziko bolesti hlavy. Dostatočný pitný režim tiež zabráni zadržiavaniu vody v tele a následne nepríjemným pocitom z nadúvania.

Popíjanie mätového čaju zasa môže zmierniť menštruačné kŕče alebo nevoľnosti. Mätový čaj vo vrecúšku je dostupný celoročne. Ale čaj z čerstvej mäty zo záhrady alebo balkóna je úplne iná liga! Navyše je mäta pomerne nenáročná na pestovanie a zakúpiť sa dá séria variantov: radi by ste mätu citrónovú, melónovú alebo azda s príchuťou coly?

Fermentovaný nápoj kombucha z čaju patrí medzi známe posilňovače imunity. O jeho prospešnosti sa dočítate viac v samostatnom článku. Okrem iných zdravotných benefitov sa ukazuje, že pozitívne pôsobí pri tlmení menštruačných bolestí (Kapp & Sumner, 2019).

2. Ovocie a zelenina

S optimálnym stavom hydratácie pomôžu aj druhy ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľa vody. Typicky môžeme menovať vodný melón a uhorku.

Navyše, sladšie druhy ovocia, ako je napríklad banán, mango alebo hrozno, pomôžu skrotiť chute na sladké bez toho, aby sme do seba museli pchať kilá rafinovaného cukru v sladkostiach.

Ak je naším problémom silná a dlhá menštruácia, môže to viesť k poklesu hladiny železa, čo vedie k pocitom únavy a vyčerpania. Preto si doprajme dostatok listovej zeleniny (špenát, mangold, kel kučeravý), červeného mäsa či vnútorností alebo orieškov.

Napríklad taký steak s duseným listovým špenátom a lyžička (či dve) orechového masla ako dezert neznie ako zlá večera, čo poviete?

3. Bielkoviny, ako napr. kuracie mäso, ryby, strukoviny a tofu

Nepríjemne prekvapiť nás môžu aj chute na sladké. Oveľa jednoduchšie je predchádzať im, ako sa s nimi potom snažiť bojovať. Preto je fajn mať v jedálničku dostatok bielkovín.

Bielkoviny by mali byť súčasťou každého jedla. Dôležitá je aj pestrosť: chudé mäso, ryby, mliečne výrobky a vajcia. Vegánky potešíme strukovinami, tofu alebo quinoa.

Jedálniček potom môže vyzerať nejako takto:

raňajky Ovsená kašaproteínom, banánom a arašidovým maslom
desiata Ražný chlieb s domácim hummusom a zelenina
obed Vegan meatballs v kari omáčke
desiata Grécky jogurt s domáce granolou a kvalitnou horkou čokoládou
večera Losos s pečenými zemiakmi a šalátom zo špenátu

Vďaka takému jedálničku si na nás žiadne chute len tak neprídu.

4. Korenie, ako je zázvor alebo kurkuma

Kurkuma je korenie hojne používané v indickej kuchyni. Obsahuje látku kurkumín, ktorý podľa štúdie z roku 2015 zmierňuje prejavy PMS (predmenštruačný syndróm) (Khaya et al., 2015).

Aj zázvor dokáže bojovať s problematickou menštruáciou. Poriadny hrnček zázvorového čaju, knižka a chlpaté ponožky, to znie ako ideálny plán na večer. Zázvor navyše uľavuje od nevoľnosti. Svoje by o tom vedeli aj tehotné v prvom trimestri. (Sharifzadeh et al., 2018).

5. Horká čokoláda a orechy

Čokoládaoriešky. To najlepšie na záver. Na toto sme všetky čakali! A teraz to máme čierne na bielom: Čokoláda naozaj pomáha!

Kvalitná horká čokoláda je bohatá na železo a horčík. Práve horčík podľa niektorých štúdií prispieva k utíšeniu nepríjemných prejavov menštruácie (Fathizadeh et al., 2010).

Takže vieme, že tá krásne sa rozpúšťajúca kocka čokolády v rannej ovsenej kaši má svoje opodstatnenie.

Skvelým zdrojom horčíka sú aj orechy. Môžeme ich jesť tak, ako ich príroda ponúka, alebo vo forme orechového masla. Čokoláda aj orechy nám síce môžu pomôcť, ale kaloricky ide o potraviny veľmi výdatné, preto si strážte ich množstvá.

Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?

A na čo si radšej dať pozor?

1. Soľ

Nadmiera soli vedie k zadržiavaniu vody v tele, a tým aj k nepríjemnému pocitu nadúvania. Dajte si teda pozor na prílišné dosoľovanie jedál a na ultraspracované potraviny, ktoré obsahujú veľa soli. Podľa WHO je maximum 5 g soli denne. Jedlo dochuťte radšej bylinkami.

2. Cukor

Kým cukor v rozumnej miere je, samozrejme, ok, jeho nadbytok rozkolísava hladinu krvného cukru (glykémiu). To je potom sprevádzané jej prudkým poklesom, čo môže prispieť k zhoršeniu nálady. A my sme potom protivné, náladové a ešte máme chute na sladké.

3. Alkohol

Alkohol pôsobí negatívne v mnohých ohľadoch, a to nielen pri menštruácii. Okrem iného dehydruje, čím spôsobuje bolesti hlavy. Môže tiež spôsobiť zažívacie ťažkosti.

Podľa výživových odporúčaní pre Slovenskú republiku je nutné konzumovať alkoholické nápoje umiernene. Maximálny denný príjem alkoholu by nemal prekročiť 20 gramov u mužov a 10 gramov u žien. Koľko to je v ekvivalente nápojov?

  • 10 gramov alkoholu predstavuje približne 125 ml vína, 0,3 l piva alebo 40 ml tvrdého alkoholu.
  • 20 gramov alkoholu predstavuje zhruba 250 ml vína, 0,5 l piva alebo 60 ml tvrdého alkoholu.

4. Príliš korenené a ostré jedlá

Mnoho ľudí korenené a pálivé jedlá netoleruje dobre. Môžu spôsobiť hnačku, bolesti žalúdka a nevoľnosti. Ak k nim patríte, radšej sa takým pokrmom vyhnite úplne.

5. Kofeín

Ak to preženieme s kávou alebo rôznymi „nápojčekmi" (čo sa ľahko môže stať), dôsledkom môže byť pekelná bolesť hlavy alebo väčšia úzkosť, čo iste na nálade nepridá. Kofeín tiež môže prispieť k zažívacím ťažkostiam, ako je napríklad hnačka. Takže s ním radšej nakladajte opatrne.

Dlhodobo bezpečná dávka kofeínu pre zdravého jedinca je 400 mg za deň.

Ako si predstaviť 400 mg kofeínu?

  1. Cvičenie: polhodinka jogy pomôže zmierniť kŕče a celkovo sa cítiť lepšie aj po psychickej stránke.
  2. Termofory a hrejivé vankúše.

  3. Masáže: podľa štúdií masáže napr. chrbta dokážu zmenšiť bolesti (Valiano, 2015).

  4. Bežne dostupné lieky, ako je napríklad Ibuprofen, s ním ale opatrne a brať ho ako krajné riešenie. Rozhodne sa ním nenapchávajte!

    Môžete tiež vyskúšať Spokojnú – bylinný komplex (doplnený o vitamín B6 a minerály) zo 6 látok overených vedeckými štúdiami v spojitosti s menštruačným komfortom.

Čo si z toho odniesť?

Po prečítaní článku už vieme, aké potraviny do jedálnička počas menštruácie zaradiť viac, a na čo si naopak dať pozor.

Pokiaľ vás ale trápia extrémne bolesti, problém môže byť závažnejší a len obyčajným jedlom ho nevyriešite. Vyhľadajte preto lekára.

Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie v honbe za dokonalým fitness telom je zdraviu ohrozujúci stav, keď do stávky dávate svoje zdravie a predovšetkým plodnosť. Dnes sa dozviete, že pre návrat menštruácie stačí zmeniť len pár vecí. Ako na to?
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Strasti a nepríjemnosti s menštruačným cyklom dobre pozná každá z nás. Ako sa ale podpisuje menštruačný cyklus na kvalite tréningu a má zmysel to nejako riešiť? Áno!
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Byť ženou je skvelé – kým do hry nevkročí PMS. Predmenštruačný syndróm zažíva až 80 % žien. Čo ho spôsobuje a ako ovplyvňuje našu hmotnosť či chuť do jedla?
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Zaujímalo vás niekedy, ako na nás kofeín pôsobí, aké množstvo kofeínu nakopne váš výkon a koľko kofeínu za deň je tak akurát? Poďme to zistiť!
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
Tiež sa budíte s pekne plochým bruchom, ale večer si pripadáte ako v siedmom mesiaci? Nadúvanie nie je príjemné a dokáže nás poriadne frustrovať. Ako si s ním poradiť, sa dočítate v článku.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
10 jednoduchých rád, ako prekonať nezvládnuteľnú chuť na sladké
10 jednoduchých rád, ako prekonať nezvládnuteľnú chuť na sladké
Časté a nezvládateľné chute na sladké trápia nejedného z nás. Táto „nepríjemnosť“ je častejšia, než by ste si mysleli. Ak trápi aj vás, zistite, ako s nimi účinne bojovať a poraziť ich. Stačí pár jednoduchých rád.
Rychlé, chutné a plné bílkovin – kaše 3x jinak
Rychlé, chutné a plné bílkovin – kaše 3x jinak
Kaše je klasika, která se nikdy neomrzí. Je však fajn mít v záloze i nějaké obměny, když chcete výjimečně změnu nebo vám na vaši oblíbenou variantu dojdou suroviny. Všechny tři verze, které vám dnes představíme, jsou chutné, výživné a plné bílkovin.
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Piť, či nepiť. To je dilema, ktorej sme vystavení v teplých letných dňoch azda všetci. Je však možné dopriať si polliter vychladeného piva, pohárik vínneho striku či plechovku piva ovocného a pritom nepriberať, alebo dokonca chudnúť?
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!