Jak zlepšit výbušnou sílu?

8. 1. 2017
Komentáre
2
Jak zlepšit výbušnou sílu?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Silové cvičení s výbušnými prvky - tedy prvky, které najdeme v crossfitu, silovém trojboji, vzpírání nebo strongman disciplínách, je v poslední době velmi vyhledávaným prvkem tréninku a metodou rozvoje a posunutí vlastních maxim. Poměrně nedávno jsem viděl jednoho mladíka, který pravidelně navštěvuje naše "domovské" fitness centrum a snaží se o rozvoj výbušné síly, a zřejmě také posunutí svých vlastních maxim. Snatche, cleany, nadhozy, přítahy k bradě. Každý den takřka to stejné, s relativně dobrou technikou. Ptáte se možná, kde je tedy problém. Problém je v tom, že ač u něj jde technika nahoru, tak za ten rok co ho pozoruji, nepřidal na čince ani kilogram. Pořád je pro něj maximem na Clean&Jerk 50 kg, pořád se nedostal v mrtvém tahu přes 100 kg. A to i při vlastní váze (odhadem) okolo 80 kg, věkem mezi 22 - 25 lety. Nyní se tedy ptám já, kde je problém? Kde by mohl být problém jeho a možná i vás, že se nezlepšujete adekvátně k tomu, kolik úsilí tréninku věnujete? Odpovědí je, špatně rozvíjíte svoji výbušnou sílu. A právě proto se podíváme v dnešním článku právě na ni. 

Než ale začneme, zopakujme si hlavní bod úspěšného silově-výbušného tréninku. Tímto hlavním bodem je technika.

1. důležitá technika

Se smutkem v očích totiž sleduji mladé chlapce zapálené do cvičení, crossfitu, vzpírání nebo trojboje, jak při snaze o co nejvyšší zvednutou hmotnost chybují (a to až zcela fatálně) v technice provedení cviku. Myslete tedy nejprve na svou techniku, poté až na rozvoj silově-výbušných schopností. Nyní již tedy pojďme na ně. 

2. výbušná síla

Sáhněme nejprve vůbec po informaci toho, co to výbušná síla je a jak si ji představit. Výbušná síla (výbušný výkon, chcete‑li) je v silových sportech determinantem síly a rychlosti. Je to ve své podstatě schopnost našeho těla vykonat velký objem práce za relativně krátkou časovou jednotku, ideálně co nejkratší. Závisí primárně na celkovém průřezu rychlých svalových vláken, mimo to ale také silový gradient (schopnost vyvinutí maximální síly), selektivní aktivace rychlých svalových vláken, koordinace činnosti antagonistických svalů nebo svalová pružnost. To jsou všechno prvky, na které musíte brát zřetel při svém silově-výbušném tréninku. 

Jak by měl vypadat ideální trénink? 

Už jsem zde mluvil o našem cvičenci z příběhu na začátku. Jeho problémem bylo to, že trávil ve fitku více než 2 hodiny tréninku, začínal tréninkem pro rozvoj výbušné síly, pokračoval tréninkem čistě silovým a poté připojil několik sérií na bázi hypertrofického tréninku podobného klasickému kulturistickému. Pochopte, pohybovou schopnost můžete výrazně rozvíjet u jednoho tréninku pouze jedním směrem. Ač je naše tělo dokonalé, opravdu neumí zázraky. Jak by tedy mohl vypadat trénink, aby měl pozitivní efekt pro rozvoj výbušné síly? 

Trénink pro rozvoj výbušnosti by měl sestávat z velmi krátkých, intenzivních sérií, jejichž délka by neměla přesáhnout 6 sekund, při kterém bude převažujícím energetickým zdrojem kreatinfosfát, tedy ne bez tvorby laktátu (to pro vás může být měřítkem, kdy sérii ukončit). Trénink by neměl dosáhnout stavu vyčerpání v sérii (tedy ne do maxima, ne do selhání apod.), protože v tomto bodě dochází v následujících sériích ke snížení rychlosti pohybu a k adaptaci spíše vytrvalostní s možnou konverzí svalových vláken. Abyste se této konverzinebo překrývání rozvoje pohybových schopností vyhnuli, měli byste odpočívat poměrně dlouho. Zpravidla 2‑3 minuty, v krajních případech až 5 minut. I přes to, by trénink měl být krátký, tedy do hodiny výkonu. Zátěž by měla být nastavena na 45‑65 % maxima, při snaze o rozvinut maximální síly. Rychlost provedení by měla být co nejvyšší, opět ale při zachování kvalitní techniky. Pokud budeme předpokládat všechny zmíněné body, můžeme trénink shrnout takto. 

% zátěžeopakovánísériepauzyfrekvence týdně
45‑65 %5‑63‑42‑3 min2x

Možným problémem ve vašem tréninku může být tréninková zátěž, jednoduše se vám bude 45‑65 % maxima zdát pro šest opakování a takový odpočinek, jako málo, vězte ale, že při použití těžkých vah se vytrácí schopnost rozvíjet silový gradient, klesá rychlost pohybu a s tím i výbušná síla. U dřepu je například tato hranice na 66 %, u benchpressu na 55 % a u bicepsového zdvihu na 50 %, a to je nutné akceptovat. Jinak se vrátíte zpět k pouhému budování síly. Nyní tedy zkuste zapracovat na vaší výbušné síle, myslete na to, že ji nemůžete rozvíjet do nekonečna, ale vaše periodizace naznačuje, že byste se jí měli věnovat zhruba 6 týdnů a konečně si nastavte nová maxima ve svých oblíbených cvicích. 

8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?