Ako si naplánovať jedlo na túru?

Komentáre
1
Ako si naplánovať jedlo na túru?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Správne zvolené jedlo na treku zaženie hlad a doplní svalom energiu.

  • Na desiatu si pripravte ovocie, orechy alebo tyčinky.

  • Väčší hlad zaženú obložené bagety, tortilly alebo cestoviny.

  • Okrem jedla myslite aj na dostatočný pitný režim.

Začínajúce leto si doslova žiada vyraziť na výlet do prírody či na túru do hôr. Okrem vopred plánovanej trasy a vhodného oblečenia je vhodné súčasne nepodceniť prípravu jedla, pretože prebytok aj nedostatok môže zážitok z výletu nepríjemne pokaziť. V tomto článku si ukážeme, ako by mohla v batohu vyzerať priehradka s jedlom na cesty či do hôr.

Preferuj ľahké, energeticky bohaté jedlo, ktoré sa nepokazí

Či už si zástanca krabičkových jedál, desiat do vrecka alebo ovocia, zameraj sa na niektoré zásady stravovania na výletoch:

  • Sušené ovocie zaberie menej miesta ako čerstvé ovocie.

  • Energetická hodnota je váš kamarát. Energeticky bohaté jedlá zaberú v batohu menej miesta a ľahšie naplnia vaše potreby živín.

  • Na konzervy sa príliš nespoliehaj. Sú ťažké a navyše je to na výlete zbytočný odpad.

  • Studená strava je na prípravu jednoduchšia, na jednodenné výlety ti bohato postačí.

  • Pozor na potraviny, ktoré sa ľahko zdeformujú (banány, voľne uložené toasty).

Z potravín sa zameraj na všetky základné makroživiny. Sacharidy sú pre tvoje svaly rýchlym zdrojom energie, bielkoviny pomôžu so zasýtením a v tukoch je zase najviac energie.

Jedlá na cesty: ani málo, ani veľa

Umenie skúsených výletníkov spočíva v správnom odhade, koľko jedla bude tak akurát. Nešťastné sú totiž chyby na obe strany:

  • Keď si jedla vezmeš príliš málo, pokazíš si výlet nepríjemným hladom a márnym hľadaním reštauračných zariadení. Čím dlhší výlet plánuješ, tým väčší pozor by si si mal na nedostatok jedla dávať.

  • Keď si jedla vezmeš príliš veľa, budeš na chrbte ťahať zbytočné kilogramy. Nepomôže ani svedomité „prejedanie“ všetkých prebytkov, pretože následná únava a útlm ti môžu pokaziť zážitok z výletu úplne.

Špeciálnu pozornosť by si mal/a venovať aj plánovaniu pitného režimu. Pokiaľ celodenný jedálniček zbaštíš už pri dopoludňajšej desiate, svet sa nezbúra. Ak ti ale dôjde voda ešte pred polovicou výletu, máš zarobené na problém.

8 tipov na pohotové snacky na výlet či do hôr

1. Sušené a čerstvé ovocie

Ovocie je bohatým zdrojom sacharidov, na výletoch sa preto hodí ako rýchly zdroj energie kedykoľvek, keď na teba príde hlad. Sušené ovocie obsahuje viac ako 3x viac energie, hodí sa preto na dlhšie a náročnejšie túry.

2. Orechy

Orechy sú nabité zdravými tukmi a ďalšími stopovými prvkami. Skvelým tipom je kúpiť na cesty zmes rôznych druhov alebo kombináciu so sušenými ovocnými plodmi.

3. Tyčinky

Niektorí ľudia by bez tyčinky na výlet či túru ani nevyrazili. Tyčinky sú totiž doslova výletná desiata, ktorá rýchlo zaženie chute a doplní cennú energiu. Ak potrebuješ zahnať hlad, siahni po proteínovej, ktorá obsahuje vyšší podiel bielkovín. Náročný výlet lepšie doplní tyčinka energetická, ktorá tvojmu telu dodá viac jednoduchých cukrov.

4. Čokoláda

Na čokoládu pozor. Pokiaľ totiž plánuješ ísť na výlet v letnej horúčave, čokoláda a čokoládové oblátky sú všetko, len nie dobrý nápad. Ak však plánuješ výlet do hôr v deň, keď si slnko berie dovolenku, pokojne tabuľku kvalitnej horkej čokolády do batohu pribaľ. Opäť ide o pohotový zdroj rýchlej energie, ktorá sa na túre môže hodiť.

5. Krekry

Chrumkavé krekry ponúkajú spôsob, ako tvojmu telu dodať množstvo sacharidov v nesladkých potravinách. Vyber si svoje obľúbené a keď si ich budeš baliť do batohu, nedávaj ich úplne naspodok, inak si už veľmi nepochrumkáš.

6. Sladkosti

S pokojným svedomím si na výlet môžeš vziať nejakú sladkosť typu cukríky. Okamžite si získaš celú partiu a navyše máš skvelú motiváciu na zdolanie náročnejšieho úseku, keď vieš, že hore príde odmena.

7. Energetické gély

Pokiaľ ťa čaká naozaj náročný výlet, môžeš siahnuť po špeciálnych energetických géloch, ktoré sú zdrojom rýchlo vstrebateľných cukrov a elektrolytov, ktoré sa pri výlete strácajú potením.

8. Sušené mäso

Áno, naozaj môže mať sušené mäso v tom malom vrecúšku podobné množstvo bielkovín ako tvoj normálny obed. Na výlete sa ti to môže hodiť zvlášť v prípade, keď potrebuješ zasýtiť na dlhší čas.

obrázok z freepik.com/pressfoto

Prišiel veľký hlad? Oddýchni si a zažeň ho niečím poriadnym

Je normálne, že na teba v polovici výletu príde hlad, ktorý už jablkom a müsli tyčinkou len tak nezaženieš. Pokiaľ máš výlet naplánovaný okolo reštaurácie, asi ti nemusíme radiť, ako ho zahnať. Pokiaľ však plánuješ chodiť len v prírode, oplatí sa na väčšie jedlá myslieť v predstihu a doma si ich pripraviť.

1. Obložené bagety

Obložené bagety sú taká výletová „klasika“. Priprav si obľúbenú bagetu, natri si ju Lučinou, pridaj 2 plátky syra a kvalitnej šunky a ozdob ľadovým šalátom alebo krájanou paradajkou. Na celodennom výlete môže obložená bageta pokojne nahradiť obed.

2. Tortilla

Ak máš radšej wrapy alebo tortilly, použi ich namiesto bagety. Naplň si ju podľa ľubovôle, ale osvedčený variant so šunkou a syrom je svojím spôsobom nadčasový.

3. Cestovinový šalát do krabičky

Cestovinový šalát je tak trochu luxusnejšia alternatíva v prípade, že máš v batohu viac miesta a neplánuješ zdolať celé miestne okolie. Doma si uvar cestoviny, pridaj orestované kuracie mäso, nakrájanú zeleninu a pokvapni olivovým olejom.

4. Sterilizované plnohodnotné jedlo

Pokiaľ plánuješ viacdennú túru, budeš musieť jedlo plánovať ešte viac do detailu. Obľúbeným variantom sú dehydrované sterilizované jedlá, ktoré si môžeš jednoducho zohriať a mať plnohodnotné jedlo rýchlo a pohodlne.

Čo si z toho odniesť?

Ak si plánuješ výlet, okrem trasy a vhodného oblečenia sa zameraj aj na jedlo a pitie. Zatiaľ čo dostatočný pitný režim je pri výletoch úplne nevyhnutný, vhodne naplánované jedlo ti celodennú túru pomôže spríjemniť.

Na celodenný výlet si naplánuj menšie desiaty, ideálne je sušené ovocie, orechové zmesi alebo tvoje obľúbené tyčinky. Pokiaľ sa neplánuješ na jedlo niekde zastaviť, zabaľ si aj obložené pečivo alebo tortillu, prípadne cestovinový šalát.

7 tipů na svačiny s vysokým obsahem bílkovin, které si vezmete všude s sebou
7 tipů na svačiny s vysokým obsahem bílkovin, které si vezmete všude s sebou
Už vám dochází fantazie, co si s sebou vzít za jídlo do práce nebo do školy? Mrkněte a inspirujte se našimi tipy. O bílkoviny nebude nouze. Skleničkám od ořechových másel tak můžete dát nový smysl.
10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia
10 tipov na zdravé desiaty, ktoré zasýtia
Kvalitné a správne poskladané desiaty môžu byť skvelým pomocníkom v rámci zdravého životného štýlu. Nielenže zaistia vyššie množstvo energie, zároveň predchádzajú nežiaducemu hladu, ktorý sa môže prejavovať na vašich obedoch či večerách. V tomto článku vám predstavíme 10 možností na desiatu pre milovníkov sladkého i slaného.
15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
Slnečné dni si priam vyžadujú vyjsť si na jazdu na bicykli alebo nejaký výlet pekne po svojich do krásnych zákutí našej krajiny. Riešite, čo si so sebou ale vziať na desiatu, aby ste sa vyhli hladu a mali dostatok energie? Skúste našich 15 desiatových tipov.
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Straty niektorých elektrolytov môžu byť pri fyzickej aktivite také, že sa už oplatí myslieť na ich doplnenie. V tomto článku sa dozvieš, pri akých aktivitách má zmysel to riešiť a akým spôsobom elektrolyty dopĺňať.
Makroživiny – zdroj životnej energie
Makroživiny – zdroj životnej energie
Z potravín dostávame do tela nepreberné množstvo najrôznejších látok, z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria makroživiny. V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozoberieme viac do detailu a zmienime ich základný význam vo výžive ako pre športovcov, tak aj bežnú populáciu.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.