Imposter syndróm: Nie som dosť dobrý/á a mal/a som jednoducho len šťastie

Komentáre
Imposter syndróm: Nie som dosť dobrý/á a mal/a som jednoducho len šťastie
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Imposter syndróm označuje psychologický stav, keď si daný jedinec nie je schopný uvedomiť svoje kvality a všetky svoje doterajšie úspechy pripisuje náhode.
  • Znížená dôvera vo svoje schopnosti je sprevádzaná neustálym strachom z „odhalenia“ a v dlhodobom meradle môže imposter syndróm viesť k vyhoreniu a narušeniu psychického i fyzického zdravia.

  • Podľa štúdií sa výskyt imposter syndrómu pohybuje od 9 do 82 %, v závislosti od typu populácie – ohrození sú predovšetkým študenti a osoby na vysokých pracovných pozíciách. Rozvinúť sa však môže u kohokoľvek.

Imposter syndróm znamená neschopnosť uvedomiť si vlastnú kvalitu

Maturitu vám kedysi dali, len aby sa nepovedalo, prijímačky ste urobili vďaka chybe v systéme a v práci vás vlastne prijali omylom - nepracujete predsa vôbec dobre, ktokoľvek na planéte je v každom ohľade lepší ako vy, a svet ste zatiaľ tiež nezmenili. A čo potom, ak na to všetko niekto raz príde...

Spoznávate sa? Potom sa aj vy možno stretávate s tzv. imposter syndrómom, po slovensky syndrómom podvodníka. Ide o psychologický stav, keď ľudia (paradoxne často ide o veľmi schopné a úspešné osoby) prisudzujú všetky svoje doterajšie úspechy šťastia náhode a nie sú schopní si uvedomiť vlastnú kvalitu. K tomu sa spravidla pridáva aj neustály strach a úzkosť z toho, že jedného dňa bude táto „skutočnosť“ odhalená.

Ide vlastne o akýsi konflikt vo vnímaní seba samého a v tom, ako týchto jedincov vníma ich okolie. Pochvalu a uznanie často berú ako vyjadrenie súcitu a ľútosti, najmenšie pochybenia však nesú veľmi ťažko – v ich očiach totiž ďalej prehlbujú nedôveru vo vlastné schopnosti a intelekt. Tieto podnety ich potom ženú k stále vyššej túžbe po dokonalosti, ale aj k pocitom úzkosti a viny.

Syndróm podvodníka sa môže prejavovať celkom 5 spôsobmi

Na rozvoji imposter syndrómu sa často podieľa mnoho faktorov, medzi ktorými môže byť napr. tlak na výkon zo strany rodičov v detstve, porovnávanie so spolužiakmi/súrodencami, osobnostné rysy daného jedinca (sklony k perfekcionizmu, neuroticizmu, nízke sebavedomie), súčasný výskyt iného duševného ochorenia a pochopiteľne aj vonkajšie faktory, ako je nástup do nového zamestnania/štúdia, jeho strata atď.

Doktorka Valerie Young, ktorá sa výskumom imposter syndrómu zaoberá, popísala vo svojej knihe celkom 5 typov imposter syndrómu, ktoré sa rozvíjajú na základe osobnostných rysov „postihnutej“ osoby. V praxi sa môžu tieto typy čiastočne prelínať alebo kombinovať:

  1. Perfekcionista – výsledok jeho práce musí byť vždy dokonalý, ani potom však nie je spokojný a nevie svoj úspech náležite oceniť. V dlhodobom horizonte tak ide o priamu cestu k vyhoreniu.

  2. Prirodzený génius – tento typ od seba očakáva, že musí byť prirodzene „geniálny“, teda zvládnuť náročné úlohy ľahko a bez námahy. Rovnako ako perfekcionista si stanovuje často nereálne ciele a pokiaľ ich nedosiahne hneď na prvýkrát, rozvíjajú sa pocity zlyhania, hanby a úzkosti.

  3. Superhrdina – svoje schopnosti zakladá na tom, že musí dokonale uspieť v každej úlohe – zamestnanec, priateľ/ka, kamarát/ka, rodič atď. Akýkoľvek nedostatok čo i len v jedinej oblasti je podľa neho len ďalším dôkazom toho, že je neschopný.

  4. Sólista – verí, že všetko musí zvládnuť sám a žiadosť o pomoc, alebo aj jej prijatie, pokladá za zlyhanie a vlastnú neschopnosť.

  5. Expert – aby bola jeho práca úspešne dokončená, potrebuje danú tému poznať do najmenších detailov. Predstava, že by neskôr objavil informáciu, ktorá mu nebola známa, alebo azda nepoznal odpoveď na niektorú z položených otázok, je pre neho úplne neprijateľná.

Imposter syndróm: Nie som dosť dobrý/á a mal/a som jednoducho len šťastie

4 tipy, ako sa imposter syndrómu postaviť

Tvárou v tvár týmto myšlienkam a obavám pracujú ľudia s imposter syndrómom väčšinou extrémne tvrdo a stanovujú si stále vyššie ciele, čo vedie k vyhoreniu, vyčleneniu z bežného života, narušeniu psychickej pohody (úzkosti, depresie) a následne napríklad aj fyzického zdravia. Akými spôsobmi je teda možné tomuto scenáru predísť?

1. Pripustite si problém a hovorte o ňom

Pripustenie a uznanie prítomnosti problému vám otvára možnosti na jeho riešenie. Porozprávajte sa o svojich pocitoch s blízkou osobou, alebo ideálne skúseným terapeutom. Druhá osoba vám totiž sprostredkuje iný uhol pohľadu, o ktorom ste doteraz možno ani neuvažovali.

2. Nebojte sa spolupráce

Snažte sa konfrontovať nutkanie zvládnuť všetko sami. Práca v tíme vám pomôže vyhnúť sa zahlteniu, podporí vyniknutie vašich silných stránok a poskytne vám aj potrebnú podporu alebo vedenie.

3. Nepotláčajte svoje pochybnosti a úzkostné myšlienky

Ak sa objavia u vás opäť pochybnosti o svojich schopnostiach a strach z „odhalenia“, nesnažte sa tieto pocity potlačiť. Namiesto toho sa spýtajte sami seba, či na ne máte skutočne dôkazy. Zlý pracovný výkon by dlhodobo rozhodne nezostal bez povšimnutia a pokiaľ sa vám zo strany kolegov/vedenia dostáva pochvaly, nejde o súcit, ale o skutočné uznanie.

4. Vyhnite sa porovnávaniu s ostatnými

Pamätajte, že schopnosti každého človeka sú jedinečné a ak vás niekto predčil v jednej oblasti, vy ho celkom iste prekonáte v inom smere. Nikto na svete totiž nevie všetko – a pokiaľ máte dojem, že o niekom takom viete, pravdepodobne ho nepoznáte dostatočne dobre.

Namiesto porovnávania sa s ostatnými sa preto zamerajte konkrétne na také svoje schopnosti, v ktorých vynikáte (príp. ktoré vyzdvihujú vaše okolie) a tie ďalej rozvíjajte.

Čo si z toho odniesť?

Imposter syndróm je stav, keď si často paradoxne veľmi kompetentná a schopná osoba nie je schopná plne uvedomiť svoje kvality. Doterajšie úspechy potom pripisuje súhre šťastných náhod a trpí neustálym strachom z odhalenia „podvodného“ správania. Na rozvoj tohto syndrómu má vplyv mnoho faktorov – cez výchovu, osobnostné rysy, výskyt ďalšieho duševného ochorenia, až po vonkajšie faktory. Aktuálne sa rozlišuje 5 základných typov imposter syndrómu, ktoré sa môžu prelínať či kombinovať.

Imposter syndróm daného jedinca negatívne ovplyvňuje ako po stránke pracovného výkonu, tak aj v osobnom živote a negatívne pôsobí na jeho zdravotný stav. V procese terapie je v prvom rade nevyhnutné si tento problém pripustiť a prebrať ho ideálne so skúseným psychoterapeutom. Ďalšími tipmi môžu byť aj snaha o nadväzovanie spolupráce, nepotláčanie svojich pochybností a v neposlednom rade aj snaha o elimináciu porovnávania svojich schopností s ostatnými.

Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Predstavte si, že sa vplyvom chronického stresu dostanete až do bodu, keď nebudete schopní normálne fungovať. Spoznávate sa? Možno ste sa stretli so stavom známym ako „syndróm vyhorenia“. V čom spočíva jeho terapia a ako sa brániť jeho rozvoju? Poradí vám dnešný článok.
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.