IIFYM je bulvár pro lajky a brzo vymizí ze světa, tvrdí Ladislav "Jankowitch" Jankovič

28. 4. 2019
Komentáre
5
IIFYM je bulvár pro lajky a brzo vymizí ze světa, tvrdí Ladislav "Jankowitch" Jankovič

Ladislav Jankovič se objevil na poli sportovního a výživového poradenství jako přízrak a v mžiku se vyšvihl mezi nejlepší a nejvýznamnější sportovce česko‑slovenské fitness scény. Postavil se také na pódium MS v klasické kulturistice v Rumunsku, kde se snažil nasbírat další cenné zkušenosti nejen pro sebe, ale i pro své klienty. Kdo vlastně Ladislav "Jankowitch" Jankovič je a odkud se vzal?  

Možná začnu zcela netradičně, Ladislave, a sice otázkou, kterou pravděpodobně často pokládáte spíše vy svým klientům. Jaká byla forma v Rumunsku? Jak jste se cítil na nízkém procentu tuku?

Zdravím vás, ďakujem pekne za otázku. Na nízkom percente tuku sa cítim paradoxne ďaleko lepšie ako na vyššom. Držím relatívne dobrú formu celoročne, pretože mi to tak vyhovuje a dáva priestor na testovanie a skúšanie rôznych stravovacích systémov a režimov, ktoré potom využívam najmä s klientami a pretekármi. Čo sa týka súťaže, pretekanie je jednoznačne druhoradé. Pre mňa hrá ďaleko väčšiu rolu samotná príprava a proces, ktorý často mením. Nikdy sa nepripravujem rovnako alebo s cieľom podradiť proces výsledku. Práve naopak – podraďujem, alebo nadraďujem výsledok. To znamená nové skúsenosti forme, aj keď tá forma, povedzme, je vždy obstojná, no nikdy to nie je priorita. Prioritou sú získavané skúsenosti a tie prídu len so skúšaním nových režimov. Tak som to v podstate robil vždy a pravdepodobne aj robiť budem. 

Prošel jste si již pár starty v kategorii "physique masters", kde jste měl o poznání více svalové hmoty než vaši soupeři a rozhodčí vám to dali jasně najevo. Jak hodnotíte svoje loňské starty?

(Smích) Plán s federáciou bol taký, aby som štartoval vo physique masters. Na tomto sa nič nemení. Na Diamond Cupe v Ríme, kde bez ohľadu na to, že to bola open kategória, som tam bol jediný z tej vysokej, zatiaľ čo ostatní boli relatívne nízki. To vyzeralo dosť komicky. Po tejto súťaži, resp. po jej zhodnoteniu, v kategórii physique svoju budúcnosť nevidím skrz pomerne väčšie množstvo hmoty, ktoré mám. Na stagei v Ríme som sa snažil mať nejakých 107 kíl s tým, že už som nejaké 4–5 kíl dával trošička silene dolu. 

Povodne som myslel, že to dám pod 100 kg a na majstrovstvách sveta budem štartovať okrem kategórie physique masters aj v klasickej kulturistike. Pri mojej výške to ale znamená navážiť pod 100 kíl, tak 99–100. Ja som to držal na nejakých 103,5 kg cca 3–4 dni asi týždeň pred majstrovstvami sveta. Nebolo to dobré dávať dolu ešte 4–5 kíl, to už by mohlo mať fatálne následky, tak som si povedal, že odpretekám len physique masters a budem mať aspoň priestor a nervy sa venovať iným pretekárom. Najmä Dávidovi, nádejnému physique juniorovi, ktorého pripravujem a má veľké šance na medailu. Takže toto bol plán na jeseň.  

[Instagram]

Pojďme krátce do soutěžní budoucnosti. Co bude dál? Aktuálně tuším, že vás to velmi baví, plánujete ale nějaké vyšší soutěžní mety?

Ako som spomínal v predchádzajúcej otázke, plánujem pretekať, lebo ma to momentálne baví. Vzhľadom na moju prácu potrebujem adekvátne odreagovanie tomu relatívne vysokému pracovnému nasadeniu a pretekanie mi dáva priestor uvoľniť hlavu. Vzhľadom na to, aká je situácia a moja postava, musím si ešte nájsť tú najvhodnejšiu kategóriu a potom sa uvidí. Každopádne momentálne sa plánujem takto zabávať a pretekať aj naďalej.

Vaším hlavním oborem však není vaše vlastní soutěžení, ale vyladění formy ostatních závodníků i běžných lidí. Jméno "Jankowitch" jsem zaregistroval před třemi lety ve spojení s uspořádáním semináře s Nikolou Weiterovou. Nyní je vaše jméno uznáváno i ve vyšších kruzích sportovní přípravy a sportovní dietologie. Kde se vzal Ladislav Jankovič jako fitness odborník?

Ladislav Jankovič sa nevzal, on sa znovu zrodil pred 8 rokmi po hospitalizácii a operácii. Fitness sa venujem od mojich 16 rokov, čo znamená, že to je už celých 27 rokov. Do takej dvadsiatky to bolo intenzívne, no potom som odcestoval na stáž do Nemecka, kde som aj ostal. Roky som sa venoval iným aktivitám, ktoré mi čiastočne "dopomohli" k môjmu nedobrému zdravotnému stavu, pretože som nedodržiaval žiadnu stravu a aj toho pohybu bolo málo. A vtedy v tých 35 som sa rozhodol so sebou niečo robiť a dať sa dokopy, lebo ma zdravotný stav donútil. 

Využil som na to všetky poznatky, ktoré som už vtedy mal. V 20 som bol pripravený na trénera triedy B vo fitness, ktoré vtedy usporiadávalo len IBB. Tak som oprášil vedomosti a začal sa dávať do kopy. Veľmi skoro som zistil, že aj tak som chcel vždy vykonávať túto prácu, len v 18 či 19 rokoch, keď som chcel ísť na fyzioterapeuta a maséra, to bolo dosť nekonvenčné a neštandardné a otec ma tak nejako nasmeroval viac do toho technického smeru, čoho vôbec neľutujem. Každopádne dobré holuby sa vracajú a ja som sa vrátil, čo ma veľmi teší. Teraz môžem povedť, že robím to, čo ma baví a čo ma napĺňa.

IIFYM je bulvár pro lajky a brzo vymizí ze světa, tvrdí Ladislav "Jankowitch" Jankovič
obrázek z archivu Ladislava Jankoviče

V posledních letech jste spolupracoval s mnoha věhlasnými jmény, namátkou třeba Milan Obořil, Filip Šteflovič nebo Timea Trajtelová. V čem vaše spolupráce spočívá a co právě tyto hvězdy nejčastěji řeší?

Vrcholoví športovci všeobecne zo všetkých športov, nie len z fitness a kulturistiky, riešia samozrejme stravu, regeneráciu a funkčnosť tela. S tým, že strava má na metabolizmus a funkčnosť tela úplne elementárne dopady, viac a viac ľudí si uvedomuje, že treba toto riešiť a riešiť to dobre, pretože méty sa posúvajú a konkurencia sa zväčšuje dramaticky. Na druhej strane potravinová základňa či životospráva všeobecne, alebo taký ten sociálny tlak naopak tlačí na druhú stranu. Nožnice sa rozovierajú a nie len športovci, ale aj široká verejnosť je to, čo má minimálne sledovať posledné 3–4 roky. Dosť narastá problém s trávením a tým pádom v celkovej telesnej kondícii. To znamená, že čo platí pre širokú verejnosť v podstate platí aj pre týchto špičkových športovcov, ktorí sú nejakým spôsobom moje hobby. Veľmi rád im pomôžem, sú určitým špecifikom a dobre sa s nimi robí, takže rád im pomôžem, pokiaľ viem, čo sa celkom aj darí.

Předpokládám, že se znáte i osobněji, alespoň s některými z nich. V čem je dle vás ta odlišnost nastavení fitness hvězd a běžných lidí. Proč jsou právě oni tak úspěšní?

Áno, poznám, myslím si, že so všetkými aj dosť osobne a tie vzťahy sú podľa mňa veľmi dobré. V čom je rozdiel? Samozrejme po pri nejakých genetických danostiach, čo ale neplatí vždy, je to, čo som povedal aj pred tým: robí sa s nimi veľmi dobre. Ja som raz hovoril napríklad aj o Timči (Timei Trajtelové, pozn. editorky), keď sme spolu robili, tak som povedal: “Dobre, toto a toto vynecháš, toto budeš jesť“ a ona, že súhlasila a tým to zhaslo. Proste to robila a absolútne sa nad tým nepozastavovala. O nejaké 2–3 mesiace sa len tak by the way spýtala, že čo bude teraz, kedy a či niečo zmeníme, ale to je všetko. To znamená, že ten rozdiel je v tom, že s nimi sa mi dobre robí a potom sú aj relatívne veľké a dobré výsledky. Samozrejme toto platí aj pre veľa klientov, ale medzi bežnými klientami má byť tendenciu relatívne veľké množstvo ľudí, ktorí pri nejakej rade, alebo odporučení sa začnú pozastavovať a skúšať hľadať úskoky, výnimky, skratky, dôvody, ospravedlnenia, prečo to nejde, alebo ako by to nemalo ísť a tak ďalej. Takže toto je ten najzásadnejší rozdiel, títo športovci vedia presne, čo chcú a preto robia jednoznačne to, čo je nevyhnutné a potrebné.

Rychlá otázka. Radši bikinku, nebo physiqua jako klienta?

Ono je to v podstate jedno či je to bikina, physique, kulturista, matka v domácnosti. Tak ako sú medzi tými bikinami super ľudia, tak aj medzi kulturistami, bežcami, bežnou klientelou. Vždy je to o človeku, nie o kategórii, do ktorej spadá.

[Instagram]

Dá se vůbec říct, kolik závodníků již prošlo vašima rukama, protože aktuálně aspoň v ČR a na Slovensku je soutěžení ve fitness fenoménem, který neustále roste. Sledujete i tuto tendenci?

Klientov už bolo cez dva a pol tisíc. A pretekárov? Fuu, to boli desiatky, možno už aj stovka či dve. Ťažko povedať, s niekým robím menej intenzívne, s niekým viac. Ale áno, ten fenomén je a myslím si, že bude ešte celosvetovo narastať. Ja tvrdím, že to len začína. Aj preto majú tendenciu vznikať nové federácie. A aj s ohľadom na tie posledné zásadné zmeny v IFBB si myslím, že zasa potvrdia oni tú svoju pozíciu. Vedú to správnym smerom, tvoria priestor na adekvátne porovnávanie sa. Ale nemám vôbec nič proti iným federáciám. No pokiaľ prídu na republike do kategórie traja ľudia a niekto skončí bronzový, má to trošku inú výpovednú hodnotu, ako keby bol tento pretekár bronzový súťaži usporiadanej IFBB. Tá má proste svoju históriu. 

Tých zmien nás čaká veľmi veľa. Čaká nás veľa práce, ale veľa krásnej práce. Už sa na ňu teším.

Při našem nedávnem setkání jste se zmínil, že jste spoustu z nich pouze rovnal. V čem toto "rovnání" spočívá? A jak vy sám se díváte na fenomén detoxikací, který je tak úspěšný mezi laickou veřejností?

Rovnal, narovnal….často používam tento termín. Ide o to, že keď ja urobím diagnostiku niekomu komukoľvek, tak vidím zjavné nedostatky, ktoré sa toho človeka držia, nedovolia mu prekročiť určité méty vo výkonnosti alebo v kondícii. Narovnať znamená presmerovať toho človeka iným smerom a zmeniť zásadné veci v jeho fitness správaniu. Väčšinou sa mi to podarí počas jedného, maximálne dvoch, troch stretnutí. 

No a potom už to je taká štandardná práca. Niektorí klienti nechcú len jednorazovo narovnať, ale potom aj ladiť, pomôcť a ďalej sa zlepšovať. Toto sú také dve zásadné skupiny mojich klientov, buď "jednorázovka", alebo systematická dlhodobejšia práca, kde už je moja spolupatričnosť aj na posúvaní jeho ďalšej výkonnosti. 

Čo sa týka detoxikácie, telo spotrebuje zhruba 60 % kalórii z bazálneho metabolizmu na detoxikáciu. To znamená vylučovanie látok, katabolitov, odpadu, ktoré do tela nepatria. Vznikajú rôznymi procesmi - spaľovaním cukrov či čohokoľvek, metabolizáciou, sú to metabolity a toto je proces, ktorý prebieha štandardne a je neoddeliteľný od tela. Nemám rád, keď niekto povie, že sa ide detoxikovať. Ako keby to doteraz nerobil! Veď náš organizmus používa nadpolovičnú energiu bazálneho metabolizmu na detoxikáciu permanentne, 24 hodín denne. Takže stačí len nastaviť správne životosprávu a možno podporiť orgánové funkcie. Hlavne nezaťažovať to telo niečím, čo detoxikáciu bude preťažovať, čo by znamenalo, že telo nebude schopné vylúčiť v rámci 24hodinového cyklu všetko to, čo je potreba. Potom treba dva razy do roka sa akože tvárime, že detoxikujeme, čo môže pomôcť a nemusí, skôr môže niekedy aj uškodiť. 

Detoxikácia je podľa mňa proces podobný dýchaniu, teda nie je to nič, čo by sa malo vykonávať jednorazovo. Spočíva to v správnom nastavení životosprávy, tak, aby to bola otázka permanentnosti.

[Instagram]

Přiznám se, nakoukl jsem pod pokličku a potkal se s pár vašimi klienty. I z vaší prezentace tuším, že mnoho z nich vede low carb, až keto stravování. Kdybych měl být klient, jak byste mě přesvědčil, že je právě keto dieta to pravé, co bych měl vyzkoušet? Kde vy sám vidíte hlavní benefity?

Ani zďaleka nie všetci klienti sú na low carb a už vôbec nie na keto. Áno, je to relatívne veľké percento z nich, ale nie všetci. Nie len si myslím, ale viem, pretože na tvrdej ketogénnej diéte som mal viac ako tisíc klientov za tie roky. Ja keto telo dokážem časom vytvoriť aj z niekoho, kto bude konzumovať 200–300 gramov sacharidov za deň a bude mať cukor pod 5 a relatívne vysokú produkciu ketónu. 

To znamená, že ketogénna diéta je z môjho pohľadu absolútne nepochopená a plánujem aj v tejto sfére niečo naďalej prezentovať verejnosti, pretože tých mojich doslova šokujúcich skúseností a objavov je veľká spústa. 

No nikdy som nikoho k niečomu nepresviedčal a ani to nikdy robiť nebudem. Ja iba odporučím. V zásade odporúčam vždy minimálne dve varianty na výber, pretože viem, že ku klientovmu cieľu existujú pomalšie aj rýchlejšie cesty. Klient už si potom vyberie na základe svojho vnímania tú cestu, ktorá mu vyhovuje. Niekto sa chce k tomu postaviť konzervatívnejšie. OK, ideme po tej pomalšej ceste. Klient si je vedomý, že proces nebude trvať 3–6 mesiacov, ale možno 9, 12 či až 18 mesiacov, ale je s tým úplne v pohode. 

IIFYM je bulvár pro lajky a brzo vymizí ze světa, tvrdí Ladislav "Jankowitch" Jankovič
obrázek z archivu Ladislava Jankoviče

Možná lehká odbočka, proč je velmi častou součástí maso z lososa?

Losos je neživočíšny a obsahuje relatívne veľké percento tuku, minimálne v porovnaní napríklad s treskou. To, čo platilo pred 3–4 rokmi, už dnes možno neplatí. Existuje možnosť kúpiť hovädzinu, ktorá obsahuje paradoxne ďaleko viac omega‑3 mastných kyselín ako losos. Losos začína byť chovaný na farmách, čo je z môjho pohľadu abnormálny nutričný problém. To znamená, že možno aj ja toho lososa prehodnotím. Tým ho samozrejme nezatracujem a nebudem ho vyraďovať z jedálnička. Ale ten dôvod je tento neživočíšny, lebo pokiaľ má niekto problém s trávením mäsa, tak ryba za živočícha alebo mäso považovaná nie je. 

Keto dietám se věnuje například i kolega Zlatoš nebo mnoho odborníků z ČR. Myslíte, že je to budoucnost nejen sportovní scény, ale i běžné populace dodnes saturované hromadou cukru?

Ketogénna diéta, ako som spomínal, je relatívne široký pojem. Čo sa týka využívania tuku ako primárneho zdroja energie si myslím, že to nie je vecou budúcnosti, ale je to otázka totálnej prítomnosti. To, čo sa bežne cez bulvár a taký ten fitness mainstream komunikuje, je silno ovplyvnené marketingom firiem, ktorý sú výrobcami doplnkov stravy, ktoré sú z 80 % postavené na sacharidoch. To znamená, že nikdy nebudú vytvárať ilúziu niečoho iného, budú vytvárať ilúziu toho, čo im zaistí predajnosť. 

Ja mám sám desiatky športovcov na ketogénnej diéte, napríklad jedného cyklistu, ktorý na cyklistickom sústredení na Mallorke ušiel 1300 km za 11 dní v permanentnej hlbokej ketóze. To je zhruba nejakých 15 gramov sacharidov na deň.  Tým chcem povedať, že na strave, kde sú primárnym zdrojom tuky, je veľa športovcov po celom svete aj dnes, nie je to nič výhradne o budúcnosti. 

V USA sú poradcovia, ktorí bežne nielenže berú ketogénnu diétu ako jednu z možností, ale aj takí, ktorí sa na ňu vyložene sústredia a venujú sa jej naplno. Veľa bodybuilderov z profi scény, čo viem, "ide keto". Len tu sme trošku odrezaní od sveta a ovplyvnení mainstream médiami.

Jste člověk obeznámený se sportovní i běžnou výživou, kde vidíte ten hlavní důvod toho, že Česko, Slovensko nebo Maďarsko jsou zeměmi s tak vysokým výskytem nadváhy, obezity, diabetu nebo karcinomu tlustého střeva?

Presné čísla neviem, ale keď to je tak, ako hovoríte, že zrovna Čechy, Slovensko a Maďarsko, je to podľa mňa súhra dvoch faktorov. Jedna vec je, že sme v podstate v postrevolučnej dobe, pretože od revolúcie ubehlo nejakých 20 rokov a to komunikačné oneskorenie populácie je 25 až 50 rokov. Ľudia tu ešte nedozreli a v podstate je to ako s malým dieťaťom. Pokiaľ sa mu dá hračka, tak je vo vytržení. Tým myslím to, že ľudia sú nevzdelaní, pretože boli po generácie držané v nevedomosti. To dalo mainstreamu a marketingu veľmi silné obraty, ktoré sa primárne robí cez sacharidy. Tam sa vytvára dobre závislosť a ide to ruka v ruke. 

Ďalším dôvodom je už dneska verejne známy fakt, že Čechy, Slovensko a tieto post‑komunistické krajiny disponujú dosť nízkou kvalitou potravín.

Zpět ale k dietám, v posledních letech se vyrojilo mnoho diet, namátkou IIFYM, přerušované hladovění, low carb, striktní low fat, paleo nebo třeba instinktivní stravování. Je některá z nich opravdu revoluční?

Diéty, ktoré uvádzate, sú z môjho pohľadu až na jednu výnimku úplne v poriadku. Záleží na tom, pre koho, čo a dokedy. Ja používam všetky okrem IIFYM. Podotýkam, že revolučná z nich nie je žiadna – okrem toho IIFYM, a to v úvodzovkách, pretože to je taká bulvárna hračka, ktorá sa podľa mňa už čoskoro stratí zo sveta, pretože zaujať niekoho tým, že môže jesť nezmyselné junk food a potraviny, ktoré sú v podstate svojou biologickou hodnotou úplne mimo realitu a zvádzať to len na nejaké kalórie je z môjho pohľadu dosť krátkozraké. 

Áno, dajú sa na tom urobiť výsledky, ale z dlhodobého hľadiska je to pre telo nedobré. Kto chce IIFYM skúsiť, nech skúsi, ja ho odporúčať nikomu nikdy nebudem. Revolučná diéta je z môjho pohľadu tá, ktorá je pre daného človeka v daný čas dobre nastavená. Pre neho je revolučná, všetko ostatné revolučné nie je. Ak sa za to niečo považuje vždy to vytvorí bulvár, alebo niekto, kto chce vytvoriť nejakú kačicu.

Zpět ale ke ketodietě, jak ji nastavit tak, aby nedocházelo k rozpadu svalové tkáně tím, že je cukerně nenaplněná? Spousta diet se vymezuje sportovní aktivitě v prvních týdnech, jak jste na tom vy ve spojení s keto a pohybovou aktivitou?

Keď sa bavíme o pravej ketogénnej diéte, a nie o nejakom nulovom nezmysli na rajčine, tak tam nielenže k žiadnemu rozpadu svalového tkaniva nedôjde. Ketodieta je naopak silne anabolická. To, že je jeden z anabolických hormónov, inzulín, neaktívny, ešte nič neznamená. Hladina kortizolu je nízko. Moji klienti  tak buďto nestrácajú vôbec žiadnu svalovú hmotu, alebo ju naopak ešte priberajú. A je jedno, či ide o športovcov, alebo bežnú populáciu. 

Preto, že svaly nie sú naplnené, sú opticky menšie. Logicky. Dnes je celá váhová kulturistika o tom urobiť z ľudí obludy – natlačiť ich vodou ako kurčatá v regáloch. Keď je to menej "nacukrené", tak to ešte neznamená, že sa ten sval stratil, on len nie je tak nafúknutý. Na druhú stranu je o to tvrdší a kvalitnejší.  Keď niekto bol na cukroch a má tam v podstate patologické zmeny, už z toho a čím väčšie tak tým je možno dobré na týždeň dva tú aktivitu zmierniť. Pokiaľ to ide hýbať sa v rámci možností, čo u mojich klientov ide v zásade behom po týždni dvoch. 

[Instagram]

Opakujem, keď je keto diéta dobre nastavená a bavíme sa skutočne o ketogénnej diéte, nie o nejakom Dukanovi alebo Pseudodukanovi (Dukanova dieta, taktéž založena na nízkém příjmu sacharidů a zvýšeném příjmu bílkovin, pozn. editorky). A všetko je tak, ako má byť a sú dobre nastavené potraviny podotýkam, čo je dosť podstatné a veľmi dôležité a hlavne pri extréme ako je ketogénna diéta, pretože veľakrát majú ľudia tendenciu konzumovať potraviny nie len jednostranné z titulu neskúseností, ale hlavne nevhodné, ktorými si nepomôžu, ale ešte sa dorazia. 

Správne nastavenie ketogénnej diéty má na úspechu podiel z 80 % až 90 %.

K vaší dietě a poznatkům vedla velká životní zkušenost – zdravotní problém. Mnoho lidí o něm však netuší a dle mého je to škoda. Řekl byste nám o něm něco? Co vám to dalo právě ve vztahu k tělu, jeho fungování nebo k dietologii samotné?

Máte pravdu, väčšina ľudí nevie o zdravotných problémoch, ktoré som riešil. Niečo som už naznačil vyššie v rozhovore. Každopádne od nejakých 21–22 rokov, kedy som žil v zahraničí, som začal mať tráviace ťažkosti. Teraz už viem, že to boli alergie na potraviny. Išlo o opakujúce sa hnačky až niekoľkokrát denne a trvalo to až 12–14 rokov. Žilo sa s tým veľmi komplikovane. Asi 8 rokov dozadu ma akútne operovali, lebo som mal nepriechodné črevá. Takže kus tenkého čreva išlo preč a diagnostikovali mi Crohnovu chorobu. Vtedy som s tým vnútorne nesúhlasil a behom nasledujúcich pár mesiacov som robil všetko pre to, aby som sa dal do poriadku. 

No a samozrejme som využíval skúsenosti z výživy a fitness, ktoré som už mal, ale išiel som viac do hĺbky. Učil som sa sám aj od odborníkov, aby som porozumel telu, no hlavne tráveniu. Trocha teraz odbočím, ale teraz mi ta jazva po rozrezaní brušnej dutiny prekáža pretekať, napríklad vo physiqoch, kde brucho je dosť podstatné, pretože s ním neviem dobre narábať. Možno s ním pôjdem ešte raz na operáciu, lebo sú tam pozostatky a bude to lepšie.

Na druhej strane mi to dalo niečo, bez čoho by som teraz určite nevedel tak dobre poradiť druhým ľuďom a nespoznal by som ľudské telo do takejto hĺbky, do tej svojej podstaty. Už som niekoľko rokov bez liekov a dúfam, že tomu tak aj ostane. Môj stav sa za posledné roky zlepšil a naďalej sa konštantne zlepšuje a toto sa deje už aj s desiatkami mojich klientov. Nie je to už len o mne, ale aj o ďalších ľudoch, čo ma veľmi teší. Neľutujem už dnes ničoho, čo sa stalo. Iba vďaka tejto skúsenosti môžem pomáhať druhým ľudom.

Vím, že máte i svoji vlastní řadu suplementů. Český i slovenský trh je již poměrně přesycený. Jak je těžké se prosadit na naší scéně?

Moje suplementy? Ja absolútne neašpirujem ísť do nejakého cenového, či dokonca kvantitatívneho boja, pretože to by som musel ísť kvalitou razantne dolu. Vzhľadom na náklady na výrobu to absolútne nemám v úmysle. Moje suplementy som dal na trh k fázy, predávam, pretože som veci predával, mám tak širokú klientelu, že už ona mi úplne v pohode utiahne tú výrobu a všetko, čo je s tým spojené. To mi teoreticky tak stačí na to, aby som moje suplementy ľuďom predával a vedel, čo im predávam. Vyrábajú mi to na mieru rôzni výrobcovia, no nie je ich veľa. Vedia presne, čo, ako, prečo a s akou biologickou hodnotou vyrábať. Ta kvalita sa potom odrazí samozrejme aj na cene, ale myslím, že nie je vôbec zlá. Neplánujem ísť na trh a už vôbec nie niekomu konkurovať. Moje výrobky sú minimálne vo veľa aspektoch konkurencie neschopné. Ako si to kto vysvetlí, nechám už na ňom.

Jakou důležitost dáváte vy sám suplementům? Přeci jen se už i v ČR a na Slovensku začíná uplatňovat „syndrom drahé moči“, který proběhl před pár lety ve Francii nebo Anglii?

Ja suplementáciu používam, ale mení sa v závislosti od môjho stavu – som v príprave či mimo ňu? A áno, dnes je to už aj o "drahom moču", plne s tým súhlasím, ale aj o nekvalite a nesprávne nastavených suplementoch. Využívam ich nie málo, ale v zásade je skladba mojich suplementov z 80 % úplne odlišná, ako je bežne na trhu.

[Instagram]

Pojďme do závěru, pokud byste chtěl dát doporučení všem těm sportujícím mladíkům a mladicím, nebo všem, kteří chtějí soutěžit na naturální nebo nenaturální úrovni. Co byste jim poradil, kde by byl úspěšnosti trenéra a poradce hvězd?

Zlatý grál asi je uvedomiť si, že je to proces. Nie je to nič, čo sa dá dobre urobiť z roka na rok a obávam sa, že ani nie za dva roky. Pozerať sa na to ako na cestu. Samozrejme, mať ciele, ale v prvom rade to vnímať ako cestu, ísť na 80 %, netlačiť príliš na pílu, čerpať z dobrých, overených zdrojov. Minimalizovať bulvár, také tie lacné veci a snažiť sa nie len vzdelávať, ale aj tie veci aplikovať.

Opakujem – ísť na 80, maximálne 90 %. Mať výdrž a počkať si na tie výsledky. Je treba vedieť, že akákoľvek zmena stravy aj zmena tréningu sa preukáže. Adaptácia je minimálne 1 až 3 týždne. To znamená, že skôr vyhodnocovať ako po mesiaci alebo minimálne po troch týždňoch, čo už musí byť človek dostatočne senzitívny na to, aby na sebe videl nejakú zmenu. U začiatočníka to môže byť úplne v pohode za 6–7 týždňov, než uvidí nejaké výsledky.

To znamená, nemeniť skôr, nastaviť si to (lebo nechať si to nastaviť) s rozumom, a vydržať. Som si istý, že takýmto spôsobom zo seba vytiahnu maximum. 

Jak jsem díky IIFYM porazila anorexii
Jak jsem díky IIFYM porazila anorexii
Flexibilní stravování a počítání makroživin se stalo hitem poslední doby. Počítání jednotlivých složek makronutrientů vám má pomoci k dosahování vašich sportovních cílů, ale dokáže také proniknout pod povrch poruch přijmu potravy?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?