Hypermobilita kĺbov: základné informácie, príčiny aj liečba

Komentáre
Hypermobilita kĺbov: základné informácie, príčiny aj liečba
Obrázok od karlyukav z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Syndróm hypermobility kĺbov alebo dvojitá kĺbnosť znamená, že sa kĺby človeka nadmerne ohýbajú.
  • Niektorým ľuďom to môže spôsobiť bolesť alebo zranenia kĺbov.
  • Hypermobilné kĺby sa objavujú asi u 10 až 25 % populácie.

Abnormálna pohyblivosť kĺbov sa môže zdať na prvú dobrú ako superschopnosť zo sveta Rodinka Úžasných. V skutočnosti ide o problém zvyšujúci pravdepodobnosť budúcej bolestivosti a zranenia kĺbov, v horších prípadoch sa vyskytuje ako sprievodný dôsledok iných a vážnejších zdravotných komplikácií. V tomto článku vám predstavíme nielen, čo to hypermobilita je, ale aj jej príčiny a možnú pomoc odbornú, ale aj tú, ktorú môžete praktizovať sami.

Čo to vlastne je?

Hypermobilita, tiež známa ako kĺbová laxita alebo hyperlaxita. Jedinec s hypermobilnými kĺbmi je schopný ich ľahko a bezbolestne predĺžiť za normálny rozsah pohybu. Dochádza k nej, keď sú tkanivá držiace kĺb pokope (najmä väzy a kĺbové puzdro) príliš voľné. Zároveň k nej však môžu prispievať aj ochabnuté svaly nachádzajúce sa okolo postihnutých kĺbov.

Hypermobilita sa bežnejšie objavuje u detí, pretože ich spojivové tkanivá nie sú ešte úplne vyvinuté. To ale neznamená, že netrápi aj dospelých – ako sme spomenuli vyššie, tento problém sa týka až ¼ populácie. V mnohých prípadoch môže hypermobilita viesť k vážnejším problémom, napríklad k bolesti kĺbov či zvýšenému riziku osteoporózy. Medzi najčastejšie postihnuté kĺby patria kolená, ramená, lakte, zápästie a prsty na rukách i nohách.

Aké môžu byť príčiny…

Príčin hypermobilných kĺbov môže byť veľa. Medzi najčastejšie sa ale radí syndróm benígnej hypermobility, keď sa ohýbanie „za hranicu“ objavuje bez akýchkoľvek základných zdravotných problémov (jediným príznakom sú hypermobilné kĺby). Tento stav môže byť spôsobený:

  • tvarom kosti alebo hĺbkou kĺbových jamiek,
  • svalovým tonusom,
  • zlým pohybovým zmyslom – propriocepciou,
  • rodinnou anamnézou hypermobility.

Niektorým ľuďom s hypermobilnými kĺbmi sa tiež rozvinie stuhnutosť alebo bolesť kĺbov, čomu sa hovorí syndróm kĺbovej hypermobility. V zriedkavých prípadoch sa hypermobilné kĺby vyskytujú ako dôsledok iných zdravotných komplikácií. Medzi ne sa radí:

  • Downov syndróm,
  • Kleidokraniálna dysostóza (dedičná porucha vývoja kostí),
  • Ehlers‑Danlosov syndróm (syndróm ovplyvňujúci elasticitu),
  • Marfanov syndróm (porucha spojivového tkaniva),
  • Morquiov syndróm (dedičná porucha ovplyvňujúca metabolizmus).

Hypermobilita kĺbov: základné informácie, príčiny aj liečba

A čo liečba?

Na syndrómy hypermobility neexistuje žiadny univerzálny liek. Vyhliadky závisia predovšetkým od celkového zdravia človeka, liečebného režimu, ale predovšetkým od typu hypermobility, ktorú má. Vo väčšine prípadov sa liečba zameriava skôr na zvládnutie príznakov ako na základné ochorenie. Avšak niektoré možnosti liečby zahŕňajú:

  • lieky proti bolesti,
  • fyzioterapiu,
  • podporné a pomocné zariadenia na zníženie rizika zranenia,
  • posilňovacie cvičenia na ochranu kostí a budovanie svalovej sily,
  • terapiu pre zvládanie stresu,
  • doplnky, ako sú vitamín D a vápnik, na prevenciu osteoporózy,
  • priebežné sledovanie za účelom kontroly poranenia kostí a straty kostného minerálu,
  • liečbu refluxu a ďalších tráviacich príznakov.

V prípade, že aj vy sami máte podozrenie na hypermobilitu kĺbov alebo vás trápi chronická bolesť kĺbov a časté svalové zranenia, sa neváhajte obrátiť na svojho lekára či iného odborníka.

So self‑care nič nepokazíte

Ak chcete hypermobilite predísť alebo zintenzívniť a podporiť liečbu, ktorú vykonávate, rozhodne nejde o nič zložité ani vyčerpávajúce. Kľúčom je udržiavanie zdravej hmotnosti pomocou vyváženej stravy a pravidelného pohybu, čo zvýši pevnosť kĺbov a zosilní svaly okolo nich. Pri športe ale dávajte pozor – zvoľte si cvičenia s „nízkym dopadom“, ako sú plávanie alebo jazda na bicykli. Stratégia spánkovej hygieny patrí tiež medzi dôležité piliere. Konzistentná doba spánku, relaxácia pred ním aj pohodlné, chladné a tmavé prostredie vedie k duševnej a zároveň fyzickej pohode. Super pomôckou môže byť tiež podporná členková obuv, fľaša s horúcou vodou či hrejivá masť na úľavu od akútnej bolesti. Všetky tieto kroky však odporúčame najprv konzultovať s vaším lekárom.

Čo si z toho odniesť?

Hypermobilita je súhrnný názov pre ľahké a bezbolestné predĺženie kĺbov za normálny rozsah pohybu. Medzi príčiny sa radia neprirodzený tvar kosti, hĺbka kĺbových jamiek, či vrodené poruchy a syndrómy, napríklad Downov či Ehlers‑Danlosov. A hoci na hypermobilitu ako takú neexistuje univerzálna liečba, existujú rôzne cvičenia a zmeny životného štýlu, ktoré môžu stav jedinca výrazne zlepšiť.

Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Nejen tvrdým tréninkem dochází k poškození chrupavky, která nestíhá regenerovat. Zdravým kloubům můžeme však pomoci chytře zvolenou kloubní výživou. Co bychom měli v kvalitní kloubní výživě hledat a jaké produkty splňují tyto podmínky?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Plnění školních povinností a pravidelná pohybová aktivita se nemusí vylučovat. Sport může mít příznivý vliv na váš prospěch ve škole! Jde jen o to, abyste si vytvořili dobrý časový plán a zařazovali pohyb do svého denního rozvrhu.
Užívanie kolagénu na zlepšenie pleti a kĺbov – má zmysel?
Užívanie kolagénu na zlepšenie pleti a kĺbov – má zmysel?
Kolagénové prípravky na nás v poslednej dobe útočia doslova zo všetkých strán. Má ich užívanie naozaj zmysel, alebo ide len o vyhodené peniaze?
Bez strečingu vám hrozia svalové zranenia. Kedy a ako ho zaradiť?
Bez strečingu vám hrozia svalové zranenia. Kedy a ako ho zaradiť?
Strečing, čiže ponaťahovanie svalov, nie je len praktika profi športovcov, naopak by ho mal zaradiť každý. Prečo a kedy? Na to odpovie dnešný článok.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.