Existuje zdravé množstvo alkoholu?

Komentáre
Existuje zdravé množstvo alkoholu?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • V januári 2022 WHF (World Heart Federation) vyhlásila, že žiadne množstvo alkoholu nie je bezpečné pre zdravie srdca.

  • Toto tvrdenie sa stretlo s kritikou, ktorá s týmto výrokom nesúhlasí.

  • Mnoho vedeckých štúdií totiž ukazuje, že mierna konzumácia alkoholu cievnemu systému neškodí, resp. mu dokonca prospieva.

  • Aj napriek tomu by konzumácia alkoholu nikdy nemala byť odporúčaná na podporu zdravia organizmu.

Francúzi by prisahali, že ich pevné zdravie drží v rukách pravidelný pohár červeného vína. V Stredomorí si na víne a olivovom oleji dokonca postavili celý stravovací štýl, o ktorom sa hovorí ako o jednom z najzdravších na svete. Dokonca aj v tzv. modrých zónach (oblastiach, kde sa ľudia dožívajú vyše 100 rokov) je mierna konzumácia alkoholu pomerne bežná. Dá sa povedať, že je striedma konzumácia alkoholu zdraviu prospešná?

Mierna konzumácia alkoholu našim cievam nevadí

Keď sa hovorí o zdravotných pozitívach miernej konzumácie alkoholu, spravidla sa tým myslí jeho vplyv na kardiovaskulárny systém. Keďže cievne choroby môžu celosvetovo približne za tretinu všetkých úmrtí, môže sa to do istej miery vzťahovať aj na celkové zdravie. Viacero vedeckých štúdií ukazuje, že mierna konzumácia alkoholu môže mať na zdravie našich ciev ochranný účinok. Ako miernu konzumáciu v tomto prípade vedci považujú množstvo asi do 15 – 20 g alkoholu denne (pre ženy ešte trochu menej), čo zodpovedá približne 0,4 l piva alebo 0,15 l vína denne.

Nie všetky štúdie tieto pozitívne výsledky potvrdzujú, ale ani skeptickejší odborníci pri miernych dávkach nenachádzajú vzhľadom na kardiovaskulárne choroby zvýšené zdravotné riziko.

Úplne opačná situácia je pri nadmernej konzumácii alkoholu, kde je naopak riziko cievnych ochorení oproti abstinencii vyššie. Týka sa to aj „nárazových konzumentov alkoholu“, ktorí striedajú dni úplnej abstinencie s dňami s nadmerným pitím alkoholu. Skrátka, pokiaľ sa opijete, váš organizmus vám vďačný nebude. Ako alkohol ovplyvňuje ďalšie oblasti nášho zdravia?

obrázok z istockphoto.com

obrázok z istockphoto.com

Alkoholické nápoje obsahujú prázdne kalórie, prekaziť chudnutie však nemusí

Každý gram alkoholu obsahuje približne 7 kcal, čo z neho robí takmer dvakrát taký výdatný zdroj energie v porovnaní so sacharidmi alebo s bielkovinami. Keď sa k tomu pripojí ešte ďalší pridaný cukor, kalorická hodnota alkoholických nápojov môže byť pomerne vysoká.

energetická hodnota množstvo alkoholu
Červené víno, 200 ml 166 kcal 21 g
Svetlé pivo, 500 ml 215 kcal 19,5 g
Pina colada, 200 ml 348 kcal 19,8 g

O kalóriách v alkohole sa niekedy tiež hovorí, že sú tzv. „prázdne“. To síce nemusí nutne znamenať, že sa automaticky uložia do tukových zásob, no rozhodne z alkoholu nevytvoríme žiadne sacharidy ani bielkoviny, ktoré môžu byť pre telo v danej chvíli dôležitejšie. Samozrejme, aj tu platí, že o chudnutí či naberaní na hmotnosti rozhoduje celková kalorická bilancia. Pri pohľade na energetické hodnoty alkoholických nápojov je však jasné, že už jeden alkoholický nápoj denne môže snahu o kontrolu hmotnosti narušiť.

Ako ešte ľudské telo ovplyvňuje konzumácia alkoholu?

Pravidelná konzumácia alkoholu má na ľudské telo mnoho ďalších účinkov. Väčšina štúdií však potvrdzuje Paracelsove slová staré takmer 500 rokov: „dávka robí jed“. Pokiaľ je dávka alkoholu nízka, mnoho negatívnych účinkov sa vôbec nemusí prejaviť.

  • Alkohol a nádorové ochorenia. Komplexná meta‑analýza z roku 2018 ukázala, že mierna konzumácia alkoholu nie je spojená s väčšinou typov nádorových ochorení s výnimkou rakoviny prsníka u žien a kolorektálneho karcinómu u mužov. Miernou konzumáciou alkoholu mali vedci v tejto štúdii na mysli dávky nižšie ako 12,5 g alkoholu denne.

  • Alkohol a depresia. Zistenie na takmer 30‑tisíc osobách ukázalo, že mierna konzumácia alkoholu môže znížiť riziko prejavov symptómov depresie. Autori publikácie však varujú, že keďže pri pravidelnej konzumácii alkoholu hrozí riziko závislosti, je vhodné mať sa na pozore aj pri striedmej konzumácii alkoholických nápojov.

  • Alkohol a svalová hmota. Alkohol inhibuje (tlmí) aktivitu proteínu mTOR, ktorý je zodpovedný za rast a tvorbu svalovej hmoty. Otázkou však je, do akej miery sa prejaví mierna konzumácia alkoholu v bežnom živote. Štúdie preukazujúce negatívny vplyv alkoholu na budovanie svalov totiž pracujú s dávkami v okolí 1,5 g alkoholu na 1 kg hmotnosti, čo pre osobu s hmotnosťou 70 kg zodpovedá asi 5 veľkým pivám po tréningu.

obrázok z istockphoto.com

obrázok z istockphoto.com

Už aj malé množstvo alkoholu môže byť problém, keď...

Najväčší problém miernej konzumácie alkoholu je, že je len kúsok od tej strednej a tá nemá ďaleko od nadmernej konzumácie alkoholu. Ono totiž vypiť týždenne o 1 pohár vína navyše nie je žiadny veľký rozdiel, ale postupným pridávaním z toho po niekoľkých mesiacoch či rokoch môže byť už problém. Keďže je alkohol návykový, rozhodne vás bude v postupnom pridávaní podporovať.

Z toho dôvodu by sa konzumácia alkoholu (v akomkoľvek množstve) nikdy nemala odporúčať na podporu zdravia organizmu. Ak už alkohol z akýchkoľvek dôvodov konzumujete na pravidelnej báze, snažte sa držať príjem len v miernej hladine a predovšetkým sa snažte zabrániť postupnému navyšovaniu svojej spotreby. Tolerovateľné množstvo alkoholu pre ženy je asi do 10 g denne, pre mužov až do 20 g denne.

Čo si z toho odniesť?

Vedecké štúdie ukazujú, že mierna konzumácia alkoholu má na ľudské telo výrazne odlišný vplyv v porovnaní so strednou či vysokou konzumáciou alkoholu. Pri niektorých zdravotných aspektoch sa ukazuje, že pôsobí neutrálne alebo v niektorých prípadoch dokonca pozitívne. Keďže je však alkohol návykový, nemožno ho odporučiť prakticky v žiadnom množstve. Už aj pri miernej konzumácii alkoholu totiž hrozí, že sa z nej časom vyvinie závislosť.

Ak sa alkoholu nevyhýbate, snažte sa držať v celkovom množstve do 10 g denne pre ženy a do 20 g denne pre mužov. Vyhnite sa jednorazovým intoxikáciám alkoholu, ktoré majú na ľudské telo negatívny vplyv vo všetkých prípadoch.

Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Piť, či nepiť. To je dilema, ktorej sme vystavení v teplých letných dňoch azda všetci. Je však možné dopriať si polliter vychladeného piva, pohárik vínneho striku či plechovku piva ovocného a pritom nepriberať, alebo dokonca chudnúť?
Jak riziková je skutečně kombinace alkoholu s energiťáky?
Jak riziková je skutečně kombinace alkoholu s energiťáky?
Kombinace alkoholu spolu s energiťáky je oblíbeným drinkem vyhledávaným prakticky všemi věkovými kategoriemi. Je však tato kombinace opravdu tak nebezpečná, jak je často uváděno, nebo je pravda trošku někde jinde?
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Ak je vaším cieľom redukcia hmotnosti a chudnutie, alkohol rozhodne nie je ten najlepší spoločník na pomoc. Ako nám alkohol škodí a aký veľký je jeho vplyv na (ne)úspešnosť diéty?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a športovci? Na prvý pohľad nezlúčiteľná dvojica, ktorá si však k sebe v skutočnosti nachádza cestu celkom ľahko. Aký vplyv to má na športovú výkonnosť, hormonálne hladiny či efektivitu budovania svalovej hmoty?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Po pivu prý rostou prsa, břicho a snižuje hladinu testosteronu! Jsou tyto pověsti pravdivé a měli bychom se pivu vyhýbat velkým obloukem, nebo nám občas jedno pivo v tomto ohledu neuškodí? Také se dozvíte, jak se podepisuje konzumace alkoholu na našich výkonech ve fitku!
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
Žít věčně je nám k ničemu, pokud si život neumíme naplno užít. Těchto 9 pilířů pro vyšší kvalitu života vám může navíc jako lusknutím prstu přidat pár let spokojeného života. Prožijte hodnotný a naplňující život jako lidé v takzvaných modrých zónách.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?