- FOMO môže negatívne ovplyvniť vaše duševné zdravie a životnú spokojnosť.
- Opačnými pólmi tohto fenoménu sú mindfulness a tréning vďačnosti – ich nácvik tak môže pomôcť uľaviť od nepríjemných pocitov.
Čo je FOMO?
FOMO je označením nepríjemného pocitu, že vám v živote niečo uteká a tento jav môže byť ešte umocnený práve prebiehajúcim prázdninovým obdobím. Aj keď okrem učiteľov a študentov väčšina ľudí v lete pracuje rovnako ako v iných mesiacoch, letné obdobie je spojené s dlhými dňami ponúkajúcimi pobyt vonku či plánovaním dovoleniek a výletov.
Možno už ste na najrôznejších sociálnych sieťach zaznamenali, že vaši kamaráti či kolegovia sa túlajú po horách, opaľujú sa na pláži alebo vyrazili za exotickou brigádou – a vy máte zrazu pocit, že si leto vôbec neužívate.
Čím je FOMO nebezpečné?
Samotný termín FOMO bol predstavený v roku 2004, aj predtým však ľudia nepochybne podobné pocity prežívali. S nástupom sociálnych sietí je však šanca na „lapenie do siete“ FOMO ešte vyššia. FOMO pritom negatívne pôsobí na vašu životnú spokojnosť aj duševné zdravie. Môže podnecovať rozvoj úzkosti a pocitu neuspokojovania svojich potrieb, čo môže narúšať, okrem iného, napr. aj medziľudské vzťahy. O rizikách FOMO si môžete podrobnejšie prečítať v článku FOMO: nebezpečný jav podporovaný sociálnymi médiami.
FOMO vás navyše môže úplne pripraviť o radosť z toho, čo prežívate. Tieto pocity nedostatočného uspokojenia vám môžu napr. úplne sprotiviť skvelú dovolenku len preto, že skrátka práve nie ste na luxusnej piesočnatej pláži s all inclusive drinkom v ruke. Namiesto toho, aby ste si oddýchli a konečne „vypli“, sa tak z pobytu môžete vrátiť ešte viac vyčerpaní a nevrlí – len preto, že máte pocit, že niečo zmeškáte.
9 tipov, čo s FOMO robiť
1. Plánujte
Buďte proaktívni a zamyslite sa, za akými udalosťami by ste sa mohli na konci roka obzrieť s tým, že to bola „parádička“. Stále sa ale snažte byť realistami – stáť na vrchole Mount Everestu je nepochybne lákavý a neobyčajný zážitok, zďaleka nie každý na to ale skutočne má (finančne aj fyzicky).
Podľa svojich osobných preferencií si teda vyhľadajte kalendár akcií na požadované obdobie a naplánujte si, kam vyrazíte. Bez plánovania sa totiž zvyšuje šanca, že na konci prázdnin zistíte, že vám všetky akcie, na ktoré ste sa chystali, už naozaj prekĺzli medzi prstami. V lete môžete navštíviť najrôznejšie zámky a festivaly, vinárske akcie, remeselné trhy alebo gastronomické udalosti. Môžete tiež vyraziť s cestovkou do kúpeľov, na ferraty alebo k alpským jazerám – finálny výber záleží len na vás a vašich možnostiach.
2. Neopovrhujte maličkosťami
Cez prázdniny, aj v živote celkovo, je fajn mať jasno vo svojich prioritách – teda napr. stanoviť si, čo chcete v nejakom časovom úseku dosiahnuť, a prispôsobiť tomu svoje návyky a správanie. Pokiaľ je pre vás napr. dôležité v lete vyraziť lietadlom k moru, bude to pravdepodobne váš prázdninový „highlight“.
To ale neznamená, že by sa všetok váš svet mal scvrknúť do 10 –14 dní na dovolenke – aj ostatné letné dni si totiž môžete urobiť výnimočné, akokoľvek otrepane vám to teraz znie. Na zlepšenie nálady a vytvorenie nových zážitkov často stačí zájsť si na zmrzlinu, preplávať rybník, vyjsť na výlet vlakom alebo sa ísť prejsť do rozkvitnutého parku. Práve maličkosti vám môžu pomôcť naplniť vaše všedné dni typicky letnými aktivitami, čo vám môže pomôcť eliminovať nepríjemné pocity prameniace z FOMO.
3. Vytvorte si zoznam letných aktivít
Ak chcete mať svoje plány a už zaužívané udalosti prehľadne na jednom mieste, nie je nič jednoduchšie, než si urobiť ich zoznam. Môžete si tieto zážitky zaznamenávať jednoducho napr. do kalendára či poznámok v mobile, pokiaľ ste ale kreatívnejší, máte neobmedzené možnosti, ako sa s touto úlohou vyhrať. Môžete vytvoriť napr. ručne písaný to‑do list, fotokoláž alebo aj špeciálny denník.
Hlavným cieľom je, aby ste mali všetky svoje letné zážitky pohromade, a kedykoľvek si mohli pripomenúť, že ich rozhodne nie je málo. A keď na vás aj napriek tomu príde FOMO, budete navyše hneď vedieť, na čo sa ešte môžete v ďalšej fáze prázdnin tešiť.
4. Trénujte vďačnosť
Človek si často neuvedomuje, čo má, kým o to nepríde – trochu otrepaná, ale veľmi pravdivá fráza. Závery štúdií ukazujú, že cielené zameranie sa na pocit vďačnosti má pozitívny vplyv na vašu životnú spokojnosť, náladu, redukciu stresu a úzkostných stavov, ale napomáha napríklad aj zdraviu srdca. Výpočet týchto výhod je pritom pravý opak toho, čo vám do života prináša FOMO.
Aj keď teda idete napr. „len“ s rodičmi na chatu, skúste si uvedomiť vďačnosť za to, že ste sa všetci zišli a máte miesto, kde si môžete oddýchnuť a cítiť sa bezpečne. O ďalších výhodách tréningu vďačnosti si môžete prečítať v článku Vďačnosť: v čom vám môže prospieť a ako ju „natrénovať“? Zároveň je ale vhodné dbať na to, aby ste sa neskĺzli k toxickej pozitivite. Prečo tento fenomén predstavuje riziko, sa dozviete v článku Čo je toxická pozitivita a prečo by ste sa jej mali brániť?
5. A zase to mindfulness
O mindfulness ste už nepochybne počuli – tento koncept sa zameriava na zacielenie pozornosti do prítomného okamihu a úzko súvisí s prežívaním vďačnosti a oceňovaním maličkostí, ktoré bolo spomenuté vyššie.
Pozitívne účinky mindfulness na duševné i fyzické zdravie potvrdili mnohé štúdie a opäť je akýmsi protikladom FOMO, ktoré vás núti neustále sa hnať za niečím, čo nemáte.
6. Založte novú tradíciu
Tento tip je ideálny najmä v prípade, že FOMO v období prázdnin zažívate opakovane. Založením novej tradície si totiž vytvoríte štruktúrovanú rutinu, ktorá je často vyhľadávaná najmä u ľudí s úzkostnou poruchou – ide skrátka o nejaký pevný bod v ich živote.
Novú tradíciu opakujte každoročne, môže ísť naozaj o čokoľvek – dovolenku/výlet s rodinou, partnerom či kamarátmi, pozorovanie nočnej oblohy so psom, navštívenie nejakého miesta, grilovačky atď.
7. Obmedzte sociálne siete
Ako už bolo spomenuté, rozmach sociálnych sietí FOMO do značnej miery podporuje. Rozhodne nie je podmienkou sa ich úplne vzdať, aj v tomto prípade sa však snažte aplikovať všímavosť a zamerať sa na to, či naozaj hľadáte nejakú pozitívnu inšpiráciu, alebo len „otupene“ scrollujete príspevkami a utápate sa v tom, kde sú práve ostatní na dovolenke.
Online prostredie vám môže v niektorých prípadoch pomôcť spojiť sa so svojimi najbližšími, keď to inak nejde, v drvivej väčšine prípadov vám ale oveľa viac prospeje pobyt vonku v prírode. Využite preto dlhé dni a slnečné počasie a nenechajte sa vtiahnuť do začarovaného kruhu algoritmu sociálnych sietí.
Čo vám pobyt vonku prinesie po stránke duševného a fyzického zdravia? Dozviete sa v článku Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
8. Navštívte miesto, kde ste ešte neboli
Niekomu prospievajú skôr pravidelné návraty na rovnaké miesta, iní ale potrebujú stále niečo objavovať – a ktosi to možno má pol na pol. Naplánujte si výlet, počas ktorého navštívite lokalitu, kde ste nikdy predtým neboli.
Objavovanie nových miest vám umožní získať väčší prehľad (či už geografický, historický alebo iný) a pri pocitoch spojených s FOMO sa môžete s pokojným srdcom obzrieť späť s tým, že ste tento rok zažili niečo, čo ešte nikdy predtým.
9. Žiadna zmena? Nechajte si pomôcť od odborníkov
Ak sa snažíte zo všetkých síl, ale vaše nepríjemné pocity vás nie a nie opustiť, najlepším riešením je vyhľadanie pomoci odborníka. Je totiž možné, že váš problém bude hlbší a aby mohol byť efektívne vyriešený, je potrebné nájsť jeho skutočnú príčinu.
Pomoci sa vám dostane napr. u psychológa, psychoterapeuta alebo psychiatra. Ako taká terapia zvyčajne prebieha, si môžete prečítať v článku Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu.
Čo si z toho odniesť?
Pre FOMO sú charakteristické nepríjemné pocity z toho, že vám v živote niečo neustále uniká. Z dlhodobého hľadiska môže tento fenomén negatívne ovplyvniť vašu životnú spokojnosť a psychickú pohodu – je teda žiaduce sa nad týmito pocitmi pozastaviť a snažiť sa im viac porozumieť.
Prázdninovému FOMO môžete čeliť vďaka niekoľkým jednoduchým tipom, pokiaľ by vám však od nepríjemných pocitov nič nepomáhalo, je na mieste vyhľadať odborníka – za zdanlivo banálnym problémom sa totiž niekedy môže skrývať aj oveľa viac.