Stav flow: dostaňte zo seba to najlepšie

Komentáre
Stav flow: dostaňte zo seba to najlepšie
obrázok z freepik.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Iste ste už niekedy zažili ten pocit, keď sa na nejakú činnosť a emócie s ňou spojené sústredíte tak silno, až okolitý svet zrazu plynie okolo vás bez toho, aby ste ho vnímali. Napriek tomu, že v tejto chvíli väčšinou podávate nejaký výkon (cvičenie, myslenie, tvorba…), pripadá vám, akoby vám energie vlastne ani neubúdalo – skôr, akoby sa nejakým spôsobom dobíjala.

V knihách a vedeckých článkoch nájdete tento stav pod pojmom „flow“ – prečo sa oň zaujímať, aké výhody môže priniesť v športe aj bežnom živote a existuje spôsob, ako si ho navodiť?

Čo je flow?

Slovo „flow“ v preklade znamená tok – plynutie, prúdenie. V praxi je to stav, keď ste úplne ponorení do nejakej činnosti. Všetka vaša pozornosť, sústredenosť a kreativita je smerovaná na jednu konkrétnu vec a pôžitok z nej, a vy prestávate vnímať čas a rušivé elementy vo svojom okolí. Flow sa spravidla spája s príjemnými pocitmi a často ste v ňom schopní podať maximálny výkon bez toho, aby ste museli vynaložiť vyššie úsilie.

Pre úplnosť je dobré pochopiť, že na dosiahnutie tohto stavu je nutná určitá pútavosť a náročnosť danej aktivity. Príliš ľahká činnosť vás totiž bude pravdepodobne nudiť a nadmerné nároky zase vyvolajú stresovú reakciu. Dôležité je preto v miere náročnosti hľadať zlatý stred.

Zrejme vás neprekvapí, že flow je pre jedincov po mnohých stránkach výhodný a ťažiť z neho môžu športovci, umelci, ale aj ľudia pri práci alebo svojich koníčkoch. Zakladateľom tohto konceptu je profesor Mihaly Csikszentmihalyi, ktorý v súvislosti s ním vydal mnoho kníh a vedeckých publikácií.

Stav flow: dostaňte zo seba to najlepšie

Môže flow podporiť športový výkon?

Jednou z najtypickejších činností, počas ktorých je možné stav flow dosiahnuť, je fyzická aktivita. Pravdepodobne ho zažívate aj vy, napr. pri behu, alebo jazde na bicykli. Celý svet zrazu tak nejako splynie do jedného a vy na chvíľu zabudnete, že vlastne športujete.

Výskumy potvrdili, že flow a špičkový športový výkon spolu úzko súvisia – u atlétov boli počas dní najlepších výkonov zistené vyššie hodnoty ukazovateľov typických pre stav flow, ako počas dní, keď sa im príliš nedarilo, alebo podali priemerný výkon. Týmito markermi sú napr. maximálne nasadenie a koncentrácia, jasná definícia cieľa, pocit kontroly a sebavedomia, ale aj zábava či pôžitok z výkonu.

Niektorí vedci predpokladajú, že flow je faktor, ktorý výkonu predchádza, iní však poukazujú aj na to, že pôžitok vyplývajúci zo samotného špičkového výkonu potom stav flow ďalej ešte viac umocňuje.

Nájde flow uplatnenie aj v bežnom živote?

Flow je okrem športu veľmi užitočný nástroj aj v bežnom živote – šťastie totiž (u väčšiny populácie) nezávisí od toho, či dobehnú ďalej, doskočia vyššie alebo vyhrajú preteky. Dôležitejšie je pre nich napr. s prehľadom zvládať každodenné povinnosti, cítiť sa v pohode alebo v prípade potreby vedieť „dobiť baterky“.

A presne o to v koncepte flow ide – o príjemné pocity, šťastie a bezstarostnosť. To môžete dosiahnuť napríklad pri čítaní dobrej knižky, kreslení alebo napríklad len počúvaní obľúbenej hudby. Relaxácia a upokojenie roztržitej mysle vám totiž umožní lepšie sa sústrediť, zvládať ťažké situácie a bojovať proti stresu. V tomto smere sa flow prelína napr. s mindfulnessmeditačnými technikami.

  • Potrebujete sa upokojiť aj bez meditácie? Inšpiráciu načerpajte v našom ďalšom článku.

obrázok z gettyimages.com

Ako sa do stavu flow dostať?

Asi tušíte, že odtiaľto dnes neodídete s nepriestrelným a 100 % účinným návodom. Flow totiž nemožno len tak navodiť z minúty na minútu, na jeho priebeh má vplyv celá hromada faktorov. Existujú však body, ktoré by vám, pokiaľ budú splnené, mali túto cestu výrazne uľahčiť.

  1. Stanovte si realistické ciele. O ideálnej náročnosti danej aktivity ste sa mohli dočítať už vyššie v texte – voľte vždy takú intenzitu, aby pre vás bola výzvou, no zároveň ste sa neodsúdili na vyhorenie už na štartovej čiare. Väčšie a dlhodobejšie méty je tiež vhodné rozložiť si do menších krôčikov. So správnym stanovením cieľov vám môže pomôcť aj náš ďalší článok.

  2. Venujte sa tomu, čo vás baví. Pravdepodobnosť, že dosiahnete stav flow, je mnohonásobne vyššia pri aktivitách, ku ktorým máte pozitívny vzťah. Je jasné, že život sa neskladá iba z príjemných vecí, s postupom času a trochou tréningu však pre vás bude jednoduchšie tieto techniky uplatniť aj v menej obľúbených oblastiach.

  3. Eliminujte rušivé elementy z okolia. Snažte sa svoje prostredie upraviť tak, aby vám nič nebránilo v ponorení sa do danej činnosti. Vadí vám ruch mesta a zastavovanie sa na priechodoch? Choďte si zabehať do lesa. Nemôžete sa sústrediť na obsah knihy? Vypnite televíziu, zapáľte si sviečku a uvarte čaj – uvidíte, že vaše čítacie chvíľky budú hneď o niečom inom.

  4. Cesta je cieľ. Napriek tomu, že od každej činnosti očakávame nejaký výstup, flow je primárne zameraný na samotný proces – zastavenie sa v čase a prežívanie príjemných pocitov spojených s danou aktivitou. Platí to aj v športe, aj keď chcete podať čo najlepší výkon, v stave flow sa vždy zameriavate primárne na to, čo je práve teraz.

Čo si z toho odniesť?

Stav flow je pre väčšinu z vás určite známa vec, len ste možno nevedeli, že by mohol byť predmetom toľkých výskumov a diskusií. Je však pravda, že po stránke športu aj kvality bežného života má flow rozhodne čo ponúknuť – je totiž spojený s príjemnými emóciami a umožní vám upokojiť sa, zabudnúť na okolitý svet a paradoxne dosiahnuť maximálne výkony pri minimálnom úsilí.

A ako sa do stavu flow dostať? Spoľahlivý a jednotný návod bohužiaľ neexistuje, vždy by ste si však mali stanovovať realistické ciele, venovať sa tomu, čo vás baví a snažiť sa eliminovať rušivé faktory z okolia. Myslite aj na to, že cesta je niekedy cieľ a radosť vám môže priniesť samotná činnosť, nielen jej výsledok.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
Přemíry stresu bychom se měli v životě vyvarovat. Dali jsme pro vás dohromady tipy, jak eliminovat stres a zlepšit si náladu.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Predstavte si, že sa vplyvom chronického stresu dostanete až do bodu, keď nebudete schopní normálne fungovať. Spoznávate sa? Možno ste sa stretli so stavom známym ako „syndróm vyhorenia“. V čom spočíva jeho terapia a ako sa brániť jeho rozvoju? Poradí vám dnešný článok.
5 krokov na upokojenie roztržitej mysle i bez meditácie
5 krokov na upokojenie roztržitej mysle i bez meditácie
Meditácia je jednou z najhorúcejších tém posledných rokov. Môžete mať pocit, že kto nemedituje, akoby nebol. Nemusí to byť však také jednoduché, ako sa zdá. V dnešnom článku vám poradíme, ako sa na meditáciu pripraviť a ako začať.
Ako byť spokojnejší a rýchlejší bežec? Spoznajte kúzlo mindful behu
Ako byť spokojnejší a rýchlejší bežec? Spoznajte kúzlo mindful behu
Väčšina z nás žije celkom náročný život s poriadnou porciou každodenného stresu a tlaku na výkon v práci, v škole či v rodine. Čo tak skúsiť uvoľniť myseľ pomocou mindful behu?
Ako si stanoviť taký cieľ, ktorý vás dovedie k úspechu?
Ako si stanoviť taký cieľ, ktorý vás dovedie k úspechu?
Stanovenie cieľa je nevyhnutnou súčasťou každej efektívnej a dlhodobo udržateľnej zmeny. Ako ho však nastaviť, aby vás naozaj doviedol k úspechu?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!