GAPS diéta ako cesta k fungujúcemu zažívaniu

18. 5. 2017
Komentáre
2
GAPS diéta ako cesta k fungujúcemu zažívaniu
obrázok z pixabay.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Doktorka Natasha Campbell‑McBride v roku 1988 založila The Cambridge Nutrition Clinic, ktorej cieľom je výskum vzťahu stravovania a ľudskej psychiky. V nadväznosti na založenie nutričnej kliniky postupom času vyvinula koncept tzv. diéty GAPS. Pod touto štvorpísmenovou skratkou sa skrýva Gut and Psychology Syndrome, teda spojitosť zdravotného stavu zažívacieho traktu s duševným zdravím. GAPS garantuje aj liečbu rôznych autoimunitných ochorení, takže sa dá nazvať protokolom na liečbu autoimunitných ochorení.

Dr. Campbellová má na svedomí už dve knihy, z ktorých prvú s názvom Syndróm trávenia a psychológie môžete zakúpiť na slovenskom trhu (v originálnom znení sa kniha volá Gut and Psychology Syndrome. Natural Treatment for Autism, ADHD/ADD, Dyslexia, Dyspraxia, Depression and Schizophrenia ). Z názvu publikácie môžeme vyčítať, že GAPS garantuje prírodnú liečbu pre rad zdravotne závažných ochorení ako autizmus alebo schizofrénia. Pozrime sa teda, čo o diéte GAPS zatiaľ vieme a či sú očakávania v podobe liečby duševných ochorení reálne.

Vznik diéty GAPS

Predchodcom GAPS je diétny režim od Dr. Sidney Haasse s názvom Specific Carbohydrate Diet a doktorka Campbellová z jeho tvorby pri vytváraní svojho režimu vychádzala. Jej motivácia k záujmu o túto oblasť je veľmi osobná a vychádza z vlastnej skúsenosti.  Vďaka protokolu GAPS dokázala vyliečiť svojho syna, ktorý trpel poruchami učenia autistického spektra. Na svojej klinike praktizuje Campbellová liečbu pomocou stravovania GAPS na rad ďalších autoimunitných ochorení, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, epilepsia a množstvo ďalších zdravotných ťažkostí („Dr Natasha - About", br).

Je pre mňa diéta GAPS vhodná?

Ak trpíte niektorým autoimunitným ochorením alebo zažívacími problémami, tak by podľa autorky mala diéta GAPS pomôcť. Ďalším variantom je samozrejme identifikácia zložky jedálnička, ktorá vám robí problémy a jej následné vyradenie. Kladením dôrazu na konzumáciu kvalitných a probioticky hodnotných potravín dokážete priaznivo ovplyvniť bakteriálne zloženie zažívacieho traktu a dbať tak na svoje celkové zdravie. Odraziť sa môžete napríklad od princípov zdravého taniera z Harvardu, ktorý sme si predstavili v článku Čo jesť pre zdravie a vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých.

GAPS diéta ako cesta k fungujúcemu zažívaniu

Môže ísť kvalitný športový výkon a diéta GAPS dokopy?

GAPS a kvalitný športový výkon sa prakticky vylučujú vplyvom absencie celých potravinových skupín. O to však pri tejto diéte nejde, princípom diéty je liečba širokej škály ochorení. To neznamená, že nemôžeme preniesť GAPS do športového jedálnička, pokiaľ to je potrebné. Ak trpíme nejakým druhom nižšie špecifikovaných ochorení, môžeme prenesením niektorých praktík GAPS do jedálnička svoj stav zlepšiť.

  • V tomto prípade je dôležité identifikovať zložky jedálnička, ktoré nám robia problémy a následné ich vyradiť. Neskôr môžeme do svojho režimu zaradiť konzumáciu vývarov, probiotických potravín a širokého spektra zeleniny podľa princípov GAPS. Výmenou nám za to bude väčšie či menšie zlepšenie zdravotného stavu. Musíme však očakávať zníženie športovej výkonnosti z dôvodu nižšieho energetického príjmu a najmä obmedzeného príjmu sacharidov (v prípade vyradenia lepku – obilnín a ďalších sacharidových zdrojov).
  • Svoje miesto by GAPS mohla nájsť aj v športovom prechodnom období po konci sezóny a pred začiatkom prípravy na novú sezónu, kedy je spravidla priestor experimentovať aj pre vrcholových športovcov. Počas pár týždňov by sa tak športovci mohli zregenerovať z prípadných zdravotných problémov súvisiacich s diétou GAPS (citlivosť na určité potraviny, syndróm zvýšenej priepustnosti črevnej bariéry).

Diéta GAPS je určená najmä na zlepšenie zdravotného stavu

GAPS je jednou z odpovedí na zvyšujúce sa množstvo rôznych alergií, potravinových intolerancií, autoimunitných ochorení a zhoršenia duševného stavu. Zlepšením funkcie zažívacieho traktu a „opravou“ syndrómu zvýšenej priepustnosti črevnej bariéry dôjde k normalizácii funkcie tráviacej sústavy, repopulácii bakteriálneho osídlenia, a teda k celej záplave ďalších pozitívnych zmien.

Na veľa aspektov stravovania GAPS nedokáže súčasná veda odpovedať, to však neznamená, že je to šarlatánstvo. Rovnako ako existuje prezumpcia neviny, keď sa musí obžalovanému preukázať vina, pri klinických skúškach sa musí diéte GAPS preukázať neúčinnosť. Príkladom je vyliečenie sa z ulceróznej kolitídy jednej z autoriek webu Živá kultúra pomocou GAPS a zlepšenie stavu rovnakého ochorenia známeho českého blogera Petra Máry pomocou paleo/low carb prístupu.

Čo jesť pri diéte GAPS?

Ktoré potraviny sú zakázané?

  • všetky obilniny,
  • rafinované cukry a laktóza,
  • priemyselne spracované potraviny,
  • konvenčné mäsa a mliečne výrobky (s výnimkou fermentovaných mliečnych produktov ako kefír alebo acidofilné mlieko).

Kompletný zoznam doporučených a zakázaných potravín môžete nájsť na stránke GAPS diet.

Prechod na stravovanie GAPS je rozdelený do niekoľkých častí, aby bol plynulý a logicky na seba jednotlivé kroky nadväzovali.

  1. Normálna diéta – váš súčasný stravovací systém.
  2. Bezlepková diéta – odstránenie bežného pečiva, múky, cestovín a pomalé zaraďovanie vývarov.
  3. Sekundárna diéta – vyradenie všetkých zakázaných potravín a naučenie sa organizovanej príprave jedla, aby ste v kuchyni nestrávili všetok voľný čas.
  4. Úvodná diéta – skladá sa zo šiestich častí, ktoré na seba nadväzujú.
  5. Plná diéta – kompletná GAPS diéta.

Prvé tri kroky sa dajú úspešne zvládnuť za mesiac, v tom žiadny problém nie je. No zžiť sa s novými princípmi v plnom variante už vyžaduje u každého jedinca odlišné množstvo času. Úvodná diéta vás prevedie krok za krokom k prechodu na plnú diétu GAPS. Jednotlivé fázy sú u každého človeka rôzne dlhé, záleží na tom, aké zažívacie problémy sa uňho objavujú.

GAPS diéta ako cesta k fungujúcemu zažívaniu

Šesť krokov na ceste za uzdravením vďaka diéte GAPS

1. V prvej fáze začneme pridávať do jedálnička kvasené potraviny

Začneme s pravidelnou prípravou vývarov (samozrejme, nie z bujónu a podobných produktov) a ich maximálneho využitia. Do jedálnička zaradíme probiotické jedlá v podobe fermentovaných mliečnych produktov (kefír alebo acidofilné mlieko) alebo fermentovanej zeleniny. Opäť tu platí pravidlo postupovania krok po kroku, aby vám príliš veľa zmien naraz nespôsobilo zažívaciu nepohodu.

2. Druhá fáza sa nesie v znamení ďalšieho navyšovania probiotickej stravy

Zvýšime probiotickú zložku v jedálničku a do polievok začneme postupne pridávať surové vajcia. Zaradíme taktiež dusené mäso, zeleninu a prepustené maslo ghí. Odporúča sa taktiež zaradenie fermentovanej ryby a rybieho pokrmu gravlax.

3. V tretej fáze pridáme vybrané zdroje tukov

Do jedálnička zaradíme avokádo, tekvicové placky a miešané vajíčka.

4. Na štvrtú fázu sa budú tešiť milovníci mäsa a čerstvých džúsov

Postupne navyšujeme konzumáciu mäsa, pečeného a grilovaného. Začíname viac využívať olivový olej a čerstvé zeleninové alebo ovocné džúsy. Môžeme tiež začať s konzumáciou orechového chleba.

5. V piatej fáze sa môžeme tešiť na čerstvú zeleninu

Do stravovanie pridávame domáce pyré z jabĺk, čerstvú zeleninu a rôzne variácie ovocných džúsov.

6. V šiestej fáze sa do stravovacieho režimu zaraďuje čerstvé ovocie

Do stravy dopĺňame aj surové ovocie a povolené potraviny pre diétu GAPS.

Finálna diéta GAPS by sa mala dodržiavať zhruba dva roky

Úvodnú diétu máme za sebou, a je teda na čase pustiť sa do plnej diéty. Priechodom jednotlivých fáz sme zistili povolené potraviny v diéte GAPS a ako na jednotlivé zložky jedálnička naše telo reaguje. V priemere sa GAPS odporúča držať dva roky. Ľudia s menšími zažívacími ťažkosťami môžu skúsiť zaradiť nepovolené potraviny do jedálnička už po roku, niekto bude musieť pre výraznejšie zlepšenie problémov držať GAPS oveľa dlhšie. No a pri  stravovaní GAPS vás čakajú variácie jedál z povolených potravín, pričom by mal každý tanier hlavného jedla obsahovať tuky, probiotickú zložku, zeleninu a vývar na zapitie.

GAPS ako spoľahlivý autoimunitný protokol

Vo svojej podstate vyzerá systém GAPS celkom sympaticky vďaka tomu, že je založený na skutočnom jedle a skúseným „paleo jedákom“ sa môže zdať veľmi podobný systému paleo alebo primal. Niektoré postupy sú však, mierne povedané, netradičné, ale to nie je na škodu. Autorka v niekoľkých rozhovoroch podotýka, že sa jedná o spoľahlivý autoimunitný protokol, ktorý vyradí zo stravy najčastejšie problematické zložky a venuje sa obnove bakteriálneho osídlenia zažívacieho traktu.

Podobne ako pri syndróme zvýšenej priepustnosti črevnej bariéry, ktorý bol pred pár rokmi ešte považovaný za mýtus, zostáva v teórii GAPS množstvo nezodpovedaných otázok alebo nepotvrdených informácií príslušnými klinickými testami. Keby GAPS naplno nefungovala, nemohol by fungovať ani Cambridge Nutriotional Institute a nemohli by existovať ani vyliečení pacienti. Môžeme sa iba tešiť na to, akým spôsobom vedné disciplíny vysvetlia účinnosť GAPS a ďalších autoimunitných protokolov („Dr. Natasha Campbell‑McBride na GAPS Nutritional Program", b.r.).

GAPS diéta ako cesta k fungujúcemu zažívaniu

S čím dokáže diéta GAPS pomôcť?

Autoimunitné ochorenia

Autoimunitné ochorenia sú často spájané so zdravím mikrobiómu, teda baktérií žijúcich v synergickom vzťahu s nami, a s nadmernou aktivitou imunitného systému. Strachan (1989) si už v roku 1989 všimol, že deti žijúce na vidieku majú štatisticky významne menej alergií a sennej nádchy ako ich rovesníci žijúci v mestách. Wlasiuk a Vercelli (2012) túto hypotézu posunuli ďalej tým, že určili minimálne jeden dôvod, prečo sa to stáva:

  • Deti na vidieku vplyvom častého kontaktu so zvieratami, pôdou, celkovo s prírodou, boli oveľa častejšie v kontakte s potenciálne nebezpečnými mikróbmi a imunitný systém bol teda „zaneprázdnený“ likvidovaním týchto hrozieb.
  • Naopak deti žijúce vo veľkomeste vplyvom väčšej či menšej sterility vo svojich životoch nie sú vystavované takto rôznorodým „útokom mikróbov“ a ich imunitný systém vytvára prehnané obranné reakcie na bežné zložky potravy alebo napáda svoje vlastné orgány (štítna žľaza, pankreas).

Syndróm zvýšenej priepustnosti čriev („leaky gut“)

Syndróm zvýšenej priepustnosti čriev je stav, keď dochádza k priepustnosti črevnej bariéry. V tomto stave môžu vstupovať do krvného riečiska toxíny, baktérie a nestrávené zvyšky potravy. Medzi lekármi a odborníkmi na výživu panujú značné nezhody na tému, či toto ochorenie existuje alebo nie.

  • Za príznaky existencie zvýšenej priepustnosti črevnej bariéry považujú nadúvanie, zvýšenú citlivosť na niektorú zo zložiek potravy, únavu, zažívacie a kožné problémy. Kto z nás niekedy aspoň jedným symptómom netrpel, však? (Arrieta, 2006)
  • Niektorí autori dokazujú prítomnosť zvýšenej priepustnosti črevnej bariéry u pacientov trpiacich celiakiou a cukrovkou I. typu. Takže tento zdravotný problém síce existuje, ale je stále opradený radom záhad. Pre prenosné výsledky do praxe je potrebný ďalší výskum zaoberajúci sa touto problematikou (Visser, 2009).

Prítomnosť zvýšenej priepustnosti čriev indikuje proteín zonulín

Fasano (2012) uvádza jediný známy indikátor zvýšenej priepustnosti črevnej bariéry, ktorým je proteín zonulín. Zatiaľ sú známe dva faktory, ktoré majú vplyv na zvýšenie hladiny zonulínu, a teda zvýšenie priepustnosti črevnej bariéry.

Týmito faktormi sú baktérie žijúce v našom zažívacom trakte a lepok. Zatiaľ však bolo iba preukázané, že lepok zvyšuje priepustnosť črevnej bariéry ľuďom s problémami s toleranciou lepku, ako je celiakia alebo neznášanlivosť lepku. Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na zvýšenú priepustnosť črevnej bariéry (Bischoff et al., 2014; Groschwitz & Hogan, 2009; Hietbrink et al., 2009; Konturek, 2011).

Aké faktory môžu mať podľa vedy na svedomí vznik syndrómu zvýšenej priepustnosti čriev?

  • nadbytočný príjem cukru,
  • nesteroidné protizápalové lieky,
  • nadbytočný príjem alkoholu,
  • nedostatok dôležitých mikroživín,
  • zápal,
  • stres.

Zdravé črevá znamenajú nielen dobrú náladu!

Medzi choroby spojené so zvýšenou priepustnosťou črevnej bariéry patrí celiakia, cukrovka, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva a potravinovej alergie. Otázka, či je zvýšená priepustnosť čreva príčinou alebo dôsledkom choroby, zostáva nezodpovedaná. Kim a Camilleri (2000) poukazujú na skutočnosť, že takmer všetko množstvo neuromediátora sérotonínu je produkované v zažívacom trakte. Odtiaľ by sa dala odvodzovať spojitosť medzi nedostatkom sérotonínu s psychickými stavmi, ako je depresia alebo úzkostné stavy.

Čo si z toho odniesť?

Diéta GAPS sa primárne zaoberá liečbou vyššie popísaných stavov a zdravotných problémov spojených s duševným zdravím. Či už syndróm zvýšenej priepustnosti čreva existuje alebo nie, pozitívne účinky pri jeho liečbe zmenami v životnom štýle sú reálne. Možno sa čoskoro dočítame, aké mechanizmy sa podieľajú na vzniku preberaných zdravotných problémov, a trúfam si povedať, že je takmer istá spojitosť medzi zdravím mikrobiómu a vznikom choroby. Na detaily si však budeme musieť počkať.

Jednoduchá domáca krabičková diéta pre ženy: Chudnite zdravo bez hladovania
Jednoduchá domáca krabičková diéta pre ženy: Chudnite zdravo bez hladovania
Nie každý má to šťastie, že si môže všetky jedlá nachystať v priebehu dňa. Ak máte na obed len pár minút, a často ho tak riešite niekde v rýchlom občerstvení, máme pre vás riešenie v podobe krabičiek. Pomocou krabičkovania môžete aj pohodlne a jednoducho chudnúť.
Krabičková diéta pre mužov aj ženy: Dostaňte sa do formy jednoducho a rýchlo
Krabičková diéta pre mužov aj ženy: Dostaňte sa do formy jednoducho a rýchlo
Do krabičiek si pripravíte jedlo, ktoré máte radi a zároveň máte pod kontrolou jeho kvalitu, množstvo a zloženie, čo pomáha k jednoduchšiemu a efektívnejšiemu chudnutiu. Vzorový jedálniček na celý týždeň nájdete v článku.
Diéta Cambridge: pomôže zhodiť kilá a nabrať svaly?
Diéta Cambridge: pomôže zhodiť kilá a nabrať svaly?
Influencerka Aneta Chovanová sa dostáva do formy pomocou diéty Cambridge. O čom je program Cambridge, je vhodný na chudnutie a zároveň naberanie svalovej hmoty a aké s ním majú skúsenosti ostatní ľudia?
11 nejšílenějších diet. Zkoušeli jste některou z nich?
11 nejšílenějších diet. Zkoušeli jste některou z nich?
Nejšílenější diety, které skutečně existují a lidé jim svěřují své zdraví v touze získat konečně vysněné tělo. Které diety vyzkoušeli i známé celebrity?
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
Tiež sa budíte s pekne plochým bruchom, ale večer si pripadáte ako v siedmom mesiaci? Nadúvanie nie je príjemné a dokáže nás poriadne frustrovať. Ako si s ním poradiť, sa dočítate v článku.
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Prospešnou skladbou mikrobiómu, ktorú ovplyvníme životným štýlom, dokážeme predchádzať nadváhe, cukrovke, riziku infarktu alebo napríklad depresiám.
Leaky-gut syndróm: Čo je zvýšená priepustnosť čriev a môže nám uškodiť?
Leaky-gut syndróm: Čo je zvýšená priepustnosť čriev a môže nám uškodiť?
Leaky‑gut syndróm sa stáva fenoménom súčasnej doby. Zástancovia alternatívnej medicíny ho vinia z mnohých zdravotných problémov, medzi ktorými nechýba ani alergia či chronická únava. Sú však tieto tvrdenia oprávnené?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?