Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?

22. 1. 2021
Komentáre
2
Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?
obrázky z shutterstock.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Lymfa je trochu ako Colombova manželka. Všetci tak nejako vedia, že existuje, ale málokto vie, čo lymfa vlastne je a akú má v našom tele funkciu. Ide o tajomný systém, o ktorom počujeme väčšinou pri výbere masáže alebo keď niekto vážne ochorie.

Pritom je to hneď po krvnom obehu pravdepodobne druhý najdôležitejší systém v našom tele a veľká miera zdravotných problémov, ktoré na sebe pozorujeme, môže mať nejakú súvislosť s lymfatickým systémom.

Poďme sa bližšie pozrieť, ako povzbudiť a nakopnúť túto životne dôležitú miazgu a zlepšiť výkonnosť aj celkovú kvalitu života!

Funkcia lymfatického systému. Poznáte ich všetky?

Lymfatický systém má v našom organizme nezastupiteľné miesto a plní množstvo dôležitých funkcií (Cueni, 2008). Aké funkcie to sú?

  1. Ako súčasť imunitného systému sa podieľa na obrane organizmu – poskytuje ideálne prostredie pre tvorbu, dozrievanie a diferenciáciu B- a T‑lymfocytov. V lymfatických uzlinách dochádza k filtrácii miazgy, zadržaniu a zneškodneniu cudzorodých mikroorganizmov, buniek napadnutých podozrivých vírusom či nádorových buniek.
  2. Odvádza prebytočný tkanivový mok z tkanív do žilového systému, tým bráni hromadeniu tekutiny v medzibunkovom priestore a tvorbe opuchov.
  3. Odvádza z tela produkty metabolizmu (škodlivé, nepotrebné látky).
  4. Napomáha transportu tukov z gastrointestinálneho traktu vo forme kvapôčok (chylomikrónov) do tela, respektíve do žilového systému. Lymfa z tráviaceho traktu je charakteristicky mliečne zakalená a obsahuje väčšie množstvo tukov.
  5. Podieľa sa na udržaní stálosti vnútorného prostredia (tzv. homeostázy).

Čo presne lymfatický systém je?

  • Lymfatický systém je tvorený lymfatickými cievami, v ktorých koluje lymfa (miazga), ďalej sa skladá z lymfatických orgánov, medzi ktoré patria predovšetkým lymfatické uzliny, tonzily (mandle), slezina a týmus.
  • Lymfatické cievy si môžeme predstaviť ako veľmi husté potrubie, ktoré ústi do 2 hlavných miazgovodov. Tieto akési koncentrátory potom zvádzajú miazgu do žilového riečiska v blízkosti srdca.
  • Do priebehu lymfatických ciev sú vložené lymfatické uzliny, ktoré zohrávajú významnú úlohu v imunitnom systéme ľudského organizmu. Pri prechode lymfy reťazcom lymfatických uzlín sa miazga opakovane filtruje a čistí od rôznych škodlivín. Lymfatické uzliny sú bariérou proti šíreniu infekcie, nebezpečných mikroorganizmov a tvoria prekážku šírenia nádorových buniek (Wikiskripta, 2016).
  • Lymfa je bezfarebná, žltkastá či belavá tekutina produkovaná metabolizmom buniek v tkanivách, súčasťou je však aj tekutina z krvných kapilár, ktorá sa nedostala do žilového systému. Zložením sa lymfa podobá krvnej plazme, množstvo bielkovín je však v lymfe nižšie ako v krvi.
  • Pohyb lymfy je umožnený vďaka kontrakciám hladkej svaloviny lymfatických ciev, ďalej kontrakciami priľahlých kostrových svalov, dýchacími pohybmi, peristaltikou čriev a činnosťou srdca (Földi, 2014).
Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?
obrázok z liecenie.info

Možné príznaky problémov s lymfatickým systémom

  • Opuchy postihnutej oblasti,
  • Častejšia únava,
  • Priberanie na váhe z dôvodu zadržiavania tekutín v mieste opuchu,
  • Zažívacie problémy (v prípade problémov s lymfatickým systémom v brušnej dutine),
  • Častejšie bolesti hlavy,
  • Vyššie riziko vzniku celulitídy na tradične rizikových partiách,
  • Kožné zmeny postihnutých miest.
Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?
obrázok z soltana.com

Ako udržať správne fungovanie lymfatického systému a rozprúdiť lymfu?

1. Pite dostatok vhodných tekutín

Ideálne je piť čistú vodu alebo slabý čaj v množstve približne 30 – 45 ml na kilogram telesnej hmotnosti. Dostatok tekutín je nevyhnutný pre priebeh radu telesných pochodov a môže prispievať aj k adekvátnemu toku lymfy. Pokiaľ máte problém s pitným režimom, nie je nič jednoduchšie, ako si natočiť vodu do barelu a počas dňa toto množstvo jednoducho vypiť, plus niečo navyše.

2. Ak už máte problém s opuchmi, aj tesné oblečenie môže pomôcť

Nosenie tesného oblečenia pre celkovú telesnú pohodu sa práve neodporúča. Ak však už máte problém s opuchmi na určitých partiách tela, nosenie špeciálnych kompresných pomôcok (typicky dolné končatiny) pomáha tieto opuchy znížiť (Partsch, 2004).

3. Zhlboka dýchajte

Dýchajte nielen do hrudníka, ale aj do brucha (vhodný je tu jogový dych). Lymfa nemá svoju pumpu (tak ako krv má srdce), ktorá by priamo poháňala jej tok. Jedným z faktorov umožňujúcich pohyb lymfy je práve dýchanie.

Hlboké dýchanie umožní dostatočné rozpínanie pľúc a bránice, a tým aj opakované stlačenie a uvoľnenie lymfatických ciev. Vďaka nemu práve dochádza k pohybu lymfy oproti rýchlemu plytkému dýchaniu, ktoré je v tomto prípade neproduktívne.

4. Hýbte sa

Pravidelná fyzická aktivita je jedným zo základov zdravého lymfatického systému. Lymfatický systém sa úzko viaže na krvný obeh. Pokiaľ podporujeme správnu činnosť krvného obehu, odráža sa to aj v zlepšenom obehu lymfy. Pohybom teda rozprúdite nielen krvný obeh, ale tiež aktivujete lymfatický systém a odplavovanie splodín metabolizmu.

Akýkoľvek pohyb je pre lymfatický systém prospešný. Niektoré formy pohybu sú však prospešnejšie než iné. Ide o skôr ľahšie aeróbne aktivity alebo jogu, pri ktorých krv aj lymfa môžu lepšie prúdiť ako pri odporovom cvičení.

5. Relaxujte v saune alebo striedajte teplú a studenú vodu pri sprchovaní

Teplo rozširuje cievy aj miazgovody, chlad naopak spôsobuje ich zmrštenie. Takýmto rytmickým striedaním docielite lepšie prúdenie krvi aj lymfy. Pravidelnú návštevu sauny môžeme považovať za prevenciu mnohých zdravotných ťažkostí, problémy lymfatického systému nevynímajúc.

Podporiť prúdenie lymfy môžete aj kefovaním kože prírodnou kefou. Robte krúživé pohyby počas približne 5 až 10 minút. Masírujte v smere toku lymfy, teda od konca končatín smerom do stredu tela. Efekt sauny je možné čiastočne nahradiť striedavým sprchovaním teplou a studenou vodou.

Pri ťažších prejavoch postihnutia lymfatického systému (tzv. lymfedém) sa naopak sauna veľmi neodporúča a jej návštevu treba konzultovať s lekárom.

6. Dajte si masáž (ideálne lymfatickú)

Lymfatická masáž je jednou z možností, ako si uľaviť od ťažkostí s lymfatickým systémom. Jej výhodou je aj fakt, že jej účinnosť potvrdzujú súhrnné články (Vairo, 2009).

Akým spôsobom pôsobí masáž na lymfatický systém?

  • Zlepšenie prúdenia lymfy v lymfatickom systéme,
  • zrýchlenie transportu splodín metabolizmu preč z organizmu,
  • zmenšenie opuchu,
  • zníženie aktivity sympatiku, čo znamená celkové uvoľnenie organizmu a zmiernenie stresu.

Ak chcete skúsiť pre zmenu niečo akčnejšie, otestujte prístroje, ktoré pracujú na princípe podtlaku, jedná sa o prístrojovú lymfodrenáž, ktorá je vzhľadom na menšiu potrebu času terapeuta v priebehu terapie (len na začiatku pri tzv. otvorení lymfatických uzlín) lacnejšia. Prístrojová lymfodrenáž využíva na liečbu opuchov kompresívne návleky (nohavice, rukáv, vesta…).

Vnútri týchto návlekov sú komory, ktoré sa nafukujú podľa vopred nastaveného programu. Jednoduchým pravidlom je, že čím viac má návlek komôr, tým je terapia efektívnejšia. V týchto špeciálnych návlekoch si navyše môžete aj zacvičiť. Dávka energie nielen pre lymfatický systém bude teda dvojnásobná (Klauzová, 2010).

Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?
obrázok z olympiahotel.eu

7. Stravujte sa pestro a vyberajte si nespracované potraviny bez zbytočných tukov

Jedálniček je jedným z najdôležitejších faktorov pre prevenciu mnohých chorôb a vedzte, že racionálna pestrá strava môže mať pozitívny vplyv aj na lymfatický systém. Vôbec nič nepokazíme, ak sa budeme stravovať podľa tzv. zdravého taniera, ktorý by nám mal zaručiť príjem všetkých dôležitých látok pre naše zdravie vrátane nenahraditeľných bielkovín.

Tiež by sme sa mali vyhýbať vysoko priemyselne spracovaným potravinám, ktoré sú často nechceným zdrojom cukru, soli a nekvalitných tukov. Medzi také potraviny patria hlavne cukrovinky, údeniny a všeobecne potraviny s vysokým obsahom soli, ktorá v organizme viaže vodu. Vysoký príjem nekvalitných tukov je ďalším faktorom, s ktorým sa musí lymfatický systém zložito vysporiadať.

Tak čo dnes urobíte pre svoju lymfu a celkové zdravie vy?

Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
7 účinných rád, ako zatočiť s celulitídou!
7 účinných rád, ako zatočiť s celulitídou!
Každá žena sa bojí vzniku celulitídy. Dobrá správa je, že sa s celulitídou dá bojovať. Spoznajte efektívne stratégie v boji proti celulitíde!
Beháte správne? Skúste týchto 5 tipov pre efektívny a zdravý bežecký štýl
Beháte správne? Skúste týchto 5 tipov pre efektívny a zdravý bežecký štýl
Behanie nám pomôže zlepšiť fyzickú kondíciu, bojovať so stresom, zlepšiť prácu srdca a podporiť imunitu. Viete, aké základné techniky pri behu dodržiavať, aby behanie vášmu zdraviu neubližovalo?
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Všeho moc škodí! I tak by se daly interpretovat výsledky studie vědců z Koreji, kteří zkoumali, jaký vliv má strava s vysokým obsahem cukru nebo tuku na naše zdraví. Proč se vyvarovat jejich vysokému příjmu se dozvíte v tomto cukrem (nebo tukem?) nabitém článku.
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!