Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?

Komentáre
2
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Antioxidanty sú látky zahalené rúškom tajomstva. Je všeobecne známe, že neutralizujú tzv. voľné radikály, ale čo to vlastne znamená a na čo je to dobré, sa dozvedáme len zriedka. A tak zatiaľ čo reklamné slogany vykresľujú prírodné antioxidanty ako látky, ktoré zachraňujú svet, mnohí odborníci si stále kladú otázku, či má ich zvýšená konzumácia vôbec zmysel.

V tomto článku sa pozrieme na to, čo sú antioxidanty a ako v tele pôsobia. Najskôr však musíme vysvetliť, proti čomu antioxidanty vlastne bojujú.

Paradox kyslíka: bez neho to nejde, ale aj s ním je to ťažké

Kyslík je nenahraditeľný prvok, ktorý umožňuje ľudský život na Zemi. Nie všetko je však také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Kyslík je zároveň aj veľmi reaktívny (rád reaguje s inými látkami) a môže poškodiť naše telo.

Len málo vecí na svete funguje dokonalo a bunkové dýchanie, ktoré zabezpečuje energiu v našom tele, nie je výnimka. Jeho vedľajším účinkom môže byť okrem iného tvorba tzv. superoxidového aniónu, jednej z vysoko reaktívnych foriem kyslíka (voľného radikálu), ktorý môže poškodiť bunky ľudského tela.

Aby toho nebolo málo, telo vytvára niektoré reaktívne formy kyslíka zámerne. Pomáhajú mu spracovávať rôzne cudzorodé látky z potravy, tvoriť žlčové kyseliny zo steroidných zlúčenín či dokonca pomáhať bunkám imunitného systému optimálne fungovať. Ukazuje sa, že samotné reaktívne formy kyslíka sú dokonca nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Problém nastáva, keď sa naruší ich prirodzená rovnováha.

obrázek z istockphoto.com

Ľudské telo má vlastnú antioxidačnú ochranu

Keďže naše telo celkom dobrovoľne vytvára látky, ktoré ho môžu následne poškodiť, má aj vlastné systémy na ochranu a udržiavanie rovnováhy voľných radikálov. Ak by sa telo spoliehalo len na antioxidanty, ktoré mu podávame v potrave, pravdepodobne by mu ich veľa nezostalo.

Ide predovšetkým o telu vlastné antioxidačné enzýmy, ktoré si vytvára samo a pomocou ktorých dokáže regulovať hladinu voľných radikálov v tele. Najznámejším a najrozšírenejším antioxidačným enzýmom je glutatiónperoxidáza, ale dôležitú úlohu zohráva aj superoxiddismutáza v mitochondriách bunky. Oba enzýmy sú veľmi účinné pri odstraňovaní nadbytočných reaktívnych foriem kyslíka.

Okrem antioxidačných enzýmov sa v tele nachádza mnoho ďalších látok, ktoré majú antioxidačné vlastnosti. Patrí medzi ne koenzým Q10, vitamíny A, C, Ekyselina močová. Je zrejmé, že ľudské telo je dobre pripravené na boj s reaktívnymi formami kyslíka. Mnohokrát urobíme najlepšie, ak mu dodáme len dostatok základných živín na správne fungovanie a so zvyškom si už poradí samo.

Majú antioxidanty v strave význam?

Niektoré látky obsiahnuté v potravinách môžu mať antioxidačné vlastnosti, takže môžu samy vychytávať a znižovať množstvo reaktívnych foriem kyslíka. Najčastejšie ide o ovocie a zeleninu, pričom obzvlášť bohatým zdrojom sú jablká, granátové jablká, bobuľovité ovocie a červená repa. Medzi ďalšie bohaté zdroje antioxidantov patrí červené víno, tmavá čokoláda, čaj a mletá káva.

Z hľadiska celkovej antioxidačnej kapacity organizmu sa však nezdá, že by antioxidanty v potrave zohrávali v tele významnú úlohu. Príčinou je zvyčajne jeden z nasledujúcich dôvodov:

  • Nízka vstrebateľnosť. Niektoré prírodné antioxidanty majú veľmi nízku vstrebateľnosť. V experimentoch in vitro teda vykazujú veľmi sľubné výsledky, no realita v ľudskom tele môže byť diametrálne odlišná.

  • Malé množstvá. Väčšina ovocia a zeleniny obsahuje pomerne malé množstvo antioxidačných látok, a preto v ľudskom tele pôsobia len obmedzene.

Prírodné antioxidanty z potravín sú cennými pomocníkmi pri ochrane tela pred pôsobením voľných radikálov. Stále však treba mať na pamäti, že ich úloha v organizme je skôr doplnková, pretože primárnu úlohu zohrávajú antioxidačné enzýmy a vitamíny s antioxidačným účinkom.

obrázek z istockphoto.com/bbernard

Čo si z toho odniesť?

Ľudské telo prirodzene produkuje reaktívne formy kyslíka (voľné radikály), ktoré môžu poškodiť organizmus. Ich hladinu v tele kontrolujú antioxidačné enzýmy, ktoré si telo vytvára a reguluje samo. Okrem nich k antioxidačnému účinku prispievajú aj vitamíny alebo iné prírodné antioxidanty, ako napríklad koenzým Q10 alebo kyselina močová. Ak ani to nestačí a produkcia reaktívnych foriem kyslíka sa vymkne spod kontroly, hovoríme o tzv. oxidačnom strese, ktorý môže viesť k starnutiu buniek.

Antioxidačné látky možno prijímať aj v bežnej strave. Ide skôr o doplnkovú pomoc, no aj tak mnohé štúdie ukázali, že môže mať pozitívny vplyv na organizmus. Medzi najbohatšie zdroje patrí čaj, tmavá čokoláda, káva, červené víno a väčšina ovocia a zeleniny.

Jablká a zdravie: podporia chudnutie aj mozgovú funkciu
Jablká a zdravie: podporia chudnutie aj mozgovú funkciu
Máloktorý druh ovocia obsahuje také množstvo zdraviu prospešných látok ako jablká. Prečo by ste ich mali zaradiť do svojho každodenného jedálnička?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Ponúk s najrôznejšími detoxikačnými programami nájdete nespočetné množstvo – je ale skutočne potrebné elimináciu cudzorodých látok z organizmu podporovať cez kalorickú reštrikciu a popíjanie drahých komerčných koktailov? Alebo vám môžu tieto procedúry naopak uškodiť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.