Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?

Komentáre
Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Pozriete sa na svoju druhú polovičku, začnú sa vám potiť dlane, srdce biť ako zvon, slnko zrazu svieti tak nejako jasnejšie a vy sa jednoducho cítite oveľa lepšie? Všetko vidíte ružovo? Ani sa vám nedivím, že tie ružové okuliare nechcete dať dole ani na minútu.

Láska je krásna vec. Ak sa zamilujete, vo vašom tele sa začnú diať veci! A to doslova: v mozgu sa začnú vyplavovať neurotransmitery, ako je dopamín alebo oxytocín. Tie sú ďalej zodpovedné za všetky tie krásne veci, ktoré sa dejú.

A my si typické pocity zaláskovaných ľudí rozoberieme tak trochu vedeckým okom.

8 prejavov lásky, ktoré môžete pozorovať na svojom tele

1. Motýle v bruchu

Kto by nepoznal ono povestné šteklenie v bruchu. Zodpovedné sú za to stresové hormóny adrenalín a kortizol, ktoré sa začnú vyplavovať vo väčšom množstve v počiatkoch vzťahu a aj pri jeho pokračovaní. Možno budete prekvapení, ale zamilovanosť sa podobá práve pocitom stresu!

Šteklenie v bruchu je spôsobené prudkým vylúčením adrenalínu (napr. keď si spomeniete na svoju polovičku), ktorý zrýchľuje srdcovú frekvenciu a zároveň spôsobuje odkrvenie tráviaceho systému. Mozog je tiež spojený s tráviacim traktom tzv. blúdivým nervom (nervus vagus). Ak ste nervózni alebo natešení, nerv je taktiež stimulovaný a vám v žalúdku nastane motýlí vír.

Svoju úlohu ale hrá aj kortizol. Zdá sa, že kortizol výrazne pomáha v začiatkoch nadväzovania kontaktu s druhou osobou, vďaka nemu totiž lepšie prekonávame strach a stres z nového a nepoznaného, čím sa tiež zvyšuje šanca, že sa všetko podarí a s druhou osobou vo vzťahu zostaneme.

Kvôli celkovému stresu vám dokonca môže byť zle od žalúdka alebo môžete mať menšiu chuť do jedla.

Nič netrvá večne. Podľa štúdie z roku 2005 sa hladina kortizolu začne vracať do normálu po 12 – 24 mesiacoch vzťahu. Čo znamená, že pocity silnej zamilovanosti opadnú a vy sa budete cítiť o poznanie pokojnejšie (Marazziti, 2004).

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
obrázok z unsplash.com

2. Rozšírené zrenice

Ak sa vám niekto naozaj páči a ste doňho zamilovaní až po uši, vaše zrenice sa rozšíria. Odborne sa tomuto stavu hovorí mydriáza.

Za bežných okolností sa veľkosť zrenice mení podľa osvetlenia. Funguje teda podobne ako automatická clona fotoaparátu. V oku to zabezpečujú dva hladké svaly – kruhový sťahovač a paprskovitý rozťahovač.

Keďže sme si v prvom bode článku povedali, že láska sa tak trochu podobá stresovej situácii, aj v zreniciach to funguje podobne. Ovplyvňuje to na vôli úplne nezávislý sympatický nervový systém.

Ten je v tomto prípade pri pohľade na vašu drahú polovičku nepriamo stimulovaný dopamínom. Svoju úlohu hrá určitým spôsobom aj oxytocín.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?

fotografie z unsplash.com

3. Zvýšený prah bolesti

V jednej štúdii z roku 2010 sa skúmalo vnímanie bolesti v súvislosti so zamilovanosťou. Účastníkom štúdie, ktorí pociťovali fyzickú bolesť, boli ukázané fotky ich milovanej polovičky.

Snímky z funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) jednoznačne ukázali, že pri pohľade na fotku partnera došlo k aktivácii tej oblasti mozgu, ktorá je spojená s odmenou, a tým aj k zmierneniu vnímanej bolesti. Svoju úlohu hrajú zrejme hormóny endorfín a dopamín. (Younger et al., 2010).

Chápeme, že máte oči len pre toho svojho vyvoleného a okolie vnímate menej, napriek tomu buďte opatrní, nech neprídete k nejakému úrazu. Vo vnímaní bolesti vás niekedy ani láska nemusí zachrániť.

4. Cítite sa závislí a musíte na neho/ňu stále myslieť

Keď sa zamilujete, v mozgu sa začnú uvoľňovať chemické látky, ako je vazopresín, adrenalín, dopamín a oxytocín. V štúdii z roku 2017 vedci skúmali istú podobnosť medzi závislosťou na drogách a zamilovanosťou. Hoci, oficiálna klasifikácia závislostí s láskou stále nepočíta (Earp et al., 2017).

Tieto látky sa teda vylučujú, keď zažívame euforické pocity, čo sa pri zamilovanosti určite deje. A my chceme viac a viac...

Utkvelé myslenie na toho druhého ( „ach, stále na neho/na ňu musím myslieť“) je spôsobené znížením hladín serotonínu v mozgu. Je to stav podobný napr. obsedantno‑kompulzívnej poruche (utkvelé správanie, predstavy), kde je pozorovaný podobný jav – zníženie serotonínu.

Pokiaľ ale musíte byť nejaký ten čas sami a odlúčení, určite sa cítite smutní a možno aj úzkostliví. Za tento nemilý stav potom môže hormón kortikoliberín, ktorý okrem iného stimuluje vylučovanie kortizolu, takže za tieto nepríjemné pocity je opäť zodpovedný primárne kortizol.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
fotografie z unsplash.com

5. Zladíte dych a tepovú frekvenciu

Keď ste čerstvo zamilovaní, cítite sa s milovaným človekom na rovnakej vlne. Toto môžeme brať aj doslovne: možno to vy samotní nevnímate, ale prirodzene zladíte dych a tepovú frekvenciu, keď sedíte jeden vedľa druhého.

V štúdii z roku 2012 vedci tvrdia, že oveľa častejšie sa v tomto prispôsobujú ženy mužom. Pravdepodobne preto, že sú celkovo vnímavejšie a empatickejšie (Helm et al., 2012).

Zaujímavý je aj fakt, že pri zamilovanosti mužom klesá hladina testosterónu v krvi, zatiaľ čo u žien mierne stúpa (Marazziti, 2004).

Takže aj z mužov sa stávajú zamilované medvedíky, ochotné zniesť svojej priateľke modré z neba a kúpiť jej čokoľvek, čo jej na očiach uvidia.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
fotografie z unsplash.com

6. Potia sa vám dlane, srdce vám búši a červenáte sa

Že sa tak nejako cítite pred dôležitou skúškou alebo prezentáciou v práci? Opäť tu môžeme nájsť istú podobnosť. Na svedomí to majú hormóny akútneho stresu – adrenalín a noradrenalín.

7. Jednoducho sa cítite viac šťastní a v bezpečí

Oxytocín je tiež niekedy nazývaný ako „hormón lásky“. Je vyplavovaný počas objímania, bozkov alebo sexu. Vďaka nemu sa potom cítite byť v bezpečí a šťastní.

Hrá kľúčovú úlohu aj v materstve alebo reprodukcii a prispieva k budovaniu dôvery medzi partnermi (Kosfeld et al., 2005).

Šťastní sa cítime vďaka dopamínu, o ktorom už bola reč.

Čo sa deje s vaším telom, keď sa zamilujete?
fotografie z unsplash.com

8. Nemôžete spať

Zamilovanosť ovplyvňuje aj tvorbu melatonínu, ktorého sa tvorí menej. Je to z toho dôvodu, že v mozgu sú pri zamilovanosti znížené hladiny serotonínu. Práve zo serotonínu sa totiž melatonín prirodzene syntetizuje.

Je teda možné, že hoci ste starostlivo prepočítali každú ovečku v stáde, spánok stále neprichádza.

Čo si z toho odniesť?

Po prečítaní dnešného článku ste zase o kúsok múdrejší a viete, že všetky tie pekné pocity majú svoje vysvetlenie.

Ak ste práve single, tak nezúfajte. Ten pravý alebo pravá na vás určite niekde čaká.

[Instagram]
Sex, testosterón a fitness: Ako sa vzájomne ovplyvňujú cvičenie a sexuálna aktivita?
Sex, testosterón a fitness: Ako sa vzájomne ovplyvňujú cvičenie a sexuálna aktivita?
Sexualita, libido a vzťah sexu a cvičenia je téma, ktorá je blízka drvivej väčšine z nás. Zahoďme hanbu a pozrime sa na otázky spojené so sexuálnym životom vyznávačov fitness. Ako ovplyvňuje sexuálna aktivita výsledky v posilňovni a ako cvičenie ovplyvňuje chuť a množstvo sexuálnej aktivity?
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?
Sex je fyzicky náročná činnosť, ktorá zaistí nielen potešenie, ale spáli aj nejaké tie kalórie. Koľko kalórií je možné pri jednotlivých polohách spáliť a ako nám to pomôže v chudnutí?
Být singl vs. být ve vztahu: Co má lepší vliv na vaši formu?
Být singl vs. být ve vztahu: Co má lepší vliv na vaši formu?
Být ve vztahu, nebo zůstat na ocet? Možná ti pomůže dnešní článek, kde se dočteš, jaké výhody a nevýhody najdeme mezi singl a partnerským životem. Poradíme i to, jak pracovat na zdravém a naplňujícím vztahu. A ten pravý protějšek na každého z nás někde určitě čeká.
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Už ste niekedy počuli o dopamíne? Tento neurotransmiter má ohromný vplyv na našu psychiku a stojí aj za dlhodobou motiváciou. Aké ďalšie funkcie v ľudskom tele má?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.