Čo robiť, keď sa ti nechce? 8 tipov, ako sa namotivovať na beh

Komentáre
Čo robiť, keď sa ti nechce? 8 tipov, ako sa namotivovať na beh
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Možností, ako počas aktuálnej situácie dostať do života pohyb, máme oveľa menej ako obvykle. Jednou z možností, ako pravidelne športovať, je beh. V zimných mesiacoch, keď je deň kratší a slnečného svetla zúfalo málo, sa vám možno až zase tak veľmi nechce. Ako sami dobre viete, motiváciu často nasleduje akcia a potom už to ide skoro samo. V dnešnom článku sa teda pozrieme na to, ako sa k behu motivovať, plniť si svoje ciele a lámať bežecké rekordy.

1. Prebuďte v sebe súťaživosť

Máte súťaživého ducha? Tak to využite! Je to spôsob, ako urobiť beh zaujímavejším, motivujúcim a ďalej sa v ňom zlepšovať. Súťažiť môžete so svojím parťákom na behanie o to, kto dá rýchlejšie „päťku“ alebo nabehá viac kilometrov za mesiac. Že nikoho takého nemáte? Nevadí. Pomôcť môže niektorá z bežeckých aplikácií, ktorá vám poctivo zahlási každý rekord. Mne sa osvedčila Strava alebo Nike Running.

Super pomôckou môžu byť tiež „inteligentné hodinky“, pomôžu udržať tempo alebo sa posúvať vo svojich výkonoch ďalej. Nezabudnite ale, že beháte predovšetkým pre seba, svoj pocit a zdravie. Aby sa pre vás z tej honby za rekordami nestalo utrpenie.

2. Odmeňte sa

Odmeny sme mali radi už ako malé deti a pravdepodobne nás to neopustilo ani v dospelosti. Kľúčový je ale spôsob, akým sa odmeníte. Ideálne teda vyberte niečo, čo s behom súvisí. Vyberiete si nové topánky alebo funkčné oblečenie? S dobrou výbavou sa na každý ďalší výbeh budete viac tešiť. V chladnom zimnom počasí sa môžete tešiť aj na teplú sprchu alebo výživnú desiatu.

3. Nakopnite sa obľúbenou hudbou

Ruku na srdce, nie vždy sme k behu motivovaní na 120 %. Radšej by sme sedeli v teple domova a pustili si obľúbený seriál. Potom si však nasadíte slúchadlá, pustíte si obľúbený playlist a pocítite náhly nával energie. Potom je možné, že svojím tempom útočíte na nový rekord a cítite sa byť nezastaviteľní.

Hudba má veľkú moc. Rozprúdi krv v žilách a prebudí vo vás silu. Zostavte si preto playlist svojich obľúbených „peciek“, ktoré vás zaručene zdvihnú z gauča alebo si zasurfujte v Spotify: „running music“. Playlistov tu nájdete nepreberné množsvo.

  • Praktické rady, ako vybrať ten pravý presne pre vás, nájdete tu

obrázok z istockphoto.com

4. Spomeňte si na TEN pocit po behu

Bolo by naivné si myslieť, že sa vám vždy bude chcieť ísť si zabehať. Vzdať to by ale bolo príliš jednoduché a nikam by ste sa neposunuli. Čo vždy funguje v mojom prípade? Spomenúť si na to, ako skvele sa cítim po behu. Čo mimochodom môžete smelo aplikovať na akúkoľvek pohybovú aktivitu, napríklad aj workout v domácich podmienkach.

Beh totiž pomôže vylúčiť endorfíny nazývané aj hormóny šťastia. Ak navyše vybehnete za pekného slnečného počasia, pomôže vám to zvýšiť hladinu serotonínu, ktorý funguje ako zaručený zlepšovač nálady. Nesmieme zabudnúť ani na veľmi dôležitý vitamín D: v zime sa stretávame s jeho častým nedostatkom a pravidelný beh je spôsob, ako túto situáciu zlepšiť.

5. Nastavte si svoje bežecké ciele rozumne

Či už s behom začínate alebo ste pokročilý maratónec, nastavte si svoje ciele realisticky. Pomôcť vám môže metóda SMART. Je skvelou pomôckou na to, aby ste svoju motiváciu k behaniu nestratili. Čo tie písmená znamenajú? Specific, measurable, achieveable, realistic, time‑based. Po slovensky to znamená, že cieľ by mal byť špecifický, merateľný, dosiahnuteľný, realistický a ukotvený v čase.

Svoje bežecké plány si premyslite a spíšte: napr. V pondelok po práci budem behať 5 km v parku. V sobotu dopoludnia 10 km v lese. Pokiaľ s každým svojím výbehom budete počítať a budete naň mať miesto vo svojom dennom rozvrhu, oveľa ľahšie takýto plán dodržíte.

6. Máte málo času? Počíta sa každý výbeh

Máte naplánovaný beh, ale zdržali ste sa v práci? Aj keď vám zostala slabá polhodinka času, oblečte sa a kopnite do vrtule. Počíta sa úplne všetko, každý kilometer.

Ak beh vynecháte s porazeneckým pocitom, že „to nemá cenu“ a „už je to jedno", ľahko sa vzdáte aj druhýkrát, tretíkrát ... A naopak: to, že rutinu neprerušíte, vám pomôže udržať si motiváciu a mindset.

obrázok z gettyimages.com

7. Nájdite si parťáka

Príslovie „vo dvojici sa to lepšie ťahá" môžete smelo aplikovať aj na beh. Ak budete behať vo dvojici alebo bežeckej skupine, oveľa ľahšie udržíte motiváciu. Predsa by ste kamošku alebo kamoša nenechali čakať na dohodnutom mieste v dohodnutý čas a bez ospravedlnenia nedorazili?

Na sociálnych sieťach sa porozhliadnite po bežeckých skupinách vo svojom meste. Zamakáte si a ešte spoznáte nových ľudí. Nie je to fajn?

8. Majte oblečenie a topánky na očiach

Nachystanie si potrebného vybavenia vopred funguje ako dobrý "reminder" pre prípad, že by vás prepadlo nutkanie sa na behanie vykašľať. Od toho máte už len kúsok k tomu, aby ste sa skutočne obliekli a išli. Pretože každú motiváciu často nasleduje samotná akcia. A keď už budete vonku, nejaký ten kilometer padne.

Čo si z toho odniesť?

Radšej než na hľadanie večných výhovoriek, prečo to dnes zase nevyšlo, sa sústreďujte na spôsoby a rutiny, vďaka ktorým to pôjde. Myslite pozitívne a spomeňte si na dôvody, prečo beháte a aké benefity vám to prináša.

5 tipov, ako sa zlepšiť v behaní
5 tipov, ako sa zlepšiť v behaní
Čo zmeniť v bežeckom tréningu, keď sa prestanete zlepšovať? V tomto článku vám predstavíme hneď niekoľko spôsobov, ako prekonať stagnáciu a znovu nakopnúť bežeckú výkonnosť.
Ako si behaním budovať svaly? 4 tipy do tréningu
Ako si behaním budovať svaly? 4 tipy do tréningu
Beh má pre väčšinu športovcov nálepku „obyčajného“ kardia, ktoré pomôže pri redukcii hmotnosti. Vedeli ste však, že behom môžeme aj budovať svaly?
6 dôvodov, prečo začať behať
6 dôvodov, prečo začať behať
Beh je super pomocníkom nielen pri chudnutí. Viete ale, aké ďalšie výhody má a prečo by ste ho mali zaradiť do svojho tréningového plánu?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Počúvanie hudby na tréningu je skoro ako legálny doping. Ako nájsť ideálny playlist podľa typu aktivity?
Počúvanie hudby na tréningu je skoro ako legálny doping. Ako nájsť ideálny playlist podľa typu aktivity?
Počúvanie hudby pri tréningu nás dokáže poriadne nakopnúť, a dokonca popostrčiť k lepším výkonom! Pri akom tempe pesničiek je najlepšie cvičiť jogu, posilňovať či behať? Na to odpovie dnešný článok.
Ako si správne vybrať športové hodinky?
Ako si správne vybrať športové hodinky?
Vyberáte si svoje nové smart hodinky na behanie alebo na inú športovú aktivitu? Týchto 5 základných krokov by ste mali zvážiť pred ich kúpou.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!