Čo naozaj znamenajú tvrdenia, ktoré vídaš na obaloch potravín?

Komentáre
Čo naozaj znamenajú tvrdenia, ktoré vídaš na obaloch potravín?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Obal potraviny je ideálnym prostriedkom, ako môže výrobca informovať spotrebiteľa o všetkých špecifikáciách výrobku, o jeho zložení i tom, čo ho odlišuje od ostatných. To, či má potravina alebo nápoj nejaké špeciálne priaznivé účinky, možno vyjadriť pomocou výživových a zdravotných tvrdení.

Na čo sa v článku zameriame

  • Povinné a nepovinné údaje na obaloch

  • Čo sú to výživové tvrdenia a kedy sa používajú

  • Čo sú to zdravotné tvrdenia a kedy sa používajú

  • Čo je zoznam „on hold“ a aké tvrdenia obsahuje

  • Aké tvrdenia na obaloch môžete konkrétne nájsť

Povinné a nepovinné údaje na obaloch

Na obaloch musí výrobca uvádzať celý rad informácií povinne, do tohto veľkého výpočtu patrí zloženie, výživové údaje, alergény, hmotnosť, trvanlivosť, podmienky skladovania a použitia, informácie o výrobcovi, miesto pôvodu a ďalšie. Medzi nepovinné údaje sa radia zdravotné a výživové tvrdenia a iné dobrovoľné informácie (ako recyklovať obal, infografiky o potravine a jej výrobe a pod.).

Výživové a zdravotné tvrdenia vás majú informovať o prospešných vlastnostiach potraviny. Nemožno si ich však vymyslieť a jednoducho napísať na obal. Výrobcovia môžu používať len povolené tvrdenia, ktoré majú presné znenie podľa schváleného zoznamu, aby sa zabránilo tomu, že by výrobca podával nepravdivé informácie alebo nabádal spotrebiteľa na zvýšenú konzumáciu danej potraviny. Každé tvrdenie má konkrétne podmienky použitia, ktoré musia byť vždy splnené. Zoznam tvrdení je rozsiahly a je možné si ho stiahnuť na stránkach Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie.

Všetky podmienky vychádzajú zo smerníc EÚ a sú povinné pre všetky jej členské štáty.

obrázok z istockphoto.com

Výživové tvrdenia

Tieto tvrdenia hovoria, že má potravina určité žiaduce výživové vlastnosti. Ide väčšinou o to, že sa tu nachádza nejaká zložka alebo živina v zníženom, alebo naopak zvýšenom množstve, alebo je energetická hodnota znížená či zvýšená.

Príklady výživových tvrdení

  • So zníženou energetickou hodnotou/menej energie/ menej kalórií: energetická hodnota je znížená minimálne o 30 %.

  • Bez cukru: potravina alebo nápoj obsahuje maximálne 0,5 g cukru na 100 g/100 ml.

  • S nízkym obsahom tuku: potravina obsahuje maximálne 3 g tuku na 100 g potraviny pevnej konzistencie alebo 1,5 g na 100 g/100 ml u tekutín.

  • Light: znamená to isté ako „so zníženým obsahom“ a musí byť doplnené informáciou, čo je znížené (väčšinou cukor alebo tuk).

  • Zdroj vlákniny: potravina obsahuje minimálne 3 g vlákniny na 100 g alebo 1,5 g na 100 kcal.

  • Zdroj bielkovín: bielkoviny tvoria minimálne 12 % energetickej hodnoty potraviny.

  • Prirodzený, prirodzene: potravina obsahuje danú živinu v zníženom/zvýšenom množstve prirodzene.

Ak zbadáte takéto tvrdenie na prednej strane obalu, môže vás to hneď informovať o tom, že je produkt odlišný od väčšiny výrobkov rovnakého typu. Môže vám to teda pomôcť sa lepšie orientovať v širokej ponuke potravín. Nie všetky potraviny však nesú na obale tvrdenie, aj keď majú danú zložku či živinu v zníženom/zvýšenom množstve. Rozhodnutie, či tvrdenia na obal napíšete alebo nie, je na výrobcovi.

Tvrdenie typu „bez laktózy, bez lepku, bez konzervantov, bez mlieka, s pridanými cukrami“ a podobné nepatrí medzi výživové tvrdenia. Ide o prosté oznámenie. Označenia bez laktózy a bez lepku sú určené pre špecifickú skupinu osôb.

Zdravotné tvrdenia

Tieto tvrdenia hovoria, že medzi potravinou alebo jednou z jej zložiek a zdravím existuje súvislosť. Zdravotné tvrdenia sa týkajú celého radu živín, vitamínov, minerálnych látok a zložiek potravín a nápojov. Pred tým, než sa tvrdenie odbornou spoločnosťou schváli, je nutné prínosy pre ľudské zdravie dokázať vedecky.

Podmienky tvrdenia by mali byť starostlivo dodržiavané a výrobca by nemal meniť ich znenie (je tolerovaná určitá slovná flexibilita, ale aj tá je v zozname definovaná), pretože by mohol zmeniť význam tvrdení a výrazne tak mystifikovat spotrebiteľov (napríklad tým, že by tvrdil, že konzumáciou tejto potraviny dochádza k znižovaniu telesnej hmotnosti, nedostatočnou konzumáciou by bolo akokoľvek ohrozené zdravie, nesmú ani byť formulované v znení „odborníci odporúčajú, lekári odporúčajú“ a pod.).

Príklady zdravotných tvrdení

  • Bielkoviny prispievajú k udržiavaniu svalovej hmoty: musí byť doplnené výživové tvrdenie „zdroj bielkovín“.

  • Selén prispieva k normálnej funkcii imunitného systému: používa sa pri potravinách, ktoré nesú výživové tvrdenie, že potravina je zdrojom selénu. Toto tvrdenie možno použiť, ak nám 100 g, 100 ml alebo 1 porcia potraviny zaistí dodávku aspoň 15 % selénu z odporúčanej dennej dávky, v prípade nápoja 7,5 % z ODD v 100 ml.

  • Žuvačky bez cukru pomáhajú neutralizovať kyseliny zubného povlaku: žuvačky musia splniť podmienky tvrdenia „bez cukru“. Nutné doplniť informáciu, že priaznivý účinok sa po konzumácii jedla alebo nápoja dosiahne pri žuvaní minimálne 20 min.

  • Každodenná konzumácia kreatínu môže zvýšiť účinok silového tréningu na silu svalov u dospelých osôb vo veku nad 55 rokov: priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 3 g kreatínu denne v spojení so silovým tréningom vykonávaným aspoň 3 x týždenne počas niekoľkých týždňov s intenzitou minimálne 65–75 % maximálnej záťaže na jedno opakovanie.

  • Polyfenoly z olivového oleja prispievajú k ochrane krvných lipidov pred oxidatívnym stresom: olivový olej musí obsahovať minimálne 5 mg hydroxytyrosolu a jeho derivátov na 20 g oleja. Musí byť doplnená informácia, že na dosiahnutie priaznivého účinku je nutné prijímať 20 g oleja denne.

  • Sušené slivky prispievajú k normálnej činnosti čriev: je nutné doplniť informáciu, že priaznivý účinok sa dosiahne až pri konzumácii 100 g sušených sliviek denne.

Existujú ešte ďalšie frázy, ktoré možno na obale nájsť. Označujú sa ako nešpecifické zdravotné tvrdenia. Napríklad ide o oznámenie „zdravé müsli“, „so zdravými orechmi“, „pre dobré zdravie“, „pre zdravé kosti“. Tieto frázy musia byť vždy doplnené o schválené zdravotné tvrdenia alebo tvrdenia zo zoznamu „on hold“, inak ich nemožno použiť.

obrázok z gettyimages.com

„On hold“ tvrdenie

Ide o skupinu zdravotných tvrdení, ktoré ešte neboli úplne schválené odbornou spoločnosťou EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) a Európskou komisiou, ale možno ich už používať. V zozname nie sú konkrétne stanovené podmienky použitia ani presné znenie textu, ako je to pri povolených zdravotných tvrdeniach. Obsahuje viac ako 2000 rôznych tvrdení. Nájdete tu široký zoznam rastlín a bylín a ich pozitívne účinky na zdravie.

Príklady tvrdení na zozname „on hold“

  • Kofeín – pomáha zvýšiť vytrvalostný výkon

  • Brusnica obyčajná – antioxidant

  • Pestrec mariánsky – normálne trávenie a funkcie pečene

  • Ľubovník bodkovaný – psychický stav, nálada, emocionálna rovnováha

  • Mäta pieporná – proti nadúvaniu

  • Ženšen pravý – imunitný systém

  • Ovos – pocit sýtosti, kontrola telesnej hmotnosti

Čo si z toho odniesť?

Na obaloch nájdete nepreberné množstvo informácií. Aby ste sa v širokej ponuke potravín mohli lepšie vyznať, vznikli rôzne tvrdenia, ktoré vám môžu do určitej miery pomôcť. Výživové tvrdenia vám v podstate prekladajú zloženie a výživovú hodnotu do prakticky uchopiteľného vyjadrenia. Niekto sa pozrie do nutričných hodnôt a hneď vie, či má potravina málo cukru, veľa vlákniny, veľa bielkovín a tak ďalej. Niekto ale môže preferovať takéto slovné vyjadrenie.

Aj napriek riziku vysokých pokút sa možno stretnúť s použitím chybných tvrdení, ktoré si výrobca sám sformuluje a napíše na obal. Ak spotrebiteľ nevie, kde vyhľadať znenia povolených tvrdení, alebo nevie, že niečo také existuje, môže sa nechať ľahko oklamať.

Ako čítať obaly potravín?
Ako čítať obaly potravín?
Obal toho o potravine mnohokrát prezradí viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Práve tieto informácie vám totiž pomôžu sa rozhodnúť, či je výrobok vhodný na konzumáciu, alebo by mal radšej zostať v regáli. A že si s tým neviete rady? Práve pre vás je tu dnešný článok.
6 mýtov o light mliečnych výrobkoch
6 mýtov o light mliečnych výrobkoch
Ako light mliečne výrobky označujeme také produkty, ktoré majú voči klasickej alternatíve znížené množstvo tuku aspoň o 30 %. Aj napriek tomu, že sa s týmito potravinami stretávame v regáloch supermarketov dennodenne, stále okolo nich panuje veľa mýtov a nevyriešených otázok. V dnešnom článku sa zameriame na 6 najčastejších.
Věčné chemikálie PFAS v obalech potravin
Věčné chemikálie PFAS v obalech potravin
Chodíte rádi do restaurací, fast‑foodů nebo se v kině křupete popkorn? Potom byste měli vědět o PFAS a dalších látkách, které na vás čekají v každém soustu.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.