Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?

Komentáre
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Syndróm vyhorenia ohrozuje najmä osoby s vysokým pracovným zaťažením, postihnúť však môže kohokoľvek
  • Okrem emočného a fyzického vyčerpania môže vyhorenie znamenať aj sociálnu izoláciu, úzkosti alebo samovražedné myšlienky

  • Liečba a prevencia syndrómu vyhorenia si vyžadujú komplexný prístup – ponúkajú však aj priestor na prehodnotenie svojich priorít a potrieb

Čo je syndróm vyhorenia a u koho sa môže rozvinúť?

Vyhorenie si môžete predstaviť ako stav chronického stresu, ktorý už ale dosiahol takú úroveň, že vás obmedzuje na osobnej, profesijnej i sociálnej rovine – doslova už nie ste schopní normálne fungovať. Okrem emocionálneho a fyzického vyčerpania sa často pridávajú aj pocity menejcennosti a vyhýbanie sa všetkým sociálnym kontaktom.

Ohrození sú najmä ľudia s vysokým pracovným zaťažením – lekári, zdravotnícki pracovníci, právnici, či pedagógovia. Syndróm vyhorenia sa však môže rozvinúť u kohokoľvek. Podrobnejší zoznam rizikových profesií nájdete v tejto publikácii Štátneho zdravotného ústavu.

Podľa čoho zistiť, že ste na pokraji vyhorenia?

Syndróm vyhorenia prichádza plazivo a spravidla vám dopredu dáva znamenie, že niečo nie je v poriadku. Bohužiaľ, tieto signály sú vzhľadom na požiadavky dnešnej doby často prehliadané, takže v mnohých prípadoch potom vyhorenie udrie v plnej paráde. Medzi najtypickejšie príznaky patria:

  • chronická únava,

  • nespavosť,

  • zhoršená koncentrácia,

  • telesné príznaky (búšenie srdca, závraty, bolesti hlavy, zažívacie ťažkosti),

  • zvýšená náchylnosť na ochorenie,

  • strata chuti do jedla,

  • podráždenosť,

  • úzkosť,

  • pocity beznádeje,

  • izolácia od sociálnych kontaktov.

obrázok z istockhoto.com

obrázok z istockhoto.com

Čo robiť, keď vyhorenie udrie?

1. Vyhľadajte pomoc

Vyhľadanie pomoci je vo zvládnutí vyhorenia kľúčovým krokom. Keďže sa s týmto problémom často spájajú pocity úzkosti, depresie alebo dokonca aj samovražedné myšlienky, rozhodne odporúčam poradiť sa s psychoterapeutom či lekárom. Kvalifikovaný odborník vám pomôže pozrieť sa na veci z iného uhla a efektívnejšie odhaliť príčinu problémov. Prevedie vás navyše aj ďalšími krokmi, ktoré sú nevyhnutné nielen na zvládnutie aktuálneho stavu vyhorenia, ale aj na prevenciu jeho návratu.

Starostlivosť o duševnú pohodu našťastie prestáva byť v poslednej dobe tabu a záujem o tieto služby prudko stúpa. Ako terapia prebieha a aké výhody vám môže priniesť? Prečítajte si v našom ďalšom článku.

2. Nájdite zdroj problémov

Pokiaľ chcete určité veci zmeniť, potrebujete v prvom rade identifikovať problémové oblasti. K syndrómu vyhorenia často vedie stres na pracovisku alebo v škole, jeho zdrojom však môže byť aj osobný život, vzťahy alebo napríklad ochorenie. Skúste si preto všetky tieto kategórie prejsť a nájsť bod, pri ktorom vás budú najsilnejšie napĺňať dané nepríjemné pocity.

Ľahko sa tiež môže stať, že hoci v jednotlivých smeroch by boli problémy nejakým spôsobom zvládnuteľné, v jednej chvíli sa toho na vás zosype skrátka toľko, že dôjde k preťaženiu.

3. Identifikujte zmeny, ktoré môžete urobiť hneď

Keď sa vám podarí nájsť zdroj problému, zamyslite sa nad tým, aké zmeny by ste mohli v tejto oblasti urobiť. Pracujete na svojich projektoch a ešte aj pomáhate s úlohami kolegovi, pretože vám povedal, že vy to predsa robíte dlhšie ako on, tak to zvládnete najlepšie? Tak pozor – ani váš zdroj energie nie je nevyčerpateľný. Ochota pomôcť ostatným je skvelá a chvályhodná vec, nesmie však prevyšovať vaše možnosti. Nesnažte sa zapáčiť a vyhovieť všetkým – práve z toho potom často pramenia prehnané nároky a zbesilé tempo, ktoré vás vo finále bude stáť naozaj veľa.

Kolegovi preto v pokoji vysvetlite, že máte vlastné úlohy, za ktoré ste zodpovední – ak ich zvládnete a zostane vám čas, radi mu pomôžete. V opačnom prípade však nemôže nič robiť.

4. Neobviňujte sa

Nalejme si čistého vína – takmer všetky oblasti života sú v dnešnej dobe zamerané na výkon a požiadavky každým dňom stúpajú. Ak sa teda stane, že si v niektorom smere „vylámete zuby“, neobviňujte sa za to. Berte to naopak ako posledné varovanie a možnosť na prehodnotenie svojich priorít a zvládanie každodenných úloh. V práci totiž nikto netuší, čomu ďalšiemu musíte čeliť v iných oblastiach života.

obrázok z gettyimages.com

obrázok z gettyimages.com

5. Stanovte si hranice

Stanovenie hraníc je absolútne zásadné ako v riešení aktuálneho vyhorenia, tak aj v jeho prevencii. Uvedomte si, že vaše okolie na vás bude chrliť ďalšie a ďalšie úlohy – predsa ich v pohode zvládate, tak môžete ešte pridať. Je teda na vás, kedy dáte týmto požiadavkám stopku. Vždy samozrejme záleží na type povolania a mnohých ďalších faktoroch a ťažko budete šéfovi vysvetľovať, že dnes sa vám jednoducho nechce, takže nič nebude.

Pokiaľ však napr. pracujete od pondelka do piatku a cez víkend si ešte máte pripravovať materiály na ďalší týždeň, nebude tu zrejme niečo v poriadku. Na vás potom záleží, čo všetko ste tejto činnosti ochotní dať a aké kompromisy môžete vzhľadom na svoju situáciu dosiahnuť.

6. Naučte sa vnímať varovné signály

Ak sa chcete vyvarovať ďalších epizód vyhorenia, je vhodné naučiť sa vnímať signály, ktorými sa vám telo bude snažiť naznačiť, že už ide znova do tuhého. Môžu to byť aj na prvý pohľad nepatrné znaky, ako pálenie záhy, bolesť hlavy, hučanie v ušiach alebo napríklad brnenie prstov. Len čo sa tieto varovania objavia, mali by ste sa pokúsiť trochu zvoľniť.

Ako lepšie pracovať so stresom?

Stres z vášho života pravdepodobne nezmizne – mali by ste sa s ním preto naučiť pracovať. Napätie môžete skúsiť uvoľniť napr. prostredníctvom dychových cvičení, meditácie, prechádzky či napríklad návštevy sauny. S priebežným zvládaním stresu vám pomôže aj mindfulness. Mnohé vám môže priniesť aj pravidelná psychoterapia, s ktorou rozhodne nemusíte skončiť hneď po tom, čo sa dostanete z najhoršieho.

Čo si z toho odniesť?

Syndróm vyhorenia je závažný stav plynúci z chronického stresu, ktorý vás doslova ochromí v každodennom fungovaní. Jeho nástup je pritom pozvoľný – signály, ktoré vyčerpaný organizmus vysiela, sa však často prehliadajú.

V procese terapie a prevencie je dôležité najmä nebáť sa vyhľadať odbornú pomoc a identifikovať hlavný zdroj problému. Ďalším krokom je stanovenie zmien, ktoré vám pomôžu situáciu zlepšiť a nastavenie pevných hraníc, aby v budúcnosti nedošlo k ďalšiemu preťaženiu. Vhodné je tiež snažiť sa vnímať a pochopiť rôzne varovania, ktorými vám telo naznačuje, že niečo nie je v poriadku. Lepšie zvládanie stresu môžete podporiť napríklad meditáciou, dychovým cvičením alebo mindfulness – akokoľvek ťažké sa vám to môže zo začiatku zdať, vedzte, že v budúcnosti sa vám táto investícia do seba ešte 100x vráti.

15 tipov, ako schudnúť pri sedavom zamestnaní
15 tipov, ako schudnúť pri sedavom zamestnaní
Keď máte sedavé zamestnanie, môže byť chudnutie poriadny oriešok. Keď sa zameriate na tieto jednoduché rady a tipy, všetko pôjde hneď ľahšie.
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Máte za to, že jógu cvičí jenom nadšenci v batikovaných hábitech? V dnešním článku vás přesvědčíme, že cvičení jógy má spoustu benefitů, ze kterých vytěží nejen vaše tělo, ale i mysl.
Vyhorenie v rámci cvičenia – o čo ide a ako ho spoznať?
Vyhorenie v rámci cvičenia – o čo ide a ako ho spoznať?
Prinášal vám tréning vždy radosť, ale v poslednej dobe by ste tašku do gymu najradšej odhodili do kúta? Možno sa v rámci cvičenia stretávate s vyhorením – o čo ide a ako ho spoznať?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
5 krokov na upokojenie roztržitej mysle i bez meditácie
5 krokov na upokojenie roztržitej mysle i bez meditácie
Meditácia je jednou z najhorúcejších tém posledných rokov. Môžete mať pocit, že kto nemedituje, akoby nebol. Nemusí to byť však také jednoduché, ako sa zdá. V dnešnom článku vám poradíme, ako sa na meditáciu pripraviť a ako začať.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!