Benefity čítania kníh: bystrá myseľ, empatia a menej stresu

Komentáre
Benefity čítania kníh: bystrá myseľ, empatia a menej stresu
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Prvé známe knižné zväzky pochádzajú už z doby 2500 rokov pred naším letopočtom.
  • Čítanie kníh má podľa štúdií pozitívny efekt nielen na funkciu mozgu, ale aj na emočné schopnosti a duševné zdravie.
  • Knihy môžete zaradiť napr. aj ako súčasť pravidelnej večernej rutiny.

Najdrahšie, najpredávanejšie, najstaršie – poznáte slávne knihy?

Aj vám pravdepodobne prešla počas života rukami nejaká kniha – a že sú tu s nami už naozaj dlhú dobu. Prvou doloženou „knihou“ je totiž Epos o Gilgamešovi, ktorý vznikol približne v roku 2500 pred naším letopočtom.

V súčasnosti sa počet už vydaných kníh pohybuje okolo 130 miliónov kusov a najpredávanejším titulom je Biblia svätá, ktorá k roku 2021 mala 5 miliárd predaných kusov. Ďalšou knihou stojacou za pozornosť je napr. Codex Leicester, ktorý bol zápisníkom Leonarda da Vinciho a v roku 1994 ho Bill Gates kúpil za neuveriteľných 30,8 miliónov dolárov. Pýši sa teda titulom najdrahšej knihy sveta.

Najviac kníh na jednom mieste môžete nájsť v národnej knižnici Spojených štátov, ktorá má vyše 173 miliónov titulov. Na to, aby ste mohli ťažiť z benefitov čítania kníh, ich ale našťastie toľko nepotrebujete – o aké výhody konkrétne ide, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

6 benefitov čítania kníh

1. Pozitívny vplyv na funkciu mozgu

Iste ste sa niekedy stretli s tvrdením, že kto veľa číta, je automaticky inteligentný a vzdelaný. Hoci tieto dispozície samozrejme nemožno paušalizovať iba na čítanie kníh, niečo pravdy na tom skutočne bude. Z doteraz uskutočnených štúdií totiž vyplýva, že pri čítaní sa v mozgu zapája veľký počet signálnych dráh a obvodov a s rastúcou mierou tejto činnosti sa aj prenos informácií medzi týmito dráhami stáva sofistikovanejším a silnejším. Ukazuje sa tiež, že zvýšená miera mozgovej konektivity pretrváva ešte niekoľko dní po knihovom večierku.

2. Prevencia kognitívneho úpadku vo vyššom veku

Vzhľadom na vyššie spomínaný pozitívny vplyv na funkciu mozgu odporúča National Institute on Aging čítanie kníh ako prevenciu proti úpadku kognitívnych funkcií, ktorý súvisí najmä s pribúdajúcim vekom. Nižšiu mieru úpadku týchto funkcií zaznamenala aj štúdia z Univerzity v Cambridge, ktorá pozitívny vplyv čítania potvrdila u seniorov s rôznymi úrovňami vzdelania, a to dokonca v dlhodobom meradle.

3. Spestrenie slovnej zásoby

Pravidelné čítanie kníh prispieva k rozvoju slovnej zásoby, a to v akomkoľvek veku. V knihách sa totiž stretnete s mnohými výrazmi a slovnými spojeniami, ktoré by ste inde hľadali len ťažko. Oproti filmom je výhodou aj fakt, že slová vidíte napísané, čo vám môže výrazne pomôcť aj s gramatikou. Bez dlhého premýšľania potom totiž môžete niektoré výrazy písať intuitívne podľa toho, ako ich poznáte z kníh.

Chybu neurobíte ani v prípade, že budete predčítať malým deťom – batoľatá si síce nebudú zvyšovať slovnú slovnú zásobu, výskumy ale preukázali, že im pomáhate s vývojom mozgu a prispievate k emočnému učeniu.

4. Zníženie miery stresu

Vedci zistili, že už 30 minút čítania znižuje u študentov hladinu stresu, čo sa prejavilo okrem iného napr. aj znížením hodnoty krvného tlaku, srdcovej frekvencie alebo aj menšou mierou subjektívneho vnímania nepríjemných psychologických prejavov stresovej záťaže. V štúdii boli tieto výsledky porovnateľné napr. s praktizovaním jogy alebo rozptýlením pomocou humoru.

Tieto výsledky potvrdila aj nová štúdia z tohto roku, ktorá u študentov, ktorí sa v priebehu akademického roka venovali rekreačnému čítaniu, potvrdila nižšiu mieru stresu, frustrácie a zlepšenia celkového duševného zdravia.

Benefity čítania kníh: bystrá myseľ, empatia a menej stresu

5. Jednoduchšie zaspávanie

Čítanie kníh býva často spájané aj s lepšou kvalitou spánku. Napr. v porovnaní s elektronickými zariadeniami, ktoré vyžarujú svetlo blokujúce tvorbu melatonínu, sú knihy v období pred spaním nepochybne vhodnejšou voľbou.

Ďalšia výhoda čítania kníh pred spaním súvisí aj so znížením hladiny stresu, ktorá je popísaná v predchádzajúcom bode. Celkové upokojenie, zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie dáva totiž vášmu telu signál, že je čas sa uvoľniť a ľahnúť si do postele. Sami vyskúšajte, že aj po prečítaní niekoľkých stránok sa vám bude zaspávať lepšie, ako keď ešte pri čistení zubov vybavujete emaily. Možno aj vy potom zaradíte čítanie kníh do svojej pravidelnej večernej rutiny.

6. Rozvoj predstavivosti a schopnosti empatie

Knihy sú úžasným prostriedkom na rozvoj predstavivosti – na rozdiel od filmov a seriálov, kde je miestam aj postavám v príbehu daná konkrétna podoba, závisí pri čítaní iba na fantázii a osobnostných rysoch čitateľa. Často sa tak môže stať, že rôzni ľudia vnímajú rovnakú knihu úplne odlišným spôsobom.

V príbehoch sa stretávate so situáciami, skúsenosťami a pocitmi, z ktorých môžete čerpať aj v reálnom živote, čo vám pomôže lepšie pochopiť svoje emócie alebo vás viesť k tolerantnejšiemu prístupu k ostatným ľuďom.

Čo si z toho odniesť?

Knihy sú tu s nami už naozaj dlho, aj v modernej dobe však majú svoje pevné miesto. Pravidelné čítanie totiž prispieva k rozvoju mozgových funkcií, bráni ich úpadku vo vyššom veku a pozitívny vplyv má aj na zvýšenie slovnej zásoby.

Ponúknuť však majú knihy čo aj po emočnej a duševnej stránke – čítanie znižuje mieru stresu, napomáha k rýchlejšiemu zaspávaniu, zvyšuje mieru empatie a podporuje aj rozvoj predstavivosti. Pokiaľ teda knihy nie sú pravidelnou súčasťou vášho života, je najvyšší čas navštíviť kníhkupectvo alebo si vybaviť preukaz do knižnice. A pokiaľ sa domnievate, že na čítanie nemáte čas, nechajte si knihu napr. na obdobie pred spaním.

Ako rýchlo zaspať? 8 tipov, vďaka ktorým budete spať ako bábo
Ako rýchlo zaspať? 8 tipov, vďaka ktorým budete spať ako bábo
Nedarí sa vám zaspať rýchlo? Vyskúšajte niektorý z jednoduchých tipov, ktoré zvládnete v rámci svojho životného štýlu hneď a bez bolesti. Ktoré sú to? Prečítajte si v článku.
Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu
Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu
Niektoré rastlinné výťažky sú pre svoje pozitívne účinky na mozog používané po stáročia. Vybrali sme 5 najúčinnejších extraktov, ktorých pôsobenie na kognitívne funkcie sa študujú aj vo vedeckých experimentoch. Aké sú to?
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Pro zlepšení výkonu mozkových funkcí jezte ryby, vejce a co dalšího?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!