Chudnutie a vypadávanie vlasov. Je medzi tým súvislosť?

Komentáre
Chudnutie a vypadávanie vlasov. Je medzi tým súvislosť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Je normálne za deň stratiť asi 50–100 vlasov, ich miesto totiž čoskoro nahradia nové vlasy a žiadne plešatenie teda ani nemusíme spozorovať. Vlasy sa totiž prirodzene obnovujú. Horšie je to v prípade, keď je táto rovnováha porušená a vlasov vypadáva príliš veľa.

Zistiť príčinu je trochu ako veštenie z krištáľovej gule, pretože ich môže byť hneď niekoľko. Patrí k nim aj chudnutie?

Nedostatok kalórií ako jedna z príčin vypadávania vlasov

Už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia boli publikované vedecké práce, ktoré sa zaoberali pozorovaním vypadávania vlasov pri drastických redukčných diétach. Dnes už to vieme celkom iste – drastická diéta môže byť príčinou vypadávania vlasov.

Nakoniec, je to celkom logické, pretože počas reštrikčných diét jeme menej jedla a teda prijímame menej energie a živín, vrátane vitamínov a minerálnych látok. To všetko môže byť dôvodom, prečo vaša hriva začína pomaly ale isto rednúť.

Výskumy ukazujú, že k vypadávaniu vlasov môže dôjsť pokojne až 3 mesiace po začiatku redukčnej diéty, pričom môže trvať až 6 mesiacov. Nutrične vyváženou stravou v dostatočnom množstve možno v drvivej väčšine prípadov vrátiť všetko do starých koľají, ale samozrejme to nepôjde zo dňa na deň.

Medzi hlavné spúšťače patrí nedostatok bielkovín a kalórií všeobecne

Odborníci veria, že pre správny stav vlasov je úplne kľúčový dostatočný celkový denný energetický príjem a tiež bielkoviny zaisťujúce doplnenie esenciálnych aminokyselín. Vedci si to vysvetľujú tým, že ak v tele nie je dostatok energie a bielkovín, využijú sa dostupné živiny na zaistenie životne dôležitých funkcií, ktoré sú pre organizmus vždy prioritou. Vlasy sa tým posúvajú na druhú, možno až na tretiu koľaj.

Pravdepodobne aj z toho dôvodu sa zistilo, že osoby trpiace vypadávaním vlasov majú v tele menšie množstvo histidínu, leucínu a cysteínu (aminokyseliny z bielkovín) v porovnaní so zdravými jedincami.

obrázok z 123rf.com

Pozor tiež na nedostatok dôležitých vitamínov a minerálnych látok

Hľadanie jednej konkrétnej príčiny vypadávania vlasov môže byť niekedy celkom zamotaný oriešok. Totiž, aj tých výživových dôvodov môže byť celá kopa a možno ani nemusia súvisieť s chudnutím ako takým:

  1. Nedostatok železa je celosvetovo najrozšírenejší výživový nedostatok, ktorý sa môže podpísať aj pod vypadávanie vlasov. Pozor by si mali dať vegetariáni, vegáni a ženy v produktívnom veku, ktoré železo strácajú počas menštruácie. Na pozore by sa mali mať aj pravidelní darcovia krvi. Viac informácií o nedostatku železa v organizme sa môžete dočítať v našom ďalšom článku.

  2. Nedostatok zinku je ďalšou možnou príčinou vypadávania vlasov. V nedávnej štúdii sa zistilo, že osoby trpiace vypadávaním vlasov mali oproti kontrolnej skupine nižšie množstvo zinku v organizme.

  3. Nedostatok vitamínu B7 (biotínu) je síce relatívne vzácny, ale tiež môže prispieť k vypadávaniu vlasov.

Zabúdať by sme nemali ani na ďalšie možné príčiny, z ktorých jednou z pomerne bežných je psychologický a emočný stres. V štúdii z roku 2015 bolo dokonca zistené, že emočný stres spolu s nedostatkom železa boli vôbec najčastejšími príčinami vypadávania vlasov u žien.

Čo robiť, aby vlasy nevypadávali ani v diéte

Hoci kalorická reštrikcia môže byť jedným z faktorov ovplyvňujúcich vypadávanie vlasov, rozhodne to nie je pravidlo, cez ktoré nejde vlak. Naopak, dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad možno docieliť to, že k nadmernému vypadávaniu vlasov nemusí vôbec dôjsť ani pri chudnutí.

Chudnúť a mať vlasy ako princ(ezná)? 4 tipy, ako na to

1. Vyhnite sa príliš drastickej diéte

Iste, vyhnúť sa kalorickému deficitu sa pri chudnutí nedá, ale stále máte v rukách voľbu, akú prísnu diétu si na chudnutie nastavíte. Tu je tá tendencia jasná – čím viac kalórií si (aj počas diéty) doprajete, tým menšia pravdepodobnosť, že vás počas nej bude trápiť vypadávanie vlasov.

2. Dbajte na dostatok kvalitných bielkovín

Dostatočný príjem bielkovín je alfa‑omega úspešného chudnutia. Pomôže vám vyhnúť sa hladu, podporí ochranu aktívnej telesnej hmotnosti a v neposlednom rade dodá samotný materiál (aminokyseliny) na tvorbu vlasov ako takých.

obrázok z gettyimages.com

3. Konzumujte dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny

Pri chudnutí platí viac ako inokedy, že by ste mali konzumovať nutrične vyváženú stravu bohatú na nenahraditeľné vitamíny a minerálne prvky. Každý deň aspoň 400 g ovocia a 200 g zeleniny a ak vám do jedálnička zablúdia orechy, obilniny alebo strukoviny, vaše vlasy sa hnevať nebudú.

4. Vitamíny a minerálne látky suplementujte s mierou

Je pomerne bežná prax užívať pri zvýšenej telesnej námahe niektoré minerálne látky (zinok, horčík, železo) či komplexy vitamínov v rámci doplnkov stravy. Dávajte si ale pozor na ich prebytok. Príliš vysoký príjem niektorých mikroživín (vitamíny A, E, selén) môže naopak spôsobovať vypadávanie vlasov aj ďalšie zdravotné problémy, pretože sú pre telo v príliš veľkom množstve toxické.

Čo si z toho odniesť?

Ak ste sa bezhlavo pustili do drastického chudnutia a nedávate si pozor na príjem dôležitých živín, potom je možné, že vás časom zaskočí problém vo forme rednutia vlasov. A je to tak trochu škoda, pretože tomu možno predchádzať a navyše bude nejaký čas trvať, než sa všetko vráti do pôvodných koľají. Hlavným problémom sa zdá byť celkový nedostatok energie a bielkovín. Ženy v produktívnom veku by si tiež mali dávať pozor na nedostatok železa, ktorý býva ďalšou častou príčinou vypadávania vlasov. Aj pravidelní darcovia krvi by sa mali držať na pozore.

Ak vaše telo trpí nedostatkom niektorých dôležitých látok (zinok, železo, vitamín B3, B6 alebo napríklad selén), môže naň telo reagovať vypadávaním vlasov. Nedostatok vám pomôže odhaliť lekár pomocou krvných testov. V takom prípade je účinnou cestou suplementácia chýbajúcich látok, ktorá vám pomôže navrátiť ich množstvo v organizme do normálu.

Snažte sa držať primeraný kalorický deficit, dbajte na dostatok kvalitných bielkovín v strave a myslite aj na nenahraditeľné vitamíny a minerálne látky. Základom by aj v tomto prípade mala byť vyvážená a nutrične bohatá strava.

Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Spočítajte si energetický príjem a makroživiny s ohľadom na váš cieľ. Chudnite, naberajte svaly alebo zlepšite výkonnosť. Záleží na vás.
Co vás brzdí v úspěšném hubnutí? 9 nejčastějších chyb, které možná děláte i vy
Co vás brzdí v úspěšném hubnutí? 9 nejčastějších chyb, které možná děláte i vy
Nedaří se vám zhubnout? Začínáte pořád od začátku? Víte, že hubnutí začíná v hlavě, ale nejenom myšlení ovlivní úspěšnost našeho snažení. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, které při snaze shodit přebytečná kila děláme.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nedostatok železa: Čo nám hrozí a z akých potravín ho čerpať?
Nedostatok železa: Čo nám hrozí a z akých potravín ho čerpať?
Železa v tele moc nemáme, aj napriek tomu je pre fungovanie organizmu nepostrádateľné. Aké funkcie v tele železo plní az akých potravín ho najlepšie doplníme?
Koľko bielkovín denne a koľko ich skutočne využijeme?
Koľko bielkovín denne a koľko ich skutočne využijeme?
Čím viac, tým lepšie, alebo maximálne 30 gramov v jednom jedle? Dnes sa konečne dozvieme pravdu!
15 vecí, ktoré sa stanú, keď nebudete jesť dostatočne veľa
15 vecí, ktoré sa stanú, keď nebudete jesť dostatočne veľa
Hoci veľká časť našej populácie prijíma nadbytok energie, niektorí z nás majú z rôznych dôvodov opačný problém – jednoducho nejedia toľko, koľko ich telo potrebuje. S akými dôsledkami sa môžu stretávať tí, ktorí jedia málo?
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Všichni už jsme se někdy setkali s tvrzením, že ovoce by se mělo jíst jen dopoledne, protože jinak se po něm tloustne. Kolik cukru vlastně ovoce obsahuje a opravdu se nám banán po poledni uloží do tuku? Pokud v tomto ohledu stále tápete, je tento článek přesně pro vás.
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Zinek je jednou z velmi opomíjených minerálních látek ve výživě sportovců, která ale může mít opravdu silnou schopnost ovlivnit vaši výkonnost a pracovat i se silovými schopnostmi nebo s produkcí hormonů. Proč se může vyplatit suplementovat zinek?
7 najčastejších otázok a odpovedí o príjme bielkovín. Získaj zo svojho tréningu maximum
7 najčastejších otázok a odpovedí o príjme bielkovín. Získaj zo svojho tréningu maximum
Správne nastavený príjem proteínov je kľúčový pre nárast svalovej hmoty aj ďalšie metabolické procesy. Aby ste sa vyhli všetkým mýtom a polopravdám, ktoré o príjme bielkovín kolujú, pozrite sa pod pokrievku tým najčastejším otázkam.
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Ako zistiť percento tuku v tele?
Ako zistiť percento tuku v tele?
Percento podkožného tuku je jedným z ukazovateľov, ktoré prezradia mnoho o našom fyzickom stave a telesnej kondícii. Ako ho presne zistiť?