Chôdza alebo beh: čo je zdravšie a čo účinnejšie pri chudnutí?

Komentáre
1
Chôdza alebo beh: čo je zdravšie a čo účinnejšie pri chudnutí?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Športové aktivity vytrvalostného charakteru sú vynikajúci spôsob, ako si zvýšiť fyzickú kondíciu a súčasne urobiť niečo pre svoje zdravie. Príjemná čerešnička na torte je potom skvelý pocit, ktorý po dokončení pohybovej aktivity zažívame.

Z individuálnych pohybových aktivít sa mnohí z nás prikláňajú k behaniu či k dlhším vychádzkam. Celkom pravdepodobne v tom má prsty skutočnosť, že ide o pohybové aktivity, ktoré sú jednoduché, prirodzené a môžeme ich robiť kdekoľvek a takmer kedykoľvek. Dá sa ale povedať, ktorá z týchto pohybových aktivít je zdravšia a vhodnejšia pri chudnutí?

Chôdza je nenáročná pohybová aktivita, ktorú môže robiť úplne každý

Mnohí z nás si pod pojmom pohybová aktivita predstavujú iba športy, pri ktorých sa zapotíte a zadýchate. To sa pri chôdzi väčšinou nestane, a tak je chôdza v očiach mnohých zaradená do „neplnohodnotných" aktivít. Je to ale škoda, pretože chôdza sa rozhodne ako pohybová aktivita počíta a ak chodíte pravidelne každý deň, možno vôbec nepotrebujete hľadať žiadny ďalší šport. Navyše, chôdza oproti behu predstavuje celý rad výhod:

  1. Pri chôdzi sa energia tvorí takmer výhradne z tukov

    To je spôsobené relatívne nízkou intenzitou výkonu, takže telo nepotrebuje tvoriť energiu anaeróbne cestou zo sacharidov. V čom je to výhodné? Predovšetkým v tom, že nemusíte mať strach, že by si vaše telo bralo energiu zo svalových bielkovín, čo inak hrozí pri intenzívnejších výkonoch (napríklad ráno nalačno).

  2. Chôdza nie je vyčerpávajúca

    A to platí tak po fyzickej, ako aj po psychickej stránke. Chôdzu skrátka môžete robiť pokojne každý deň a nemusíte sa báť, že by ste sa ráno prebudili s bolesťami svalov. Aj z toho dôvodu je chôdza výborná pohybová aktivita pre starších ľudí, ktorí sa snažia udržiavať svoju kondíciu, alebo pre športovcov v rekonvalescencii po zranení.

  3. Nemusíte sa báť o zdravie svojich kĺbov

    Chôdza sa od behu líši predovšetkým v tom, že „neskáčete". Inými slovami sa stále aspoň nejakou časťou chodidiel dotýkate zeme. Pri tlmení pohybu o zem preto na kolená nepôsobí taká veľká sila ako v prípade behania. To je dôležitá informácia najmä pre hmotnejšie osoby, u ktorých môže byť tlmiacia sila na kolená pri behu až príliš veľká.

  4. Chôdza priam láka na spojenie s ďalšími aktivitami

    Napríklad s výletom do prírody, prechádzkou mestom alebo napríklad s cestou z práce, ak sa to aspoň trochu ponúka. Spojíte tak príjemné s užitočným a výrazne tak ušetríte drahocenný čas.

Ako z chôdze „vytrieskať“ ešte viac? Prečítajte si 15 tipov, ako schudnúť chôdzou: Za hodinu môžete spáliť až 680 kcal

obrázok z westend61.de

Behanie je univerzálny šport, ktorý nás pripraví na čokoľvek

Ako dobrí bežci nemusíte mať strach, že by ste sa v nejakom športe stratili. Svoju vybudovanú kondíciu môžete smelo zúročiť ako pri zimných rodinných výletoch na bežky, tak pri letných cyklovýletoch, a aj keď príde reč na kolektívne športy, budete vďaka rýchlosti a vytrvalosti vynikať aspoň po fyzickej stránke.

Behanie je skrátka taká chôdza na druhú. Je preto jasné, že v niektorých aspektoch bude behanie predstavovať väčšie benefity oproti chôdzi:

  1. Behanie má pozitívny vplyv na rozvoj aeróbnej kapacity a celkovej kondície

    Jednoducho povedané, ak sa chceme poriadne „namakať", budeme musieť začať s behaním. Bežná chôdza je totiž v tomto smere jednoducho málo intenzívna športová aktivita, takže hoci si základnú kondíciu vieme vybudovať aj vďaka nej, pre väčší efekt budeme musieť začať behať.

  2. Pravidelné behanie je na redukciu hmotnosti efektívnejšie

    Dôvod je veľmi prostý – pri behu fungujeme na vyššie obrátky, a tak telo musí páliť viac energie za jednotku času. Preto, ak vybehneme aspoň 2 – 3‑krát do týždňa, spálime vďaka behu naozaj veľkú porciu energie.

  3. Pri behaní vyplavíte veľké množstvo endorfínov

    Poznáte ten zvláštny pocit radosti a spokojnosti, ktorý zažívate pri behaní, alebo ešte lepšie ihneď po jeho dokončení? Vďačíte zaň práve endorfínom, čo sú krátke peptidové reťazce, ktoré môžeme považovať za také vlastné opiáty navodzujúce dobrú náladu a tlmiace bolesť. Ak si ich chcete poriadne užiť, pravdepodobne budete musieť prejsť z chôdze do behu, pri ktorom sa endorfíny uvoľňujú vo veľkom, alebo voliť náročnejšiu chôdzu v kopcovitom teréne, kde vám srdce bude biť ostošesť podobne ako pri behu.

  4. Behanie je taktiež efektívne na udržanie svalovej hmoty

    Budovať svaly behaním je možno trochu naivná predstava, ale pre udržanie svalov dolných končatín ide o celkom plnohodnotnú tréningovú metódu.

Najlepšie nám k tomu poslúžia rýchle šprinty na 60 – 200 metrov alebo výbehy do prudkých kopcov. Oba typy tréningov sú fyzicky veľmi náročné a svojím spôsobom pripomínajú tréning v posilňovni, pretože pri nich pracujeme vo vysokej intenzite záťaže.

  • Viac informácií o tom, ako behaním budovať svaly, nájdete tu.
  • Beh sa vám zdá sper, ale máte problém sa k nemu „prinútiť“? Prečítajte si 8 tipov, ako sa namotivovať na beh
Výhody chôdzeVýhody behu
Využíva viac energie z tukov, ale celkovo spaľuje menej energie Viac rozvíja kondíciu
Nie je natoľko fyzicky vyčerpávajúca Efektívnejší pre chudnutie vďaka celkovo väčšiemu množstvu spálených kalórií
Je šetrnejšia ku kĺbovému aparátu oproti behuVyplavuje endorfíny
Skvele sa spája s výletmi a ďalšími aktivitami Umožňuje udržanie svalov na dolných končatinách

obrázok z gettyimages.com

Koľko energie môžeme spáliť chôdzou a behom?

Zatiaľ čo pri chôdzi získavame energiu predovšetkým pálením tukových zásob, pre beh je palivom kombinácia tukov a sacharidov. Čo je ale pri chudnutí úplne rozhodujúce, je celkové množstvo spálenej energie. A to sa medzi chôdzou a behom pomerne výrazne líši:

Chôdza síce nepáli veľa kalórií, ale môžeme ju robiť dlho. Energetický výdaj pri chôdzi je orientačne asi nasledovný (60 minút chôdze, muž 80 kg, žena 65 kg):

  • Vychádzkové tempo (4 km/hod): žena asi 195 kcal, muž asi 240 kcal

  • Výlet (5 km/hod): žena asi 230 kcal, muž asi 280 kcal

  • Rychlochôdza (7 km/hod): žena asi 325 kcal, muž asi 400 kcal

Pri behu síce spaľujeme ako jadrová elektráreň, ale zase beháme len po obmedzene dlhú dobu. Energetický výdaj pri behu je orientačne asi nasledovný (30/60 minút behu, muž 80 kg, žena 65 kg):

  • Pomalšie tempo (7,5 minút na kilometer; 8 km/hod): žena asi 270/540 kcal, muž asi 330/660 kcal

  • Stredne rýchle tempo (6,2 minút na kilometer; 9,7 km/hod): žena asi 320/640 kcal, muž asi 390/780 kcal

  • Rýchle tempo (4,4 minút na kilometer; 13,6 km/hod): žena asi 400/800 kcal, muž asi 490/980 kcal

Čo si z toho odniesť?

Chôdza a beh patria k skvelým pohybovým aktivitám, ktoré v oboch prípadoch prispievajú k rastu kondície a k podpore celkového zdravia. Výber tej správnej aktivity by sme preto mali prispôsobiť našim individuálnym potrebám. Chôdza je všeobecne vhodnejšia pre osoby s nadváhou alebo pre obéznych jedincov, pretože je šetrnejšia ku kĺbovému aparátu. Hodí sa aj ako výborný doplnok k iným pohybovým aktivitám, napríklad v podobe výletov po krásach našej Zeme.

Naopak, beh je fyzicky náročný šport, pomocou ktorého si môžeme vybudovať vysokú trénovanosť a kondíciu. Navyše, ide o športovú aktivitu s vysokými energetickými nárokmi, teda ide aj o výborný doplnok redukčných diét pre osoby, ktoré netrpia nadváhou či obezitou.

6 dôvodov, prečo začať behať
6 dôvodov, prečo začať behať
Beh je super pomocníkom nielen pri chudnutí. Viete ale, aké ďalšie výhody má a prečo by ste ho mali zaradiť do svojho tréningového plánu?
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
Kto by to bol povedal, že takou nenáročnou chôdzou sa dá schudnúť. A predsa je to možné! Ako na to a na čo ďalšie si dať pozor?
Ako si behaním budovať svaly? 4 tipy do tréningu
Ako si behaním budovať svaly? 4 tipy do tréningu
Beh má pre väčšinu športovcov nálepku „obyčajného“ kardia, ktoré pomôže pri redukcii hmotnosti. Vedeli ste však, že behom môžeme aj budovať svaly?
Čo robiť, keď sa ti nechce? 8 tipov, ako sa namotivovať na beh
Čo robiť, keď sa ti nechce? 8 tipov, ako sa namotivovať na beh
Je naivné myslieť si, že sa nám bude do tréningu chcieť vždy na 120%. Ako ale hodiť výhovorky za hlavu a aj napriek tomu vybehnúť? Poradí vám nový článok.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!